www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Cuprija
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 20, 2005 8:19 pm    Naslov poruke: Cuprija Na vrh strane Na dno strane

Opština i privredno razvijeni grad Ćuprija prostiru se na površini od 287km kvadratnih, na obalama reke Ravanice i Velike Morave, na obroncima Juhora, Južnokučajskih i Beljačkih masiva.


Rimski HOREUM MARGI, slovensko RAVNO, danas grad Ćuprija, nalazi se između drumskog i železničkog magistralnog puta Beograd-Niš, na udaljenosti od 145km od Beograda i 90km od Niša.


Zahvaljujući veoma povoljnim geografskim i prirodnim uslovima, tragovi ljudskog prisustva na području koje zauzima današnja Ćuprija dosežu čak do neolita. Praistorijska naselja pronađena su na većem broju lokaliteta, tu su i nalazišta iz svih kasnijih epoha i ona svedoče o kontinuitetu života na ovim prostorima. Retko je geografski položaj bilo kojeg grada i njegove okoline bio i ostao toliko izložen najezdama i sukobima kao što je to slučaj sa Ćuprijom. U svim periodima njene istorije, starije i novije, ovuda su tutnjale i prolazile vojske novih zavojevaca, no Ćuprija je ostajala i ostala do danas slobodni grad. Opština Ćuprija danas ima oko 43000 stanovnika, a sam grad Ćuprija 23000 stanovnika. Opštinu čine: grad Ćuprija i okolna sela: Batinac, Bigrenica, Staro selo, Vlaška, Virine, Ivankovac, Isakovo, Jovac, Dvorica, Krušar, Kovanica, Mijatovac, Ostrikovac, Paljane, Senje i Supska. Područje opštine Ćuprija sa svojim izvanrednim geografskim položajem i privrednim kapacitetima, predstavlja značajan faktor budućeg razvoja, ne samo Pomoravskog okruga, već i Republike Srbije, pa i šire. Centralno mesto u oblasti privrede imaju:



Fabrika keksa i vafla "Ravanica"
Pogoni u grafičkoj industriji
Fabrika metalnih konstrukcija
Fabrika armaturnih mreža
Pogon za toplo cinkovanje
Fabrika za proizvodnju betonskih elemenata
Fabrika za proizvodnju procesne opreme
Fabrika stočne hrane
Fabrika za preradu klaničnih otpadaka
Farme i tovališta


U oblasti trgovine i zanatstva, dominira privatno preduzetništvo, a po trenutnim kapacitetima i mogućnostima daljeg razvoja, izdvajaju se sledeća preduzeća:

PP "Moreks"
PP "Feroplast"
SZR "Obuća Aleksandar"
PP "Đorđević"
PP "Centropromet"
PP "Termostaklo"
PP "Centromagazin"
SZR "Obuća Vesna"
DOO "Antić"
DOO "Bora Promet"
PP "InterCom Computers"

Ugostiteljstvo i turizam uklapaju se u privredni i društveni razvoj ovog područja, a centralno mesto u ugostiteljsko-turističkoj ponudi ovog kraja zauzimaju:



manastir Ravanica
spomen-park boja na Ivankovcu
motel "Lazarev konak" u Senju
hotel "Ravno" u centru grada
motel "Ravanica" na petlji autoputa
ugost. objekat na obali reke Velike Morave



Društvene delatnosti na području opštine Ćuprija po svojoj razvijenosti dostižu republički prosek. Dominantno mesto u društvenoj sferi života na ovom području zauzima zdravstvo sa Zdravstvenim centrom, koji s obzirom na stepen razvoja s pravom pretenduje da preraste u klinički centar. Obrazovanje je takođe jedna od oblasti koja se može pohvaliti dugom tradicijom. Danas u gradu postoje tri osnovne škole, sa odeljenjima u svim selima opštine. Grad ima i tri srednje škole: Gimnaziju, Medicinsku i Tehničku školu, a od nedavno i Višu medicinsku školu. U oblasti muzičkog obrazovanja u gradu deluju dve škole: Škola za osnovno muzičko obrazovanje "Dušan Skovran" i Škola za muzičke talente, jedinstvena obrazovna institucija u našoj zemlji.

Ćuprija je poznata i po velikom broju institucija u kulturi i nekoliko manifestacija u ovoj oblasti koje uživaju određeni ugled i širu popularnost. Oblast kulture reprezentuju sledeće institucije: Kulturni centar "Zanatski dom", Biblioteka "Dušan Matić", Muzej, Gradski hor, Gradsko pozorište, Kulturno-umetničko društvo "Železničar", Književni klub, Muzička omladina. Od kulturnih manifestacija izdvajaju se Vidovdanske svečanosti, "Matićevi dani", Izložba svetskog zdravstvenog plakata, Likovna kolonija, "Ravanica", Sabor likovnih umetnika u Supskoj.


Sportski život u opštini odvija se u velikom broju klubova i na mnogobrojnim terenima, fudbalskim igralištima, bazenima, terenima za takozvane "male sportove". U samom gradu postoje dva fudbalska stadiona, hala sportova sa 2000 mesta za gledaoce, dva plivačka bazena, nekoliko teniskih igrališta, moderno strelište, atletska kružna i kros staza. Privredni i društveni život u Ćupriji prate i u velikoj meri finansijski podstiču i poslovne banke, a sliku grada zaokružuje podatak da u Ćupriji trenutno radi četiri radio-stanice i jedan televizijski studio. Ćuprija je dostigla nivo srednjerazvijene opštine i njen dalji razvoj baziran je, u prvom redu, na izuzetnim potencijalima u svim oblastima života i rada...



_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 21, 2005 9:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo nekoliko slika cuprije

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 21, 2005 5:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hvala pinkie .. moze li se znati gde si ove slike nasla .. ako nije tajna ..

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 22, 2005 8:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

naravno da nije tajna boky.Slike su bile na google potrazi, pod images. Imalo je i vise slika, za koje nisam bila sigurna da predstavljaju Cupriju, to bi neko kao ti verovatno bolje prepoznao pa bi mogao da nam doda jos nekoliko lepih slicica. Hvala i tebi sto si postavio temu.Nadam se da ces nastaviti da nam predstavljas svoj grad.Pozdrav Mr. Green

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 22, 2005 5:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo po savetu jos par slika cuprijske panorame ...









_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
pera_komarac
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 50

Datum registracije: 03 Jun 2004
Poruke: 11

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 30, 2005 2:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovako kad pogledas na slikama i ne izgleda lose - ali morate priznati da je Cuprija prilicno mrtav grad (kao uostalom i vecina gradova slicne velicine) - ako odes tamo i pitas nekoga gde moze da se izadje prvi odgovor ce biti:" U Jagodinu..."
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 03, 2005 8:30 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

na zalost pwero tako je u vecini gradova u Srbiji..ljudi ilaze tamo gde je veca koncentracija omladine....znam ja par njih koji su poreklom iz Cuprije....Ipak pozdrav svima koji su dan danas tamo Mr. Green

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
del_capo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 26 Nov 2004
Poruke: 6

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 03, 2005 9:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

slike su odlicne mada sam i ja cuo da je cuprija mrtav grad
 
proba76
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Maj 2005
Poruke: 10

PorukaPostavljena: Ned Maj 08, 2005 7:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cuprija je vrlo lep grad. Ali ce meni ostati u losem pamcenju jer sam tamo sluzio vojsku.
Svi se dive slikama i govore kako je Cuprija mrtav grad. A niko ne prica o devojkama tamo. E pa ja cu vam reci da su vrlo slatke, ali ne vole vojnike Smile
 
hoho
Banovan!

Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 41

Datum registracije: 23 Mar 2005
Poruke: 1381
Mesto: Ja nisam odavleee

zimbabwe.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 10, 2005 9:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Meni izgleda kao lijep grad,mada eto nisam imao nikada prilike posjetit ga ,niti sam kada cuo Smile ali zato ste vi tu,koji ste iz tih gradova da nas upoznate,meni se svidja,a jos kad imaju tako slatke djevojek ma zivnuce grad kad ja tamo dodjem i malo te devojke dirnem hehe Wink lijepa ta rijeka nema sta ,jel to Morava:)

_________________
Krvave oci,krvave noci,krvavi pogled,kroz staklo te gledam,u njemu se topim,u krvi oci sklopim....krvavo srce moje.....

"Pobjeci od svega ustvari je lako,ako zazmuris jako i pusti da te vjetar nosi polako,bas ovako!"

Ja sam,sto nisam!

Pitanje mora biti pitano!
 
Gertie
◊Poker Face◊
<b>◊Poker Face◊</b>



Godine: 37

Datum registracije: 01 Jul 2005
Poruke: 5281
Mesto: Neću da ti kažem, ćelavi!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 18, 2005 1:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

cuprija je najgluplje, najodvratnije mesto, stanujem tamo sto moram zbog skole i jedva cekam da zavrsim 4. pa da odem. grad upasanih dzibera koji ne znaju nista drugo nego da se voze skupim kolima (u kojima pice novokomponovani narodnjaci) i nazovi riba koje izgledaju kao da su glavu drzale dva dana u rerni. doduse ima i izuzetaka, njima svaka cast kako izdrzavaju ovde!

(edit by CharmedS
ovo je moglo i malim slovima )
 
shalabajzer
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 43

Datum registracije: 26 Maj 2005
Poruke: 731
Mesto: Bogu iza treger

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 18, 2005 1:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

xexexexexe


zanimljivo.....u Cupriji sam ishao srednju.....ali samo 4. god......ne svidja mi se kao grad......tamo mi i keva radi.....
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Cuprija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon