www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Versaj – mesto i najraskošniji dvorac na svetu
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
prase
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 24 Jul 2006
Poruke: 575
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 17, 2006 3:23 pm    Naslov poruke: Versaj – mesto i najraskošniji dvorac na svetu Na vrh strane Na dno strane

Ukoliko znate nesto vise o Versaju pisite i slajite slike.

Na tridesetak kilometara od Periza prostirala se močvarna oblast zvana Pustopoljina. Gola zemlja sa osludnim žbunjem i jedina zgrada u toj goleti bio je lovački paviljon. I ko bi tad pomislio da će posle pola veka na toj beskorisnoj pustari punim sjajem zablistati Versaj, jedan od najraskošnijih dvoraca sveta. Sagradio ga je Luj XIV, vladar koji je 72 godine upravljao Francuskom i Navarom.

Kralj za taj poduhvat nije koristio stručnjake. Angažovao je vrhunske umetnike koji su do najmanje pojedinosti procenjivali, planirali i nastojali da u svemu stvore izvesnu simboliku. Stoga nije slučajno da su kraljevsku sobu postavili baš u sredinu versajskog zdanja. Po zahtevu njegovog veličanstva sve je moralo imati velike dimenzije i biti glamurozno bez obzira da li je to predsoblje, odaja, hodnik, vrt ili fontana... Tako je razdaljina od glavne lože do Apolonovog bazena iznosila čitav kilometar. Prilazni putevi bili su široki sedamdeset metara iako su njima išle samo kočije i konjanici.

Vrt versajski je nedeljiva celina dvora i zauzima površinu od dve hiljade hektara. Gde je posebno stavljen akcenat na igru prostora, vode i svetlosti. To je uspelo kretanjem vode kroz bazene preko kaskada, kroz vodoskoke, male slapove i fontane koje su predstavljale podebno čudo Versaja.

Kralj lično izdavao je naredjenja da malzevi vode iz njih dostignu vrhunac i savrpenstvo u trenutku kada bi se on pojavljivao na početku puta. Ima ih ukupno 23. Bilo da su napravljene od kamena ili bronze, te izuzetne i veličanstvene vodene ''plesačice'' na svakog ostavljalju nezaboravn utisak.

Pošto tekuće vode nije bilo u blizini, Luj XIV je stručnjake bacio na muke i na posao. Našli su rešenje i sa 221 pumpom crpili vodu iz Senezako da se za 24 sata prema Versaju slivalo 6000 kubnih metara. Kada je taj prvi projekat i veliki problem rešen 1661. arhitekta Le Vo, zajedno sa slikarom Le Brenom zaduženim za unutrašnju dekor, započeo je izgradnju. Treći i ranvopravni član tima bio je i Le Notr, baštovan-umetnik, koji je konstruisao džinovske parkove i značajno ulepšao i oplemenio ovu jedinstvenu gradjevinu.

Na izgradnji Versaja učestvovalo je 36000 ljudi iz cele Francuske, dok je 6000 konja prevozilo građevinsk materijal. Postepeno se pomaljala zgrada sa 375 prozora na 580 metara dugačkoj fasadi. Žil Arden Mensar završio je izgradnju dvorca. Brusači mermera, zlatari, slikari i vajari – svi su se trudili da naprave svoja vrhunska dela i iza sebe ostave večni trag.

Građen je 21 godinu, a 6. maja 1682. Luj XIV se zauvek uselio u dovrac koje je predstavjlao vrhunac raskoši i sjaja. Luj XIV krunisan je za kralja Francuske kada je imao 5 godina i vladao do 77. godine života. Nadživeo je i sina i unuka, nasledio ga je tek praunuk Luj XV.

Za vreme izgradnje dvorca naredio je da nijedno krilo, deo ili odaja ne sme biti sagrađena iznad njegove rezidencije ili kraljevske sobe. Jedini izuzetak je bila belo-zlatna kapelica u koju je svakog jutra išao na molitvu.

Od bezbroj versajskih odaja ne može se izdvojiti najlepša na najraskošnija – sve su lepe i raskošne. Razlika je ipak posotala zato što je svaka od njih imala određenu namenu. U prvoj su se lsužili topli i hladni napici, u drugoj kandirano voće, u trećoj slatkiši, tu je i odaja u kojoj su se održavali balovi, pa sala za svečane večere, prijeme, maskenbale... Od svih tih velelepnih soba posebno se isticala Dvorana izobilja za koju kažu da je bila kraljev ponos. U njoj su se nalazile najveće dragoceniosti koje je vladar dobijao od državnika i bogataša što su dolazili iz celog sveta u posetu Versaju. Versajske spavaće sobe su posebne priča. Sastoje se od četiri odaje: u prvoj je boravila garda, iza nje je bilo predsoblje iz kojeg se ulazilo u kraljevu i kraljičinu spavaću sobu. Iznad kreveta su nezaobilazni baldahini – nabrane tkanine od svile ili brokata koje se spuštaju sa svoda i čuvaju privatnost. Boje i kvalitet tkanine menjale su se prema godinašnjem dobu. Zidovi su obloženi tapiserijama i ukrašeni slikama u ramovima od zlata. Kraljičina spavaća soba u pastelnim tonovima, pored toga što je ukrašena zlatnim svećnjacima i bezbrojnim figurama od žada i bronze, imaju neobično visoke krevete. I pored velikih kamina, visoke i prostrane kreljevske odaje su se teško uagrevale. Pošto je topliji vazduh stremio nagore, neko je pomislio da bi bilo toplije ukoliko i postelje budu više.

U salonu se na centralnom zidu nalazi slike Luja XIV u prirodnoj veličini. Kralj je bio narcisoidan i uvek je isticao sopstvenu lepotu. Zatim sedamdeset metara dugačka i jedinstvena Dvorana ogledala. Sa desne strane dvorane nalati se sedamdeset prozora, a preko puta njih isto toliko ogledala istih idmenzija. Kristalni lusteri imali su sto sveća koje bi bile zapaljene prilikom velikih prijema ili poseta stranih gostiju Versaju. Veličanstvenim hodnikom koji povezuje salone Rata i Mira izlazi se u Dvorište ministara, potom u botaničku baštu sa biljkama iz vele Evrope.

Najveći deo svog života Kralj Sunce je posvetio uživanju, ali kada su mu luksuz, ceremonije i protokol dosadili, naredip je da mu se u Mareliju sagrade paviljoni u koje se povukao sa porodicom. Kasnije je sagradio Veliki Trijanon, rezdenciju u prirodi. Govorio je: ''Versaj sam sagradio za dvor. Marli za prijatelje, a Trijanon za mene i moj prijateljicu madam De Menton.''

Sto godina kasnije, kada je buknula Francuska revolucija, nezadovoljstvo, mržnja i gnev protiv rasklašnog i rasipnog života Kralja Sunca, narod je iskalip na vladaru koji ga je nasledio. To je bio Luj XVI, sušta suprotnost svog prethodnika (tih, miran,...). Nakon toga nailaze teški dani i on brzo siromaši i propada. Tek u 20. veku je obnovljen i proglašen muzejom. Danas kroz Versaj svakodnevno prodje više od 10000 posetilaca. Prihod od ulaznica nije dovoljan da pokrije njegovo održavanje tako da država dodaje određenu sumu.

Mesto Versaj je jedno od najprestižnijihu Francuskoj. Sve je u ovoj otmenoj varoši osobeno i protkano vremenskom patinom. Potomci plamićkih porodica, imućni i uticajni, i dalje dosledno uvažavaju i poštuju stare vrednosti i neguju ustaljeni osobeni stil života koji nameće određenu kulturu stanovanja, oblačenja i ponašanja, što je normalno očekivati od versajskih potomaka.


 
prase
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 24 Jul 2006
Poruke: 575
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 24, 2006 4:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo jos nekih slika ovog prelepog dvorca
 
Alekssandra
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 31 Jul 2006
Poruke: 314
Mesto: Havaji

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 01, 2006 2:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sjajno!
Ja sam bila u Parizu Versaj je stvarno fascinantan!
U 12 sati svakog dana se svecano pale fontane!To je stvarno prelepo videti!
Sada su im strasno skupe karte za ulazak u dvorac!
10 Eura po osobi,a posebno je za vrt 15 eura!
I mnogo turista dolazi tako da mislim da moraju da imaju za odrzavanje!

_________________
Umeo si da budes vest da srusis sve mi kule srece gradjene i ostavis me slomljenu da ljubim stope tvoje i da lako kao pero letim,
imedju sna i jave,vecno ziveci u strepnji,da
bih sve to ponovo mogla doziveti....
 
Francuskinja
♦Un Mal pour un Bien♦
<b>♦Un Mal pour un Bien♦</b>



Godine: 41

Datum registracije: 07 Apr 2005
Poruke: 16007
Mesto: 83700 ST RAPHAEL

france.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 07, 2006 11:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam isla kao mala u taj dvorac i mogu vam reci da je strava ga obici...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Versaj – mesto i najraskošniji dvorac na svetu Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon