www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Čujte Srbi!
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 11, 2009 1:48 am    Naslov poruke: Čujte Srbi! Na vrh strane Na dno strane

Pre svega želeo bih da napomenem da sam se dosta dvoumio gde ovu temu treba postaviti al' kad' se malo dublje udje u "tematiku" najviše odgovara baš psihologiji. ^


Rudolf Arčibald Rajs (Rodolphe Archibald Reiss) je rodjen 8. Jula 1875. godine u nemačkoj pokrajini Baden. Osnovnu i srednju školu je završio u Nemačkoj, a zatim odlazi na studije u Švajcarsku u romanski kanton Vo. Fakultet je završio 1897. i stekao zvanje doktora hemije. Po završetku fakulteta radi kao asistent na univerzitetu u Lozani, gde stiče titulu docenta. 1906. postaje redovan profesor kriminalistike.

1914. godine, na poziv srpske vlade dolazi u Srbiju gde istražuje Austro-Ugarske, Nemačke i Bugarske zločine nad civilima. Sa srpskom vojskom prešao je Albaniju, Solunski front i sa Moravskom divizijom umarširao u oslobođeni Beograd, novembra 1918. godine. Bio je član srpske delegacije na mirovnim pregovorima u Parizu. Posle Prvog svetskog rata živeo je u vili "Dobro polje" u Beogradu.

Pred kraj života objavio je svoj ratni dnevnik u knjizi pod naslovom "Šta sam video i proživeo u velikim danima".
Kao svoje posmrtno zaveštanje srpskom rodu ostavio je neobjavljen rukopis knjige "Čujte Srbi!" na francuskom jeziku, u originalu "Ecoutez les Serbes!". Ova knjiga je završena 1. juna 1928. godine.
Umro je 8. avgusta 1929. godine u Beogradu, sahranjen je na Topčiderskom groblju, dok je po njegovoj želji njegovo srce sahranjeno na Kajmakčalanu.




Da se ja nešto pitam u ovoj državi, knjigu "Čujte Srbi!" bih uveo kao obaveznu lektiru i to još u osnovnoj školi. Zašto? Da posle ne bude kasno..

Elem, odmah da razjasnim zašto sam napisao ovaj uvod; Kao što se može videti knjigu je napisao čovek koji se nije rodio na ovim prostorima nit' ima naše krvi. Sa nama je proveo relativno kratak period i veoma realno i precizno nas opisao, bukvalno u najsitniji detalj..
Samo.. Nas tada ili nas sada?
Slažem se da se psiha naroda veoma teško menja - na teritorijama na kojima nema većih oscilacija, ali kod nas, koji smo od tad' prošli (naizgled) sve moguće promene - društvene, ekonomske.. i opet ostali isti ko i pre 80+ godina?



Odvojite vremena, procitajte tih 60ak strana iz priloženog PDF fajla, nemojte da vam bude mrsko.. Pa mi recite:
Da li se, i šta promenilo u razmišljanu i ponašanju naših ljudi?

*Download*



_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Hot Cherry
Banovan!

-!Every Girl's Nightmare!-
-!Every Girl's Nightmare!-





Datum registracije: 22 Dec 2006
Poruke: 29710
Mesto: PederLand

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 11, 2009 2:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne volim da citam preko monitora...

Sutra odem do fotokopirnice da mi ukorice sve kako treba... sescu negde i procitati Wink

Moderatorima>>> NE zatvarajte temu... ako mislite da nije na mestu samo je premestite Razz Laughing Laughing

_________________

 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 14, 2009 4:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I shta, niko nije procitao?.. ako, ni ne treba, i ja sam bio budala shto sam postavio link...

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Hot Cherry
Banovan!

-!Every Girl's Nightmare!-
-!Every Girl's Nightmare!-





Datum registracije: 22 Dec 2006
Poruke: 29710
Mesto: PederLand

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 14, 2009 4:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisi budala Laughing Laughing Laughing

Vec sam uradio primerak Wink Nikako da krenem... Sutra kad zavrsim posao.. uz caj ima da procitam Laughing Laughing Laughing

_________________

 
škorpijica
~ noćna mora mnogih ~
<font color='blue'><b>~ noćna mora mnogih ~</b></font>





Datum registracije: 07 Sep 2004
Poruke: 59506
Mesto: ....tamo gde Dunav ljubi nebo...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 14, 2009 7:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Offtopic obrisan, ajmo dalje.

_________________

"...dvoje ljudi koji su se voleli ne mogu biti prijatelji, jer se svaki susret svodi na previše tajanstvenih pogleda, da bi se prestali nadati..."
"Znas, crne rupe nastaju kada se um ubrza do beskonacnosti, ali u negativnom smislu, tako da u njima nema nicega. Nema prostora. Vremena. Nema drugih ljudi. Nema cak ni tebe. U crnim rupama mozes lepo da se zezas. Lebdis iznad zemlje. Slusas rock'n'roll. Dozivas kisu ili maznes neku lepu ribu. Samo je bezveze kad se probudis."
 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 15, 2009 5:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Daleko od toga da knjigu niko nije procitao, nisi budala sto si postavio link,ali znas knjiga se mogla kupiti, neki od nas su je dobili na poklon,neki su je iscupali sa tavana itd itd
Davno sam je procitala, ali zaista je jezivo koliko smo.. takvi
detaljnije drugi put
 
Hot Cherry
Banovan!

-!Every Girl's Nightmare!-
-!Every Girl's Nightmare!-





Datum registracije: 22 Dec 2006
Poruke: 29710
Mesto: PederLand

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 15, 2009 8:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zao mi je sto ne mogu da izdvojim vise vremena za knjigicu...

Ali koliko sam uspeo procitati... mogu reci.. da je brat Arci napisao pravdivu knjigu o nama i da je aktuelna u nase vreme... ne vidim neku razliku sada i kaki smo onda bili... osim sto propadamo polakoooooo Laughing Laughing

Apsolutno tacno je opisao seljake... biZMismene.. religioznost i s.o.

I slozicu se sa njim u svemu.. sto ti kazes treba da se uvede u obaveznu lektiru... mislim da jos nije kasno, ali veoma tesko da ce mo uspeti Wink Laughing Laughing

_________________

 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 16, 2009 1:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

:LOL: je napisao/la sledeće:
.. ali znas knjiga se mogla kupiti..

Apsolutno. ^
Al' znajuci nacin razmishljanja najveceg dela "nebeskog naroda" (shto sam opis'o na drugom mestu) mali broj bi samo zrtvovao 2 pica za vikend.. a svako ostaje iznenadjen na kraju..

Teshko je bilo shta izdvojiti iz knjige kao "upecatljiv detalj", jednostavno je sve (mogu slobodno da kazem) surovo kol'ko je realno.. i kako se isto ponashamo kad' nas vrate "u iste vode"..
Al' ono shto me je iskreno nasmejalo je prica o "stranom kapitalu" i neprijateljima, gazdama koji pokushavaju (i uspevaju) da nas pripitome.. kad' uzmesh u obzir kad' je knjiga napisana, shta se sve deshavalo u tih 80 godina, i koji se tacno narodi iz sadashnje EU pominju, npr..

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Čujte Srbi! Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon