www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Trebinje
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
sekula_au
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 48

Datum registracije: 28 Apr 2004
Poruke: 3603
Mesto: adelaide australija/subotica srbija

australia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 06, 2005 2:00 pm    Naslov poruke: Trebinje Na vrh strane Na dno strane

Naziv opštine: Trebinje.
Površina: 904km2.
Broj stanovnika: 36.000 [procjena].
Sruktura stanovništva:

domicilno: 28.933 [procjena].
raseljeno i izbjeglo: 7.067 [procjena].

Broj zaposlenih: 8.504.
Broj nezaposlenih: 2.321.
Nezaposlenost: 21.44%.

Broj nezaposlenih po stručnoj spremi:

VSS - 122,
VSS - 88,
VKV - 63,
SSS - 869,
KV - 839,
PK i NS - 41,
NK - 299.

Prosječna neto plata: 340 KM.
Broj penzionera: 5.750.
Broj đaka i studenata: 5.315.

Broj škola;

Osnovne: 3 sa 4 područna odjeljenja,
Srednje: 3,
Fakulteta: 3.

Broj registrovanih privrednih subjekata [preduzeća]: 202.
Struktura privrednih subjekata po industrijama:

proizvođački: 25%,
trgovački: 43%,
saobraćajni: 1%,
ugostiteljsko-turistički: 1%,
ostali: 30%.

Struktura privrednih subjekata po veličini;

do 50 zaposlenih: 170.
preko 50 zaposlenih: 32.

Broj državnih preduzeca: 7.
Broj privatizovanih preduzeća: 12.
Broj preduzeća koja čekaju privatizaciju: 25.
Nosioci privrednog razvoja opštine Trebinje:

Industrija alata,
Hidroelektrane na Trebišnjici,
Novoteks,
Agrokop,
Popovo polje,
Leotar,
Štamparija
Luč.

Industrije koje imaju najviše potencijala;

Elektroprivreda,
Mašinska industrija
Poljoprivreda.

Prirodni resursi u opštini Trebinje;

voda, poljoprivredno zemljište, kamen, pijesak, šljunak...

Kapitalni objekti zemljišta u vlasništvu opštine koji bi u relativno kratkom roku bili spremni za potencijalne ulagače;

Industrijska zona Volujac.

Stanje katastra, i u kojoj mjeri odgovara na terenu:

dosta dobro, izuzev određenog broja novih neuplanjenih objekata, i na selima zbog nezavršenih ostavinskih rasprava, gruntovnica nije usaglašena.

Infrastruktura je na zadovoljavajućem nivou.

Prometna povezanost obavlja se autobusima i postoje direktne linije za veće gradove u BiH, SCG, kao i za Dubrovnik u Hrvatskoj.

Telekomunikacije su stabilne, kao i pokrivenost teritorije opštine

signalom mobilne telefonije.


 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 1:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Trebinje me je uvek asociralo na onaj stari nas film"Najbolji"...i ono..oj Trebinje Trebinje kad me vidis.... itd...ipak grad kao grad me je fascinirao zivoscu i lepotama koje ne svaki grad poseduje..a neke od slika cu vam postaviti i ovde

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 1:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos par predivnih slika

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 1:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

i opet slike koje govore vise od reci

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 1:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na osnovu prezentiranih reprodukcija, razglednica i fotografija Trebinja moze se rekonstruisati Trebinje kao urbana sredina sa jasno izdvojenim dijelovima grada: Stari grad-Kastel opasan turskim odbrambenim bedemom i jarkom oko njega sa orjentalnom arhitekturom. Prigradska naselja seoskog tipa, te moderna gradska cetvrt sa jakim uticajem austrijsko-mediteranske arhitekture.
Tu su i kola za navodnjavanje na Trebisnjici koja mnogo govore o nacinu obavljanja poljoprivrednih obaveza u ovom zaostalom poljoprivrednom kraju.
U ovom periodu izdvaja se Gornja carsija kao trgovacko-zanatlijski centar Trebinja, a sto se lako da uociti na razglednicama. Carsija je karakteristicna po nizu malih ducana, a na ulici su prikazani gradjani u narodnim nosnjama. Na fotografijama je prikazan i jedan od najznacajnijih dogadjaja za Trebinje tog doba- otvaranje zeljeznicke stanice 16. jula 1901. godine.


Jos jedan detalj valja pomenuti; austrijski pontonski vojni most zamijenjen je divnim zeljeznim mostom preko Trebisnjice, koji je stradao u vihoru II svjetskog rata. Kao sto se iz teksta da zakljuciti mada ove fotografije u fotografskom smislu ne predstavljaju perfekciju ipak su znacajne za proucavanje kulture i privredne istorije Trebinja.
Neposredno po dolasku austrougarske vojske u Trebinje dolazi do pojave i dopisnih karata, a pod kraj 19. stoljeca i razglednica. Posiljke vojnih lica bile su oslobodjene postarine dok se postanskim uslugama nisu poceli koristiti gradjani.

Trebinje je bilo znacajno vojno-strategijsko uporiste za Austrougarsku, na samim granicama Crne Gore pa su ovdje bile znacajne vojne snage (pjesacka pukovnija br. 83. 1., 2., i 3. bataljon)*.
U vojsci bilo je Ceha, Austrijanaca, Madjara i Italijana pa prve razglednice upucene iz Trebinja slane su u Italiju, Madjarsku, Cesku i Austriju.

Tek poslije aneksije Bosne i Hercegovine 1908. godine javljaju se ovdje u redovima austrougarske vojske i ljudi iz nasih krajeva pod austrougarskom vlascu. To je jedan od razloga sto ima, u ovim krajevima, relativno malo originalnih razglednica i fotografija. Vjerovatno bi istrazivanjem u Bildarchivu u Becu doslo do novih i originalnih fotografija Trebinja. Iz oskudnih izvora koji su nam na raspolaganju tesko je ukazati ko su bili najstariji autori razglednica i fotografija, ali mozemo pomenuti samo neke, kao: Rudolf Oestereicher iz Beca i J. Horowitz iz Trsta kao autore, dok su izdavaci bili Stefan Winkelhoffer, Hamdija Kopcic i Teodor Perovic iz Trebinja.


Ovo je preuzeto sa jednog od sajtova koji govori o starom trebinju pa sam mislila da je zanimljivo procitati i videti nakon svih onih divnih novih slika....

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 1:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos slika starog Trebinja i dogadjaja u njemu

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 1:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Trebinje u slovima i brojkama (...i poneku sliku)


Trebinje je nalazi na krajnjem jugo- istoku Bosne i Hercegovine, i ujedno je najjuzniji grad u zemlji. Smješteno na rijeci Trebišnjici upravo gdje ona izlazi iz brdskih predjela, i jednim kratkim, ali predivnim tokom predaje se ravnici i malom polju na potezu Trebinje-Pridvorci-Drazin Do- Mostaci. Udaljeno od mora svega nekih 24-25 km i 30-tak od Dubrovnika, moglo bi se reci da je geografski polozaj gradica gotovo idealan.

Na popisu stanovnika 1991. godine Trebinje je imalo sljedecu nacionalnu sliku:
Ukupno: 30879 Srba: 69,3% ili 21300 Bošnjaka: 17,9% ili 5527
Hrvata: 4% ili 1236 Jugosloveni: 5,3% ili 1637 Ostali: 3,5%



Preko 2/3 stanovništva je zivjelo u gradu Trebinju, a kad se uzme u obzir da je opština imala 1023 km2 površine (4. u BiH) onda je naseljenost bila veoma mala. Posebno su se isticale oblasti Popovog polja, Bobana, Ljubomira i Zubaca gdje je bilo veoma malo stanovnika. "Krivac" tome je sigurno i industrijski razvoj opštine Trebinje u periodu od zadnjih 30 godina koji je uslovio napuštanje sela od strane mladjih ljudi, kao i veoma kasni pokušaj izgradnje, industrijskih i poljoprivrednih jedinica baš u imenovanim zonama. Veliki broj je potrazio i zaposlenje van granica bivše Jugoslavije, tako da je porast stanovništva u periodu 1981-91 ravan skoro nuli.


I pored svega toga, Trebinje je izraslo u jedan sasvim lijep grad, sa oko 20 hiljada stanovnika, i veoma razvijenom ne samo industrijskom granom (tu ubrajam i proizvodnju el. energije), vec i turizmom, kao i popratnim djelatnostima, sportom, lovom, ribolovom, kulturnim manifestacijama... Industrija Alata Trebinje pronijela je svjetsku slavu proizvodnjom burgija i moze se reci da je hranila grad, dok je s druge strane sistem Hidroelektrane na Trebišnjici pretezno izgradjivao grad i gradsku infrastrukturu. Trebinje je poslije rata prilicno "naraslo".

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 1:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos par slika i tu prekidam..za sada Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 07, 2006 2:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grad mladosti moje keve,super je, bas bih jaaaaako voleo da je iznendaim i odem tamo sa njom jer tamo nije bila vec 30 godina a znam da ima jaku zelju da ode tamo.Molio bih ljude ako imaju jos slika da ih stave ovde...
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 07, 2006 7:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Posto preko pradede vodim poreklo iz Hercegovine (mada nesto severnije od tog dela), cuo sam od rodjaka da je to stvarno lep grad. Nazalost jos nisam bio u njemu (iako planiram da se odvozam tamo na leto.).

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
mimy
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 40

Datum registracije: 30 Mar 2005
Poruke: 313

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 16, 2006 10:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

obozavam trebinje!! bila sam tamo 3 puta po dve nedelje i jako mi se svideo i grad i ljudi.provela sam se super. treci put kad sam bila odlucila sam da se krstim u njihovoj crkvi posto mislim da je stvarno nesto posebno i da je izgradjena na prelepom mestu.tako da sam krstena u trebinju i to je samo jedna od mnogo lepih uspomena koje me vezu za taj grad.
 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 24, 2006 11:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

molim ljude koji gledaju ovu temu,da ako imaju posalju slike trebinja na moj e-mail
sto vise to bolje...Hvala!! Smile
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Trebinje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon