www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Opatija
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 10:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Crkva Marijina Navještenja
Za neoromaničko trobrodno zdanje s izdaleka uočljivom zelenom kupolom kamen-temeljac položio je Franjo Nagl, tršćanski biskup, već 1906., ali je i ovdje odlazak Austrije odgodio dovršavanje gradnje po projektima Karla Seidla. Za samog rata u jedva natkrivenoj konstrukciji držane su mule, na koje se čitav teret u jednom času i urušio. Talijani su nastavili gradnju kamenom dopremljenim iz Kastva Novom cestom (”Gornja cesta probijena 1908., asfaltirana tek 1930-ih), dok su za unutrašnju dekoraciju iskorišteni donirani vitraji i slike Slovenca Kralja.


Izvor: Amir Muzur ("Itinerari za istraživače i radoznale")



_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 10:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ljetna pozornica
Ovdje, gdje se danas prikazuju filmovi, trebala je, prema planovim Austrijanaca, stajati ogromna ”lječilišna palača (Kurpalast) s dvoranama za ples i koncerte, bazenom s umjetnim valovima, trgovinama i kavanama. Projekt je propao izbijanjem Prvog svjetskog rata, a novi gospodari Talijani iskoristili su nasuti teren, koji počiva na stupovima, za plažu (današnje Lido) i, u središnjem dijelu, za tenis terene, naknadno pretvorene u pozornicu na kojoj će se 1930-ih održavati europski festivali operete s gostima kalibra Klmna i Lehra. Pedesetih godina našeg stoljeća bina je reanimirana, a opere je, primjereno novom dobu, postupno potisnuo film.


Izvor: Amir Muzur ("Itinerari za istraživače i radoznale")

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 10:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lungomare (Obalni put)
Građen u etapama, ovaj put se proteže od Preluka do Lovrana u ukupnoj duljini od oko 12 kilometara. Inicijator akcije bilo je Društvo za uljepšavanje (Abbazianer Verschnerungsverein), a voditelji radova, Heinrich Gintl, Alfred Manussi i Konrad Rubbia, imali su velikih problema s otkupom zemljišta i bezbrojni su sporovi riješeni tek autoritetom kotarskog kapetana Jettmara. Prva, sjeverna, etapa puta (Volosko- Slatina) okončana je 1889., godine kada Opatija postaje i službeno Lječilištem (dio od Dražice do luke dovršen je, recimo, 1888.), a najjužniji dio (koji je Opatiju spojio sa šetalištem Lovrana) tek oko 1911., angažmanom liječnika Juliusa Hortenaua. Uređen kao značajna karta zdravstvenog turizma, ovaj put, zajedno s paralelnom šumskom stazom u zaleđu grada (danas Šetalište Carmen Sylve), čini daleko preslabo iskorišteni potencijal psihofizičke rekreacije. Staza, osim toga, prolazi pored većine značajnih objekata opatijske povijesti, povezujući stare sanatorije Sjeverne obale, luku, Lido, vile Angiolinu i Amaliju, hotel Kvarner, crkvu Sv. Jakova i naposljetku hotele i vile Južne obale. Jedna od najviših točaka nad morem je Grotta del Diavolo (Teufelsbrunnen) kod rezidencije konzula Venezuele. Neka obilježja obalnog puta izgubljena su: nema više biste admiralu Littrowu sa Sjeverne obale, nestalo je mostića dr. Otta Masareia - zamijenio ga je obnovljeni put pred hotelom Admiral. Ima, opet, točaka koje su se samo promijenile, izgledom, mjestom ili uporabom: Schwerdtnerov reljef Billrotha iz 1907., s natpisom Dem groen Arzt und Frderer des Kurortes (”Velikom liječniku i unapreditelju lječilišta), uništen je za Drugog svjetskog rata, a novi, Dolinarov, s natpisom ”Veliki kirurg i prijatelj Opatije postavljen je 1965. nekoliko metara južnije, na zid crkvice. Rathauskyjeva bista Schleru (Rathausky je, inače, i kipar fontane Helios i Selene pred Imperialom i Madonne del Mare), nekada je stajala uz obalni put pred hotelom Kvarner, a danas stoji u Parku Angiolina (ex 1. maja) među bananama. Napokon, ima i novopodignutih obilježja, kakva je spomen-ploča Pilsudskom u Parku Sv. Jakova, nedaleko Djevojke s galebom.


Izvor: Amir Muzur ("Itinerari za istraživače i radoznale")

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 10:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

OPATIJA, kraljica hrvatskog turizma, stara dama, biser Jadrana... ove godine slavi vrijedan jubilej, 160. godišnjicu turizma. Upravo tih zadnjih 160 godina, koliko je prošlo od izgradnje prekrasne Ville Angioline riječkog patricija Scarpe, zgrade koja je obilježila početak turističkog razvoja, doba je u kojem je Opatija doživljavala svoje najslavnije trenutke.
Otvaranjem tog ljetnikovca Opatija postaje omiljeno izletište Riječana. Prvi poznatiji turisti, iz daljih mjesta, koji su u Opatiji počeli provoditi po dan-dva, bili su vlasnikovi prijatelji i članovi austrijske carske kuće.
Četrdesetak godina nakon gradnje Ville Angioline, točnije 1884. godine Društvo južnih željeznica iz Beča gradi i otvara prvi turističkih objekt na istočnoj obali Jadrana - hotel ”Kvarner u Opatiji koji slavi 120 rođendan. Njegova izgradnja označila je svojevrsni gospodarski uzlet jer u narednim godinama niču i ostali hoteli, vile, ljetnikovci, a Opatija postaje omiljenom mondenom destinacijom bogatih i slavnih ljudi iz cijelog svijeta.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
sekaSE
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Jun 2005
Poruke: 10
Mesto: voljela bih da je beograd

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 28, 2005 4:37 pm    Naslov poruke: Re: Opatija Na vrh strane Na dno strane

cume je napisao/la sledeće:
Trebao bih da idem na letovanje tamo , kakvo je mesto priroda , nocni zivot i ostalo?


da ti ja kratko odgovorim,ja sam iz opatije.
klima je super..nije prevruce.ako se odmaknes do rijeke,koja je udaljena 15-ak km,tamo je pakao vrucina...
sto se tice nocnog zivota,ima nekoliko dobrih mjesta,ali prosle godine su gotovo sve zatvorili,tako da sada opatija vise lici na muzej...imali su neke fore oko toga..zele da se vrati stari sjaj...bla,bla...inace,ranije su rijecani dolazili u opatiju,sad mi idemo tamo...ali nije daleko...15 min
uglavnom ,idealno je otici u rijeku...tamo je ludnica.
parkovi predivni,setaliste predvecer...preporucujem sto kasnije navecer..mozda i iza ponoci...tada je najljepse...nije opasno biti na cesti u bilo koje doba noci ili dana...ako vas netko i opljacka ili pokusa sa time...javite mi se,vjerojatno bi to bio jedan od moja dva susjeda...ma bezobraznici jedni!
eto...
 
zextra
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 28 Jun 2005
Poruke: 10
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 28, 2005 5:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako lepo objasnjeno. Svaka cast na trudu.

Imam drugaricu na Krku a babu u Vrsaru (Porec), pa se pitam koliko je zapravo to daleko jedno od drugog.. Znam da drugarica dolazi povremeno u Opatiju jer tamo ima dosta drushtva, kao i u Rijeku. Baba, naravno, ne mrda iz Vrsara Smile
 
sekaSE
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Jun 2005
Poruke: 10
Mesto: voljela bih da je beograd

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 29, 2005 3:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zextra je napisao/la sledeće:
Jako lepo objasnjeno. Svaka cast na trudu.

Imam drugaricu na Krku a babu u Vrsaru (Porec), pa se pitam koliko je zapravo to daleko jedno od drugog.. Znam da drugarica dolazi povremeno u Opatiju jer tamo ima dosta drushtva, kao i u Rijeku. Baba, naravno, ne mrda iz Vrsara Smile


pa krk ti je od rijeke pola sata normalne voznje,tako nesto ,a do poreca...hm...negdje sat i pol jer nema autoceste.
 
kizo1987
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 15 Jun 2003
Poruke: 11

PorukaPostavljena: Uto Jul 05, 2005 10:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Opatija je jako lijep gradić... Išao sam tamo u školu, plaže su predivne, sve je odlično, samo što je u zadnje vrijeme malo zapostavljen noćni život, ali po ljeti ima i toga koliko hoćeš... Također ima i velikih jako uređenih parkova...
 
XNikolinaX
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 29 Jun 2005
Poruke: 12

usa.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 07, 2005 1:59 pm    Naslov poruke: Re: Opatija Na vrh strane Na dno strane

cume je napisao/la sledeće:
Trebao bih da idem na letovanje tamo , kakvo je mesto priroda , nocni zivot i ostalo?




ja sam rodjena u opatiji i tu sam zivjela 17 godina..grad je super super super..malen ali sladak. ima puno turista, puno mjesta za izlazak. mero je jos uvijek cisto, puno zgodnih cura Smile nemas boljeg mjesta za odmor!
 
ljubica1105
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 21 Jan 2006
Poruke: 328
Mesto: BENKOVAC

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 14, 2006 3:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Opatija je stvarno lijep grad ali meni se ne svidja to sto su samo hoteli tamo,i prilaz moru mi se ne svidja.
 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 16, 2006 11:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

predivno mjesto
 
Jelena-hn
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 15 Avg 2006
Poruke: 82

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 24, 2006 9:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bila sam jednom u Opatiji ali samo na 2 dana, ali me grad skroz odusevio, voljela bi opet da odem ako budem imala priliku Wink
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Opatija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon