www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Vampiri
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Misterije ~
::  
Autor Poruka
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 24, 2010 10:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Više i od arheologije

Pronađen Drakulin podrum

U Pečuju je otkriven podrum legendarnog vladara, ali vlasti namjeravaju da ga zatrpaju zbog fantastičnih izmišljotina koje je oko njegovog lika ispleo irski pisac Brem Stoker.

Arheolozi vjeruju da su pronašli podrum koji je pripadao vlaškom vojvodi Vladu III, poznatijem pod imenom Drakula. Podrum je otkriven u univerzitetskom gradu Pečuju u Mađarskoj.
Tomaš Fedeleš, profesor srednjovjekovne i rane savremene istorije na univerzitetu u ovom gradu, tvrdi da njegova istraživanja dokazuju da je Vlad III, živio u dvospratnoj kući nedaleko od današnjeg centralnog gradskog trga.Fedeleš je pronašao dokument u kome su detaljno opisani kuća i njeni vlasnici. Među imenima vlasnika se pominje i ime Drakulia, pa mađarski istraživač vjeruje da je podrum najvjerovatnije pripadao lično Drakuli.
Arheoloh Oliver Gabor kaže da ovaj podrum spada u naimpresivnije srednjovjekovne podrume do sada otkrivene i ubjeđen je da će dalja iskopavanja otkriti veoma važne detalje.
Podrum će, međutim, po svemu sudeći biti zatvoren. Vlasti Pečuja planiraju da ga zatrpaju. Odluku o tome donio je Zoltan Karpati, glavni arheolog Službe za zaštitu kulturnog naslijeđa, izjavivši da "tokom iskopavanja nisu pronađeni artefakti koji bi ukazali na bilo kog pojedinačnog vlasnika". Karpati se ne slaže sa Tomašom Fedelešom oko pozicije kuće koja se pominje u srednjevjekovnom dokumentu, priznavši ipak da postoji mogućnost da je podrum pripadao Vladovoj kući.
Ukoliko odluka Službe za zaštitu kulturnog naslijeđa postane punopravna, obustaviće se dalje arheološko istraživanje, a podrum će biti zatrpan.
Vlad III Cepeš, rođen je 1431. godine u Transilvaniji kao drugi sin Vlada Drakula, pripadnika Reda Zmaja, elitnog tajnog društva koje su osnovali mađarski kralj Sigismund i kraljica Barbara Celjska, kako bi okupili i ujedinili velikaše u borbi protiv Otomanske imperije.I Vlad III je, takođe, primljen u Red Zmaja.
Veći dio svog života proveo je u egzilu u Moldaviji i Mađarskoj. Kada je 1456 proglašen vojvodom Vlaške (danas južni dio Rumunije), krenuo je u bespoštednu borbu protiv Turaka. Pet godina kasnije prebacio je svoje trupe južno od Dunava i postao strah i trepet za predstavnike Otomanske imperije u regionu između Srbije i Crnog mora. Kasnije je zapisao:" Ubijao sam muškarce i žene, stare i mlade, ubio sam 23884 Turaka i Bugara ne brojeći one koje smo spalili žive u njihovim kućama ili one čije glane nisu odsjekli naši vojnici!"
Tokom svoje vladavine, vojvoda Vlad je stekao reputaciju okrutnog i krvožednog vladara. Njegov omiljeni metod pogubljenja bilo je nabijanje na kolac. Vojvoda se potrudio da eliminiše sve koji bi mu se suprotstavljali.
Kada je irski pisac Brem Stoker objavio svoj roman "Drakula", Vlad III je postao poznat širom svijeta. Inspirisan evropskim folklorom o vampirima, Stoker je stvorio izmišljeni lik vampirskog princa iz Transilvanije, zasnovan na krvoločnoj reputaciji vlaškog vojvode.
Istorijski podaci ukazuju da je, iako rođen u Transilvaniji, Vlad proveo jako malo vremena u toj oblasti, mahom kada je vodio napade protiv pripadnika klana Danješti koji su bili konstantna prijetnja njegovoj vladavini.
Vojvoda je proveo više od 10 godina u zatočeništvu u Mađarskoj, kao zatvorenik Matije Korvina. Ubijen je 1476.godine i vjeruje se da je sahranjen u opatiji Snagov. Tokom ispitivanja vojvodine grobnice, međutim, otkriveno je da se u njoj nalazi samo nekoliko konjskih kostiju koje datiraju još iz perioda neolita.


"Treće oko", 17.novembar, 2009.



_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Double Hearts
Love Sucks
Love Sucks



Godine: 34

Datum registracije: 12 Maj 2009
Poruke: 2618
Mesto: i'm an amazing guy who has the killer looks

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 24, 2010 10:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima dobar malobudzetni film o Vlad III... najbliziji je istini... ne mogu se setim kako zove Mad

_________________
Shitisism
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 24, 2010 11:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Je li to onaj gdje mu se voljena, nakon dojave da su joj Vlada ubili Turci, baca sa kule u rijeku, a sveštenici neće da je sahrane, pošto je u pitanju samoubojstvo, pa se on raspameti i pobije popove u crkvi i prokune i Boga i njegove zakone? Navodno je tako nešto i bilo, po narodnom predanju.
E, ne znam kako se zove.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Double Hearts
Love Sucks
Love Sucks



Godine: 34

Datum registracije: 12 Maj 2009
Poruke: 2618
Mesto: i'm an amazing guy who has the killer looks

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 24, 2010 11:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

gkukolj je napisao/la sledeće:
Je li to onaj gdje mu se voljena, nakon dojave da su joj Vlada ubili Turci, baca sa kule u rijeku, a sveštenici neće da je sahrane, pošto je u pitanju samoubojstvo, pa se on raspameti i pobije popove u crkvi i prokune i Boga i njegove zakone? Navodno je tako nešto i bilo, po narodnom predanju.
E, ne znam kako se zove.


Jeste taj... noviji je, mozda 2007..

Voleo bi opet da ga pogledam...sad moram guglati Laughing Laughing

_________________
Shitisism
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 24, 2010 11:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je stariji, ajde kad odguglaš, javi kako se zove, pliz?

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Double Hearts
Love Sucks
Love Sucks



Godine: 34

Datum registracije: 12 Maj 2009
Poruke: 2618
Mesto: i'm an amazing guy who has the killer looks

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 25, 2010 1:07 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mozda mislis na Drakulu Brema Stokera Question

Evo nasao sam 2000 je godine DARK PRINCE: THE TRUE STORY OF DRACULA

pola sata sam trazio Exclamation Laughing Laughing najduze istrazivanje u zivotu Laughing Laughing

_________________
Shitisism
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 25, 2010 4:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Je, to je taj, znam da je stariji dosta od datuma kojeg si pomenuo, mada je niskobudžetni nije loš za pogledati. Dobro si me podsjetio i hvala na nazivu filma, dužnik sam ti.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Double Hearts
Love Sucks
Love Sucks



Godine: 34

Datum registracije: 12 Maj 2009
Poruke: 2618
Mesto: i'm an amazing guy who has the killer looks

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 25, 2010 8:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

gkukolj je napisao/la sledeće:
Je, to je taj, znam da je stariji dosta od datuma kojeg si pomenuo, mada je niskobudžetni nije loš za pogledati. Dobro si me podsjetio i hvala na nazivu filma, dužnik sam ti.


NE znam sta mi bi da sam napisao 2007 haha pomesao sa nekim drugim...

Da ne bi spamovali evo poslednji komentar... Sjajan film... Najbolji je zato sto sadrzi sve potrebno tom zanru.

A moze se nazvati i istorijskim... lepo je i procitati knjigu... ali film je pokazao najvaznije detalje.

Eto jos jedan put dokaza da ne zavisi dobar film od budzeta... vec od Ekipe Cool Laughing Laughing Laughing

_________________
Shitisism
 
k1rA
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 29

Datum registracije: 13 Nov 2008
Poruke: 12
Mesto: Mostar

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 25, 2010 9:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

gkukolj je napisao/la sledeće:
Je li to onaj gdje mu se voljena, nakon dojave da su joj Vlada ubili Turci, baca sa kule u rijeku, a sveštenici neće da je sahrane, pošto je u pitanju samoubojstvo, pa se on raspameti i pobije popove u crkvi i prokune i Boga i njegove zakone? Navodno je tako nešto i bilo, po narodnom predanju.
E, ne znam kako se zove.


Zapravo je on (tj oni,njegova supruga,Vlad,njihov mali sin i njihova svita vojnika) su bježali od Turaka,i skrili se u određeni zamak u planinama(inače je dobro poznato koji je to zamak),te je Vlad dobio obavijest da će Turci napasti.Njegova žena je pročitala tu poruku i rekla da će radije umrijeti nego biti turska robinja,te se bacila u rijeku Arđeš.Inače,i dan danas na tom mjestu u rijeci postoji dio koji zovu 'knjeginjina rijeka'.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 25, 2010 10:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa ne znam koliko će vas sad interesovati slijedeća priča; sve što (ni) ste znali o Drakuli

Od ratnika do vampira

Ime Drakul na rumunskom jeziku znači Đavo, a znači i zmaj. Vlasi su sve hrabre, sposobne ali i surove ratnike nazivali zmajem, da bi se kasnije taj naziv promjenio u đavo. Prvi koji je ovaj nadimak preveo sa značenjem đavo bio je katolički biskup Nikola od Modruše, jer je Vlad III Cepeš jedno vrijeme zdušno proganjao i katolike. Ovo ime su u porodici dobili i po zlatnom ordenu Zmaja koji oko vrata nosi Vlad II, otac Vlada III Cepeša. On je i na zastavi imao zmaja, što su praznovjerni seljaci zumačili da se udružio sa đavolom.

Već više od pet vijekova kruže stravične priče o vampiru Drakuli koji iz svog planinskog zamka hara svijetom i ljudskim sudbinama. Ove predstave uspjele su da nadjačaju istorijske činjenice da je Vlad III Drakul-Cepeš, vladar Vlaške, istina veoma surov, bio narodni heroj i veliki ratnik u borbi protiv Turaka. Satanizaciji su ga iz ćiste osvete podvrgli katolici, a tome su doprinijela i obilježja reda Zmaja, koje je nosio njegov otac Vlad II Drakul.
Poznato je da je Vlad II Drakul u red vitezova Zmaja koji je obnovio i uspostavio ugarski kralj i rimski car Zigismund, primljen 1431.godine u Nirnbergu, a na vlast je došao 1436.godine. Njegovi sinovi su Mirča, Radu III Lepi, Vlad Kaluđer i Vlad III Drakul-Cepeš, koji je takođe bio član reda Zmaja.
Vlad II Drakul je članstvom u redu Zmaja bio zaklet na borbu protiv Turaka, ali je kasnije potpisao savez sa Turcima protiv Zigismnunda. Sa sinovima Vladom III i Mirčom pratio je sultana Murata II u jednom od upada u Transilvaniju, koju su svojevremeno njemački vitezovi naselili katolicima uz unijačenje domaćeg stanovništva.
Građani Šebesa su preduhitrili Turke i predali se Drakuli koji im je poštedio živote i spasio tako odvođenja u tursko ropstvo. Kada su se takvi slučajevi ponovili, Turci su zarobili Vlada II i njegove sinove Vlada III i Rada III Lepim. Bio je okovan gvozdenim lancima, a da bi spaio glavu i prijesto ponovo se zakleo na vijernost sultanu i kao taoce svoje zakletve ostavio mu svoje sinove. Dječaci su bili poslati u Egrigiz u Maloj Aziji. Vlad III bio je talac do 1448.godine, a radu je ostao mnogo duže i zahvaljujući lijepom izgledu postao sultanov miljenik. Njihovog oca Vlada II i brata im Mirču ubile su 1447. godine pristalice Janka Hunjadija.
Turci su 1448 godine uspjeli na kratko vrijeme da na vlast u Vlaškoj dovedu Vlada III Drakula , koji je tada imao oko dvadeset godina. Plašeći se transilvanijskih ubojica svoga oca , pobjegao je u Moldaviju kod svog rođaka Bogdana sa čijim je sinom nastavio obrazovanje u manastiru Sučava.
Drakul je ostao u Moldaviji sve do 1451.godine, a potom se vratio u Transilvaniju gdje se ponovo povezao sa Jankom Hunjadijem. Njega je prihvatio za viteškog starješinu i učestvovao u svim njegovim vojnim pohodima, sve do Hunjadijeve smrti 1456.godine u Beogradu.
Vlad III Drakul je 1459.godine sa vlaškom vojskom od 20.000 ljudi napao i zauzeo veliki i dobro utvrđeni grad Sibiu koji su držali Sasi katolici i njemački vitezovi tevtonskog reda. Naredio je svojoj vojsci da ubije, osakati i nabije na kolac oko 10.000 ljudi, da se opljačka i opustoši cijela okolina.
Slijedeći grad bio je Brašov u kome je, navodno, naredio ubistvo i nabijanje na kolac oko 30.000 ljudi. Slično se ponovilo u Alšamu na Sv. Bartolomeja. Zbog ovakvog, prije svega turskog metoda ubijanja ljudi nabijanjem na kolac, prozvan je Cepeš (kolac-cjepanica).

Kada su ga ponovo napali Turci 1462.godine, Drakul se predao ugarskom kralju Matiji Korvinu. On ga je odmah bacio u tamnicu, potom okovanog posalo u Budimpeštu i najzad u tvrđavu na Dunavu gdje je u zatočeništvu proveo dvanaset godina. Nijemci iz Sibiua su mu se osvetili za sva stradanja, tako što su falsifikovali tri pisma u kojima se "vidi" da je lojalan Turcima. Međutim, Drakul je privukao pažnju Matijine sestre Marije pa su uslovi njegovog tamnovanja bili sve blaži. Drakulova prva žena je umrla ili se ubila u zamku prije dolaska Turaka 1462.godine, pa je mogao da se oženi Marijom pri čemu se odrekao pravoslavne vjere. Pušten je iz zatočeništva i od kralja Matije dobija kuću u starom dijelu Pešte. Kasnije se odselio u Sibiu, pošto se prethodno okajavši grijehe učinjene prema građanima, pomirio sa njima.

U zimu 1461.godine Drakul je izazvao sulatana Muhameda II i u velikom vojnom pohodu osvojio tvrđavu Đurđu. Cjelokupnu posadu je odveo u Trgovište gdje su sa svim izaslanicima nabijeni na kolje. Navodno je pobijeno 23.800 Turaka. Drakul je naredio da im se odsjeku nosevi i uši , a taj stravičan prizor dočekao je turskog sultana kada je najzad opsjeo Trgovište. Ovaj Dunavski pohod izazvao je oduševljenje u cijeloj Evropi, u čijim su crkvama zvonila zvona u znak zahvalnosti vlaškom vojvodi.
Turski sultan je pokrenuo kontraofanzivu i Drakul je morao da se povuče na sjever. Spaljivao je sve što mu se našlo na putu, ne ostavljajući Turcima ništa! Bunari su zatrpavani, a kuće i sela rušeni su do temelja.
Drakul je odlučio da iznenada upadne u turski logor i ubije sultana. Napad koji je izvršen poznat je i kao "Noć strave". Vlaška konjica je napravila haos, poginulo je više hiljada Turaka, ali cilj napada ipak nije ostvaren jer je sultan preživio. Naredio je povlačenje dijela turke vojske, a glavnina vojske da uhvate Drakula u njegovoj planinskoj tvrđavi. Ovoga puta, slavni vlaški vojvoda nije uspio da umakne.

Vlad III je bio hrabar ratnik i narod je bio ponosan na njegove vojničke uspjehe bez obzira na sredstva kojima se služio. Bio je narodni junak koji je hrabro i uspješno branio Vlašku od turske sile u mračnom i okrutnom vremenu. Na rijeci Damhovici podigao je tvrđavu koja je kasnije prerasla u današnji Bukurešt. U blizini te tvrđave ubijen je 1476.godine. sahranjen je, kako sam već navela u prošlom postu, u ostrvskom manastiru Snegovu.
Kivni Nijemci su učinili sve da mu se osvete,pričom ga pretvorivši u vampira koji živi u usamljenom, zapuštenom zamku. Drakul je zaista imao takvo svoje utvrđenje, svoj planinski zamak. Njegova prestonica bio je grad Trgovište, a crkveno sjedište je bio Kurea de Srđeš. Sagradio je manastir kod Trgošora i tvrđavu Komani na Dunavu u spomen na veliku pobjedu nad Turcima. Bio je zaštitnik i priložnik manastira Tismeni, a imao je i bliske veze sa franjevačkim manastirom u Trgovištu i cistercitskim manastirom u Krci.
Mnogi katolički sveštenici i redovnici su se sklanjali u njemačke zemlje, pošto su izazvali Drakulov gnjev. On je bio protiv katoličkih manastira koje je kontrolisala rimska crkva - zakleti neprijatelj "šizmatika", odnosno pravoslavaca. Pretpostavlja se da je jedan od katoličkih monaha, Jakob iz manastira Gorian i započeo veliku propagandu protiv Drakula u njemačkom svijetu. Neki smatraju da su vampirske priče izmišljene po nalogu ugarskog dvora. Ugarska je imala puno razloga za to jer je Drakulova čvrsta ruka bila prepreka da Ugarska zavlada Transilvanijom i Vlaškom. Bez obzira ko je uopšte i pokrenuo kampanju protiv Vlada III Drakula, priče o njemu kao vampiru preplavile su i katolički i parvoslavni svijet do današnjih dana, a istina o njemu se polako zaboravlja. A treba je pamtiti i ovakvu kakva jeste, ne samo po najpoznatijem Drakuli na svijetu.

Još jedna kratka priča: Vlad III drakul-Cepeš imao je jednog zakonitog sina Mihneu-Mihajla Zlog. Imao je i sinove Vlad Mirču Kaluđera i Vlad IV Drakuleu (Cepeluša) o kome se ništa ne zna.

I za kraj: Tri verzije smrti

U vezi sa smrću Vlada III Drakula, postoji više verzija. Po jednoj je poginuo poslije bitke sa Turcima koji su ga opkolili. Presvukao se u tursko odijelo a kako ga nije prepoznao, jedan njegov vojnik je hitnuo koplje i ubio ga.
Druga priča kaže da su ga ubili boljari u Moldaviji kada je imao 45 godina.
Treća govori da su mu boljari i njegov rođeni brat odsjekli glavu sjekirom i poslali sultanu u Carigrad. Sulejman Veličanstveni je poljubio glavu Vlada III kao nepobjedivu.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
k1rA
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 29

Datum registracije: 13 Nov 2008
Poruke: 12
Mesto: Mostar

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 26, 2010 8:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@gkukolj : Koliko ja znam,ova prva verzija njegove smrti je tačna...Inače,je l' ovo uzimaš iz neke knjige ili ? ... (jer imam jednu preko 30 godina staru knjigu 'U potrazi za Drakulom',koja sadrži ovakve podatke).
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 27, 2010 12:46 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Teško je sada nakon toliko istina, iprepletenih narodnih predanja, mitova i legendi. znati pravu istinu o smrti legendarnog vlaškog vojvode, mnogo njih nije znalo ni da je primio katoličku vjeru da bi sačuvao vlastiti život i nastavio svoju bespoštednu borbu protiv tadašnje jake Otomanske imeprije, ali je i dalje sačucao u sebi duh pravoslavlja. Članak sam pronačka u časopisu "Teće oko" kojeg redovno godinama uzimam, a moje lični mišljenje proučavajući ovu temu ipak je da su ga na kraju ubili Turci Osmanlije i poslali njegovu glavu sultanum gdje je bila nabijena na kolac pred njegovim sarajem

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Misterije ~ -> Vampiri Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  sledeća
Strana 11 od 12

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon