www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

kontaktna sociva
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~
::  
Autor Poruka
jeka2206
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 28 Feb 2005
Poruke: 288

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 10, 2006 2:15 pm    Naslov poruke: kontaktna sociva Na vrh strane Na dno strane

da li je neko ima iskustva sa socivima...zanima me kako se odrzavaju,stavljaju,zbog cega nije dozvoljeno spavanje sa njima,vek trajanja itd...
unapred hvala....[marq=down][fade]


 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 11, 2006 12:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

KONTAKTNA SOČIVA

Ideja o kontaktnim sočivima potiče od Leonarda da Vinčija, da bi prva praktična primena bila čak 300 godina kasnije. Na našim prostorima klinička primena kontaktnih sočiva počinje krajem 70 godina prošlog veka. Danas ona nalaze široku i raznovrsnu primenu u zavisnosti od vrsti kontaktnog sočiva i indikacije zbog koje se ordinira.

Kontaktno sočivo je tanko i lagano, izrađeno od posebnog plastičnog materijala, a postavlja se na rožnjaču ili na rožnjaču i beonjaču. Od rožnjače ga deli sloj suza. Taj sloj suza je vrlo bitan u nošenju kontaktnog sočiva, jer rožnjača nema krvnih sudova i “diše” preko tankog sloja suza koji u obliku suznog potočića klizi između rožnjače i sočiva.

Koje vrste kontaktnih sočiva postoje?

Tvrda sočiva

Polutvrda ili gaspropusna

Meka sočiva

Meka sočiva mogu biti dnevna, mesečna ili godišnja, mogu imati veći ili manji procenat vode koji određuje da li se moraju skidati svakodnevno ili se nose produženo, mogu korigovati dalekovidost ili kratkovidost, danas sve veće vrednosti astigmatične dioptrije, bezbojna ili u boji, sa dioptrijom ili samo kao kozmetička sočiva bez dioptrije.

Koji su razlozi za propisivanje kontaktnih sočiva?

Postoje dva osnovna razloga tj. indikacije zbog kojih se propisuju kontaktna sočiva:

1. medicinska indikacija: sva stanja kod kojih se dobra vidna oštrina može postići samo kontaktnim sočivom (npr. visoke kratkovidosti, visoka dioptrija samo na jednom oku)

2. estetska indikacija: kod velikih ili malih pacijenata koji ne žele da nose naočare ili iz praktičnih razloga - kod sportista, i nekih zanimanja

Koje su prednosti kontaktnog sočiva ?

Najpre: naočare koje mnogi pacijenti nerado nose ili uopšte ne nose jer nisu zadovoljni svojim izgledom zamenjuju “nevidljivim” kontaktnim sočivom.

To je ugavnom i najčešći razlog zbog kojeg se pacijenti, uglavnom tinejdžerske dobi odlučuju za nošenje kontaktnog sočiva.

S medicinske strane sočivo vrlo često daje bolju vidnu oštrinu. Nošenje mekog kontaktnog sočiva ne zahteva period adaptacije, pruža maksimalni komfor, ne žulja, pruža čitav niz naizgled banalnih prednosti pred naočarima kao npr. ograničavanje vidnog polja okvirom u pojedinim pravcima gledanja, magljenje stakla, žuljanje na nosu ili iza uha, ružna navika podizanja naočara koje klize na nos...

Preporučuju se kod bavljenja sportom ili drugim telesnim aktivnostima.

Šta roditelji i pacijenti moraju znati pre nego se odluče za kontaktnas sočiva?

Najpre, radi se o skupljem načinu korekcije jer pored sočiva koje može da se izgubi li pocepa, potrebna su sredstva za pranje i čuvanje sočiva. Ukoliko postoji motivisanost pacijenta da nosi kontaktno sočivo više ili manje prisutan strah tokom edukacije nestaje i pri prvom stavljanju i skidanju sam pacijent uviđa da se radi o vrlo jednostavnoj radnji koja mora ipak tokom nošenja sočiva da se uvežba.

Pored svih prednosti koje sočivo pruža ono zahteva strogo pridržavanje načina nošenja i održavanja jer u slučaju nebrige i neodgovornosti može dati brojne, neki put i opasne komplikacije.

Zato se osim u retkim slučajevima gde postoji medicinska indikacija, pa se sočivo propisuje čak i vrlo maloj deci, kod kojih brigu o sočivu preuzima uglavnom majka, u svim ostalim slučajevima preporučljiva je određena dob deteta (ne pre sednog ili osmog razreda osnovne škole) i potreban stepen odgovornosti deteta da samo manipuliše sa solivom, da se bine o njemu, strogo se pridržava datih upustava i proceni kada eventualno treba da konsultuje ordinirajućeg oftalmologa.

Uz odgovarajuću brigu i propisan režim nošenja i kontrola sočivo je izvanredan način korekcije raznih vrsta dioptrijskih grešaka uz puno zadovoljstvo pacijenta,roditelja i ordinirajuceg oftamologa.
sa sajta yumama Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 11, 2006 12:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Naočari, meka ili tvrda kontaktna sočiva?

23/2/2006



Sve više ljudi (delimični zbog velikog brioja sati provedenih pored ekrana što kompjuterskog što televizijskog) ima probleme sa vidom. Ljudi koji imaju problem sa vidom imaju dve opcije da nose naočare ili kontaktna sočiva.

Naočari poboljšavaju mnoge problema sa vidom. Kratkovidost- myopia, problemi da se vide udaljeni predmeti; dalekovitost, problemi da se vide predmeti u blizini, astigmatizam zamagljen vid usled nepravilnog oblika dužice. Naočare poboljšavaju vid menjajući fokus u dužici i sočivima.

Kontaktna sočiva se nose direktno na dužici oka probleme sa vidom koriguje povećavajući ili smanjujući fokus dužice i očnih sočiva.

Obe ove opcije nisu idealne, naočare ne iritiraju oči ali su kabaste i često neodgovarajuće tokom npr. tuširanja, u gimnastičkoj sali, tokom plivajna...

Ljudi često nose kontaktna sočiva zato što ne vole kako izgledaju sa naočarima, za razliku od naočara kontaktna sočiva ne spadaju, ne poprska ih kiša i ne magle se. Kontaktna sociva imaju niz prednosti u odnosu na naocare: njima se postiže bolja oštrina vida (i do 30 odsto u odnosu na korekciju naocarima), šire vidno polje, maksimalna korekcija na oba oka bez obzira na razliku u dioptriji, bolji estetski izgled.

Kod kratkovidosti (myopia) sočiva- koriguju vid povećanim uveličanjem i poboljšanim poljem vida sa strane.

Astigmatizam je često stanje najčešće vezan za rožnjaču, prozirni deo oka koji prvi prelama zrake svetla koje ulaze u oko i donose slike sveta kojeg gledamo. Rožnjača promatrana sa strane ima oblik polulopte, koja ne mora uvek da bude isto zakrivljena u svim meridijanima. Različita zakrivljenost meridijana, uzrokuje različito prelamanje zraka svetla tako da se u oku stvara više žiža ili tačaka. Kod astigmatizma čvrsta sočiva bolje pomažu nego naočari.

Loše strane

Kontaktna sočiva moraju da se izvade iz oka pred spavanje a onda je neophodno pažljivio čišćenje i dezinfekcija između svakog nošenja što zahtava nekoliko različitih rastvora i kutijicu za skladištenje.

Sočiva ne štite od povreda oka ni protiv prašine i prljavštine, čak prašnjava i prljava sredina može da učini sočiva ne odgovarajućim.

Danas postoje dva glavna tipa kontaktnih sočiva: meka i čvrsta kontaktna sočiva.

Meka kontaktna sočiva su napravljena od hidrofilne plastike. Apsorbuju tečnost pa ostaju vlažna i prilagođavaju se dobro dužici. Veća su od dužice (12-14mm) sa traju 12 do 18 meseci. Veoma su udobna za nošenje ali su često uzrok infekcije i alergijskih reakcija a vid može da bude manje jasan nego kod naočara ili čvrstih sočiva. Lakše ih je oštetiti i teže se održavaju, ne mogu sasvim dobro da koriguju astigmatizam.

Čvrsta sočiva se prave od čvrste, slabo elastične plastike koja omogućava da kiseonik dospe do dužice ali ne apsorbuju vodu, manjih su dimenzija od dužuce (8-10mm). Lakše ih je održavati od mekih sočiva. Prednosti - dobro propuštaju kiseonik što održava zdravlje dužice i ređe su infekcije oka i alergijske reakcije nego kod mekih. Potpuno mogu da koriguju astigmatizam. Mane - u početku nisu sasvim konforne, potreban je period adaptacije kako ne bi stvarali osećaj nelagodnosti. Lako ispadaju iz oka i nisu odgovarajuće za prašnjave uslove.

Meka ili tvrda sočiva mogu da izazovu komplikacije vezane za samo nošenje sočiva, zbog rastvora koji se koristi ili zbog stanja u kome se oko nalazi koje može da se pogorša. Komplikacije mogu da budu infekcija, alergijski ili toksični konjuktivitis, oštećenje dužice kao što su abrazija, infekcija, uvećanje krvnih sudova, suzenje.

Ukoliko se pojave simptomi kao što su bol, crvenilo pogoršanje vida treba odmah da se obratite vašem očnom lekaru.
sa sajta TopVita Wink

E sada, napisala sam ti sve sto mozes i trebas znati otpirlike sa stanovista lekara i ljudi koji znaju mnogo vise nego ja. A sada cu ti navesti svoje licno iskustvo, koje u sustini vise nemam nego imam Wink Kada su sociva u pitanju, svako i najmanje ostecenje oka u detinjstvu ili kasnije moze biti veliki razlog za tebe da NE pocinjes sa koriscenjem sociva.Ja sam imala povredu beonjace oka i zabranjeno mi je koriscenje sociva za ZIVOTA .Dakle nikada, nikada necu smeti da koristim ni dekorativna ni korektivna sociva.Iskljucivo zbog povrede koja jeste zarasla, ali je ostavila trag na beonjaci te socivo samo moze jos vise osettiti oko.Dakle, ti sama poznajes sebe najbolje.Znas jesi ikad imala ikakvih problema sa ocima, znas jesi li spremna na veliku ghigijenu, narocito kada su sociva u pitanju(a verujem da jesi) pa ako mislis da je to dovoljno razloga za tebe da ih koristis, samo napred Wink Nadam se da sam koliko toliko bila od pomoci. Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
dovla1982
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Nov 2005
Poruke: 83

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 11, 2006 6:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nosim sociva vec 8 godina... i totalno sam se navikao.. tesko je samo prva 2 - 3 meseca..
 
jeka2206
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 28 Feb 2005
Poruke: 288

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 18, 2006 12:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pinkie hvala puno:)
a kazi mi dovla1982 jel ih svaki put vadis pre spavanja?
sta se desi ako se zaboravi?
koji im je vek trajanja?
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 19, 2006 1:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nema na cemu Wink vek trajanja koliko ja znam zavisi i od kvaliteta i od odrzavanja i od vrste sociva a opet govorim iz iskustva ljudi oko sebe...moraju se vaditi pre svakog spavanja.sta se desi..recimo da se ne preporucuje spavanje sa socivima..a u prethodnom tekstu imas i objasnjenja zasto Wink
Kontaktna sočiva moraju da se izvade iz oka pred spavanje a onda je neophodno pažljivio čišćenje i dezinfekcija između svakog nošenja što zahtava nekoliko različitih rastvora i kutijicu za skladištenje.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Bajadk
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 49

Datum registracije: 08 Mar 2004
Poruke: 1077
Mesto: Podgorica - Danmark

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 19, 2006 8:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jeka2206
Imas i sociva koja ne moras da skidas kad spavas, neznam tacno kako se zovu, ali se mogu raspitat.
Imas i jednodnevne. Ujutro stavis navece bacis.
Imas sociva koja mozes da nosis i po mjesec dana i njih normalno cistis svaki put kad ih skines. Ima raznih tecnosti za to.
Moje iskustvo je da sam ih nosio nekih 4 godine (sociva koja se koriste 30 dana) i bio sam zadovoljan. ponekad se desavalo i da zaspem sa njima i to bas nije neki fin osjecaj kad se probudis, jer se sociva kao osuse i pomalo grebu u oku. Onda me uhvatila alergija na brezu i kako su mi suzile i crvenile oci, mora sam da se odreknem sociva. ocni ljekar mi je reka da je pozeljno imati naocari sa strane za svaki slucaj.
pogledaj ovdje mozda ti pomogne: http://www.bouldereyesurgeons.com/contactlenses.htm

_________________
E da mi je, da mi je
 
jeka2206
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 28 Feb 2005
Poruke: 288

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 12:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bajadk,
hvala za onaj sajt....puno si mi pomogao:)))
naravno i tebi pinkie Smile))
 
Bajadk
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 49

Datum registracije: 08 Mar 2004
Poruke: 1077
Mesto: Podgorica - Danmark

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 21, 2006 11:23 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nema na cemu. i drugi put ako nesto zatreba

_________________
E da mi je, da mi je
 
Urosbu
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2005
Poruke: 11

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 27, 2006 6:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nikako ne dreba ostavljati sociva za vreme spavanja, cak ni ona koja se reklamiraju za to. Takodje treba koristiti polutvrda sociva koja su znatno sigurnija
 
fioreCG
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 45

Datum registracije: 29 Avg 2005
Poruke: 123

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 30, 2006 1:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pokusavam vec mjesec dana da se naviknem na sociva, ali... svaki put kad stavim sociva nastane novi problem. Moze li neko da mi kaze kako to da mi zamagli socivo i zasto mi nikada na jednom oku nije centrirano tacno na zenici nego podje malo u stranu?
 
Bajadk
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 49

Datum registracije: 08 Mar 2004
Poruke: 1077
Mesto: Podgorica - Danmark

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 30, 2006 8:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To sto ti zamagli moze da bude da je ostala flekica kad si stavljala socivo. npr ako ti prsti nisu bili skroz cisti. To se desavalo mene kad sam zuri na posa pa sve nabrzaka.
A trebalo bi da se samo socivo namjesti kad zatvoris oci. tako je mene bilo.
Jesu li ti sve fino pregledali oci prije nego sto si kupila sociva??

_________________
E da mi je, da mi je
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~ -> kontaktna sociva Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon