www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Pisanje slova "w" umesto slova "v"
Strana prethodna  1, 2, 3
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~
::  
Autor Poruka
¤ Idealno_losha ¤
OriginaL ღ
<b>OriginaL ღ</b>





Datum registracije: 01 Feb 2009
Poruke: 3416

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 04, 2009 11:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne podnosin kad se V piše kao W .. čemu to?
Ch, Sh, i ostale H, toliko koliko podnesem ako osoba nema latinicu na mob, il nema kvačice na tipkovnici. al sve ostale te "novotvorene" riječi i slova ne podnosin.


 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 05, 2009 3:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

¤ Idealno_losha ¤ je napisao/la sledeće:
Ne podnosin kad se V piše kao W .. čemu to?


Legalno je svima, pa ko voli - nek izvoli! Mr. Green

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
PC maniac
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Dec 2009
Poruke: 129

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 26, 2009 6:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

meni je to bas cool!!
 
Maja_L
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 32

Datum registracije: 19 Apr 2008
Poruke: 6
Mesto: Lukavac

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 01, 2010 7:46 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mene to uzasno nervira ako se pise nonstop.Ok je ponekad ako se tepa,ali kad pises svaku rijec tako uhh Evil or Very Mad
Pogotovu ovi mladji (pubertetlije) to vecina koristi.Njima je to fora neka. Rolling Eyes
 
TheRanchCowboy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Jul 2010
Poruke: 15

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 07, 2010 11:26 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ch, sh, tj, zj-zh, w уместо v, све то не могу да смислим.
Наравно, нека свако пише како му срце жели док год је разумљиво, али стварно не знам зашто је толико тешко користити српско писмо.
Ту убрајам и ошишану латиницу.

Зашто користити c, s и z када имамо одговарајућа слова č-ć, š и ž, са квачицама?
На томе не замерам с обзиром на то да се масовно користи, и то у многоме више од правилног облика.

О ћирилици и да не причам. То се тек не користи, а требало би.
Опет кажем, ово је ваш избор. Ћирилица и латиница су равноправна писма, али ћирилица ипак има минорне предности (нема диграма, диграфа, двојна слова — конјугација, konjugacija, латиницом се може схватити на два начина), и као што Бернард Шо рече: „Српска ћирилица је најсавршеније писмо на свету“. То је у потпуности тачно.

Знам, сад ћете ви рећи да је ствар навике, да вам је лакше куцати енглеским алфабетом, да не знате да промените тастатуру на рачунару (нађите некога ко зна), да Вас Хрвати неће разумети (нека нагађају, уосталом, постоје тзв. конвертори за то), да Вам је просто фенси и кул да користите дупло В и разне друге фенсерске, клиначке комбинације. Znachi, wazhi!

Завидим Русима!

П. С. Нисам ово срочио да бих некога увредио, већ само исказујем своје мишљење. За то служи форум, зар не?
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 07, 2010 11:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

TheRanchCowboy je napisao/la sledeće:
О ћирилици и да не причам. То се тек не користи, а требало би.


Koristi se, ali nije ugrožena. Da jeste, ljudi ne bi mogli da pročitaju nešto napisano na ćirilici pa bi cimali druge ljude da to pročitaju. Wink Srećom, kod nas je sramota da nekog pitaš kako se nešto čita/piše, pa bi osoba B smesta pomislila da je osoba A nepismena. Very Happy

Ravnopravna pisma? E, nisu! Ustav Republike Srbije spominje samo ćirilicu ("vukovicu"). Wink

TheRanchCowboy je napisao/la sledeće:
да не знате да промените тастатуру на рачунару (нађите некога ко зна)


Alt+Shift (ako imate dve ili više postavki za tastature)

TheRanchCowboy je napisao/la sledeće:
да Вам је просто фенси и кул да користите дупло В и разне друге фенсерске, клиначке комбинације.


PS 1: Lično, kad pišem rukom, na malo "I" ne stavljam tačku pošto ne vidim neku korist od te tačke. Postoji li neko slovo koje je slično pa tačka služi da bi se razlikovala slova? (naravno, ne računajući tursku latinicu)

PS 2: "... to ti je ko I bez tačke!" Arrow Ne bih rekao da ova fraza znači nešto nedovršeno. Može da iznači i da je nešto veliko, da je ćirilično (koliko znam, na И se ne stavlja tačka) ili da je napravljeno u Turskoj (kod njih postoje slova İi i Iı).

TheRanchCowboy je napisao/la sledeće:
П. С. Нисам ово срочио да бих некога увредио, већ само исказујем своје мишљење. За то служи форум, зар не?


Naravno. Smile

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
TheRanchCowboy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Jul 2010
Poruke: 15

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 08, 2010 12:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

coco_bill je napisao/la sledeće:

Koristi se, ali nije ugrožena.

Мислио сам на коришћење на интернету и од стране обичних корисника, не на штампана издања.
Ту је чак ћирилица у предности. Не памтим када сам последњи пут видео књиге у школству а да нису на ћирилици.

coco_bill je napisao/la sledeće:

Ravnopravna pisma? E, nisu! Ustav Republike Srbije spominje samo ćirilicu ("vukovicu"). Wink

Откад то?
Изгледа да касним неколико векова за временом...

coco_bill je napisao/la sledeće:

Alt+Shift (ako imate dve ili više postavki za tastature)

Али прво морате подесити у контролној табли, што почетници углавном не знају.

coco_bill je napisao/la sledeće:

PS 1: Lično, kad pišem rukom, na malo "I" ne stavljam tačku pošto ne vidim neku korist od te tačke. Postoji li neko slovo koje je slično pa tačka služi da bi se razlikovala slova? (naravno, ne računajući tursku latinicu)

PS 2: "... to ti je ko I bez tačke!" Arrow Ne bih rekao da ova fraza znači nešto nedovršeno. Može da iznači i da je nešto veliko, da je ćirilično (koliko znam, na И se ne stavlja tačka) ili da je napravljeno u Turskoj (kod njih postoje slova İi i Iı).

Схватам шта хоћеш да кажеш, и слажем се. На том принципу је урађен пројекат „Лепша ћирилица“.
Пројекат је занимљив, али није заживео јер, како кажу чланови Вокабулара, има неких недопустивих грешака. Smile
Једна од њих је писање великог ћириличног писаног слова Д с десне на леву страну, што није природно или шта већ.
Остале мане не знам, али сам приметио да смо много векова пре писали штампана слова д и л другачије. За л слово се верује да је настало стапањем латиничких слова J и I у процесу латинизације писма.
У пројекту се такође користи мало ћириличко слово ј без тачке, с циљем да се склоне непотребни знаци. То је управо оно што си рекао за мало латиничко i.

Било како било, писмо је усвојено онакво какво јесте и не бих ја ту ништа мењао по својој вољи. Тачке су вероватно ту с разлогом.
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 08, 2010 1:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

TheRanchCowboy je napisao/la sledeće:
coco_bill je napisao/la sledeće:

Alt+Shift (ako imate dve ili više postavki za tastature)


Али прво морате подесити у контролној табли, што почетници углавном не знају.


Tja... Čim kupe kompjuter - većina to ima instalirano zajedno sa Windowsom.

TheRanchCowboy je napisao/la sledeće:
За л слово се верује да је настало стапањем латиничких слова J и I у процесу латинизације писма.


Nemoguće. Slovo J je nastalo mnogo kasnije - tek na kraju formiranja ćirilice i latinice. U latinskom jeziku ne postoji, a na ćirilici se prvobitno pisalo kao Й. Grafem "J" je Vuk uveo.

Nešto sam zaboravio. Smešno je. Smile
Znaš kad kažu "Vuk se prevrće u grobu zbog tog vašeg slova W!" Iskreno, nemam pojma kakve veze ima Vuk sa latinicom kad je Ljudevit Gaj sastavio hrvatsku verziju latinice. Wink

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Haunitaa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 33

Datum registracije: 14 Apr 2010
Poruke: 6
Mesto: kraljevo

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 11, 2010 4:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Meni zna da se omakne kad zurim da iskucam poruku u fonu...Ali ovako neee! Ja volim nase V... Pa mislim tako pocinje moje ime... Laughing Mr. Green Wink
 
sale750
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 31

Datum registracije: 24 Okt 2009
Poruke: 161
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 12, 2010 12:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad sam pitao zašto koristite W umesto V, odgovor je bio, lakše mi je da pritisnem devetku jednom nego osmicu tri puta. Dobro, aj da i razumemo..
Ali mi samo nije jasno ZAŠTO na tastaturi koriste W ??

_________________
..nisam ginekolog, ali mogu pogledati..
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 12, 2010 10:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Objasnio sam već gore. Zato što je legalno. Mr. Green
A i ne treba da se piše Ww nego Вв. Wink (је л' јасно? Wink)

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 13, 2010 11:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

*Mayche* je napisao/la sledeće:
Pisanje slova "w" umesto slova "v"
Sta mislite o tome? Smeta? Ne smeta?




Smeta Laughing ma ne Rolling Eyes ne smeta Laughing Laughing nego malko kao da nervira Laughing Laughing mislim ... i to ne malo Exclamation Twisted Evil Laughing Laughing Laughing
'Alooooo kakvo je to lupetanje "w=v" Exclamation Laughing takve, pogotovo duže tekstove mi se i ne da čitati ...
Confused Laughing Laughing Laughing
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~ -> Pisanje slova "w" umesto slova "v" Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3
Strana 3 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon