www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Pusenje u trudnoci
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~
::  
Autor Poruka
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 18, 2006 4:47 pm    Naslov poruke: Pusenje u trudnoci Na vrh strane Na dno strane

ja ne bih bila ja, kad ne bi postavila i jednu ovakvu kontroverznu temu! Very Happy
Ajde da vas cujemo! Pucajte! Wink



_________________


 
Mala_Zvezdica
Interceptorov Kikiriki
Interceptorov Kikiriki



Godine: 41

Datum registracije: 21 Dec 2003
Poruke: 5243
Mesto: Frankfurt - Zemun

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 18, 2006 4:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Djeca majki koje puše u trudnoći imaju povećanog rizika pretilosti i povećani rizik nastanka šećerne bolesti - diabetesa mellitus tip 2, navode švedski istraživači.



U ispitivanju povezanosti pušenja u trudnoći s diabetesom u potomstva istraživači iz Stockholma koristili su podatke iz British National Child Development Study koja je obuhvaćala podatke o 17.000 poroda u periodu od 3. - 9. ožujka 1958. godine. U vrijeme poroda bilježeni su podatci o pušenju majke u trudnoći, potom o starosti majke i oca, socijalnom stanju, i samom porodu: spolu i težini djeteta. Prema intenzitetu pušenja majke za vrijeme trudnoće, formirane su četiri skupine: majke koje nisu pušile, majke koje su umjereno pušile (1 - 9 cigareta), majke koje su dosta pušile (> 10 cigareta) i varijabilna grupa (između umjereno i dosta).


Medicinska ispitivanja obavljena su u ove djece u dobi od sedam i 16 godina, a osobni razgovor je uslijedio u životnoj dobi od 33 godine. Ispitanice koje su u trudnoćama razvile gestacijski diabetes, kao i djeca koja su već u dobi od sedam i 16 godina imala šećernu bolest su isključena iz daljnjeg ispitivanja. Istraživače je također zanimalo pušenje ispitanika u dobi od 16 godina.

Petnaest muškaraca i 13 žena praćenih tijekom djetinjstva i adolescencije razvili su diabetes tip 2 u dobi između 16 i 33 godine. Sagledavajući ponašanje njihovih majki u trudnoći, iznenadio je podatak da je rizik nastanka šećerne bolesti bio 4.55 puta povišen u potomaka trudnica koje su pušile više od 10 cigareta tijekom trudnoće u odnosu na trudnice koje uopće nisu pušile. Ukoliko su majke pušile manje od 10 cigareta na dan, ovaj rizik je još uvijek bio 4.13 puta povišen u odnosu na trudnice koje nisu pušile. Neovisno o pojavi šećerne bolesti, istraživački tim nalazi povišeni rizik pretilosti za gotovo 40% u djece čije su majke pušile više od 10 cigareta na dan.

Pušenje tijekom trudnoće ne smanjuje samo tjelesnu veličinu i razvitak djeteta, već očigledno ostavlja i dublje promjene koje će utjecati na poremećaj metabolizma šećera i ugljikohidrata u kasnijem životu. Kako su šećerna bolest i pretilost znakovito povezani s nastankom srčanih bolesti, pušenjem u trudnoći se na određeni način skraćuje i duljina životnog vijeka nerođenog djeteta.

BMJ 2002 Jan; 324: 26-27
preuzeto sa poliklinike

_________________


Suze su coveku najbolji drug,
kada te svi napuste, one se uvek pojave!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 9:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Iskreno, zaista sam veliki protivnik pusenja u toku trudnoce.Mnogi ce reci lako je tebi da pricas kad ne pusis, ali nije tako. Ja samo razmisljam o dobrobiti deteta tj ploda nista drugo.Sve i da sam strastan pusac, verujem ja u pricu da i pasivni pusaci unose jako puno nikotina u pluca samim tim sto udisu vazduh koji zagadjuju pusaci oko njih, ali nekako mi savest ne bi dala mirno da spavam kada bih u stomaku nosila bebu a u ustima cigaru.Nema nista zalosnije od trudnice i dojilje koja pusi. Mozda ce mi neko zameriti na ovako "drskom" komentaru, ali zaista tako mislim. Da sam trudna i da mi lekari kazu ne smes jesti hleb kako bi sve bilo u redu sa plodom, pa *ebes sve , ne moram ni zalogaj jedan staviti u usta ako ce to biti u korist tog sicusnog stvorenja. Shocked Jednostavno da ne duzim, veliki sam protivnik Shocked


Poslednja prepravka: pinkie datum Sre Jul 19, 2006 11:21 am; ukupno izmenjena 1 put
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 10:14 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa evo, ja ti zameram na jako drskom komentaru! Razz
Da li smatras, da to sto ne pusis, ili ne pusis u trudnoci, znaci da ces vise voleti svoje dete, ili ces biti bolja i savesnija majka, od one koja jednostavno NIJE MOGLA (ja ne shvatam opet, kako mozete da pisete o necemu o cemu nemate pojma) da ostavi cigare?! Ima mnogo zalosnijih stvari od trudnice koja u ustima nosi cigaru, a u stomaku bebu! Nemoj da ih nabrajam ovde, jer cu otici u off topik, a verovatno ce se mnogi naci i direktno prozvani. Moja drugarica na primer, nije mogla nikako da ostavi cigare, jer su joj hormoni radili bas bas (bas cudno za trudnicu, zar ne Razz ), da ako nije pusila, plakala je, nervirala se, bila depresivna, jer kazem, hormoni su je radili mnogo gore nego sto sam ja ikada u zivotu videla, a mnogo sam trudnica videla. Pa su joj 4 (CETIRI slovima) doktora rekla,d a je zdravije da pusi do 5 cigara dnevno, nego da nastavi trudnocu takva kakva je bila. Moj ginekolog, koji je, vec sam negde napisala, bio profesor na Jejlu (Amerika) mi je, kad sam ga pitala za nju, rekao sledece: za cigarete nista nije dokazano. Za sve to sto nabrajaju da cigarete skode ovome ili onome u trudnoci bebi, nemaju ni jedan dokaz. Opet, za depresiju u trudnoci-svi znamo sta donosi. Ako vec tako reaguje i ako je vec takva-neka kupi najslabije moguce cigare i neka ne ide preko 5 dnevno. Evo joj ga sin, ziv i zdrav, rodjen sa 3.800 (a kazu da se deca, cije su mame pusile u trudnoci, radjaju sa manjom kilazom Razz ).
Najlakse je suditi drugima! Najlakse. Ja sam strastveni pusac, ali sam nekako uspela da pusenje svedem na 2 cigare dnevno. Ima onih, koji ne uspeju ni toliko. Pa ih ja, koja pusim i po 2 pakle dnevno, a skoro da sam prestala tada odjednom-ne napadam kao vi nepusaci, koji realno nemate pojma sta je i kako je to. Wink Nije zdravo ni ugojiti se preterano u trudnoci. I za to imaju isto dokaze. Ajde sada, za svaku koja je otisla preko 15 kg, a realno je trebala da ide do 12 ili maksimum 15 kilograma, svi stavimo na stub srama i etiketiarmo je kao nesavesnu, bezobzirnu..... Jer potrebu za hranom mozes da kontrolises, kao sto rekoh-mozes da pojedes vockicu i cao. potrebu za cigarom ne mozes. Nije morao doktor da ti kaze da ne smes da se gojis 20 kilograma (ako si pre toga bila normalne gradje) i da je za tebe dovoljno i 12 kg. To nije trebao da ti kaze, jer je pravilo a "pregojavanje" u trudnoci i stetnosti istog, poznato od pamtiveka! Rekoh, a i da ponovim-najlakse je opljuvati po tudjem! Wink

Jos nesto-kazu da su spontani pobacaji posledica pusenja (pusenje je jedan od uzroka pobacaja, tj tvrde da je veca stopa pobacaja kod zena koje su pusile u trudnoci)-ja sam skoro pa prestala da pusim u trudnoci. Pa sam ipak dozivela taj spontani! Sest mojih drugarica u poslednje dve godine su pusile kao turci u trudnoci, pa evo, hvala Bogu, imamo 6 zivih i zdravih klinaca! Eto-to je samo odnos 1:6! Wink

Moja rec na temu-nije lako, znam sama da nije lako. Vecina zena nema ni najmanju svest o tome da je trudna, dok beba ne promrda. Sto samu stvar cini dosta tezom! Ali treba dati sve od sebe. Prvo-da sama rascisti sa sobom, a onda krenuti sa pokusajima! Svaki dan izbaciti po 2 cigare! Pa i ako padne-nema veze. Pokusati opet. Potpuna podrska okoline i sto vise izbegavati dezurne moraliste, jer oni dobro da donesu-ne mogu! Vec posle prve nedelje, cigare treba svesti na maksimum 2-3 dnevno. Kada se organizam navikne da cigaru dobija posle kafe recimo i posle rucka, sve ce lakse ici. I nikada ne odustajte!!!! Wink

_________________


 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 10:39 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Replika..hehehehe Laughing
Cinjenica je da nemam pojma kako je biti zavistan od cigareta..cinjenica je da postoji mali milion drugih gorih stvari od cigara, ali trenutno je tema topika bila cigara a ne drugi razlozi, zato je i moj stav bio takav kakav je bio Wink Mozes se ljutiti na mene kada govorimo o ovim temama, ali ma koliko me smatrala mozda dezurnim moralistom, zaista nisam takva.Imam i ja tj imala sam mali milion svojih nedostataka u toku trudnoce, cak sta vise imala sam i ja spontani pobacaj iako nepusac, dakle ne smatram da su cigare ne znam koliko doprinele tome, jer ih ja nisam konzumirala Shocked i pre svega nisam pljuvala po nikome niti ikoga osudjivala....Evo banalnog primera Wink
Moja sestra je pusila u toku trudnoce.Moje rodjake su pusile u toku trudnoce.Nijednoj od njih nisam ni pokusavala a kamoli drzala moralne pridike.Jedan jedini put sam rekla setri"Pa zar moras i trudna da pusis, kako ti nije zao one male bebice, ne daj boze da nesto nije u redu ceo zivot mozes udarati glavom o zid misleci da nije mozda zbog cigara"Ona mi je rekla da jednostavno ne moze bez njih.Sto ti kazes, unervozi se, postane bukvalno zivcana razdrazljiva i rekla je bolje da pusim i rodim normalno dete ,nego ostavim cigare i rodim nervnog bolesnika DALEKO bilo!!!!!! To su krajnosti, ali u takvim situacijama covek misli na sve.Nikad vise joj jednu jedinu rec nisam rekla.Nije mi se svidjalo da je vidjam sa stomakom do zuba i cigarom, ali u krasjnjem njeno dete, njen izbor.nisam se nikad vise mesala.tako da moj komentar u sustini i nije bio drzak i nisam time uvredila nijednu trudnicu koja pusi, vec sam samo iznela svoje licno misljenje. Opet kazem lako je meni reci jer nisam pusac. ALi jednostavno posavetovala bih svaku trudnicu da pokusa barem da ostavi cigare.I sebe radi i tog maleckog stvorenja radi.Ako moze, moze, ako ne Boze moj. Nek se bebica rodi ziva i zdrava a sve ostalo je manje vazno Wink

A stos e tice ostalih losih faktora u trudnoci, kao sto je preveliko gojenje i ostalo..neka me i razapnu na stub srama sto sam se ugojila 20kg.Nisam znala jednostavno da ce to tako lako da se zalepi za mene..nisam mnoge stvari znala koje sada znam...Tada sam bila mnogo manje iskusna i nacitana nego sada.jednostavno svako ima pravo na svoje greske. Opet kazem, po ko zna koji put si me pogresno shvatila. Sigurno necu olajavati trudnicu koja pusi, necu pljuvati po njoj, ne bih je osudila na vecnu neplodnost!Daleko od toga.Jednostavno sam strasno "sitarumirana" i isuvise "osetljiva" kada su bebice u pitanju i moj je post bio iskljucivo posledica toga Wink Nekada mi je najiskrenije zao sto iskreno iznesem svoje misljenje Rolling Eyes
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 11:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Nema nista zalosnije od trudnice i dojilje koja pusi.Ako 9 meseci ne mozes izdrzati bez cigara, nemoj ni ostajati trudna.


Ja sam samo odreagovala na ovakav komentar! Ako ne mozes da pusis-ne treba da imas dece?! To je u prevodu tvoj komentar! A ja se sa njim ne slazem. Niko ne kaze da je pusenje u trudnoci zdravo i da treba zena da pusi, ali pobogu, reci da ne treba da bude majka jer pusi (a nemoj mi reci da si drugacije mislila, jer to sto je napisano ne moze da se shvata na vise nacina, vec samo na onaj na koji je i napisano) stvarno mi je skroz bez veze! Sto se stuba sramatice-problem je u tome, sto svi imamo neke greske. ne samo u trudnoci, nego uopste. Ali ne osudjuju svi. Tvoj komentar koji sam citirala, moze mnogo da naskodi osobi koja je u drugom stanju! Krecem od sebe, ako sam ja eksplodirala, sto nisam trudna, kako bi reagovala neka koja je trudna, a koja eto NIJE uspela da prestane?! Eto, zato sma ja odreagovala na tvoj komentar, ane zato sto ti mislis da nije zdravo. To svi mislimo i ne znam ni jednu normalnu osobu, koja ce tvrditi da je zdravo i da treba. Svaka cast na stavu i delom ga podrzavam, ali nikada ne bih mogla da ja procenjujem ko treba da ostane trudan, a ko ne. Wink
Nema ljutnje, samo je stvarno ta recenica, krajnje degutantna. Mogu samo da zamislim kako bih se osecala da sma trudna, ili kako se oseca neka trudnica kada procita da nije trebala ni da ostaje trudna, jer NE MOZE (NE nece, vec NE MOZE) da prestane sa cigarama?! Rolling Eyes

_________________


 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 11:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U redu, delimicno si u pravu i jesam preterala kada sam izgovorila tj napisala onu recenicu...Rekla sam trenutno sam u fazi kada sam isuvise osetljiva na sam pojam trudnoce i uopste na zdravlje zene, te u svakom slucaju takav komentar mozda i nije bio na mestu, ali svakako nije izrecen iz neke zle namere niti zlobe...toliko bar poznajem sebe, te se unapred izvinjavam svakoj eventualnoj trudnici koja bi bila pogodjena mojim stavom ili mojim komentarom.Svi mi znamo sta je i koliko stetno u trudnoci, nase je da damo savete,a na trudnicama je da ih prihvate ili ne prihvate.Svako uostalom brine o svom zdravlju i najbolje zna sta moze a sta ne moze, i ja to svakako postujem Wink
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2006 3:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vas dve ste neumorne Very Happy
Ubih se citajuci Laughing
Elem,strastveni sam pusac,bila trudna tri puta i opet sam Very Happy
U prvoj trudnoci nisam mogla da vidim cigaru a ne da je zapalim prvih 3-4 meseca..jednostavno organizmu nije odgovaralo...ali sam od cetvrtog meseca pusila po malo.U druge deve trudnoce takodje...prvih meseci skoro da i nisam pusila..cisto po koju cigaru dnevno..uz kafu..i to kad mi je odgovaralo...pravila nije bilo Rolling Eyes
Sada...sada se uzdrzavam..jer bih bukvalno "jela" cigare...a to mi se desava zadnjih mesec dana...Znaci...ponekad mi se toliko pusi da je to cudo jedno,ali se kao uzdrzavam i svodim taj broj cigareta na neku razumnu meru...
Kazu lekari da to ne valja..i kako rece Kiki smanjuje kilazu bebe...al za malo.. Very Happy
Sin je imao 4,050 kg,cerka 3,850 i druga cerka 3,750...znam zene koje ne puse i cija deca su bila skoro duplo sitnija i bolesljivija od moje Rolling Eyes

Pozdravljam one koji mogu da ostave cigarete...ali ebi ga...ja ne mogu...jednostavno slusam svoj organizam...danas ne pusim,sutra pusim...5 dana ne pusim..dva pusim...kazem...nema pravila...radim ono sto mom organizmu prija Very Happy
 
No-Comment
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 16 Jul 2006
Poruke: 15

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 23, 2006 2:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Znam da cu reci sad nesto jako ruzno , al za mene nema opravdanje kad vidim trudnicu sa cigarom , ne vazi ..al' bicu nervozna ni to nije dobro ili sta ja znam ima navedenih primera. Nije tacno da se bez toga ne moze ..nego je mnogo lakshe reci ne mogu ...izgovor. Kolika je onda ovisnost..
Al' samo se stavite u situaiju da se to dete u stomaku ne moze odbraniti samo od cigara , dakle kao majka treba da ga zastitite ..baby vam je najbitnije ili ne? Sorry al to je kao da stavish bebi cigaru u sta .. Confused
I nije tacno da nije dokazano da je stetno pusiti u trudnoci i da nije dokazano ..joj koji Argument Crying or Very sad

"Nikotin se lako resorbira preko sluznica respiracijskog trakta, usne šupljine, probavnog trakta, ali i kože. U usnoj šupljini se resorbira 25 - 50% nikotina, kod dubokog inhaliranja oko 90%. Vrijeme poluraspada nikotina iznosi 2 sata, a 90% nikotina se u jetri metabolizira u hydroxinicotin i cotinin. Nikotin prolazi nesmetano kroz posteljicu, ali u tkivu fetusa dosiže daleko niže koncentracije. Okruglo 3.800 razgradnih produkata iz cigareta prelazi prilikom pušenja nefiltrirano u krvotok djeteta. Između ostalih tu se nalaze kadmij i drugi teški metali, radioaktivne stvari, kao i stvari koje izazivaju rak, a koje se nakon poroda mogu dokazati u urinu djeteta. "

Sva sreca sto su sve vasha deca podnela to dobro i nista se nije desila..
al' to je isto kao kad se igrate ruski rulet..aj pa kako sreca odluci jer meni se toliko pusilo...

U zdravlje..
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 26, 2006 2:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Diskusiej ovog tipa mogu se voditi u nedogled.Najvaznije od svega jeste da je svima nama sigurna sam najvaznije zdravlje nase dece pre svega i da sam vise nego sigurna i da nijedna majka (nijedna normalna majka) ne bi namerno svom detetu naudila.Kada govorimo o stetnosti cigareta govorimo pre svega o nekim cinjenicama koje su izneli lekari koji se tim poslom bave vec godinama verovatno, o nekim naucnim cinjenicama koje oni zastupaju, a donekle iznosimo i svoje licne stavove o toj pojavi.Bilo kako bilo, niko nema moralno pravo da okrivljuje zenu koja pusi u trudnoci (kao sto ja ponekad u afektu radim) Embarassed niti da neku drugu kuje u zvezde zato sto ne pusi.Sve je to stvar principa, volje, izdrzaljivosti i cega sve ne, ali na nama je pre svega da potencijalne ili vec postojece trudnice uputimo u neki najzdraviji nacin zivota i najzdraviji tok trudnoce, pa sada na njima je zele li da prihvate to ili ne.U svakom slucaju sigurna sam da najveci deo svega ovoga vec znate, ali eto naisla sam na jedan tekst koji je napisao jedan poznati lekar iz beograda, pa sam zelela da ga podelim sa vama...odnosi se upravo na ovaj problem Rolling Eyes
Duvanski dim je kompleksan i u njemu je do sada pronadjeno cak vise od 500 sastojaka: nikotin, ugljen monoksid (CO), nitrozamini, razni katrani, kadmijum...

Plod ne dobija dovoljno kiseonik

Duvanski dim sadrzi 1-5% ugljenmonoksida, sto odgovara kolicini koja se nalazi u izduvnim gasovima automobila.

Ugljenmonoksid se vezuje za hemoglobin u plucima trudnice - pusaca i stvara karboksihemoglobin, koji ne moze vise da prenosi kiseonik (sto je osnovna funkcija hemoglobina). Posto ugljenmonoksid prolazi kroz posteljicu, na taj nacin je ugrozena funkcija posteljicnog krvotoka, jer plod ne dobija dovoljnu kolicinu potrebnog kiseonika. Poznato je, naime, da i u najnormalnijoj situaciji dete u materici pokazuje tzv. "Mont Everest sindrom", tj. uvek mu nedostaje kiseonik. Ukoliko majka pusi, ovaj problem postaje daleko veci. Nikotin lako prolazi kroz placentu

U eksperimentima na rezus majmunima je dokazano da ovaj otrovni sastojak duvana dovodi do smanjenog protoka krvi izmedju majke i ploda (preko posteljice), cak za 30%, cime se objasnjava i manja porodjajna tezina bebe.

To moze da bude i razlog povesanog broja prevremenih porodjaja, ali i spontanih pobacaja.

Interesantna su novija istrazivanja profesora Arnolda Klopera (Edinburg), koji je dokazao da nikotin stimulise produkciju oksitocina (koji se u akuserstvu koristi za izazivanje porodjaja). On podstice matericne kontrakcije, izazivajusi prevremeni porodjaj i spontani pobacaj.

Sta se u organizmu desava posle jedne popusene cigarete, iz koje se resorbuje oko jedan mg nikotina?

U kardiovaskularnom sistemu dolazi do stimulacije vegatativnog nervnog sistema - simpatikusa (koji nije pod kontrolom nase volje). To izaziva grcenje krvnih sudova u kozi (vazokonstrikcija), sirenja (vazodilatacija) u misicima, zatim do ubrzanog srcanog rada (tahikardija), povisenja gornjeg (sistolnog -15 mm hg) i donjeg (dijastolnog -10 mm hg) pritiska.

Kod trudnice sa ostecenim srcem i krvnim sudovima moze da dodje do ozbiljnih posledica.

Nikotin povesava koncentraciju masnih kiselina u krvi, dovodeci do ateromatoze (talozenje masti u krvnim sudovima), a kasnije mogu da se nataloze i trombociti i da nastane tromboza krvnih sudova (poznate su pusacke noge).

Jedna cigareta moze da unisti 100 mg C vitamina

Zbog toga pusaci treba da povecaju unosenje vitaminskih supstanci u organizam. Kadmijum je posebno rizican

Savremena medicina u posebno rizicne faktore pusenja svrstava kadmijum. Utvrdjeno je da pusaci imaju 4-5 puta vecu koncentraciju kadmijuma u organizmu, od nepusaca. Ovaj metal moze da dospe u telo i putem hrane ili zbog industrijskog zagadjenja atmosfere. Ispitivanja su pokazala da ga u krvi nepusaca ima oko 1 mikrogram, ali ta koncentracija nije toksicna. Jedna cigareta u proseku sadrzi 1-2 mikrograma kadmijuma, od cega se u organizam unese 0,1-0,2mg.

Kod pusaca je koncentracija kadmijuma u organizmu izmedju 7-8 mikrograma, sto ima toksicni efekat. Kod osoba koje nemaju dovoljno gvozdja u organizmu (sto je cest slucaj kod trudnica, posebno kod onih koje puse) koncentracija kadmijuma se povecava.

Posteljica predstavlja relativno dobru zastitu fetusa od ovog metala, ali ne u potpunosti. Nivo kadmijuma u fetalnoj cirkulaciji i plodovoj vodi je, ipak, povisen kod dece cije majke puse.

Neophodna dopuna

Otkriveno je da kadmijum izaziva hipertenziju (visoki krvni pritisak), kao i tzv. oksidativni stres, kada se povecava prisustvo "slobodnih radikala" koji negativno deluju na celije i ploda i majke. On blokira delovanje cinka, zastitnika funkcije enzima, aminokiselina, proteina, koji stite organe majke i ploda. Njegovo nagomilavanje moze da izazove ostesenje bubrega, jetre, pa cak i pankreasa. Ovaj metal, takodje, onemogucava delovanje selena na imunoloskom i metabolickom planu.

Deficit cinka i selena kod trudnica koje su pusaci treba u svakom slucaju nadoknaditi primenom preparata koji ih sadrze. Deficit gvozdja (anemija) pospesuje delovanje kadmijuma, pa je neophodno da se i on dopuni, posebno kod zena koje su nastavile da puse i u trudnoci.

Prof. dr Milan Jevremovic

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
teodorinho
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 42

Datum registracije: 01 Avg 2006
Poruke: 272

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 11:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam pusila i rodila sam savrseno zdravo dete...
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 02, 2006 8:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

teodorinho je napisao/la sledeće:
Ja sam pusila i rodila sam savrseno zdravo dete...


Ja ne da sam pušila već sam doslovice jela cigarete tokom obje trudnoće. Rezultat toga barem za sada , a nadam se da će tako i ostati jeste da to ni u kom segmentu nije uticalo na moju djecu.
Rodila sam dva dječaka sasvim zdrava i jaka , sa sasvim normalnom kilažom , nisam imala komplikacija ni ja...


Doduše sve to ima svoje oscilacije i zavisi od žene do žene , odnosno od toga kakav ko organizam ima.

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> ~ Trudnoća ~ -> Pusenje u trudnoci Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon