www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Mihail Bulgakov-Majstor i Margarita
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
telulu
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 01 Maj 2006
Poruke: 280

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 04, 2006 11:43 pm    Naslov poruke: Mihail Bulgakov-Majstor i Margarita Na vrh strane Na dno strane

Namjeravam da počnem čitati ovu knjigu, pa me zanimaju vaša mišljenja o njoj, ukoliko ste je pročitali. Nemojte mi prepričavati knjigu, samo me zanima da li je dobra.

 
vtb:)
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 16 Mar 2005
Poruke: 213
Mesto: Kac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 05, 2006 3:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Budi mi uspomene koje si ti upravo oziveo ... Ne tako davne , ali opet zanimljivo duboke i emotivno razorene ... Hmm ... Izmedju je ... Davi sa detaljima,koje vuce iz krajnosti u krajnost ... Iskreno , ukusi su razliciti ... Moj savet ... Pocni sa citanjem , ako te zaintrigira ili navede na dalje ulazenje u celu radnju knjige nastavi do kraja,ako te pak smori uzmi drugu...Nista nije na odmet,pogotovo ne jedna knjiga vise u rubrici procitanih...Uzivaj ... Kiss

_________________
"Mislim da neke misli treba da ostavim u mislima"
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 05, 2006 9:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

vtb:) je napisao/la sledeće:
Budi mi uspomene koje si ti upravo oziveo ... Ne tako davne , ali opet zanimljivo duboke i emotivno razorene ... Hmm ... Izmedju je ... Davi sa detaljima,koje vuce iz krajnosti u krajnost ... Iskreno , ukusi su razliciti ... Moj savet ... Pocni sa citanjem , ako te zaintrigira ili navede na dalje ulazenje u celu radnju knjige nastavi do kraja,ako te pak smori uzmi drugu...Nista nije na odmet,pogotovo ne jedna knjiga vise u rubrici procitanih...Uzivaj ... Kiss
I meni takodjer. Bila mi je to obavezna lektira u skoli ali mi je ostala u pamcenju.

Morat cu to jos jednom uzet i procitat. Vec sam zaboravio dost toga...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
aleksandar 17
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 48

Datum registracije: 09 Maj 2006
Poruke: 3
Mesto: beograd

macadonia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 07, 2006 8:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Odlična knjiga, nemoj da je propustiš...
 
jija
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 23 Jun 2006
Poruke: 46

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 23, 2006 11:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jedna od omiljenih videces zanimljiva je! rusi su i snimili i tv seriju po knjizi nemoj ni to da propustis!

_________________
badem i so
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 23, 2006 11:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ROMAN "Majstor i Margarita" pisan je gotovo u tajnosti. Bulgakov je između 1928. i 1931. godine prijateljima čitao samo odlomke. Poslednjih godina piščevog života u dovršavanje ovog remek-dela bila je upućena samo piščeva supruga Jelena Sergejevna i delimično njena sestra Olga Bokšanska. Ipak, u radu na romanu Mihailu Bulgakovu pomagala je jedino žena. "Poslednjih dana pred smrt", seća se Bulgakovljev kolega, lekar Semjon LJanders, "Mihail Afanasjevič je svojoj ženi diktirao ispravke poglavlja svog poslednjeg velikog romana. Nije sam mogao da piše, soba mu je bila zamračena, ali je svaka njegova reč bila ozarena".
Kada je pisac umro, sa romanom su se upoznali mnogi iz umetnikovog okruženja. "Majstora i Margaritu" su u rukopisu, nakon Bulgakovljeve smrti pročitali i Ana Ahmatova i romanopisac Venjamin Kaverin (našim čitaocima poznat po romanu "Pred ogledalom"). Jelena Sergejevna se zavetovala mužu da će roman objaviti kad-tad i to je učinila.
Roman "Majstor i Margarita" najpre se pojavio nekompletan, što je bilo tipično za sovjetska cenzorska vremena. Štampan je u dve sveske časopisa "Moskva", u broju 11 za 1966. godinu (stranice 6. do 130. časopisa) i u broju 1 za 1967. godinu (stranice 56. do 144). Deo neobjavljenih poglavlja doštampan je naredne godine na ruskom jeziku i izdat u Bernu, u Švajcarskoj. Delo je potom kompletno štampano u ruskim emigrantskim krugovima u inostranstvu, u izdanju frankfurtskog preduzeća ruske literatura "Setva" ("Posev"). Tek 1973. godine objavljena je u SSSR-u kompletna verzija romana i od tada on počinje da živi ne samo svoj literarni, već i teatarski i filmski život.
Delo "Majstor i Margarita" doživelo je mnoštvo dramatizacija u svetu i u Bulgakovljevoj otadžbini. Postavljeno je u moskovskom Teatru na Taganki (premijera 6. aprila 1977, reditelj Juri LJubimov), na maloj sceni Hudožestvenog teatra pod nazivom "Bal uz sveće" godine 1984, pa i u nas, na sceni Narodnog pozorišta (premijera 6. aprila 1982, režiser Aleksandar Petrović). Roman Mihaila Bulgakova više je puta filmo van, a režiseri su bili Andžej Vajda i već spomenuti Aleksandar Petrović Kompozitor Slonimski, prema motivima romana, tokom sedamdesetih sačinio je libreto i komponovao operu "Voland".
Ono što je za recepciju ove knjige daleko važnije jeste da je roman "Majstor i Margarita" najispitivaniji i najviše komentarisan od svih sovjetskih dela dvadesetog veka. Literatura o "Majstoru i Margariti" danas se meri hiljadama stranica i pisana je na ruskom, srpskom, nemačkom i engleskom jeziku.

TUŽNA sudbina romana "Majstor i Margarita" poklapa se sa prilikama u kojima su publikovana mnoga dela napisana u Sovjetskom Savezu. Nije drugačije moglo ni biti, jer ova knjiga netipična je za vreme kada je napisana. Prikazati Volanda, nečistu silu koja dolazi u Moskvu i izvrće ruglu sav socijalistički poredak, bilo je za ono vreme u najmanju ruku hrabro. "Majstor i Margarita" ima, međutim i drugu, lirsku liniju. Ova priča vezana je uz Margaritu, oličenje svega čistog i neiskvarenog, onog što je zaostalo za prošlim presocijalističkim vremenima. Čitava savremena priča to, kako se obično zove "Jevanđelje po Volandu", preseca se pričama iz Hristovih vremena i vladavine Pontija Pilata. Ovakva knjiga nije mogla biti štampana 1940. godine u SSSR-u, već tek krajem 1966. i početkom 1967. godine. Možda bi interesantno bilo pogledati u kakvoj je duhovnoj klimi završeno, a u kakvoj štampano ovo remek-delo, uz "Arhipelag Gulag" i "Doktora Živaga" najznačajnije knjige na ruskom jeziku 20. veku.
Godine 1940, Bendžamin Britn komponovao je Violinski koncert, a Stravinski, najveći ruski kompozitor u izgnanstvu, čuvenu Simfoniju u Ce-duru. Le Korbizje projektovao je zgradu Ministarstva zdravlja u Rio de Žaneiru, a Valter Gropijus dovršio nacrt čuvenog Pensilavanijskog paviljona na Svetskoj izložbi u NJujorku. Svet je ušao u drugu godinu Drugog svetskog rata, a Nemačka je blickrigom kroz Belgiju zaobišla neosvojivu Mažino-liniju i ušla u Parizu. De setog maja 1940. Vinston Čerčil postao je premijer Britanije.
Godine 1967, kada je knjiga "Majstor i Margarita" objavljena, Šostakovič je u SSSR-u dovršio Drugi klavirski koncert, a na Zapadu Štokhauzen svoje verovatno najpoznatije delo "Himne". Marina Abramović te godine prikazala je svoja prava konceptualna dela. Ista godina, videla je društvena komešanja u mnogim zemljama zapada.
Možda bi trebalo potrošiti mnogo vremena da bi se uporedile ove dve neslične godine, ali nešto se odmah nameće. U jedno vreme dovršen je roman "Majstor i Margarita", a u neko sasvim drugo štampan. Dvadeset sedam godina prošlo je od završetka rada na delu i njegovog štampanja u celosti u SSSR-u. U vreme kada je Bulgakov umro, Sovjetski Savez još je s pomešanim strepnjama i velikom ljubavlju gledao na generalisimusa Staljina. Godine 1967, kada je knjiga publikovana, zvršila se era Hruščova i već otpočela stabilna vladavina najdugovečnijeg generalnog sekretara sovjetske partije Leonida Brežnjeva.
Šta bi Bulgakov kazao da je mogao da vidi sve te godine, od one kada je umro, do one kada njegovo majstorsko delo postaje popularno, najpre u emigrantskim ruskim krugovima u Nemačkoj, a potom i u domovini? Pisci ne mogu znati kakva će biti sudbina njihovih knjiga, naročito ne posle smrti. I Bulgakov je bio književnik koji je želeo promene u svom vremenu. Mislio je pisac "Majstor i Margarite" da je bez Boga ruski narod "izgubljen" i da mu ga može vratiti samo literatura i molitva. Prema ovome, Mihail Afanasjevič bio bi ravnodušan na uspeh "Majstora i Margarite" koji se dogodio daleko iza vremena u kojem je autor mislio da će ovom velikom knjigom nešto promeniti.

Mihail Afanasjevič Bulgakov dovršio je pisanje svog remek dela, romana "Majstor i Margarita" silom prilika, na dan smrti. Dogodilo se to 10. marta 1940. godine u četiri časa posle podne. Uuprkos velikim bolovima koje je trpeo i gotovo potpunom slepilu, pisac je do poslednjeg dana radio na svom poslednjem delu. Često mu je, na njegovu molbu, žena čitala poglavlja iz romana i on je predlagao ispravke. A kad se čitanje odnosilo na dijalog Hrista sa Pontijem Pilatom, Bulgakov bi uvek živnuo i govori: "Da, to je tako", ili "Ovo bi trebalo ispraviti".

Mihail Bulgakov po profesiji je bio lekar. Kao mladić obavljao je lekarsku praksu u provinciji. Po preseljenju u Moskvu, radio je razne poslove, pa je između ostalog, bio i glumac. Na kraju života ostao je "samo" profesionalni pisac. Kao pisac, Bulgakov je mnogo pisao i još više odbacivao. Malo je otud romana koji su toliko obeležili književnost 20. veka a da su imali toliko redakcija, ispravki i naročito radnih naslova. Mihail Bulgakov bio je poznat po prepravkama i menjanju naslova. Radio je lako i činilo se da je za njega pisanje pre opsesija nego profesija.

RAZLIČITE VERZIJE
I roman "Majstor i Margarita" doživeo je četiri redakcije. Započet je verovatno tokom 1928. godine, a prva redakcija romana dovršena je u maju 1929. godine. Druga prepravka romana pada u proleće 1931. godine, a roman u toj varijanti dobija prvi naziv "Konsultant sa kopitom". Ipak, u to vreme, roman je imao mnogo skromniji i drugačiji izgled nego verzija danas poznata čitaocima.

Konačni oblik "Majstor i Margarita", bez sumnje, dobija tek u jesen 1932. godine, kada Bulgakov otpočinje rad na trećoj varijanti romana. Bile su to po mnogo čemu najmirnije godine za pisca. Primanja su mu se koliko-toliko ustalila, a on se, sa porodicom, izmakao za korak od gladi. Bolest, koja će ga oboriti, dogodiće se tek kroz osam godina, te on u to vreme, između 1932. i 1936. koliko je to moguće, neometan nastavlja rad na romanu.

CRNI BOGOSLOV
U to vreme pisac dovršava posl ednje 37. poglavlje pod nazivom "Poslednji let", kao i pisanje dela "Šta je sanjao Bosoj". Upravo tada roman dobija najviše radnih naslova. Evo nekih, kasnije odbačenih. Bulgakov je razmišljao o sledećim nazivima: "Veliki kancelar", "Satana", "Evo i mene", "Šešir s perom", "Crni bogoslov", "On se pojavio", "Dolazak", "Crni mag" i još jednom, nešto u izmenjenom vidu naslov iz 1931. godine, "Konsultantovo kopito".

U trećoj verziji rukopisa znatno je osnažena linija Margarite, te će to verovatno i uzrokovati konačni i jedini mogući naslov Bulgakovljevog remek-dela: "Majstor i Margarita".

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
držte lopova
Banovan!

Zna tudju muku
Zna tudju muku



Godine: 28

Datum registracije: 14 Nov 2005
Poruke: 9553
Mesto: debian city

argentina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 23, 2006 12:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Svako koga imalo interesuje književnost treba(mora) da pročita ovu knjigu. Posle nje će spontano početi da se raspituje i traži još neke knjige iz oblasti koje su dodirnute u ovom delu.
Ono...trougao, šestar itd. Bar je to moje iskustvo.
Ako si u mogućnosti pogledaj i film koji je legendarni Saša Petrović ekranizovao, nećeš se pokajati.

_________________
 
z1v0tj3l3p
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 12 Apr 2006
Poruke: 88

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 25, 2006 9:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

divna knjiga, procitaj obavezno!

_________________
And when the rain begins to fall, you ride my rainbow in the sky. And I will catch you if you fall, you never have to ask me why...
 
telulu
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 01 Maj 2006
Poruke: 280

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 9:06 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa početak knjige i ne ostavlja neki jak dojam na mene Rolling Eyes

_________________
 
sweetkitty
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 27 Avg 2006
Poruke: 7

germany.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 30, 2006 10:52 pm    Naslov poruke: obavezno Na vrh strane Na dno strane

Moje misljenje je da ovu knjigu obavezno moras procitati,odlicna je!

_________________
Ja sam lud,ja sam jak,ja sam zeljin manijak!!!
 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 05, 2006 1:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam od Rumunija (i, naravno, citam u rumunski, ali kniga je isto. Mi (ja i moja devojka) mislimo da je najbolji roman XXte veka. Struktura, humor, ironija, emocija, Isusov portret... Kniga za vecnost! I znam od sta govorim! Wink
 
dialeksa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 30 Mar 2006
Poruke: 109

bahamas.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 11, 2006 4:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

knjiga koju obavezno treba procitati
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Mihail Bulgakov-Majstor i Margarita Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon