www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kotor
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 06, 2005 8:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tradicionalni veliki maskenbal





" Život je maskenbal, ljudi su krivi, sa tuđom maskom lakše se živi."
U Kotoru se već uveliko pitura, kroji i šije. Kao i svake godine i ove, očekuje se veliki odziv maskiranih koji će sa gostima ispuniti salu Kotorskog hotela Fjord. Za dobru atmosferu pobrinuti će se domaće muzičke snage, a za očekivati je, kao i do sada, dolazak grupe iz okruženja.



Naravno, obezbjeđen je i bogat fond nagrada, kako novčanih, tako i robnih . Ono što sigurno znamo fešta će trajati sve do zore, a ono što neznamo su kreacije viještih ruku kotorskih karnevalskih majstora koji će nas po običaju iznenaditi. Žiriju će kao i uvijek biti najteže izabrati najuspješnije.


Sala kotorskog hotela "Fjord" je tijesna da primi preko 500 maski, koje redovno daju od svoje mašte i atmosfere ovom originalnom kotorskom balu pod maskama. Uz zvuke autentične karnevalske muzike, brojne pojedinačne i grupne maske, originalnih poruka i simbola zabavljaju publiku iz brojnih gradova Crne Gore.



Dođite u Kotor - kolijevku karnevalskih fešti na ovom dijelu Jadrana i ponesite od daha i duha mora i ovdašnjih veselih i gostoprimnih ljudi. Udruženje "Fešta" poziva Vas na najpljepše fešte bokeške.



_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 06, 2005 8:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Stari kotorski grad je jedna od najbolje sačuvanih srednjevjekovnih urbanih cjelina ovog dijela Mediterana, koja je uspjela da održi svoju srukturu tipičnu za gradove od 12. do 14. vijeka. Asimetrični sklop uskih ulica i trgova obiluje brojnim vrijednim spomenicima srednjevjekovne arhitekture koji su doprinijeli, pored ostalih ljepota, da Kotor bude uvršten u UNESCO-ov spisak "Svjetske prirodne i kulturne baštine" sa više od 50% ukupnog, pokretnog i nepokretnog spomeničkog fonda Crne Gore.

Srce i dušu Kotora i njegovog bića predstavljaju maskenbali i karnevali koji su od 14. vijeka do danas preživjeli mnoga burna vremena i gospodare, odoljeli svim iskušenjima vremena i postali najljepši spomenik njegovog duha i tradicije. Kotorane, koji od vjekova žive u multinacionalnoj i multikonfesionalnoj slozi, krasi vedar duh, gostoprimstvo, te bogata mašta vrijednih ruku tradicionalnih zanatlija. Njihovo djelo prepoznatljive originalnosti posebno je prisutno u karnevalskim danima i ostalim tradicionalnim feštama.

Iz godine u godinu, ne prekidajući tradiciju, karnevalske fešte održavaju se svake godine u februaru. Okosnica ovih fešti je tradicionalna karnevalska povorka, a u zatvorenim ugostiteljskim objektima organizuju se poznati kotorski maskenbali za odrasle i djecu. Karnevalska goznica trese kotorsku opštinu februarskih dana, uz brojne i originalne prateće programe, izložbe, koncerte, pozorišne predstave, kulinarske zabave i dječije performanse. Kotorski karneval je dio svoje tradicije pokazao gostujući na prošlogodišnjem 20. Riječkom karnevalu, kao i na karnevalu u slovenačkom mjestu Mozirje. Kotorske maškare su originalnim kostimima, uz miris minulih vremena kotorske vlastele, istoimene karnevalske grupne maske, dočarale mentalitet ljudi i običaje veselog i "šempijanog" Kotora.

NVO Fešta osnovana je 1999. godine sa ciljem njegovanja i nastavljanja karnevalske tradicije Boke Kotorske. U Udruženju djeluju brojni entuzijasti, veliki i mali kako bi se tradicija prenosila s koljenja na koljeno. Posljednih godina kvalitetom rada i organizacionim spospobnostima Fešta je skrenula pažnju širem crnogorskom kulturnom miljeu i konačno dobila zasluženi medijski prostor, što potvrđuje i članstvo ove NVO Fešta u Evropsku fondaciju karnevalskih gradova (FECC).

Nastavlajući bogatu tradiciju održavanja karnevalski fešti i razvijajući je ka novim vremenima, grad Kotor je kao nosilac karnevalskih fešti u Crnoj Gori, 2001. godine, posredstvom Fešte, postao punopravan član Fondacije Evropskih karnevalskih gradova (FECC), te se kao takav Kotorski karneval svrstao u porodicu Evropskih karnevala.

I ove 2005. godine na tradicionalnom Kotorskom karnevalu svi posjetioci će imati ponovo priliku da se preko abruma, kulinarskih fešti, maskenbala, karnevala, izložbi, koncerata i pozorišnih predstava, podsjete na slavne gradske oriđinale, mužikante, maškarune i sve sinove slavne "Karampane" koji će zajedno sa Vama najaviti proljeće pod prozorima, skalama, voltovima i balkonima kotorskih palata.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 06, 2005 8:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tradicija

Tipični mediteranski grad Kotor, vezan brojnim ekonomsko-kulturnim vezama sa italijanskim, grčkim, levatinskim i španskim gradovima, još od ranih vremena nalijedio je tradiciju pučkih zabava koje su se odvijale na ulicama i trgovima. U kotorskim dokumentima od XIV vijeka nalazimo pojam "korizma", što je vezano za pojam "mesopust" i karnevalske fešte u vezi sa tim strogim uskršnjim postom.

Na improvizovanim scenama po gradskim pjacetama gostovale su grupe stranih ili domaćih zabavljača, svirača, pjevača, glumaca u izvodjenju tipičnih srednjovjekovnih prikazanja, bakji i legendi. Vrhunac godišnjih slavlja predstavljala je povorka zakrabuljenih maski, najčešće po italijanskim uzorima, sa centralnom figurom karnevalskog tipa - Krnjom, u kome su bila sublimisana i akcentirana sva zla i nedaće koje su morile gradjane tokom protekle godine.

Tokom XIX vijeka pa sve do I svjetskog rata, po zapisima malog gradskog hroničara, majstora Romea Fiorellia, održavane su redovne karnevalske svečanosti sa povorkom maski, Krnjom i njegovom udovicom, koja ga je oplakivala, te sudijama, tužiocem i advokatom, čije su uloge bile jasno naglašene. U periodu izmedju dva svjetska rata karnevalske fešte su počele postepeno da dobijaju satirično-politički karakter;
pa su tako su u jeku rata izmedju Italije i Abisinije, 1937.godine, maskirani crnci iz gradskog predgradja Muo napali i osvojili grad Kotor.
Tradicija karnevalskih fešta, prekinuta u periodu II svjetskog rata, nastavljena je početkom 60-tih godina i traje sve do danas.
Svake godine se radi nova figura Krnja i piše novi scenario sudjenja, a tradicionalne karnevalske fešte u Kotoru su izrasle u najveću manifestaciju ove vrste u Crnoj Gori.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
gago96
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Jul 2005
Poruke: 16

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 01, 2005 9:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa jako lepe uspomene me vezuju za Kotor. Pre svega, grad je prelep, a onda dovoljno je reci da sam svoju najlepsu vezu u zivotu zapocela bas u Kotoru...
 
nesonene
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 51

Datum registracije: 05 Maj 2005
Poruke: 151

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 02, 2005 12:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kotor mi se veoma svidja bio sam u njemu 2 puta mada je to bilo pre 10-15 godina ali verujem da se nista nije promenilo.cela boka je u stvari super
 
Donatella
NiNja MaCa
NiNja MaCa



Godine: 38

Datum registracije: 29 Nov 2004
Poruke: 3017
Mesto: rajvoSa

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 05, 2005 10:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mnogo lijep gradic... Meni je mnogo drag, bila sam par puta i svaki put kazem da cu opet doci.... Sledece godine cu vjerovatno tamo na ljetovanje, zao mi je sto nisam i ove godine tamo ljetovala...

_________________
I sent my soul through the invisible,
Some letter of that after-life to spell;
And by and by my soul returned to me,
And answered, I myself am Heaven and Hell.
 
NikolaKO
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 26 Mar 2005
Poruke: 332
Mesto: Kotor

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 09, 2005 7:07 pm    Naslov poruke: Bokeska noc Na vrh strane Na dno strane

U subotu 20. Avgusta '05. organizovace se Bokeska noc,to je noc kad je ubjedljivo najludji provod u Kotoru,predivno je bilo i sad za tradicionalni ljetnji karneval al ce 20. isto bit bolje,barem ja tako mislim...

_________________
The Doctor...
 
andjeo82
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 05 Maj 2005
Poruke: 40
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 17, 2005 6:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kotor je cool! Tamo sam kao klinac kod ujaka provodio celo leto, imao sam i drustvo. super je bilo. Kotoranke su najlepse, samo im je mana sto su sve sponzoruse, tako da mi bed sirotinja, nemamo sta da trazimo tamo.
Inace, lep grad, za odmor dusu dao. Nema pravu plazu, los je za kupanje, ali ima neki svoj smek.
Uvece je fantastican!
Sve u svemu, super za provesti desetak dana u njemu...........
 
NikolaKO
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 26 Mar 2005
Poruke: 332
Mesto: Kotor

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 18, 2005 8:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

>>>"samo im je mana sto su sve sponzoruse, tako da mi bed sirotinja, nemamo sta da trazimo tamo.".....<<<
Ima i takvih naravno ali ocigledno da nidi upoznao prave,takvih je svega mozda 15 % a ostale djevojke su totalno cool...

_________________
The Doctor...
 
MakicaTV
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 21 Okt 2005
Poruke: 98
Mesto: tivat

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 21, 2005 5:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima i takvih naravno ali ocigledno da nidi upoznao prave,takvih je svega mozda 15 % a ostale djevojke su totalno cool. . .
ajde da zaokruzimo na 30% . . . Ali kotor je stvarno extra grad,pogotovo za nocni provod. . Idem sledeci vikend pravo za kotor

[Edit by Ivankamaza: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] je zabranjeno Pravilnik-om. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako želite nešto da naglasite.]

_________________
_mackica_
 
magla 68
~Sremački bećarac~
~Sremački bećarac~





Datum registracije: 26 Nov 2005
Poruke: 4150
Mesto: Sremački BIRCUZ

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Dec 01, 2005 5:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

molio bih vas da pošanjete nešto više o starom delu grada,????
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 02, 2005 10:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pogledaj par stranica unazad ima dosta napisano i o starijem delu. Wink Ja sam letovala tamo jedne godine, i stari deo je bas ono tipicni primorski..kao split dubrovnik(ali mislim na one stare delove)..uske ulice, visoke kuce..kad kazem visoke mislim zaista visoke Shocked prozori sa drvenim roletnama, kamene kuce,ispod svake kuce prodavnica, veliki trg sa kaficima(to je vec modernizovano)crkva u starom gradu..golubovii na trgu..ma divota...cak sta vise stari grad mi je sam po sebi lepsi od ostalog dela...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Kotor Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  sledeća
Strana 5 od 9

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon