www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ido?
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~
::  
Autor Poruka
afibamarih
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 104

Datum registracije: 29 Feb 2008
Poruke: 80
Mesto: Arcadia

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 01, 2008 8:55 pm    Naslov poruke: Ido? Na vrh strane Na dno strane

Govori li neko ovde IDO? Znam puno esperantista u Srbiji, ali jedini covek za kojeg sam znao da zna IDO je bio slikar Tapi.


_________________
ET IN ARCADIA EGO!
Una salas victis, nullam sperare salutem!
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 07, 2008 4:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Za one koji ne znaju Smile

Ido je logičan i jednostavan međunarodni umjetni jezik stvoren da bi olakšao komunikaciju među ljudima različitih govornih sredina i kultura.

Početni razlog za nastanak ovog jezičkog projekta jeste želja mnogih tadašnjih esperantista za „poboljšanje“ esperanta. Naime, mnogi su mislili da nedovoljna „perfekcija“ koči svetski napredak esperanta. Jezički projekt ido pojavljuje se kao rezultat rada Delegacije za izbor međunarodnog jezika. Kada je Komisija za predlog međunarodnog jezika (na čelu koje je stajao najznačajniji vođa esperantskog pokreta: Luis de Bofron),predložila izmene u esperanto-jeziku, popularnoo nazvane Esperantido (potomak esperanta). Nakon pojavljivanja projekta ido nastaje ozbiljna šizma u međunarodnom esperantskom pokretu. Novi jezički projekt privukao je pretežno lingviste. Tada nastaje izreka da je esperanto ostao jezik bez vođa, dok je ido postao jezik bez naroda; što je donekle preuveličavanje tadašnjeg stanja: Prema Enciklopediji esperanta prešlo je u ido-tabor oko 20% esperantsskog rukovodstva i smo oko 4% esperantista. Idisti su nastavili da prave „poboljšanja“. Reforme su dolazile jedna za drugom, zbog čega je jezik izgubio mnoštvo pobornika. Nakon Drugog svetskog rata ovaj jezik se stabilizuje, ali ne uspeva da spreči tihi odliv pristalica. Ipak, organizovani Ido-pokret postoji još uvek i on aktivno koristi ovaj jezik u međunarodnoj komunikaciji.

Izvor: Wikipedia

A evo i linka Ido Info-a, službe za internacionalni jezik Ido Smile

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
afibamarih
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 104

Datum registracije: 29 Feb 2008
Poruke: 80
Mesto: Arcadia

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 02, 2008 9:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Annabel_Lee je napisao/la sledeće:
Za one koji ne znaju Smile

Ido je logičan i jednostavan međunarodni umjetni jezik stvoren da bi olakšao komunikaciju među ljudima različitih govornih sredina i kultura.

Početni razlog za nastanak ovog jezičkog projekta jeste želja mnogih tadašnjih esperantista za "poboljšanje" esperanta. Naime, mnogi su mislili da nedovoljna "perfekcija" koči svetski napredak esperanta. Jezički projekt ido pojavljuje se kao rezultat rada Delegacije za izbor međunarodnog jezika. Kada je Komisija za predlog međunarodnog jezika (na čelu koje je stajao najznačajniji vođa esperantskog pokreta: Luis de Bofron),predložila izmene u esperanto-jeziku, popularnoo nazvane Esperantido (potomak esperanta). Nakon pojavljivanja projekta ido nastaje ozbiljna šizma u međunarodnom esperantskom pokretu. Novi jezički projekt privukao je pretežno lingviste. Tada nastaje izreka da je esperanto ostao jezik bez vođa, dok je ido postao jezik bez naroda; što je donekle preuveličavanje tadašnjeg stanja: Prema Enciklopediji esperanta prešlo je u ido-tabor oko 20% esperantsskog rukovodstva i smo oko 4% esperantista. Idisti su nastavili da prave "poboljšanja". Reforme su dolazile jedna za drugom, zbog čega je jezik izgubio mnoštvo pobornika. Nakon Drugog svetskog rata ovaj jezik se stabilizuje, ali ne uspeva da spreči tihi odliv pristalica. Ipak, organizovani Ido-pokret postoji još uvek i on aktivno koristi ovaj jezik u međunarodnoj komunikaciji.

Izvor: Wikipedia

A evo i linka Ido Info-a, službe za internacionalni jezik Ido Smile
Sve je ovo lepo i sve to pise na internetu, a i u vecini klasicnih enciklopedija, ali skoro nista od toga nije tacno. Gubitak interesovanja obicnih ljudi za Ido je bio smisljen i pripreman od samog pocetka, i to od strane ljudi koji su ga smislili. Planski je radjeno na tome da Ido postane jezik koji koristi jedna veoma mala i zatvorena grupa ljudi.

_________________
ET IN ARCADIA EGO!
Una salas victis, nullam sperare salutem!
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 05, 2008 4:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Iskreno, ranije sam samo površno čula za ovaj jezik i sve što znam je ovo sa neta...tako da, plz, podeli sa nama svoja saznanja Very Happy

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
afibamarih
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 104

Datum registracije: 29 Feb 2008
Poruke: 80
Mesto: Arcadia

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 09, 2008 11:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Annabel_Lee je napisao/la sledeće:
Iskreno, ranije sam samo površno čula za ovaj jezik i sve što znam je ovo sa neta...tako da, plz, podeli sa nama svoja saznanja Very Happy
Ah, ja sam zaboravan čovek, tako da nisam ni gledao ovu temu. Da podelim saznanja? O.K. Sedeo sam u Parizu u jednoj grupi ljudi. Svi su bili Francuzi, govorili su francuski, ali su na trenove prelazili na komunikaciju na esperantidu. Tada sam shvatio ko su oni.

_________________
ET IN ARCADIA EGO!
Una salas victis, nullam sperare salutem!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~ -> Ido? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon