www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ljubav prema sebi - Volite li sebe?
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 3:31 pm    Naslov poruke: Ljubav prema sebi - Volite li sebe? Na vrh strane Na dno strane

Umišljenost? Ma nikako. Nema ništa loše u tome da čovjek voli samog sebe.

Jasno, nikad nitko za sebe neće reći da se voli. Osim današnjih prekonoćnih starleta naravno. Kako god da okrenemo, one su jedine iskrene, ma kojim god nazivima mi njih zvali. Svatko je sebi najljepši. Zbog ovog ili onog razloga. No opet, s druge strane, kada razgovaramo s nekim o toj temi, svi će se složiti kako čovjek kao ljudsko biće, ako ne voli sebe, ne poštuje se, ne gradi svoju budućnost – niti drugi ga neće vidjeti u tom svjetlu.

Na svijetu naime ima svakakvih ljudi, ljudi koji su sretni, ljudi koji su tužni, koji su deprimirajući, koji vas nasmijavaju, koji vas vesele, koji su strogi... Svatko od tih ljudi ima svoje mišljenje o sebi i tako se predstavlja. Jedno je sigurno. Osobe koje su tužne, u stalnoj depresiji, stalno se žale, cvile i nikad im ništa ''ne ide od ruke'' potpuno odbijaju ljude od sebe. Te osobe ne vole sebe, jednostavno odbijaju svoju kontrolu i tu jedinstvenu moć koju svaki čovjek nosi u sebi. Takve osobe će uvijek pronaći razlog zašto nešto ne valja, zašto bi nešto moglo poći po zlu i izbacuju komplekse na sretne i vesele ljude. Zašto? Jer ne vole sebe. A one ljude koji vole sebe nazivaju umišljenima, sebičnima, narcisoidnima i ostalim pogrdnim nazivima. Nakon određenog vremena shvate da više nemaju nikog i pitaju se zašto, najčešći im je izgovor da nemaju sreće u životu ili traže nekog drugog kome će se jadat i govorit svoje probleme koje si sami prave.
No to nije nimalo neobično. Takvih ljudi ima pregršt. Nikako se ne obazirite na ljude koji vam govore kako ste hladna, bezobzirna, umišljena, samodopadna ili zla osoba. Oni su ti koji su zli.

Osim toga, postoji razlika između umišljenosti i ljubavi prema sebi. Moderni psiholozi objašnjavaju umišljenost kao uzdizanje svojeg ega i tijela do pretjerane razine. To su ljudi koji gledaju sebe kao na bogove i misle za sve druge da im nisu ni do koljena. Da stvar bude još gora, tako se i odnose prema drugima. Dok voljeti sebe znači slušati sebe, okarakterizirati se kao osoba, pritom ne vrijeđajući ljude oko sebe, te raditi ono što volite. Znajte da vaš osmijeh, vedrina, ljubav i samopouzdanje koje imate jer volite sebe sigurno prelazi na druge ljude. Ukoliko ste se prepoznali u nekoj situaciji, ili znate nekoga tko je sličan opisnome, vrijeme je da poradite na tom području.

Samouvjerenost
Što uopće znači biti samouvjeren? Na što se odnosi taj izraz? Na koje područje? Na posao? Na ljubav? Na sebe?
Što ako se odnosi na sve? To ne znači da se uvijek moramo ponosno držati svojeg morala, ideala i ozbiljnosti. Osmijeh je također samouvjerenost, pokret tijela, lijepa gesta. Samouvjerenost je nešto što ste vi odlučili bez konzultacija s drugima, bez dilemi, bez bojazni, spremni na sve.

Samouvjerenost je također i suočavanje s problemima. Postoji velika razlika između glumljenja samouvjerenosti i stvarne hrabrosti. Većina ljudi ne zna kako biti samouvjeren. Postoje razne tehnike kojima možemo postati samouvjereni. Te tehnike nikako nije dobro isprobavati samo na velikim, vama važnim, događajima. Vježbajte samouvjerenost u vašoj svakodnevnici. Ako ste po prirodi dobri i ljudi vas često iskorištavaju, naučite reći ne! Primjera radi, upita li vas prijatelj/poznanica/kolegica da mu posudite novac/sušilo za kosu/ da obavite nešto za nju/njega u gradu ili nešto slično, a oni nikada za vas ništa ne naprave, a kad ih nešto i zamolite, oni uvijek imaju nekakvog posla. Ne bojte se. Ovo je idealna prilika da vas počnu štovati i cijeniti. Budite samouvjereni i recite ne. Ne morate izmišljati da imate drugog posla, jednostavno recite da ste vi dovoljno toga već napravili za nju/njega, dok ste dobili dojam da dotična osoba nimalo ne mari na vas. Recite ono što želite! Objasnite da ste i vi od krvi i mesa, i da ista nije nimalo različita od vas. Osim što ćete nju/njega ostaviti bez teksta, kad vas prođe onaj osjećaj žmaraca u trbuhu nakon izgovorenog osjećat ćete se fantastično. Ne zaboravite osmijeh i pobjedničko odlaženje ili zaključavanje vrata.

Moral
Ili ćudoređe. Kako bi wikipedia rekla skup nepisanih pravila. Nitko vam neće reći da ne smijete poljubiti u obraz svojeg bivšeg dečka pred njegovom novom, ionako već ljubomornom, djevojkom. Nitko vas neće zatvoriti ukoliko se sazna da često mijenjate muškarce. No da li vam ovakve i slične stvari donose sreću ili to radite samo zato da biste sebi nešto dokazali . Da li se bojite nečega? Postavite sami sebi pitanje bi li vas nešto drugo dugotrajnije usrećilo nego vam samo dalo trenutno zadovoljstvo temeljeno na zlu i povredi drugih ljudi, najčešće podsvjesno sebe.

Jeste li se zapitali da li bi možda s novom djevojkom od bivšeg dečka mogli pronaći neke zajedničke interese umjesto da je pravite još ljubomornijom? Je li vam u interesu da vas netko mrzi ili poštuje? Isto tako, bojite li se da vas netko ne povrijedi, pa zato ne želite ulaziti u dugotrajnu vezu. Ili je to zato što ne vjerujete sebi? Zato što se ne volite. Ne volite činjenicu da bi netko jednog dana mogao kontrolirati vaše biće. Prije ili kasnije doći će taj dan kada ćete bit povrijeđeni na ovaj ili onaj način. Ako naučite biti moralna osoba naučit ćete kako voljeti sebe, a s tim dolazi i samouvjerenost, i tada, u tom trenutku, znat ćete. Ja sam svoja osoba. Ne može mi nitko ništa. I stajat na vrhu svijeta. Svojeg svijeta.

Samokontrola
Nitko vas ne može naživcirati ako vi to ne dopustite!
Vjerojatno ni sami ne znamo koliko nas puta na poslu, fakultetu, školi, kućanstvu, prometu netko razljuti. Netko namjerno, netko vas jednostavno gnjavi dok imate drugog posla. I treće, nepravda. Nepravda je zlo s kojom se susrećemo dok živimo. Ima je svugdje i zapamtite da se možda u uredu do, predavaonici do vaše, nekome događa potpuno ista sudbina. Nemojte odmah vikati na sve ili paliti cigaretu. Pokušajte pronaći kompromis, kako u nepravdi, tako u bilo kojoj svađi. No nemojte nuditi pravdu koju ste samu odvagali. Promotrite drugu stranu. Budete li tvrdoglavi završit će još gore. Saslušajte što sugovornik ima za reći. Ukoliko je dotična osoba jednostavno nepristupačna i ne želi surađivati okanite se svađe već u startu. Kad-tad će doći vrijeme kada će ista vas trebati. I nikako, nikako nemojte vikati, povisivati ton, izgledati uvrijeđeno ili ljutito. Ono što će dodatno dići tlak osobi koja je vas naljutila je to što ćete vi ostati potpuno prisebni i mirni, te pokušati argumentirano riješiti svađu. To je ono što čini samokontrolu. Dokaz da se možete kontrolirati u situacijama u kojima drugi, očito, ne mogu.

Sitnice
Osim morala, samouvjerenosti i samokontrole, gradnja ljubavi prema sebi dolazi i s time da se nagradimo nečim što smo postigli do sad naučenim. Samokontrola se, osim svađa, može primjenjivati u mnoštvu drugih oblika. Uzmimo za primjer neku dobru aktivnost kojom bi se čovjek s vremena na vrijeme trebao zbog sebe baviti, kao trčanje, aerobic, pa i dijeta od previše pojedenih blagdanskih slastica. Kod dijete se često gubi kontrola. Svima nam je dobro poznata ona ''od sutra''. Ne dopustite da vas jedna obična rečenica odvrati od dugoročnog cilja. Kad se kontrolirate (a sve je u glavi i volji), osjetit ćete nevjerojatnu moć nad sobom, voljet ćete se više, dvoj duh i tijelo. A kad dođe taj dan kada ste ispoštovali sve planirano odnosno iskontrolirali se, počastite se nekom sitnicom koja vas jako veseli. Ne mora to nužno biti neka skupa stvar. Pozovite prijateljice van i razbacajte se na najdraže plesne hitove. Možete izaći i na noć karaoka i bestidno zapjevati najdražu pjesmu. Sjetite se stvari koje su vam ispunjavale srce i napravite ih, ako zbog nikog, zbog sebe!

Što nakraju zaključujemo?

Bez ikakvog straha ostanite ono što jeste, ono čime veselite ljude oko sebe jer to je najveća nagrada. Usrećiti druge i puštati ih da oni usrećuju vas. Dobrota, briga za sebe, briga za druge i velikodušnost te gore nabrojane kvalitete grade ono što drugi, koji ne pokušaju, nikad neće shvatiti, a to je ljubav. Ljubav prema sebi, i prema drugima. A vratit će vam se. Zagarantirano!
Zato drugi put, kad načujete da se za vas priča kako ste umišljena osoba, ne osvrćite se već se slatko nasmijte i krenite dalje voljeti sebe.





Dakle, volite li sebe? Koliko pruzate samom sebi? Da li stavljate sebe medju prve ili vise volite da uvazavate drugima? Zasto govorimo za nekog da je narcis ako voli sebe?



_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
šamar
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 115

Datum registracije: 29 Dec 2008
Poruke: 906
Mesto: diznilend

jamaica.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 7:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta, znam, pošto me drugi i ne vole baš, moram sam sebe da volim...

_________________
Oprezni ljudi koji na sve misle, koji sve predviđaju, stalno upadaju
u klopke, jer računati na poteškoće,
znači stvarati ih.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 7:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Madam se da necu zvučati narcisoidno kada kažem da volim sebe, ali isto tako sam u isto vrijeme potpuno svjesna svih svojih mana koje poprilično kontrolišem. Zašto ne bih voljela sebe, ako sam u stanju voljeti druge? Šta sam gora ili lošija od drugih, naravno, čovjek uvijek može da poradi na sebi i bude bolji nego što jeste. Ne vidim smisla ne voljeti se, ne vidim da na taj način možemo biti dobri i plemeniti prema drugima. Ako mrzimo sebe, mrzićemo tako isfrustrirani i druge ljude i činiti zlo i sebi i njima. Imam mnogo razloga da sebe volim: imam smijeh koji sam spremna dijeliti sa drugima, vedrinu kojom sam u stanju zaraziti natmurene oko sebe, dobar sam prijatelj i spremna uvijek pomoći, nisam zlopamtilo, ne volim svađe ... dovoljno razloga da sebe volim. Ako sam sretna učiniću i druge srećnim.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 7:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tko ne voli sebe ne moze voljeti ni druge.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 7:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bas tako ^^

I ja mislim da prvo moramo da volimo sebe, da bi bili u stanju voleti druge. Ali ono sto me zanima, sto i ja ne mogu bas da desifrujem, zasto kazemoza nekog da je narcis ako voli sebe i radi za sebe. Da li mi zelimo da neko vise brine o nama nego o sebi...STa mislite?

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 7:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

*Mayche* je napisao/la sledeće:
zasto kazemoza nekog da je narcis ako voli sebe i radi za sebe. Da li mi zelimo da neko vise brine o nama nego o sebi...STa mislite?


I u voljenju sebe se moze pretjerati, narcisi su upravo ti koji u tom pretjeraju (i jos naglas ponekad).

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 8:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Razlika između ljudi koji vole sebe i onih koji jesu narcisi je velika. Ljudi koji vole sebe, čine srećnima i vole i druge, ali narcis voli isključivo i jedino sebe i kao takav nije u stanju voljeti druge, često je sklon da povrijedi i čak zgazi sve ono ljudsko i omalovaži kod drugih svaku vrijednost da bi sebi učinio zadovoljstvo jer smatra da ga niko nije vrijedan i da je takav kakav je savršenstvo bez premca. To su osobe sa inače veoma plitikim načinom razmišljanja kao i potpunom odsutnošću empatije.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 16, 2010 8:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

gkukolj je napisao/la sledeće:
Razlika između ljudi koji vole sebe i onih koji jesu narcisi je velika. Ljudi koji vole sebe, čine srećnima i vole i druge, ali narcis voli isključivo i jedino sebe i kao takav nije u stanju voljeti druge, često je sklon da povrijedi i čak zgazi sve ono ljudsko i omalovaži kod drugih svaku vrijednost da bi sebi učinio zadovoljstvo jer smatra da ga niko nije vrijedan i da je takav kakav je savršenstvo bez premca. To su osobe sa inače veoma plitikim načinom razmišljanja kao i potpunom odsutnošću empatije.


E da, tako nekako, ovo je tocnije no ono sto sam ranije napisao.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 09, 2010 8:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja prosto obozavam sebe

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 14, 2010 3:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

" ja volim samo sebe, svog jedinog MENE " hehehe, tako kaze pesma,a ja kazem da volim sebe i pazim na sebe i ugadjam sebi kad god stignem Laughing
bitno je da se mi volimo, i sa samim sobom Laughing
 
Bobak_BL
* Domaci Lazov *
<b>* Domaci Lazov *</b>





Datum registracije: 06 Avg 2010
Poruke: 8210
Mesto: sta te briga...za moje mjesto...

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 06, 2010 2:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

naravno da volim sam sebe. sta cu, moram, ostavila me cura.
a i ovako volim sam sebe.

_________________
S ljubavlju je isto
kao i sa sjenom...
ako za njom trcis,
dostici je neces nikada.
no samo joj okreni ledja,
ona ce te zauvijek slijediti....
Rolling Eyes
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 03, 2011 3:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Volite li se dovoljno?


Kažu da ako ne volite sebe ne možete voljeti niti druge


Upalim TV i čujem: "Morate voljeti sebe". Otvorim novine i vrišti reklama: "Voljeti sebe – koji dobar osjećaj!". Šetam pesonju i prolaze dvije mlade djevojke i jedna objašnjava drugoj: "Gle, ako ne voliš sebe imaš problem, ali ima jedan dobar tečaj..."

No, dobro, znam da je “selfhelp” u svim svojim oblicima zavladao i ne smatram to uvijek nužno lošim. Amerikanci u tome definitivno prednjače do te mjere da čak i pretjeruju. Uvijek sam se pitala zašto se u poslovnim prigodama moram s njima izgrliti i izljubiti kao da smo u najmanju ruku odrastali zajedno, no to je njihova kultura pretjeranoga. Od boja pri odijevanju, hrane, mirisa pa tako i dodira. Sigurno ste vidjeli u američkim filmovima one "support grupe" ili grupe podrške gdje ljudi sjede i povremeno netko nešto izusti, a svi mu plješću; e to je nešto što ne mogu zamisliti kod nas. No vratimo se našoj današnjoj temi: Volite li vi sebe? I što to zapravo znači?

Nedavno sam čula teoriju da to znači biti sebičan, druga kaže da je to kad si u kupaonici tri sata i dotjeruješ se i baš te briga za sve ostalo, treća kaže da je to osluškivati sebe i svoje potrebe. Ovu treću bih mogla i prihvatiti, uz maleni dodatak prve. Cijeli nas život uče da moramo pomagati drugima, da je altruizam jako važan, da će nas voljeti ako dajemo, da je važnije davati nego primati, no gdje smo tu mi? Naravno da je davanje i pomaganje važno za naše osobno zadovoljstvo, no problem je što pri tome često zaboravljamo sebe. I tu dolazimo do problema - kako reći ne?

Jeste li i vi među onima koji to jednostavno ne znaju? Milijun puta sam rekla sama sebi: "Kad me xy pita da odemo u glupi, zamorni, iscrpljujući shopping neću prihvatiti". I tada mi naiđe xy i kaže: "Ali mooooolim te, taj shopping centar mi je izvan ruke i ne vozim, ajdeeee pleaseeeee..." - i naravno popustim. Nije loše pomoći, no planirala sam u to vrijeme raditi nešto što mene beskrajno veseli. I što se tada događa? Popustim, samu sebe uvjeravam da je taj shopping baš super i da pomažem toj osobi, no to nije ono što stvarno osjećam.

I sad je tu dilema, odbiti pomoć ili pomoći i ne osjećati se dobro... Naravno da se odbijanje pomoći ne odnosi na situacije kad je netko bolestan, kad mu je pala tegla ili cigla na glavu ili kad se izgubi nečije dijete, ali život se sastoji od toliko malenih situacija u kojima često zanemarimo sebe i svoje potrebe i pomažemo drugima. Kasnije se pitamo zašto nas ti isti “drugi“ odbiju ako im ne odgovara pomoći nam u nekom trenutku? Pa zato što oni sebe vole.

Volite li vi sebe dovoljno? Kažu da ako ne volite sebe ne možete voljeti niti druge i to je točno. Jer. ako se ne volite, ne cijenite se, ne sviđate se same sebi, dozvoljavate da kompleksi ovladaju vašim mislima i nepotrebno se opterećujete. Ako se ne volite prilično ste neodlučne i lako vas drugi mogu nagovoriti na stvari koje zapravo ne želite. Voljeti sebe za mene znači probuditi se s osmijehom na licu i zahvaliti na još jednom prekrasnom danu, prošetati u prirodi i disati punim plućima, uživati u dobroj knjizi, da, biti svjestan svojih nedostataka i celulita, i naslaga prikupljenih tijekom zime, no i voljeti se takvom.

Baš mi je jučer prijateljica rekla: "Mene nitko ne gleda jer imam 5 kg previše". Kako samo griješi jer neće joj 5 kg manje pomoći dok samu sebe ne zavoli i ne počne odašiljati od sebe vibre zadovoljstva i sreće koje će sigurno dodirnuti i druge oko nje. Jeste li ikada pokušali pogledati ljude oko sebe i nasmiješiti im se? Javite što vam se dogodilo. Ja imam samo dobra iskustva...

Sretno i ne zaboravite – volite se !


{Zena}

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Ljubav prema sebi - Volite li sebe? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon