www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Gradišćanski Hrvati
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 02, 2008 11:32 pm    Naslov poruke: Gradišćanski Hrvati Na vrh strane Na dno strane

U vreme najžešćih napada Turaka na zapadne i jugozapadne krajeve Hrvatske, u XVI veku, mnogi stanovnici ovih krajeva iseljavaju se u Gradišće, odnosno u Austrijsku pokrajinu Burgenland. Većinom su se odjednom selila cela sela, tako da su u novoj postojbini i dalje ostajali kao jedna celina. Prve seobe su bile 1520, najčešće posle 1530, da bi oko 1580. naseljavanje Gradišća prestalo.
Prvi su počeli da se sele seljaci sa područja Gacke, Like i Krbave i iz primorskih krajeva između Senja i Obrovca. Zatim se seli oko 10.000 žitelja iz područja Kupe i iz zapadnih krajeva Slavonije. Iako ove seobe nisu potpuno ispitane, utvrđeno je da se s područja reke Une iselilo oko 40 i iz drugih krajeva oko 60.000, većinom kmetova, tako da je broj iseljenika premašio 100.000. Austrijska pokrajina Burgenland, gde se i iselilo najviše Hrvata, od 1921. ima i naziv Gradišće. Po njemu i stanovnici ove oblasti nazvani su gradišćanski Hrvati.
Međutim, nisu se svi doseljenici zaddržali u Gradišću. Mnoge grupe odlazile su do Moravske, Slovačke i donje Austrije i tamo se stapale sa starosedeocima ne sačuvavši osobenosti u jeziku, kulturi, običajima i sl. U Gradišću danas živi oko 80.000 naselja sa pretežno ili čisto hrvatskim stanovništvom, a prema poreklu i govoru izdvaja se nekoliko grupa, kao Haci, Poljanci, Dolinci, Vlahi i Štoji.
Gradišćanski Hrvati imaju bogatu kulturnu prošlost. Iako su došli u za njih potpuno nove krajeve, s drugim narodima i jezicima, i do danas su zadržali brojne narodne pesme iz starih krajeva, maštovit folklor i lepe narodne melodije. Mnogi kompozitori preuzimali su za svoja dela i narodne melodije gradišćanskih Hrvata. Tako je Jozef Hajdn za komponovanje austrijske državne himne upotrebio gradišćansku pesmu "Ustal jesam rano ja", a Betoven je neke muzičke motive gradišćanskih Hrvata uneo u svoju VI simfoniju.

[iz "Politikinog zabavnika" #897/1969]



_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 05, 2008 12:31 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

A ja mislio da su Slovenci nazvali Burgenland - Gradišće.Ovakva teama me je odavno zanimala.Nego,je l' zna neko da mi nešto više kaže o govoru Gradišćanaskih Hrvata.Je l' je on sličan govoru kakav je u Zagorju ili je različit?Zanima me zato što znam da u Zagorju postoji nekakav ''bedanjaski" govor(Bedanja - mesto u Zagorju) koji je čak i samim Zagorcima teško razumljiv.Pa sam zato hteo da znam da li je govor Gradišćanskih Hrvata isti ili se razlikuje od onog u Zagorju ili je sličan tom "bedanjskom" govoru.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
afibamarih
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 104

Datum registracije: 29 Feb 2008
Poruke: 80
Mesto: Arcadia

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 27, 2008 12:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Johnny-Delija je napisao/la sledeće:
A ja mislio da su Slovenci nazvali Burgenland - Gradišće.Ovakva teama me je odavno zanimala.Nego,je l' zna neko da mi nešto više kaže o govoru Gradišćanaskih Hrvata.Je l' je on sličan govoru kakav je u Zagorju ili je različit?Zanima me zato što znam da u Zagorju postoji nekakav ''bedanjaski" govor(Bedanja - mesto u Zagorju) koji je čak i samim Zagorcima teško razumljiv.Pa sam zato hteo da znam da li je govor Gradišćanskih Hrvata isti ili se razlikuje od onog u Zagorju ili je sličan tom "bedanjskom" govoru.
Nema dodirnih tacaka. Vise lici na neku mesavinu ceskog i poljskog, nego na srpski jezik. Gradiscanski Hrvati sebe nazivaju HRVATIMA, a stanovnike Hrvatske Pohrvatima ili Hrvacanima. Cuven je dogadjaj iz 2. Sv. Rata, kada su pisali Hitleru i zahtevali od njega da ne dopusti da se ostvari plan RKC i Ante Pavelica o njihovom preseljenju u Hrvatsku, jer "nemamo mi sta da trazimo u tudjoj zemlji i medju tudjim narodom koji samo nase ime nosi". Cuvena je i njihova borba za ocuvanje jezika, jer je kler hteo da im nametne srpski knjizevni jezik ( isti onaj kojim se danas govori u Hrvatskoj ) namesto pravog Hrvatskog jezika.

_________________
ET IN ARCADIA EGO!
Una salas victis, nullam sperare salutem!
 
velociraptor
Banovan!
<b>Banovan!</b>





Datum registracije: 15 Apr 2007
Poruke: 12000
Mesto: www. pokloni mi ljubav...pokloni mi sebe.com

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 05, 2010 1:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

afibamarih je napisao/la sledeće:
quote] Nema dodirnih tacaka. Vise lici na neku mesavinu ceskog i poljskog, nego na srpski jezik. Gradiscanski Hrvati sebe nazivaju HRVATIMA, a stanovnike Hrvatske Pohrvatima ili Hrvacanima. Cuven je dogadjaj iz 2. Sv. Rata, kada su pisali Hitleru i zahtevali od njega da ne dopusti da se ostvari plan RKC i Ante Pavelica o njihovom preseljenju u Hrvatsku, jer "nemamo mi sta da trazimo u tudjoj zemlji i medju tudjim narodom koji samo nase ime nosi". Cuvena je i njihova borba za ocuvanje jezika, jer je kler hteo da im nametne srpski knjizevni jezik ( isti onaj kojim se danas govori u Hrvatskoj ) namesto pravog Hrvatskog jezika.


Upravo to! Oni vishe nemaju nikakve slicnosti sa ovim Hrvatima koji zhive u nashem susedstvu.

Apsurd nad apsurdom, koji mozhe da servira samo istorija:
Oni koji su bili etnicki cisti Hrvati postali su sastavni deo Austro Ugarske monarhije, uklopili se u nju, i ne busaju se u grudi niti udaraju na sva zvona kako su oni Hrvatine.

Ali zato to rade oni iz zapadne Hercegovine, pokatoliceni Srbi,
koji su jedva docekali prvu priliku da krenu u genocid nad svojom dojucerashnoj bracom i da pljuju po maticnoj pravoslavnoj crkvi. I sve to u ime Isusa Hrista. Samo su oni Hrvatine i niko drugi, samo su oni vernici.

Stanovnishtvo koje je otishlo sa tih prostora je bilo etnicki gledano cisto hrvatsko.
Otishli su shto u Austriju, shto u Sloveniju, poprimili jezik , kulturu i obicaje tih krajeva i ostavili svoja ognjishta pusta i nenaseljena.
U nekim segmentima kao shto su folklor, jezik, zadrzhali su uspomenu na Hrvatsku, ali su uglavnom asimilirani i postali gradjani Austro Ugarske monarhije.
I ne treba ih sad kvalifikovati kao slabice, jer se radilo o 16. veku kad je turska imperija bila na vrhuncu i kad su pretili da udare i na Bec.
Turci su tad bil na vrhuncu svoje moci i prostirali su se na 3 kontinenta.

Tada tu dolaze Srbi i naseljavaju taj prostor. Naseljavaju ga i postaju predzidje hrishcanstva ili granicari, kako su ih zvali u Vatikanu.
Taj narod je imao obicaj da sa pushkama izlazi i obavlja poljske radove i kad bi neko video da dolaze Turci, palili bi granje kako bi tako obaveshtavali celu okolinu, nagoveshtavajuci potencijalnu opasnost.
Vojna Krajina je josh jedan naziv za ovo podrucje.
Srbi su sa komshijama Hrvatima ,uglavnom,zhiveli u dobrosusedskim odnosima i ne samo da su jedni druge pomagali, nego su poceli da se medjusobno zhene i kumuju jedni drugima.


Cuveni hrvatski junak Ban Jelacic je u svom okruzhenju imao dosta Srba, a sa jednim se i okumio i bio mu je blizak saradnik i saborac( Bude Budisavljevic).

Ali, avaj...odoshe Turci, a dodjoshe emisari iz Vatikana.
Kad u krcmi na Balkanu neko hoce da izazove tucu, samo ugasi svetlo i eto ti belaja.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Gradišćanski Hrvati Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon