www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Doboj
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
baloncica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Okt 2005
Poruke: 234
Mesto: divno mesto..

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 23, 2006 7:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj Doboj!


_________________
 
baloncica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Okt 2005
Poruke: 234
Mesto: divno mesto..

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 04, 2006 2:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dom vojske

_________________
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 04, 2006 3:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Istorija Doboja




Grad Doboj prvi put se pominje u sacuvanim istorijskim dokumentima 28. juna 1415. godine. Istorija biljezi naseobine u ovom kraju vec tokom kamenog doba - paleolita. Nesto vise istorijskih podataka sacuvano je iz nove ere, kada u ovaj grad stizu Rimljani. Oko usca Usore u Bosnu oni grade veliki fortifikacioni objekat, potvrdjujuci time komunikacijski znacaj ovog kraja, sto ce do danas ostati njegova bitna karakteristika.

Rimljani su podigli vise gradjevinskih cjelina tokom vise od cetiri vijeka boravka na ovim prostorima. Izgradili su Castrum - tip vojnog stacionara za oko 4 do 5 hiljada vojnika na prostoru od 160 x 134 metra. U neposrednoj blizini Castruma nalazilo se civilno naselje - Canabea, koje su cinila dva niza gradjevina sa ulicom izmedju njih. To je bilo jedno od najstarijih naselja gradjevinskog tipa u sjevernoj Bosni. I po dolasku Slovena u ove krajeve u 7. vijeku najznacajnije naselje je takodje na uscu Usore u Bosnu, gdje su nadjene vrlo stare male crkve i groblja, a u 12. vijeku se javljaju i prve sagrane sa steccima kao nadgrobnim spomenicima. Jacanjem bosanske drzave u 12. vijeku gradi se tvrdjava od kamena na visokoj stijeni ispod koje tece rijeka Bosna. Oko tvrdjave pocinje izgradnja grada Doboja, cija su urbanisticka rjesenja u osnovnim potezima sacuvana do nasih dana. To je mediteranski tip naselja sa tragom u centru. Dobojska tvrdjava i grad nastali su iz potrebe bosanske drzave srednjeg vijeka da kontrolise puteve kroz dolinu rijeke Bosne i usca Usore i Sprece.

Turci zauzimaju Doboj 1476. godine, popravljaju tvrdjavu 1490. godine i prilagodjavaju je vecoj razornoj moci topova. Austrougarska vojska 1697. i 1717. godine privremeno zauzima i pali Doboj. Tokom turske okupacije Doboj se sporo razvijao. Austro-Ugarska vojska okupirala je grad 1. avgusta 1878. godine. Njegov razvoj u ovom periodu odredio je njegov geografski polozaj i poceo je izgradnjom zeljeznickih pruga Doboj - Tuzla - Simin Han 1886. Slavonski Brod - Doboj - Teslic i Slavonski Brod - Sarajevo.

Tokom Prvog svjetskog rata, u periodu izmedju 1915. i 1916. godine u Doboju je bio koncentracioni logor u koji su austrougarske vlasti internirale vise od 45.000 hiljada ljudi iz pogranicnih krajeva jugoistocne Bosne i Hercegovine prema Srbiji. Brojnim zrtvama ovog logora 1937. godine podignut je spomen obiljezje sa impozantnim spomenikom - bronzanom bistom logorasa, konstrnicom i crkvom.

U Doboju su zabiljezeni i podaci o snaznom radnickom pokretu izmedju dva rata, medju kojima posebno mjesto zauzima masovno ucesce dobojskih zeljeznicara u generalnom strajku 15. aprila 1919. godine. Javnim demonstracijama 27. marta 1941. godine i gradjani Doboja izrazili su svoj protest pristupanju Jugoslavije trojnom paktu. Kao saobracajni cvor Doboj je u Drugom svjetskom ratu bio pozornica mnogih znacajnih zbivanja. Teror okupatora, koji je u grad usao 15. aprila 1941. godine, naisao je na snazan otpor naroda dobojskog kraja i organizovane akcije clanova KPJ. Narod je masovno krenuo na ustanak 23. avgusta 1941. godine, zauzeo Doboj, Maglaj i Gracanicu, a u toku 24. avgusta ustanici su digli u zrak velika neprijateljska skladista municije u Doboju., pripremljene za transport na istocni front, sto je predstavljalo u to vrijeme jednu od najvecih diverzija u okupiranoj Evropi.

Pored velikog broja ucesnika narodnooslobodilackog rata Doboj je dao i pet narodnih heroja. Doboj je oslobodjen 17. aprila 1945. godine, kada se poruseni i opustoseni grad uz teske borbe usle jedinice narodnooslobodilacke vojske. Ovaj dan obiljezava se kao Dan opstine. Nakon rata grad je obnovljen masovnim radnim akcijama. Izgradnjom omladinskih pruga Samac - Sarajevo i Doboj - Banja Luka stvoreni su odmah nakon rata osnovni uslovi za brzi i svestraniji razvoj ovog kraja.
 
vedran31
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 27 Dec 2005
Poruke: 411
Mesto: Labin

brunei.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 04, 2006 5:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bio sam kao klinac u Doboju. tamo mi je tetka živila. ostao mi je u sjećanju jer mi je tetka dala bijelu čokoladu

_________________
driver
 
red_devil
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 34

Datum registracije: 09 Sep 2005
Poruke: 330

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 21, 2006 6:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bio sam par puta u Doboju, onako OK gradic.... Smile
 
goga20
~lavica~
<b>~lavica~</b>



Godine: 39

Datum registracije: 30 Dec 2004
Poruke: 1092
Mesto: Linz

austria.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 13, 2006 1:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Doboj jako lijep grad, blizu mene!!!!!!!!! Very Happy
 
PEPPO
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 23 Jul 2005
Poruke: 462
Mesto: ...

germany.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 19, 2006 2:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moja mama je od doboja
a ja sam rodzen u doboju
zato i volim taj grad

za 6 tjedana sam opet tamo....

"...Mala moja iz Doboja
Hajde bona budi moja,
Neka vidi Doboj cjeli
Da se dzaba nismo sreli..."
 
nenaantena
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 41

Datum registracije: 12 Dec 2005
Poruke: 2649
Mesto: tamo gde zivot traje ..............

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 27, 2006 11:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

samo sam prolazila par puta kroz doboj nikada nisam bila u gradu ali na prvi pogled nisam odusevljena ne znam zasto
 
mrgude
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 14 Mar 2007
Poruke: 446

namibia.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 22, 2007 10:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pa onako....premal gradic za mene,ja sam valjda naviknula na vece.

_________________
 
*PEJKO*
*zvani zajebani*
*zvani zajebani*



Godine: 33

Datum registracije: 06 Feb 2007
Poruke: 1251
Mesto: Ljubljana<~>Čečava

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 23, 2007 6:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kad sam na odmoru idem često u Doboj, stvarno fin grad
 
ZdEnKo1986
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 11 Dec 2006
Poruke: 56
Mesto: Moscow

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 10, 2007 9:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sjecam se lijepih danaa
po Doboju momkovanjaaa
sjetim se jedne zene
sve zaludi pa i mene
Ref:
Dobojko lijepa zeno
jos ti gledam vitko tijelooo
ljubim ti oko plavoo
tebi sam mladost dao

Bila je slatka malaa
dva biserna oka plavaa
sa usana plamen goriiii
sto momacka srca lomiii
Ref:

Sveto Jovanovic-Dobojko lijepa zeno

_________________
**Take me home, United Road; To the place I belong; To Old Trafford, To see United; Take me home, United Road." **
 
_suzika
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Avg 2007
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 20, 2007 5:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mmm...doboj...blizu sam ja...e da mi je sad malo prošetati dobojom...al nemože se... Crying or Very sad mora da se bude još malo u sloveniji... Crying or Very sad
al eto mene uskoro Very Happy Very Happy Very Happy
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Doboj Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon