www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Orkanski visovi...
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
stefica_delija
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 33

Datum registracije: 13 Avg 2006
Poruke: 20
Mesto: Montenegro

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 16, 2007 10:36 pm    Naslov poruke: Orkanski visovi... Na vrh strane Na dno strane

Sjajna knjiga, beletristika..
bez potrebe da je procitas, onako za opustanje..
rekli bi konfuzna ali knjiga je sjajna...!

Citali ste je?
i..kakva je....?



_________________
stefica_delija 3242
 
Lylyth
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 16 Avg 2007
Poruke: 389
Mesto: daleko od stvarnosti.....

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 17, 2007 5:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Knjiga mi se jako dopala....

_________________
To sto vas neka osoba ne voli na nacin na koji bi ste vi to zeleli, ne znaci da vas ta osoba ne voli celim svojim bicem.
 
ladybug369
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 27 Jul 2007
Poruke: 12
Mesto: Jagodina

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 18, 2007 9:02 am    Naslov poruke: sestre bronte Na vrh strane Na dno strane

Sestre bronte su pisale ,,pitke,, romane koji se nisu baš svima dopadali, ali sam ih ja sve čitala po dva puta i treći put u već zrelijim godinama u originalu, na engleskom što je nezamenljivo.
Za roman koji je objavljen 1847. ‚‚Orkanski visovi‚‚ su delo koje vreme ne gazi, čitale su ga naše mame i mi. Jedino je žalosno što najnovije generacije, obrlaćene erom u kojoj se brzo živi,odrasta uz kompijutere i knjiga cita samo ‚‚kada se mora‚‚ ,zaboravile na pisanu reč.
Pored knjige gledala sam i tri verzije filma, tako da mi je ovo delo, pisano pod uticajem romantizma ali ipak realistično, ostalo do danas u sećanju.
 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 21, 2007 12:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako lepa knjiga. Uzivala sam citajuci je. Za opustanje, za letnje/kisne dane Smile
 
slavica_m
>>>luda mala<<<
>>>luda mala<<<



Godine: 33

Datum registracije: 23 Avg 2006
Poruke: 12318

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 09, 2007 9:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Procitala sam tu knjigu i svidela mi se...

_________________
Ja ne umem da mastam
ja ne zelim da sanjam
ako deo sna, nismo ti i ja

Ja ne mogu da spavam
ja ne zelim da sanjam
ako deo sna, nismo ti i ja
 
z1v0tj3l3p
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 12 Apr 2006
Poruke: 88

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 14, 2007 12:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

prelepa knjiga, jedna od mojih omiljenih... nikako konfuzna

_________________
And when the rain begins to fall, you ride my rainbow in the sky. And I will catch you if you fall, you never have to ask me why...
 
ex_deda
Banovan!

*28*
*28*





Datum registracije: 08 Okt 2006
Poruke: 7256

australia.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 14, 2007 12:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I meni se jako dopala. Iz secanja, still i rechitost je bila za mene neverovatna.
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 14, 2007 1:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jedna od najboljih pjesnikinja i prozaistica engleske književnosti viktorijanskoga doba, Emily Jane Brontë (1818-1848), poput mnogih svojih prethodnica i nasljednica koje su se i u privatnom životu i u književnom stvaralaštvu odbijale pokoriti krutim društvenim normama, svjetsku je slavu stekla tek posmrtno. Živeći korak ispred svoga vremena, nije mogla računati na razumijevanje svojih suvremenika: i njezin jedini roman, kasnije legendarne "Orkanske visove", prvi put objavljen 1847. g., publika je isprva dočekala hladno, a kritika s krajnjim neshvaćanjem. Iz naše današnje pozicije, kad "Orkanski visovi" imaju status općega mjesta u povijesti svjetske književnosti posve neshvatljivo!

Priču o fatalnoj ljubavi i kobnoj osveti koja je zauvijek povezala bogatu nasljednicu Catherine i zagonetnoga Heatcliffa, Emily Brontë je objavila samo godinu dana prije svoje prerane smrti. Romanu su prethodile pjesme koje je napisala zajedno sa svojim sestrama, također poznatim književnicama, Anne i Charlotte. Zbirku su, da bi je lakše objavile u sredini koja je sputavala svaki oblik ženskoga javnog djelovanja, potpisale muškim pseudonimima Currer, Ellis i Acton Bell.
I u "Orkanskim visovima" i u toj zbirci, kao i u poetsko-proznim fantastičnim tekstovima o izmišljenim svjetovima Gondalu i Angriji koje su sestre, skupa s bratom Branwellom, ispisivale još u djetinjstvu, najupečatljivija je uspjela književna rekonstrukcija mističnoga ugođaja vriština i pustopoljina sjevernoengleskoga krajolika u kojem je obitelj Brontë proživjela gotovo cijeli život: Emily i Charlotte samo su se nakratko školovale u Bruxellesu, ali su se mučene nostalgijom ubrzo vratile u rodni Haworth, na tmurne, neodoljive yorkshirske visove.

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 14, 2007 1:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Za ljubitelje ovog štiva, evo PDF knjige, doduše, na engleskom, ali knjiga je knjiga Very Happy

'Wuthering Heights'

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 14, 2007 2:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

'Orkanski visovi' su moja omiljena knjiga sestara Bronte, najposebnije i najmoćnije Smile

Code:
It would degrade me to marry Heathcliff now; so he shall never know how I love him; and that, not because he’s handsome, Nelly, but because he’s more myself than I am. Whatever our souls are made of, his and mine are the same, and [Edgar’s] is as different as a moonbeam from lightning, or frost from fire.


'He's more myself than I am...' Urezano u moje pamćenje jednako kao i predivna pustara, grub Heathcliffov glas

Code:
The murdered do haunt their murderers, I believe. I know that ghosts have wandered on earth. Be with me always -- take any form -- drive me mad! Only do not leave me in this abyss, where I cannot find you!


Komentari, utisci ne mogu dočarati trag koji ovo delo ostavlja, stoga, moja topla preporuka je da ga pročitate i uverite se i sami Smile

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
start dis
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 15 Apr 2007
Poruke: 33

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 08, 2007 12:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ekstra knjiga, preporucujem je onima koji je nisu procitala
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 24, 2007 1:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vise od 100. 000 funti za Orkanske visove

LONDON (SEEcult.org) - Redak primerak prvog izdanja romana “Orkanski visovi” Emili Bronte (Emily) prodat je za cak 114.000 funti na aukciju u Londonu, sto je dvostruko vise od procenjene vrednosti.

Rec je o primerku tog romana izdatog 1847. godine.

Ocekivalo se da ce na aukciji u kuci Bonams dostici cenu izmedju 30.000 i 50.000 funti.

To retko izdanje kupio je jedan privatni kolekcionar, a kuca Bonams samo je saopstila da je odlicno sto ce ostati u Britaniji.

“Orkanski visovi”, jedini roman koji je Emili Bronte napisala, prvobitno je objavljen pod muskim pseudonimom Elis Bel, koji je cuvena autorka, koja je umrla od tuberkuloze 1848. u 30. godini, koristila iz straha od predrasuda javnosti, s obzirom da u njeno vreme nije bilo pozeljno baviti se pisanjem i biti zena.

Emili Bronte (1818-1848) pisala je i pesme, koje je objavila u zbirci sa sestrama Sarlotom i Anom, koje su takodje objavljivale pod pseudonimima.

Njen roman “Orkanski visovi” naisao je na mesovitu kritiku kada je objavljen, a Sarlota ga je objavila ponovo 1850. godine, pod Emilinim pravim imenom.

Roman "Orkanski visovi" imao je vise filmskih adaptacija, a inspirisao je i Kejt Bus (Kate Bush) za hit iz 1978. godine.

Dosadasnja vlasnica retkog primerka romana “Orkanski visovi” dobila je tu knjigu od bake, a novac od prodaje na aukciji namerava da iskoristi za obrazovanje na Umetnickoj akademiji u Londonu, buduci da zeli da postane umetnica.

Sajt Muzeja Bronte je http://www.bronte.org.uk

Izvor: Seecult

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Orkanski visovi... Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon