www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Užas, hrkanje!
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 16, 2004 6:14 pm    Naslov poruke: Užas, hrkanje! Na vrh strane Na dno strane

Ukoliko ste ikada spavali u blizini nekog ko hrče, odlično znate koliki to problem može da bude. Neretko, oni koji hrču nisu u stanju da razumeju koliko to može da smeta i iznenadili bi se da im kažete da su se zbog hrkanja partneri rešavali na spavanje u odvojenim sobama - ili čak i na rastanak, to jest razvod, ako su bili u braku. Premda ima onih koji smatraju da hrkanje više smeta okolini (nekad u toj meri da bukvalno ne mogu da spavaju) nego onome ko hrče, to nije sasvim tačno - hrkanje može da bude prvi korak ka sindromu "noćne apneje", prekida disanja, što može da izazove i veće tegobe. Zato ne bi bilo loše podsetiti se uzroka hrkanja, kao i mogućih terapija.

Uglavnom hrču muškarci; oko 20% muškaraca između 30 i 70 godina hrče. Nije sasvim sigurno zašto je to tako, ali veruje se da žene ređe hrču jer njihovi hormoni deluju stimulativno na centre disajnih organa, što sprečava hrkanje. U prilog ovoj teoriji ide to što se dešava da žene nakon menopauze počnu da hrču.

Pored hormona, i gojaznost ima veliki uticaj na hrkanje - nagomilana masnoća u obrazima i ispod brade smanjuje prostor između jezika i ždrela kroz koji struji vazduh. Po sličnom principu, hrkanju pogoduju i spuštena i mlitava nepca, izdužena resica, kao i uvećan zadnji zid ždrela. Isto tako, prehlada, alergije i upala sluzokože doprinose da hrkanje bude češće i glasnije.

Alkohol takođe doprinosi hrkanju, jer deluje kao neka vrsta anestetika koji opušta mišiće, pa oni u snu lakše vibriraju. Ukoliko se alkohol kombinuje sa obilnom, jako začinjenom i preterano masnom večerom, efekat će biti još jači.

Kao što možete i da pretpostavite, smanjenju problema hrkanja uveliko doprinosi otklanjanje uzroka - dakle, izbegavati veće količine alkohola pred spavanje i uzeti laganu večeru (i jedno i drugo će u mnogo čemu doprineti zdravlju, neće samo smanjiti verovatnoću hrkanja). Gojaznim osobama pomoći će ako smršaju - i opet, to će im popraviti opšte zdravstveno stanje, neće samo obradovati njihove ukućane koji će najzad moći da se ispavaju. Preporučuje se i deblji jastuk.

Za kraj, u evropskim zemljama postoje i odgovarajuće proteze za noć koje se stavljaju u usta pred spavanje i sprečavaju da jezik u snu padne pozadi i spreči prolazak vazduha. Zato, ne očajavajte ako vaš dragi "testeriše" - uz malo truda i tome ima leka.



_________________
 
hogar sa medaka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 72

Datum registracije: 18 Avg 2002
Poruke: 6871
Mesto: beogradski pašaluk

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 16, 2004 10:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nema leka!
Zapravo, jedini pouzdani, a nov je, koji nisi ovde upisala je operacija.
Odnedavno se te operacije rade i kod nas, baš pre neko veče bilo na RTS-u.
Detalje ne znam, prekasno sam upao u emisiju, ali lekare i pacijente sam slušao kako o ovome pričaju.
Svi su zadovoljni rezultatom operacije.

I još nešto: od kad znam, veruj mi na reč, devojke i žene hrču podjednako brojno kao i muškarci, bez obzira na ono što je gore navedeno. Jedino što hrču tiše.

Shocked

_________________
pičim redom i beležim kredom!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 25, 2006 10:30 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Muškarci i hrkanje
Piše: Dejanka Stepanović
6 Mart, 2006, 01:06

Prava noćna mora za nas koji spavamo u blizini hrkača, ali i za vas koji hrčete. Ako niste znali, hrkanje dovodi do ozbiljnih zdravstvenih problema. Hrkanjem proizvodite buku i do 85 decibela (što je jednako buci u najprometnijoj ulici), ali hrkanjem ne ugrožavate samo svoju okolinu već i svoje zdravlje.


Gušenje u snu, ujutru ustajete umorni i iscrpljeni, a preko dana ste neispavani. Srce vam se "bori" protiv smanjenog priliva vazduha i stvara kardiovaskularne probleme. Umanjuje vam se kvalitet života. Patite od depresije, manjka koncentracije, pojačane nervoze i hroničnog umora.

Hrkanje se leči primenom koblatora.

Kod pacijenta se prvo utvrđuje gde vazduh u toku spavanja nailazi na prepreku. To se radi pomoću tanke sonde koja se plasira kroz nos.

Koblatorom se meko nepce podiže i učvršćuje, pa se tako proširuje prostor za disanje. Ukoliko se ustanovi da su prekidi disanja prouzrokovani preprekom koja se ne nalazi u gornjim disajnim putevima već dublje u donjim, tada se to ne može rešiti hirurškim putem. U ovom slučaju primenjuje se CPAP (countionous positive air pressure)aparat. Ovaj aparat non-stop prati nivo i pritisak kiseonika, pa u slučaju kad nivo vazduha opadne, aparat doprema dodatne količine i drži disajne puteve otvorenim.

Verujte kad bi ste otklonili sve ove uzroke hrkanja, spavali bi ste tri dana kao mala beba.
Zašto hrčemo?

Nije tačno kada kažemo da je to zbog određenog položaja spavanja. Tačno je samo to da oni koji spavaju na leđima hrču jače od onih koji izaberu neki drugi položaj, ali to mnogo ne menja stvari. Najčešću prepreku disanja stvara meko nepce koje je po pravilu meko i mlitavo, resica je produžena, a koren jezika zadebljao.

Kada osoba sa ovakvim deformitetima legne da spava, njeno meko nepce se preklopi a prostor za disanje se svede na veličinu pukotine. Kako osoba diše, vazduh struji, nepce počinje da titra i leprša poput jedra na vetru i tako se proizvodi neprijatan zvuk, hrkanje. Što je otvor za disanje manji, to se hrkač bori više za vazduh, a usled povećane količine vazduha titranje nepca se pojačava, a samim time i buka usled hrkanja.

Posledice ove neprijatne pojave su mnogobrojne i izazivaju mnoge zdravstvene i psihološke probleme.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
_MaNjA_
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 16 Jan 2006
Poruke: 255

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 25, 2006 11:23 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

[quote="hogar sa medaka"]Nema leka!
Zapravo, jedini pouzdani, a nov je, koji nisi ovde upisala je operacija.

Jeste, al ni to ne traje zauvek. Moj tata ima strašan problem sa hrkanjem. Več dvaput je bio na operaciji. Jeste da je bolje posle toga al samo neko vreme. Onda jovo ponovo, jer se sve vrati na staro. Al dobro, možda ne govorimo o istoj operaciji.
 
avon
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 19 Mar 2006
Poruke: 156

czechrepublic.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 25, 2006 11:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Protiv hrkanja nema pomoći. Muž toliko hrče tako da ja skoro svaku noć bježim u dnevnu sobu da bih se uopšte naspavala. Pokušali smo sve i operaciju, nije pomogla.
 
La'Magia
~ La Victoria Siempre ~
~ La Victoria Siempre ~



Godine: 37

Datum registracije: 23 Mar 2006
Poruke: 1584
Mesto: * Novi Sad *

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 25, 2006 11:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hrkanje je ne izlecivo!!! Ali ipak pomaze ona narodna KO HRCE ZLO NE MISLI!!!!
 
vanja32
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 27 Mar 2006
Poruke: 160
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 27, 2006 3:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jao..
kako je to strasno.
ako zaspim pre njega, onda mi nista ne smeta, ali ako on zaspi prvi pa pocne da hrce...dodje mi da ga probudim i da ga prebijem...
 
V kolona
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Okt 2005
Poruke: 220

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 27, 2006 9:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

vanja32 je napisao/la sledeće:
jao..
kako je to strasno.
ako zaspim pre njega, onda mi nista ne smeta, ali ako on zaspi prvi pa pocne da hrce...dodje mi da ga probudim i da ga prebijem...

Ma, nije to nista!Kakav sam ja sok doziveo kada sam cuo da mi devojka(bivsa) hrce!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 28, 2006 11:45 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e svasta..a sto bi ljudi to bio sok?jednostavno hrkanje je vrlocesto odraz umora..neudobnog polozaja tokom spavanja...prehladjenosti i zapusenosti disajnih puteva...meni se srecom ne desavada hrcem..ja skripim zubima Embarassed ali sala na stranu sta desi se coveku da hrce..jeste nezgodno..ali Boze moj Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
V kolona
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Okt 2005
Poruke: 220

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 28, 2006 3:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pinkie je napisao/la sledeće:
e svasta..a sto bi ljudi to bio sok?jednostavno hrkanje je vrlocesto odraz umora..neudobnog polozaja tokom spavanja...prehladjenosti i zapusenosti disajnih puteva...meni se srecom ne desavada hrcem..ja skripim zubima Embarassed ali sala na stranu sta desi se coveku da hrce..jeste nezgodno..ali Boze moj Wink

Pa, sok je bio jer sam mislio da je hrkanje rezervisano samo za muskarce!
 
_MaNjA_
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 16 Jan 2006
Poruke: 255

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 29, 2006 7:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pinkie je napisao/la sledeće:
e svasta..a sto bi ljudi to bio sok?jednostavno hrkanje je vrlocesto odraz umora..neudobnog polozaja tokom spavanja...prehladjenosti i zapusenosti disajnih puteva...meni se srecom ne desavada hrcem..ja skripim zubima Embarassed ali sala na stranu sta desi se coveku da hrce..jeste nezgodno..ali Boze moj Wink


E meni moj dečko kaže, da se mene noču uvek pomalo čuje Embarassed . Al dobro on je na to naviko. Ionako se njega čuje više nego mene, tako da mu ne smetam opšte Laughing
 
magla 68
~Sremački bećarac~
~Sremački bećarac~





Datum registracije: 26 Nov 2005
Poruke: 4150
Mesto: Sremački BIRCUZ

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 29, 2006 7:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa bogami kada više potegnem dešava se to i meni da zahrčem no to je normalno i
ne bežim od toga pa kad vidim i da žena zahrče onda znam da je umorna kao pašče
i nevidim razloga što se devojke uzbuđuju oko toga .
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~ -> Užas, hrkanje! Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon