www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Branislav Crncevic
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~
::  
Autor Poruka
Lilly lovedoll
*GiMmE mOrE*
<b>*GiMmE mOrE*</b>





Datum registracije: 26 Maj 2006
Poruke: 3257

north_korea.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 31, 2007 4:39 pm    Naslov poruke: Branislav Crncevic Na vrh strane Na dno strane

Videvsi da nema tema o mom omiljenom pesniku... Rolling Eyes
Evo postavljam je! Wink



Početak - rođen je 8. februara 1933. u Kovačici. "Moj otac je Crnogorac, iz Dupila - zadnja pošta Virpazar. Ni četnik, ni partizan. Umro 1937, a majka mi je Sremica", napisao je u "Dugi" "svom sinovcu" (serija tekstova zbog kojih je često napadan od Jugoslovena, zbog srpstva).

Detinjstvo - "Kao dete platio sam crnogorsko poreklo. U NDH me nije štitilo to što mi je majka Sremica (rođena je pre onog rata, u posvećenoj Austrougarskoj). Izbačeni smo iz NDH-a. A majka k'o majka, nije nas ostavile same, povela je Crnogorčiće u Srbiju", seća se. Zapamtio je da je prvi novac zaradio 1942. prodajući karamele ispred hotela "Moskva" u Beogradu.

Nacionalnost - "Činilo mi se logičnim da, zato što mi je otac Crnogorac, a majka Sremica, ne moram dokazivati srpsko poreklo. Što bi Crnogorac i Srpkinja mogli roditi izuzev dvoglavog čudovišta Srbina i Crnogorca. Jesam li ja kriv što sam dvonacionalno genetsko (jugoslovensko) čudo? Još mi se nije dogodilo da, kad u meni proteraju Crnogorca, Srbina ostave na miru", rekao je i, dodao: "Srpski sam nacionalista".

Verska opredeljenost - pravoslavna. Kad je JUL uveliko počeo da "posprema nam dvorište", Crnčević je upozorio (1995. u svojim napisima "Srpska posla"): "Vaistinu me ne bi iznenadilo da i za Patrijarha srpskog bude predložen neko iz Udružene (JUL-a prim. a.), i u Udruženoj ima bradatih, a po onome kuda smo krenuli baš bi nam i priličilo da nam crkvu priključi državi neko ko u Boga ne veruje, a ljudi se ne stidi".

Obrazovanje- u zvaničnoj biografiji piše da je studirao Filozofski fakultet u Beogradu.

Karijera - službovao je u zrenjaninskoj fabrici piva u Novom Sadu. "To je bio zlatan period u mom životu", navodi. Prijatelji dodaju da su ga zvali BIP (zbog bureka i piva). Posle "pivarskog perioda" usledila je novinarsko-uređivačka faza u "Ježu" i listu za decu - "Malom ježu". Onda se raspisao. Vaistinu (omiljena reč g. Crnčevića). U "NIN"-u, "Dugi", "Politici"... U međuvremenu, objavio je prvu knjigu (zbirku aforizama) "Piši kao što ćutiš". Proglasili su ga satiričarem. "U trenucima kad je sramota biti satiričar. Onom ko bude proglašen za satiričara odmah se stavljaju u ruke mač od kartona i praporci. Bavim se istinom, a ona ponekad zaliči na satiru", objasnio je i "priložio stihove": "Osetio sam, u polju, sred laži/Istina, vešto satkana od laži/Umara srce, glavu moju traži/Laž me, k'o metak, gađa sred čela/pada moja glava, zato što je zrela.

Onda je književnik sa trideset godina dugim stažom glavnog antikomuniste i profesionalno srpskog nacionaliste ušao u politiku. Pravo na listu SPS-a, pa posle i u Saveznu skupštinu. "Osmu sednicu sam posmatrao kao komunistički obračun. Miloševića smo zvali "Rumeni", Stambolića "Kudravi". Čitav disidentski klan je gledao ko će da pobedi. Za mene je Milošević ranije pogodio našto što drugi nisu... Za Miloševića sam se opredelio zbog njega lično, ali, boga mi, i zbog drugih", ispričao je začetak prijateljstva. Kad je sve prošlo, "priznao je": "Milošević je do prvog embarga na Srpsku (Republiku) bio čovek sa kojim sam ja tesno sarađivao. Kad su stvari počele da se odvijaju onako kako se meni nije dopadalo, zadržali smo neku vrstu blagog prijateljstva, sretali smo se, ali ja se više nisam uključivao ni u jednu od akcija".

Godine 1990. izabran je za predsednika Matice iseljenika, i to je funkcija po kojoj ga mnogi pamte. Zbog nje su ga pitali da li ima dve javne kuće u Vojvodini, od kojih uzima procenat, do onog da li uzima po 400 maraka po stanu koji dobijaju izbeglice. I još mnogo - "što pas sa maslom pojeo ne bi". On je strpljivo demantovao ovakve gluposti i trudio se da objasni zašto je bilo (kad je bilo) profiterstva u humanitarnom radu. "Prvi talas humanitarne pomoći bio je žestok. Ljudi su svojima u domovini slali sve. Normalno je, zato, da se tu pojavi profiterstvo. Tu su, pre svega, špediterske organizacije koje naplaćuju porez od lakovernih...".

Politiku je batalio kad je JUL počeo da je osvaja. Kratko je bio u svojevoljnom "izgnanstvu", onda se opet javnosti obraćao sa tekstovima u novinama, u kojima je mnoge okrpio na sebi svojstven način. Sve po zaslugama, vaistinu.

Stranački angažman- nikad nije bio član nijedne stranke, bar tako tvrdi. "Politika nije samo jedna BiiiiP. Ona je kupleraj. A teško je poverovati da je neko u kupleraju sačuvao nevinost", kaže.(Sada je na listi Srpske Radikalne Stranke)

Zanimljivosti - veruje da Srbima niko osim Srba ne može nauditi i da niko kao Srbin Srbinu ne može "smestiti tako". Sad se videlo da Srbima i Mađari mogu da "smeste". Kao što je "njemu smestio" (poklanjanjem "audija 4") Mihalj Kertes, bivši direktor Carine. Dao mu "tuđi auto", pa sad g. Crnčević priznaje greh.


 
Lilly lovedoll
*GiMmE mOrE*
<b>*GiMmE mOrE*</b>





Datum registracije: 26 Maj 2006
Poruke: 3257

north_korea.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 31, 2007 4:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima nesto

Ima nesto sto u nama ima
sto nas drzi u istome vencu,
ima nesto isto u ljudima,
ima neke Bosne u Slovencu

Svi smo zacin u istome loncu,
oko Nisa ima nesto Backe,
ima neke Like u Slavoncu,
zapivajmo pisme bunjevacke.

Ima nesto sto u nama ima,
nekog divnog inata od zlata,
u predelu oko divljeg Lima
lezi jedno parcence Banata.


Ima nesto sto u nama ima
sto nas drzi u istome vencu,
ima nesto isto u ljudima,
ima neke Bosne u Slovencu.
 
Lilly lovedoll
*GiMmE mOrE*
<b>*GiMmE mOrE*</b>





Datum registracije: 26 Maj 2006
Poruke: 3257

north_korea.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 31, 2007 4:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad bi meni dali

Kad bi meni dali jedan dan,
ja ga ne bih potrosio sam.
Pola dana ja bih dao nekom
ko je dobar, a slucajno sam.

Igrali bi, pricali bi nesto,
trcali bi, skakali bi vesto
ja i dobar, a slucajno sam.

Kad bi meni dali kisobran,
ja ga ne bih potrosio sam.
Pola mesta ja bih dao nekom
ko je dobar a slucajno sam.

Kisilo bi, dok mi koracamo,
pola tamo a pola ovamo.
Stavili bi dan pod kisobran
ja i dobar, a slucajno sam.

Kad bi meni dali jedan dan,
ja ga ne bih potrosio sam.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~ -> Branislav Crncevic Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon