www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Relacija: Roditelj->dete koje je polozilo vozacki
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 21, 2008 12:08 am    Naslov poruke: Relacija: Roditelj->dete koje je polozilo vozacki Na vrh strane Na dno strane

Čitajući na jednom forumu ovakvu temu došao sam na ideju da i ovde prodiskutujemo o tome. Naime problem sa kojim se velika većina roditelja susreće je punoletstvo deteta i njegova želja da vozi. Znam i sam koliko sam ludo želeo da dobijem vozačku dozvolu i auto i da idem kad i gde hoću i da moj povratak ne zavisi od prevoza i njegovog reda vožnje.

ja sam položio par meseci nakon napunjenih 18 godina. Imamo porodični auto, ladu staru 20 i kusur godina i sve je meni to delovalo bajno i sjajno kad sam uzeo vozačku. Istina, ćale mi je ključ od auta dao iste večeri kad sam podigao vozačku dozvolu i pustio me samog da krenem u vožnju. Neću da grešim dušu, učio sam da vozim i pre auto škole, u selu na ulici gde dnevno prođu 3-4 vozila i tu je zapravo poenta bila da se ja oslobodim straha od auta i steken makar neki osećaj za komande, kao i da steknem osnovnu predstavu o tehnici vožnje. Takođe, bez auto škole nema nauka jer kvalitetan instruktor znači puno. Ja sam imao dobrog instruktora, bar tako kažu matorci koje vozim. I evo posle 5 meseci mog vozačkog staža imam iza sebe oko 2000km pređenih isključivo po bg-u. Bez i jedne ogrebotine mog ili tuđeg auta. Ne kažem da nije bilo rizičnih situacija u koje sam zbog svog neiskustva i loše procene uletao ali sve se dobro završilo i polako stičem iskustvo . . . A sticaću ga još jako dugo.

naime zašto ja sad sve ovo pišem? Zato što mi je nepojmivo da roditelji, koji plate svom detetu auto školu (verovatno samo da ga skinu sa spiska) nakon položenog vozačkog svom detetu ne dozvoljavaju da vozi, ni sam ni sa njima. . . . Jednostavno - nemaju poverenja!

znam dečka koji je položio iz prvog puta (mada to ne mora ništa da znači) i kome roditelji do dana današnjeg nisu dali ključ u ruke. Mislite da ga je to sprečilo da vozi? Ja sam mu davao moj auto kao i mnogo ostalih drugara, jednostavno svima nam je jasno koliko njemu, odnosno pre svega koliko je nama, značilo u početku da vozimo. Makar u krug oko zgrade ali da vozimo.

ja sam se to prvo veče vozio po kraju, i živ nisam bio posle sat i po vožnje. To je štucalo, cimalo, gasilo se . . . . Ma haos Smile ali, iz dana u dan, iz kilometra u kilometar sve manje i manje i sve bolje i bolje. . . .

šta je to što roditelje tera da deci ne daju auto? Čuo sam i izjave "napićeš se na žurci pa ćeš pijan sesti i slupati se". Okej, slažemo se da kad smo pod gasom ne bi trebali voziti, ali gde je nestalo poverenje u dete da će ono ako ne zbog vas onda zbog sebe ostati trezno i vratiti i auto i sebe u jednom komadu kući?

vi koji ste roditelji, kako ćete postupati sa vašim detetom po ovom pitanu, a naravno očekujem i odgovor od onih koji nisu roditelji kakva su njihova iskustva. Možda svi zajedno i izvučemo neki zaključak. . . .


p. S. Unapred se izvinjavam upravi ukoliko je tema na pogrešnom mestu i molim zaduženog moderatora/super moderatora da je prebace na odgovarajuće (takođe bih zamolio i da mi puste pp ako prebacuju da znam gde je).



[Edit by :LOL:: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] je zabranjeno Pravilnik-om. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako želite nešto da naglasite.]


 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 21, 2008 12:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nije stvar u nepoverenju nego u brizi - onaj koga boli uvo samo ce ti dati auto/motor ili pare za isti i nece ni casa posle toga misliti o tome...Zato se i gine.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 21, 2008 1:33 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Alexns je napisao/la sledeće:
Nije stvar u nepoverenju nego u brizi - onaj koga boli uvo samo ce ti dati auto/motor ili pare za isti i nece ni casa posle toga misliti o tome...Zato se i gine.


Ako prihvatim tvoj stav dolazim do zaključka da je mog ćaleta na prvom mestu bolelo uvo - a za to sam apsolutno siguran da nije tačno. Brinuo je i brine svaki put kad sednem za volan, ali u granicama normalne. Problem nekih roditelja je što se njihova preterana briga odrazi i na ponašanje samog deteta ...

Slažem se da ima roditelja koje boli uvo, kupe detetu skup auto i daju mu ga po fazonu "Aj samo nemoj da me smaraš" ali mislim da je to jedna druga krajnost. Ni jedna krajnost ne valja - sredina je zlatna. Roditelji samo nekada ne žele da prihvate da njihovo dete polako prerasta u čoveka i da iz godine u godinu ono mora preuzimati odgovornost za svoje postupke. Slažem se dete je dete i u 50 godina .... ali se mora naći neka granica kada bi roditelju moralo postati jasno da je polako vreme da konce života svog deteta prepušta u njegove ruke ....
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 21, 2008 11:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne, nego ti ne citash shta ja pishem. Try harder next time.

Iz krajnosti u krajnost...ne treba ni u cemu preterivati..."A shto se odrastanje i odgovornosti" tice...hmm, ovo je jedan od najmanjih faktora "odrastanja i odgovornosti".

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
kosta00
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 02 Jun 2006
Poruke: 243

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 21, 2008 7:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa sto daje da polaze ako posle mu ne da da vozi?
Jos gore ako ne vozi, jer ce ono steceno znanje brzo da izgubi kao i rutinu. Pa zaboga kako ste vi poceli da vozite ako vam roditelji nisu posle polaganja dali da vozite?
Ono sto se ne radi dugo se zaboravlja.

Ja nisam imao problema sa tim, moji roditelji cak i roditelji od mojih ortaka imaju potpuno poverenje u mene i moju voznju. Imam vozacku skoro 8 meseci, iza mene su prevaljenih vise od 6000 km. Bila je jedna veoma kriticna situacija, ali sve se dobro zavrsilo, bez ogrebotina i letenja u kanal. Da, ja kad popijem i casu piva ja ne sedam za volan, ali volim da na otvorenom putu, kad sam sam u kolima da dam do daske gas. Kad sam polozio imao sam prvu samostalnu voznju ali nije bila mnogo dugacka. Otisao sam po dva ortaka i zajedno smo otisli kod treceg. Da, svaki put kad je trebalo da se vozi negde, ja sam bio vozac. Instruktor je bio jako dobar. Terao me je da vozim do savrsenstva, da budem veoma precizan i odlucan.
Cesto mi je govorio:
U svakom trenutku trebas da znas sta ti je ciniti.
(za preticanje, izlazenje i sl)
Ako se dvoumis bolje nemoj.
Tvoja voznja mora da bude kvalitetnija od onog sto polaze za B, jer ti si profesionalac. (Ja sam isao odmah na C)

_________________
--------------
100010100100001001001011011101010010101010010101000010001001
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 22, 2008 4:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Alexns je napisao/la sledeće:
Ne, nego ti ne citash shta ja pishem. Try harder next time.

Iz krajnosti u krajnost...ne treba ni u cemu preterivati..."A shto se odrastanje i odgovornosti" tice...hmm, ovo je jedan od najmanjih faktora "odrastanja i odgovornosti".


Heh, jedan od najmanjih faktora. Voznja kao voznja - nista bitno u zivotu. Ako se posmatra laicki. Onog momenta kada udjes u saobracaj ti si odgovoran za svoju bezbednost, za bezbednost onih koje vozis i za bezbednost ucesnika u saobracaju oko tebe... Cak i pocetnik mora biti svestan da njegovom nepaznjom ili nebrigom moze ugroziti i sebe i druge ... i to veoma lako, dovoljan je tren nepaznje pa da nastane haos. Zbog toga onaj ko drzi volan mora da bude obazriv i maksimalno posvecen saobracaju oko sebe. Da predvidi sta ce onaj ispred njega ili iza njega uraditi. Hoce li dete istrchati na ulicu ili ne ... i da ne nabrajam takvih situacija je mnogo!

A da bi vozio bezbedno on mora biti odgovoran, svestan svojih postupaka, svestan posledica svojih postupaka, svestan svojiih psiho-fizickih mogucnosti kao i mogucnosti vozila kojim upravlja.

A kao sto rekoh odrastanje i sazrevanje su procesi koji upravo to zahtevaju (ne ne mislim na mogucnost vozila kojim upravlja mislim na ono prvo, odgovornost, racionalnost i spremnost za prihvatanje posledica za svoje postupke).

@kosta00

Upravo o tome pricam, jedini nachin da neko zaista nauchi da vozi jeste praksa, praksa i samo praksa. Sto vise kilometara, na razlicitim putevima, prolazak kroz razne situacije i na kraju ono sto manje vise svaki vozac ima na umu "Oni oko tebe ce, po pravilu, uvek uraditi ono sto ti u datom trenutku i ne ocekujes od njih...."
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 22, 2008 5:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Laughing Laughing Laughing Laughing Uuu je, pa ti si onda vozlju doveo na nivo nauke... Laughing Laughing Laughing Laughing Ti mozda mislish tako ali...ja ne znam nikoga drugog ko je tolko "opterecen" svemu tome.

Evo ti primer: Na selu, klinci od 10 godina voze traktore, sa prikolicama, dodacima za oranje, tanjiranje, i td...Oni, shto kazesh imaju i svest i iskustvo - ali to je daleko od odgovornosti.

Mnogo veci haos moze nastati ako u laboratoriji na vezbama iz hemije pomesha shta ne treba...a deshavalo se i to... Laughing Laughing

Poenta - kola od tebe nece napraviti coveka, tuce na tekmama takodje, "roditeljstvo", i td...i da, ostajem pri svome da je jedan od najmanjih faktora...

edit: josh jedna stvar...meni su ponudjeni kljucevi - pod uslovom da platim registraciju, sam odrzavam, placam gorivo, i td...Ovako kad kazesh "samo voznja" podseti me na "samo k....e", vratish kuci i posle ne brinesh o tome Mr. Green Da dodash i taj "faktor" mozda bi i mogao pricati o odgovornosti, ovako...samo puko preuvelicavanje.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 22, 2008 11:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=51732&sectionId=39 <- poprilicno jednostavna stvar Smile Sa svojih 13 uspeo da preturi ficu.

Lepo si rekao voze traktore na selu Smile Voleo bih da ih vidim sa traktorom na sajmu ... pa da pitam dal i tu nema odgovornosti.

Ne radi se o tome da ce kola od tebe napraviti choveka, nego da roditelji moraju da prepustaju vremenom deci sve vecu odgovornost za njihov zivot. Da vremenom nauce da ih niko nece sacuvati bolje nego oni sebe sami.

Sto se ovog na kraju tiche - da kad sam rekao voznja mislio sam i na to da treba da nauche i da zavuku glawu pod haubu da provere ulje, kao i da sami shtekaju pare za benzin/plin ako vec oce da zujkaju po gradu uveche... Bar ja to tako gledam, sam odrzavam svoj auto, sipam gorivo ... pa onda naviknes da kad god pozelis da odes u grad kolima prvo razmislis koliko imas benzina, dal ces moci da izvuces do kraja meseca itd....
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 22, 2008 11:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Znam ja i one koji sa svojih 33 preturaju automobile sa mosta pa...

"kad pocnesh sam da zaradjujesh onda te nishta necu pitati..." Laughing Mene npr. ta recenica najvishe nervira od bilo cega drugog... Laughing

Elem, svoje mishljenje sam vec rekao, i ostajem da je to stvar brige, kada ce i koliko da ti daju taj kljuc...I ne, ne mislim da je nepoverenje ali...poenta i jeste u tome da ne morash ti biti kriv - i onako ima i previshe budala na ulicama koji ni sami ne znaju kako su dobili dozvole...pogotovo u BGu. Wink

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 23, 2008 12:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Apsolutno se slazem za owo da budala ima koliko hoces Smile Ali ako vec brinu na taj nacin da ti odredjuju kada ce da ti daju kljuc, osnovni problem je, zasto te onda puste odma posle 18-og rodjusa u auto skolu, i kad ti onako sav srecan dodjes kad polozis voznju i uzmes dozvolu i trazis auto a oni ti kazu "A pa ne moze to tako...."... Mislim ako smatraju da jos nije vreme, neka to kazu otvoreno - ne moze sad i gotovo. I to mi je korektnije nego ovako.

A za tu rechenicu ... razne situacije ispadnu na kraju Smile Znam coveka koji je ostao na srednjoj skoli i poceo da radi samo zato shto su mu matorci dosli preko glave sa tim ... Sad ih i ne pita nishta ....

P.S. nista lose ne mislim o njemu niti o bilo kome drugom koji pocne rano da radi. Sta vise ne volim one koji studiraju SAMO da ne bi morali da rade.
 
_NataLia_
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 11 Dec 2008
Poruke: 646
Mesto: Beč/Zg/Ri

austria.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 12, 2008 12:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zanimljiva tema.

Pa vjerujem da je svakom roditelju stalo i briga se o svom djetetu.
Naravno, ako mu je platio vozački, očekuje da će ovaj i položiti i srediti i dat će mu auto- jer je položio.
Ne vidim razloga zašto neko ko je položio treba ostaviti vozačku u pretincu ladice jer mu njegovi doma ne dozvoljavaju da ide voziti Shocked
To mi je totalno staromodno i zatucano.
Ja vozim od svoje 18 godine, i nisam imala nikada prometnu niti što slično.
Moji su mi dali auto i to novi peugot u to vrijeme, tako da..
Kad pijem- ne vozim. Poštujem pravila i vozim oprezno i sigurno.
To vam je to.

Ukoliko imate problema s starcima oko toga da vam ne daju auto a vi položili pa natjerajte ih na razmišljanjem pitanjem-" Što si mi platio vozački ako mi nećeš dati auto" ili " Platio si vozačku dozvolu da bi ležala u ladici"?

Vjerujte, mnogo toga se može roditeljima uvuci u glavu nakon par direktinih pitanja. Nemojte se čuditi kad vam kažu za koji dan- " Sine, kćeri, evo auto" : Mr. Green

No naravno, nemojte ni vi onda iskoristiti njihovo povjerenje. Vraćajte se kući dokad vam kažu ( ako ste još maloljetni) a ako ste punoljetni i naviše- onda znate što vam je činit. Oprez najprije, a potom ostale radnje.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 12, 2008 6:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Slazem se sa Natalijom u celosti. Narocito u ovom delu kada je rekla da je obavezno opravdati ukazano poverenje...

Naime prvi put kad vam roditelj da auto - on ce tad najvise i razmisljati o tome - svaki sledeci put sve manje i manje dok ce mu na kraju biti apsolutno normalno da vi vozite (chak ce biti i prezadovoljni jer se vecini njih smuchio volan). Dakle u pocetku obavezno postujte dogovor, recite gde idete i kad se vracate i ukoliko vam nesto iskrsne - javite se kako znate i umete...

Desilo mi se jednom da sam bukvalno startovao ljude po kaficu da posalju poruku mojima da cu kasniti - bolje i to nego da mi oduzmu auto Very Happy
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Relacija: Roditelj->dete koje je polozilo vozacki Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon