www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Lucky bamboo
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 09, 2005 5:54 pm    Naslov poruke: Lucky bamboo Na vrh strane Na dno strane

Lucky bamboo



Azijski obicaj da se "lucky bamboo" kupuje pred kinesku Novu godinu, da se unosi u nov stambeni ili poslovni prostor izgleda da se preselio i kod nas. I dok ga ovi prvi gaje jer veruju (Zen) da donosi uspeh i napredak u karijeri, mi ga tek otkrivamo i unosimo u "svoj zivot" pre svega zbog neverovatne lakoce odrzavanja.
Bilo da je u pitanju solo biljka, stap sa zelenom cubom na vrhu, ili da je oblikovan kao uredno slozena i vezana skulptura-pagoda u plitkoj posudi, zahtevi ove biljke su minimalni - u obicnoj vodi (kao rezano cvece), bez zemlje, trajace godinama! Najlepsi su primerci kojima se voda menja ili samo dodaje svake/svake druge nedelje. Nema potrebe za prihranjivanjem, mada mu se moze dodati tecno djubrivo s vremena na vreme.



Bambus se veoma lako adaptira na novu sredinu i sto je najvaznije ne trazi puno svetla, pa se moze gajiti i u relativno mracnim prostorijama (potkrovlja, kupatila i sl.), odnosno tamo gde druge biljke ne izdrze. Takodje, ova biljka je tolerantna i na veliki raspon temperature (od 15 do 32 stepena C).
Sve ove osobine cine "bambus srece" jednom od najzahvalnijih, ako ne i najlaksom za odrzavanje sobnom biljkom. Uz to, Feng shui naglasava njegovu izrazitu simboliku: smatra se da on stvara pozitivnu energiju u okruzenju, da pozitivno utice na zdravlje ljudi jer umiruje i harmonizuje, da poboljsava emocionalne veze kroz energiju koju stvara...

Zbog svega navedenog, ova biljka je nas favorit za mesec decembar!







_________________
 
vecadok
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 55

Datum registracije: 06 Nov 2003
Poruke: 7276
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 26, 2005 9:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja imam lucky bamboo nekoliko meseci unazad, kupila sma ga upravo zato što sam čula za njegovo ime, koje me oduševilo, i moja biljka izgleda upravo ovako


Stoji na trpezarijskom stolu, gde baš i nema previše svetlosti,
ali ne zauzima mnogo mesta, veoma je skroman u zahtevima,
samo jednom u 4, 5 dana mu operem sunđerčić koji ga drži, i posudu u kojoj stoji,
nalijem vodu direktno iz slavne, i ne buni se Wink
Naprotiv, od male, goluždrave biljke,
postao je raskošan zeleni busen, koji me uvek iznova obraduje,
kad vidim kako je lepo porastao, uz sasvim malo nege i pažnje!

Od stotinak različith sobnih biljaka kojima se godinama unazad bavim i koje negujem,
ovo je možda najzahvalnije biljka koja je ušla u moj dom!
I tu će zauvek da ostane!
Najsrdačnije preporučujem!!!

_________________
Tražeći sebe naišla sam na tebe...
i potpuno se izgubila!
...ali dobar san će biti lek na dar!
 
boban11
Upozorenja: 2 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 39

Datum registracije: 03 Mar 2005
Poruke: 19847
Mesto: Gradiska

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 07, 2005 4:23 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To nesto lici na nasu psenicu kad spremamo pred Bozic, ma Kinezi su mi pravi likovi. Imaju svojih strava obicaja, ali svaka im cast

_________________
Vilenjakinja & Ja Post Team
Ika & Ja Super Team
 
vecadok
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 55

Datum registracije: 06 Nov 2003
Poruke: 7276
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 27, 2005 12:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lucky bamboo ili ti zdravo narodno rečeno bambus


Što je bambus?
Kao prvo vas sve moram razočarati jer ova biljka koju svi tako rado nazivaju bambusom sreće uopće nije bambus, to je biljka koja pripada porodici dracena kao što su drvo života, drvo ljubavi i sl. Njezina domicilna zemlja je Vijetnam, a u naše krajeve dolazi iz stakleničke proizvodnje diljem svijeta.

3 osnovna tipa bambusa
1. tip je ravni bambus
2. tip je uvijeni bambus
3. tip je bambus tzv. slobodnog stila
iz ovih varijeteta razvile su se kasnije razne forme koje se mogu danas naći u prodaji.

Uvjeti rasta i održavanja
Ovo je biljka namjenjena uzgoju u vodi, vrlo je pogodna za poslovne prostore i zaboravne domaćice, ne traži posebnu skrb i njegu, bitno je napomenuti da ne voli direktnu sunčevu svjetlost stoga treba je smjestiti u sjenu ili polusjenu a jako dobro uspijeva i u prostorima samo s umjetnom rasvjetom. Vodu treba sipati do maksimalnih 10 cm visine u vazi u kojoj se drže biljke, vaza može biti prozirna a i ne mora, to ne igra nikakvu ulogu. Vodu je potrebno promjeniti svakih 10 do 14 dana ili redovito je nadosipavati, koristiti običnu vodovodnu vodu a ne destiliranu ili demineraliziranu vodu jer dracena sanderina se hrani mineralima koji se nalaze u pitkoj vodi.

Ovo je vrlo dekorativna biljka i jako se lijepo uklapa u moderne prostore, pogodna je za minimalistički izražaj, nadalje u Kineskoj kulturi ova biljka simbolizira dobro zdravlje i sreću tako da tri štapa dracene simboliziraju zdravlje, sreću i dug život.

Puno sreće s ovom biljkom!

Marko Bijelić




preuzeto sa neta

_________________
Tražeći sebe naišla sam na tebe...
i potpuno se izgubila!
...ali dobar san će biti lek na dar!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 12, 2006 10:22 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e moj vise slici ovom drugom na slici..mnogo je veci i izdanak je bas slican ovom..strasno simpaticna biljka..samo vise mi se svidja kad stoje odvojene..ono jedna vazna jedna biljka..cim nadjem sliku postavicu je ujedno Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
perakojot013
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član





Datum registracije: 27 Okt 2005
Poruke: 535

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 12, 2006 12:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja imam jednu i to bas tako izuvijanu sa tim cudnim malim listovima na vrhu. Bas je simpaticna. Dobila sam je u jednom buketu, ali sam je odmah izdvojila i sad je drzim zasebno u jednoj vazi.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 31, 2006 1:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

E....moj lucky bamboo je sada vec preko leta dosta izrastao,ustvari list je izrastao, a odrzavanje je nevidjeno jednostavno..jednom u 15 dana mu promenim vodu i to vode ima samo nekih dva prsta dubine na dnu vazne... Wink strasno zahvalna biljka a lepa za videti. E jedino sto je ja koliko sam shvatila, jeste dovoljan priliv dnevne svetlosti, nista drugo, i na zalost ne kapiram moze li se od njega izvuci pelcer..deluje kao da ne moze..jeste da pusta korencice sa svih strana, ali od korena ne nice cvet...hm Rolling Eyes ako ukapiram javicu se

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 11, 2006 5:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Imam i ja jedan bambusic..ovaj dugacki pa uvijen na vrhu Very Happy
Volim ga bas zato sto nije zahtevan 8)
Sto se pelcovanja tice...nisam sigurna..ali s'obzirom da mu je stablo clankovito..ja cu pokusati da ga presecem na pola...pa cu oba dela staviti u vodu...ako me ne vara predosecaj trebao bi da pusti iste listice na vrhu druge polovine...tako pelcujem difembahiju...a stablo im je slicno.
U svakom slucaju..mogu da izgubim samo 180 dinara ako mi nesto podje kako ne valja...toliko kosta nova biljcica u garden centru Wink
 
Zastodane
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 21 Apr 2005
Poruke: 9

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 06, 2006 1:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Imam ovu biljku kod mene kuci.
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 05, 2007 8:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja ih imam nekoliko drzim ih u vazi u kutu sobe i vec je veliki , izvio se nekoliko puta i pustio je dosta listica..jako lijepo a lako za odrzavanje

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
čekalica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 49

Datum registracije: 14 Nov 2007
Poruke: 121
Mesto: Zemun

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 27, 2007 3:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bambus,dracena,kako god...pojavio se kod nas par dana pred rođendan moje najbolje drugarice.Inače,ona voli životinje i cveće.Našla sam i cvećaru koja je lepo i bogato snabdevena.Upakovali su mi jedan bambus i po sredini prelepu crvenu ružu,uvili u lep papir oko stabljike,bez mašne.Trčala sam do nje.Počela je i kiša i sneg(16.12.),mene je povijalo,a ja sam telom branila cveće.Prošlo je nekoliko godina,i dan danas bambus krasi njen dom.

_________________
Čekaj me i ja ću sigurno doći...samo me čekaj dugo...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~ -> Lucky bamboo Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon