www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Tematski rad, Berza
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Škola, fax, posao ~ -> ~ Maturski i seminarski radovi ~
::  
Autor Poruka
Avram007
..::Darkmen X::..
<b><i>..::Darkmen X::..</i></b>



Godine: 35

Datum registracije: 08 Maj 2005
Poruke: 3247
Mesto: ..::Under the sea::.. {KG~SV}

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 15, 2006 3:13 pm    Naslov poruke: Tematski rad, Berza Na vrh strane Na dno strane

Pomagaj ko moze, hitno mi treba uputstvo za izradu tematskog rada na temu " Berza i berzansko poslovanje ". Potrebno mi je samo ako neko zna ili ima neki obrazac ili semu za izradu ovakvog tematskog rada, hitno neka je ostavi ili mi posalje na avram007@neobee.net. bilo kakva pomoc je dobro dosla. Pomoglo bi ako znate neki sajt za skidanje materjala za temu berze. Help please
P.S. Unapred hvala



_________________
 
*Jovana*
*Jugovićeva sekica*
*Jugovićeva sekica*



Godine: 38

Datum registracije: 25 Mar 2005
Poruke: 3088
Mesto: Nis

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 15, 2006 5:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Berza i berzansko poslovanje
Berza je organizovano tržište za trgovinu valutama, akcijama, obveznicama i robom.
Trgovina se može odvijati samo ako se ispune određeni uslovi koje postavja berza.
Cene po kojima se trguje ne postavlja berza, već se one formiraju slobodno (uslovno rečeno).
Počeci berzanskog trgovanja vezani su za pojavu prvih tzv. hartija od vrednosti. To su bila pisana dokumenta kojma se neko lice obavezalo da će svoju obavezu izvršiti u određeno vreme u budućnosti. Kasnije, kada se ta obaveza prenela na drugo lice, pre dospeća roka, smatra se da je prvi berzanski posao zaključen.
Danas – berze su tržišta sa ciljem da na brz, efikasan i jeftin način omoguće promet berzanskog materijala – efektive i robe.
Po osnovu predmeta trgovine berze možemo podeliti na:
efektne (trguju hartijama od vrednosti)
robne (bave se trgovinom tipizirane i stndardizovane robe)
mešovite
Na finansijskoj berzi trguje se efektivnom koja se sastoji od osnovnih i izvedenih hartija od vrednosti, deviza i finansijskih derivata.
Osnovni predmeti trgovanja
AKCIJE – Akcije su deo kompanijskog kolača. Kada ih kupite pripada vam deo kompanije. Vlasnici očekuju da će ostvariti dobit, ako kompanija bude uspešno poslovala.
Većina ljudi kupuje akcije i da bi na njima zaradila kapitalnu dobit, odnosno profit od prodaje akcija po višoj ceni od kupovne. Obično se akcijama trguje u standardnim lotovima, koji sadrže 100 akcija.
INDEKSI – Indeksi su mere pomeranja cena na tržištu akcija. Veće firme u okviru index-a imaju jači uticaj na vrednost indeksa, nego manje korporacije. Indeksi kojima se najviše trguje su S&P500 (US), NIKKEI (Jap), FTSE (GB) i DAX (Nem).
ROBE – Robna tržišta su organizovane trgovinske berze na kojima se kupuju ugovori za dostavu određenih proizvoda.
Najpoznatije robe za trgovinu na berzi su: valute (US Dollar, Australian Dollar, British Pound, Canadian Dollar, Deutsche Mark, Japanese Yen, Swiss Franc), indeksi akcija (SEP 500, NYSE Index, Nikkei 225), energija (Crude Oil, Unleaded Gas, Heating Oil, Natural Gas), meso (Live Cattle, Feeder Cattle, Live Hogs, Pork Bellies), žitarice (Corn, Wheat, Oats, Soyabeans, Soyabean Oil), hrana (Cocoa, Coffee, Sugar, Orange Juice).
OBVEZNICE – Obveznice u finansijama predstavljaju formalan sertifikat o dugu koji izdaje vlada ili poslovna korporacija u zamenu za zajam. U sebi sadrži fiksiranu kamatnu stopu i obećanje o vraćanju pozajmljenih fondova posle određenog perioda. Svaka obveznica ima fiksni datum dospeća na koji se mora isplatiti pun iznos. Obveznice mogu biti kratkoročne, sa rokom dospeća do 1 godine ili manje, zatim srednjoročne (sa rokom dospeća od dve do deset godina) i dugoročne (sa rokom dospeća od 30 godina i više).
Obveznice se prodaju po nominalnoj vrednosti.
VALUTE – Valuta predstavlja cenu novca jedne zamlje u osnosu na cenu novca druge zemlje.
FJUČERS – Fjučers ugovor je legalni obavezujući sporazum napravljen na trgovinskom floor-u berze, sa ciljem da nešto kupite ili prodate u budućnosti.
OPCIJA – Opcija je pravo da kupite određenu investiciju po utvrđenoj ceni i unapred utvrđenom roku.
Izgled berze
Berzanske sale za trgovanje su podeljene na ring-ove u kojima se odvija trgovina. Postoje ringovi za svaki artikal pojedinačno. Ring obično ima 3-4 nivoa.
Velike elektronske tabele postavljene su u krug duž cele sale za trgovanja. One prikazuju najnovije podatke o izvršenim transakcijama i istovremeno šalju informacije u svet.
Skup ovih elemenata, neophodnih za trgovanje na berzi zove se floor. Zaposleni na floor-u nose sakoe različitih boja (žute, crvene, zelene i plave), da bi se razlikovali po funkcijama koj obavljaju.
Berza iznajmljuje box-ove brokerima. Kada broker primi nalog za trgovanje iz jedne od brokerskih kancelarija, on ga nosi do ovlašćenog specijaliste da obavi transakcije.
Berza izdaje prostor specijalisti koji je broker brokerima.
Na monitorima na putlovima teku izveštaju o dnevnoj aktivnosti berze. Tu se daju podaci o hartijama kojima se trgovalo, cenama po kojima su zaključene transakcije i veličini naloga.

_________________
Voli me iz inata,voli me bez ostatka,voli me bilo gde sam,bas takvu kakva jesam,voli me kad me nema,voli me pored svega,voli me kad ni jedan bas razlog za to nemas!

 
gilence
Princ bez konja - stara garda
Princ bez konja - stara garda



Godine: 45

Datum registracije: 01 Jun 2005
Poruke: 1001
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 15, 2006 6:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Avrame ostavio sam ti moj msn na pp, pa me cimni da ti prosledim neke fajlove. Imam dosta toga. Imam i par gotovih seminarskih radova. Imam dva magistarska rada, jedan je na temu BDD-a, a drugi je bas beraznsko poslovanje.
 
Avram007
..::Darkmen X::..
<b><i>..::Darkmen X::..</i></b>



Godine: 35

Datum registracije: 08 Maj 2005
Poruke: 3247
Mesto: ..::Under the sea::.. {KG~SV}

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 15, 2006 8:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hvala jovana, ovaj tvoj tekst mi taman upotpunjuje rad, hvala ti puno, ovo mi je trebalo da popravim asa.

_________________
 
*Jovana*
*Jugovićeva sekica*
*Jugovićeva sekica*



Godine: 38

Datum registracije: 25 Mar 2005
Poruke: 3088
Mesto: Nis

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 16, 2006 1:10 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nema na cemu Avram007...i drugi put...tu smo da ti pomognemo... Wink

_________________
Voli me iz inata,voli me bez ostatka,voli me bilo gde sam,bas takvu kakva jesam,voli me kad me nema,voli me pored svega,voli me kad ni jedan bas razlog za to nemas!

 
pile20
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Apr 2004
Poruke: 3

PorukaPostavljena: Sub Dec 08, 2007 4:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pozdrav, nasla sam ovu temu i nadam se da postoji neko ko bi mi pomogao. Treba da radim seminarski na temu berze pa ko ima nesto sto bi mi pomoglo, bila bi mu jako zahvalna Smile
 
tamareta
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 5
Mesto: beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 18, 2007 2:13 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Gilence da li imas i za mene neki seminarski na temu berzansko poslovanje!???please Very Happy
moj mail je taca88@mail.ru
hvala unapred
 
pile20
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Apr 2004
Poruke: 3

PorukaPostavljena: Uto Dec 18, 2007 4:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja nazalost nisam imala srece... Ili niko nije vedeo moj post, ili niko nema nista sto bi pomoglo...


Ukoliko neko ima nesto o berzama, neka mi posalje na mail nesicsvetlana@hotmail.com

[Edit by nastasenjka: Pisanje poruke jedne za drugom, u istoj temi, gde to nije neophodno (SPAM-ovanje), strogo je zabranjeno Pravilnik-om.]
 
sneguljicasu
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 50

Datum registracije: 15 Jan 2009
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 15, 2009 4:50 pm    Naslov poruke: brokersko dilerska drustva Na vrh strane Na dno strane

gilence je napisao/la sledeće:
avrame ostavio sam ti moj msn na pp, pa me cimni da ti prosledim neke fajlove. Imam dosta toga. Imam i par gotovih seminarskih radova. Imam dva magistarska rada, jedan je na temu bdd-a, a drugi je bas beraznsko poslovanje.




help! ! ! ! Molim vas ako neko ima diplomski ili bilo kakav rad na temu brokersko dilerska drustva, i plus dobru volju da pomogne, posaljite na dart-psv@eunet. Yu
hvala unapred! !
 
sprs
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 20 Okt 2008
Poruke: 1

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 15, 2009 11:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

....ako neko ima neki materijal o berzama...treba mi za diploski....poz...
... igorczv@yahoo.com
 
JovanaMR
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 09 Avg 2008
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 17, 2009 4:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ljudi ima li neko ko bi meni mogao da posalje literaturu na temu berzanskog poslovanja na mail jovanajovic88@msn.com?? Hitno mi je Neutral Hvala unapred
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Škola, fax, posao ~ -> ~ Maturski i seminarski radovi ~ -> Tematski rad, Berza Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon