www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Osijek
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Makishon
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 06 Nov 2005
Poruke: 3

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 06, 2005 1:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bila sam u Osijeku kao mala. S obzirom da imam rodjake tamo, otići ću uskoro opet. Very Happy


_________________
~ Ne teče to reka, nego voda! Ne prolazi vreme, nego mi!! ~
 
Anita-atinA
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 31 Jul 2004
Poruke: 62

croatia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 13, 2005 1:27 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nikada nisam bila u Osjeku ali kako vidim da je ljep grad
 
marko@
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 28 Okt 2005
Poruke: 560
Mesto: osijek

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 14, 2005 9:55 am    Naslov poruke: Osijek Na vrh strane Na dno strane

Grad osijek. Najljepši grad u hrvatskoj.
Grad smješten u istočnoj hrvatskoj na prostranim slavonskim ravnicama,
Grad uz rijeku dravu, koja osim plovidbe omogućava i ugodno osveženje tjekom ljetnih vrućina.

Osijek je mijesto koje jednostavno morate doći posjetiti, jer ima pregršt povjesnih znamenitosti, ali također i dobre zabave i lijepih djevojaka.

_________________
"Qvid dicis, tibi dicis"
 
marko@
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 28 Okt 2005
Poruke: 560
Mesto: osijek

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 16, 2005 11:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam ponosan osječanin i izrazito mi je drago što ste otvorili ovu temu jer osijek je stvarno prekrsan grad i zaslužuje i svoje mjesto na ovome sajtu
Pozdrav

_________________
"Qvid dicis, tibi dicis"
 
Chokoholic
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 22 Feb 2006
Poruke: 211
Mesto: Pyong-Yang

north_korea.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 07, 2006 6:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Rodjen sam u Osijeku i ziveo u njemu sve do '91. Napustio sam ga, jer nam je Glavas-tada gradonalcenik Osijeka rekao da moramo izaci.
Nisam bio u njemu sve od '91 i planiram sad u Maju da ga obidjem.
Jos uvek imam stan tamo koji je odma pored Zeleznicke/Autobuske stanice.

Tako da se vidimo uskoro:)
 
tihanaos6
Banovan!

Upućeni član
Upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 13 Nov 2005
Poruke: 336
Mesto: Osijek-Hrvatska

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 17, 2006 8:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hej baš vam je super ova tema...ja sam rođena u Osijeku i hvala Bogu tu još uvijek i živim..dulje od tjedan-dva nisam iz njega izbivala..volim ga i nadam se da će tu odrastati moja djeca i njihova djeca...
Volim i njegov nogometni klub koji upravo sutra u Ligi za prvaka igra s Varaždinskim Varteksom..zna se tko je bolji..
Pozdrav svima a posebno onima koji nikad nisu bili u Osijeku-DoĐiTe super je tu...imamo i podno grijanje na novom trgu Ante Starčevića..hahahaha Very Happy

_________________
~~~Dođi i ostani uz mene,~~~
~~~neka se sklope naše sjene~~~
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 20, 2006 12:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zar se Osijek može ne voljeti?.Pojeo sam najljepšu pizzu u brodu na Dravi.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
Freya_os
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 12 Maj 2005
Poruke: 77

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 22, 2006 9:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Upravo učim za ispit pa rekoh da podijelim neke podatke s Vama, naravno podaci su skinuti sa stranice Muzeja Slavonije,a neki su podaci dobiveni od zaposlenika Muzeja

Muzej je osnovan 1877. godine pod nazivom "Muzej slobodnog i kraljevskog grada Osijeka"
1903. godine Muzej počinje s prikupljanjem zavičajne građe
1933. godine prvi postav muzeja
1946. godine od tad je muzej smješten u Tvrđi


Odjeli Muzeja Slavonije: Arheološki, etnografski, numizmatički, povijesni, umjetničkog obrta, prirodoslovni, tehnološki.
Pri Muzeju djeluju knjižnica i hemeroteka.
Knjižnica posjeduje oko 150.000 jedinica
Muzej posjeduje oko 114.000 predmeta

Posebno je zanimljiva zavičajna zbirka Essekiana
 
danijelavu
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 23 Maj 2005
Poruke: 233
Mesto: Novi Sad

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 22, 2006 10:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja živim u vukovaru i često sam u osijeku, a sad kad krenem na fakultet osijek će biti moj drugi grad. meni je to jako lepo grad. ima puno lepih i velikih parkova zbog toga mi se jako sviđa
 
lelayyy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 50

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 23, 2006 4:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Rodena sam u Osijeku,grad je super i sad ga cesto posjetim ali ljepsa je okolica tacnije Dalj Laughing
 
tascha
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Mar 2006
Poruke: 72

nepal.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 28, 2006 5:49 pm    Naslov poruke: ma nekako mi je previse ravan Na vrh strane Na dno strane

OSIJEK, grad i luka na desnoj obali rijeke Drave, 25 km uzvodno od njezina utoka u Dunav u istočnoj Slavoniji; nadmorska visina 94 m; 104 761 stan. Gospodarsko, prometno i kulturno središte Slavonije. Sastoji se od Gornjega grada, Tvrđe, Donjega grada te Novoga grada (XIX. st.) i Retfale.
Jeste li vidjeli? NADMORSKA VISINA 94m???!!!

Na prostoru današnjeg Osijeka u pretpovijesno se doba nalazilo ilirsko-keltsko naselje. Prvih godina I. st. Rimljani su podignuli utvrđeni logor i koloniju Mursu. Dolaskom kršćanstva Mursa postaje sjedištem biskupije, a poslije i važnijim uporištem arijanstva. Latinsko ime se posljednji put spominje 591., a ubrzo nakon toga grad nestaje u naletu Gota i Huna. Hrvati su 1091. zapadno od ruševina podignuli novo naselje. Već 1196. se Osijek (mađarski Eszek) spominje kao trgovište i luka u posjedu baranjske cistercitske opatije Cikador. Tijekom srednjega vijeka nekoliko puta mijenja svoje feudalne gospodare. God. 1526. sultan Sulejman II. Veličanstveni prešao je Dravu i zauzeo Osijek. Turci ga 1529. obnavljaju i podižu na položaj sjedišta pograničnog sandžaka, kadiluka, kapetanije i nahije. God. 1566. sagrađena je drvena cesta od Osijeka do Darde, glasovit most preko baranjskih močvara. Oslobođenje grada uslijedilo je tek nakon turskoga poraza kod Markányja (1687.). Otada je Osijek, uz Petrovaradin glavno habsburško uporište za daljnje ofenzivne pohode protiv Turaka. God. 1690. utemeljena je gradska uprava, a osam godina poslije dobiva vlastitu gradsku povelju. Između 1712. i 1719. nova je vlast izgradila modernu utvrdu s osam bastiona po uzoru na nizinske utvrde u ravničarskom prostoru. Osijek je vojno-upravno središte Slavonske krajine 1687.-1783., a od 1755. i sjedište virovitičke županije (do 1922.). God. 1809. dobiva status slobodnoga i kraljevskoga grada. Gospodarski je razvitak grada povoljno utjecao i na njegov duhovni, prosvjetni i kulturni život. Prvu tiskaru su osnovali franjevci (1735.), a poslije je njihov rad nastavio I. M. Divald (1775.). Gotovo sve knjige koje su u to vrijeme pisane u Slavoniji tiskane su u tim tiskarama. Zahvaljujući ovakvim poticajnim okolnostima Osijek je potkraj XIX. st. izrastao u jedan od najvećih i najrazvijenijih hrvatskih gradova.
_________________
u kratkom crtama:
1196 prvi put se spominjalo Osijek pod imenom madjarskom imenom Ezek kao neki trgovacki centar.
Ali prije toga je OSijek vec kao Mursa bio spomenut, samo nisam sigurna kad je to bilo, ali mislim da je to bilo za vrijeme rimljana. ALi nisam 100 % sigurna.
Osijek je bio dugo pod turskom vlasti, negdi od 1526 do 1687 je to bilo. Izmedju uvijek bili neki sukobi, napadi na OSijek i tako dalje.
1815 te godine je rodjen josip Juraj Strossmayer
1848 prve novine na njemackom jeziku Volksredner
1856 osnovana piovara i tvornica zigica
1866 zidovska sinagoga napravljena
1905 osnivanje secerane, nisam sigurno jel to ta koja i danas jos radi, ali mislim da je.
1907 Osnivanje tvornice kandita i cokolade
1921 pocetak osnivanje tvornice za preradu sapuna i sredstva za pranje rublje, mislim da bi to trebala biti danasnja saponija
24.06.1943 Osnivanje Glasa Slavonije
1960 osnivanje ekonomskog i poljoprivrednog fakulteta
1973 pravni fakultät
1975 Osnivanje sveucilista OSijek
1977 pedagoski falkutät
1980 Copacabana je uredjena
1990 Sveuciliste je dobilo ime po Josipu Juraju Strossmajer.
Te podatki su iz knjiege Osijek od MArina Topica.

A tjekom domovinskog rata je OSijek dosta strado, tako da se danas uvijek jos osjete rane domovinskog rata, pogotovo sta se tice ekomomskog stanja u Osijeku.

I sada za kraj :

Talas za talasom obali salje
LAdja, sto krenu niz maglenu rijeku.
Iz Barca je stigla. i sada ce dalje;
Tuli svoj dugi zbogom Osijeku.

U nocnoj tisini kotac joj lupa
Grabeci vodu, zeljan daljina.
Duz njenog u tamnu ovitog trupa
Okruglo gore okna kabina.

I tako se dimi, i sumi , i svijetli;
Lijevi i desno obala spava.
Prije no zoru mavijesti pijetli
Dunavu na dar dat ce je Drava.

Dobrisa Cesaric
 
Freya_os
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 12 Maj 2005
Poruke: 77

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 31, 2006 1:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

"Moj Osijek pun je sunca
uz Dravu miran i tih
za mene ostat će uvijek
najljepša pjesma i stih.

Moj grade pored Drave
tu mladost moja je sva
u svakom kamenu tvome
krije se ljubav bez dna.

Kad svijetla gasnu
i mjesec se pojavi mlad
na obali Drave
umoran odmara grad.

Moj Osijek pun je sunca
uz Dravu miran i tih
za sve nas
ostat će uvijek najljepša pjesma i stih

...najljepša pjesma
NAJDRAŽI GRAD!"
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Osijek Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 3 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon