www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Visoka inteligencija - Dar Bozji ili Kazna?
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 09, 2006 10:10 pm    Naslov poruke: Visoka inteligencija - Dar Bozji ili Kazna? Na vrh strane Na dno strane

E sad ce netko reci: Sta ce ovaj aureliano opet da trabunja? Kako moze biti visoka inteligencija kazna...

Dakle, necu trabunjat nego pitat...

Poznajemo neke bar osobe s vrlo visokom inteligencijom... POcesto se desava da ti ljudi zapravo nemaju nista od toga, rade uobicajene poslove, vuku se kroz zivot itd... i cesto su puta samotnjaci i ne ide im bas u drustvu.

Ja poznajem par takvih. Alienirani su sve do jednog, kroz zivot ih je njihov dar dosta kostao vec (na primjer, prelako su prolazili kroz skolu te ih je inteligencija vodila u lijenost, sve bi im u skoli bilo prelako te nisu stekli nikakve radne navike itd...). Takodjer - lako razumiju ljude oko sebe ali njih ljudi ne razumiju jer ne mogu doci na njihovu razinu razgovora.

Jedan od tih ljudi je moj prijatelj koji jos uvijek zivi u Zagrebu. Osnovnu i srednju skolu prosao je kao od sale, nikad nista nije ucio, uvijek je prvi bio koji bi zavrsio test. S vremenom skola mu je bila dosadna te je sve vise trazio nesto sto ga moze povesti, razonoditi, zaintrigirati...
Citao je puno. Malo je pomalo poceo piti a dosle su i droge na red. Otisao je na Fakultet, zavrsio redovno Filozofiju. Nikad nije imao puno prijatelja, uglavnom je samovao. Vrlo je malo nas koji smo mogli bar djelomicno dokuciti njegovu razinu. Ja sam mu jedan od rijetkih prijatelja, ako se takvim smijem nazvati.

Kad mu je bilo cca 30, zaputio se tragovima Veda za Indiju. Tamo je ozenio neku Indijku ali to nije trajalo duze od 3 godine. Vratio se u Zagreb gdje i danas zivi, skinuo se od droge ali jos uvijek redovno cuga. Ima neredovne poslove a provodi cijele dane za kompjuterom. Naravno, prijatelja jedva da ima. Mislim da kad mu umre mama umrijet ce jedini njegov pravi prijatelj...

Njegova inteligencija je cca 70-ak posto iznad prosjeka, clan je Mense... ali sta mu to vrijedi u zivotu??? Sad kad sam zadnji put bio doma u Zagrebu sreo sam ga (jer smo na kvartu). Covjek nema ni kuceta ni maceta a mozak ostar k'o noz...



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
ksantipa
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Jul 2005
Poruke: 1228

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 09, 2006 11:24 pm    Naslov poruke: Re: Visoka inteligencija - Dar Bozji ili Kazna? Na vrh strane Na dno strane

Nije ni dar ni kazna. Pazi pricamo o super inteligentnom osobom koja se moze spustiti i uzdici na svako nivo. Za onaj uobicajni svakodnevni kontakt ima ljude oko sebe(bla bla razgovora). A za visu inteligenciju ima mensu.. Resen problem. Cak sto vise mogla bi biti i dar, lakocom radis sve ono sto ostali svet ulozi vise truda.

_________________
*^*^* Neveruj onome ko ti sa osmehom na licu kaze "volim te", vec onom ko te sa suzama u ocima pita "volis li me? "*^*^*
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 10, 2006 1:43 am    Naslov poruke: Re: Visoka inteligencija - Dar Bozji ili Kazna? Na vrh strane Na dno strane

ksantipa je napisao/la sledeće:
Za onaj uobicajni svakodnevni kontakt ima ljude oko sebe(bla bla razgovora). .


Koliko sam ja vidio taj uobicajeni kontakt ili se ne desava il je super kratak. Njima je to extra dosadno. Kao sto bi tebi bilo dosadno razgovarat s nekim tko je 'idiot' npr (bez losih primisli, mislim na ono: 'medicinski'/'pshihiatrijski' idiot).
Meni se cini da je to u vecini slucajeva hendikep vise nego prednost.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
rizmal
Lanin Sicilijanac
Lanin Sicilijanac



Godine: 40

Datum registracije: 27 Maj 2005
Poruke: 8742
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 10, 2006 2:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja mislim da je to vise kazna jer onda bas i nisi zainteresovan za komunikaciju s drugim ljudima jer uglavnom takvi smatraju da nemaju sta da pricaju s njima inferiornijima.TAko da je to def kazna...

_________________

....tvoj i u dobru i u zlu....
 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 10, 2006 8:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ipak mislim da je dar Bozji jer ipak sa visokom inteligencijom mozemo bolje proci u zivotu,da ne kazem lakse
 
Pedjanbg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 20 Jan 2006
Poruke: 229
Mesto: Novi Beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 10, 2006 9:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Inteligentniji ljudi su po pravili skloniji depresiji i tmurnijem pogledu na svet. Dok je nekome dovoljno da bude sretan to sto ce nedelju popodne udobno provesti gledajuci formulu 1 i grickajuci pistace, drugi, i pored mnogo krupnijih zadovoljstava i dostignuca, osecaju veliku prazninu u dusi.
Neko rece kroz pesmu "Kako je lepo biti glup", jer nije tajna da su u vecini slucajeva gluplji ljudi zadovoljniji zivotom. Najzad, i nije toliko bitno koliko se postigne, bitno je da li smo srecni onim sto smo imamo i onim sto zivimo. Nekome treba veoma malo, dok neko, nazalost, nikada i ne moze biti sretan...
Ne mislim da visoko inteligentni ljudi obavezno postaju asocijalni. Drugi faktori uticu na to.
Ipak, mislim da je visoka inteligencija dar, jer je, i pored nekih negativnih aspekata, bolje razumevanje sveta u kom zivimo neprocenjiva stvar.

_________________
Life sucks. Then you die.
 
budidobar
Upozorenja: 1 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Avg 2004
Poruke: 3354

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 11, 2006 8:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

u svakom sluchaju je bozji dar...

_________________
....zelja je samo moja. da ne bude zabune..lepo vreme i dobro zezenje na sajtu.
 
Natasha38
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 19 Avg 2005
Poruke: 125

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 11, 2006 9:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja mislim da je to ipak bozji dar, jer sa velikom intelegencijom mozes se praviti glup a mozes i biti pametan, to sto i jesi.
Dok sa malom intelegencijom ne mozes biti previse pametan. Koliko god da se trudis, ti opet ispadnes glup.
Ja mislim da ta osoba mora tom drustvu da se prikladi. I da ipak kad tad zaboravi, da ima veliku intelegenciju.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 11, 2006 2:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hm Rolling Eyes sve zavisi iz kog ugla se posmatra. S jedne strane cinjenica je da ma koliko mi govorili da para vrti gde burgija nece (govorim o drustvu kakvo je na zalost nase ), inteligencija ipak i dalje ima veoma veliku ulogu na lestvicama a koje vode ka uspehu. Intelignetniji ljudi su privilegovani samim tim sto su u stanju da se snadju u apsolutno svakoj situaciji, u svakom drustvu u svakom okruzenju. Banalan primer, naucnik nuklearne fizike moze da se spusti na nivo (bez ikakve uvrede i lose namere) coveka sa sela koji nije video nista drugo do hleb i motiku i sa njim raspravlja o prinosima i zetvi kukuruza, vremenskoj prognozi za naredni period i cemu sve ne. Intelignetan covek moze da se spusti na nivo deteta i imitira likove iz crtanih filmova, prepricava bajke i pravi se glup. Covek koji ne poseduje visok nivo intelignecije, sada nevezano za primer seljaka i deteta ne moze ni da objasni sta je fizika kao nauka, a kamoli da govori o nuklearnoj fizici, reaktorima, atomskoj energiji, modernoj tehnologiji, savremenoj medicini ili bilo kojoj drugoj sferi zivota za koju se zanimaju ljudi visoke inteligencije. Sad, jeste to mac sa dve ostrice. Takvi se ljudi jako brzo zasite prostih razgovora i zeljni znanja koje ne mogu dobiti iz obicnih razgovora sa ljudima, bacaju se na knjige i osamljuju se. Povlace se u sebe jer u svojim sagovornicima ne prolaze motivaciju koja bi ih ispunila i podstakla na neki detaljniji ili opsirniji razgovor. To su vec ekstremni slucajevi , i bez obzira na to da li su te i takve osobe clanovi mense, vrlo cesto bas kako si ti naveo gube prijatelje i odaju se porocima nezadovoljni prostorom koji ih gushi oko njih.Prostorom u kojem ne mogu naci zadovoljenje svojih intelektualnih potreba.
E sad druga strana medalje jeste da, ipak sve mi se cini, to zavisi od osobe do osobe a ne do inteligencije. Poznajem osobu koja je clan mense a ne biste verovali koliko je to prizeman lik. Uvek spreman za salu, zezanciju, znaci apsolutno normalan lik kad je u drustvu sa ljudima koji imaju nizi stepen inteligencije od njega.Znaci mensa kao mensa je apsolutno nebitna u njihovim stavovima i postupcima.Zna se koja je njena funkcija i to ostaje po strani.Setite se samo primera policajca iz nase zemlje koji je bio u novinama bas zbog svoje profesije i pripadnosti mensi Rolling Eyes a lik sasvim OK. Cinjenica je da cak i lekari kazu da je od genijalnosti do ludila jako mala granica i da se lako desi da ljudi koji imaju zavrsena dva tri fakulteta setaju ulicama grada bosonogi ofucani, zadirkuju zene , zadizu im suknjice.Imate ljudi koji idu ulicom sami sa sobom govore, recituju Jesenjina, gledaju se u ogledalo i odglume citavu pozorisnu dramu...a popodne idu na nervno da prime terapiju.Neki se odaju drogama, neki alkoholu. U sektama cete takodje naci jako veliki broj visoko intelignetnih ljudi, koji sa svojim drugacijim pogledima na svet vrlo cesto lakse potpadnu pod uticaj takvih propagandi. Dakle, nema tu pravila. Intelignecija jeste boziji dar sve dok se koristi u prave svrhe i sve dok se ima kontrola nad njom.U krajnjem , svi se ljudi radjaju sa visokom intelignecijom.Pitanje je samo ko i koliko kasnije radi na svom usavrsavanju (pocev od roditelja i njihovog rada sa decom, pa dalje do samousavrsavanja, citanja, obrazovanja itd)...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Pedjanbg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 20 Jan 2006
Poruke: 229
Mesto: Novi Beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 11, 2006 10:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Poznajem osobu koja je clan mense a ne biste verovali koliko je to prizeman lik. Uvek spreman za salu, zezanciju, znaci apsolutno normalan lik kad je u drustvu sa ljudima koji imaju nizi stepen inteligencije od njega.Znaci mensa kao mensa je apsolutno nebitna u njihovim stavovima i postupcima.

Cek, a sta je on to postigao, pa da ne bude prizeman?
U drustvu sa ljudima koji imaju nizi stepen inteligencije??? Joj, u pitanju je potpuno isti red velicine. Nemoj se zavaravati mislju da Mensa okuplja ne znam kakve pojedince. Eventualno nesto inteligentnije, i one koji vole da popunjavaju ukrstene reci...
Citat:
Pitanje je samo ko i koliko kasnije radi na svom usavrsavanju (pocev od roditelja i njihovog rada sa decom, pa dalje do samousavrsavanja, citanja, obrazovanja itd)...

Slazem se.

_________________
Life sucks. Then you die.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 12, 2006 9:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pedjanbg je napisao/la sledeće:
Citat:
Poznajem osobu koja je clan mense a ne biste verovali koliko je to prizeman lik. Uvek spreman za salu, zezanciju, znaci apsolutno normalan lik kad je u drustvu sa ljudima koji imaju nizi stepen inteligencije od njega.Znaci mensa kao mensa je apsolutno nebitna u njihovim stavovima i postupcima.

Cek, a sta je on to postigao, pa da ne bude prizeman?
U drustvu sa ljudima koji imaju nizi stepen inteligencije??? Joj, u pitanju je potpuno isti red velicine. Nemoj se zavaravati mislju da Mensa okuplja ne znam kakve pojedince. Eventualno nesto inteligentnije, i one koji vole da popunjavaju ukrstene reci...
Citat:
Pitanje je samo ko i koliko kasnije radi na svom usavrsavanju (pocev od roditelja i njihovog rada sa decom, pa dalje do samousavrsavanja, citanja, obrazovanja itd)...

Slazem se.

hehehe Laughing nasmeja me sa ukrstenim recima. Wink Nisam clan mense pa ne znam sada koliko i kakvih aktivnosti oni kao clanovi imaju, ali osecala sam se obaveznom da odgovorim na onaj deo koji se odnosi na rec prizeman Wink pusti vokabular Laughing U mom drustvu kada se kaze prizeman, misli se na neisfoliran, nimalo uobrazen, sasvim ok lik. Nista drugo. Mnogi ljudi za koje ja licno znam da nemaju grama mozga u glavi su daleko uobrazeniji i umisljeniji forsirajuci i u prvi plan isticuci svoju inteligneciju koje nema ni pod tackom razno Shocked A on je sasvim normalan. Za mene je danas uspeh biti pametan, uspeh je ulagati u sebe i u svoje znanje i usavrsavanje bez obzira na to cime se bavis, na kom si polozaju i kakvo ti je materijalno stanje.Dakle uspesan je u smislu sto je radio na sebi, samim tim je postigao puno. Pa makar i danonocno resavao ukrstene reci Laughing
U krajnjem rekla sam vec na nekoliko mesta da niko nije rodjen glup, niti pametan.Svi smo mi rodjeni apsolutno jednaki , sa istim predispozicijama da uspemo, da se razvijemo intelektualno i da naucimo desetak jezika, zavrsimo par fakulteta.E sad, ko ce sta od toga da postigne, zavisi od daljeg razvoja individue tako da svi smo mi ovim darom darovani, samo je stvar toga ko ga je prihvatio a ko ne Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Pedjanbg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 20 Jan 2006
Poruke: 229
Mesto: Novi Beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 12, 2006 4:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Mnogi ljudi za koje ja licno znam da nemaju grama mozga u glavi su daleko uobrazeniji i umisljeniji forsirajuci i u prvi plan isticuci svoju inteligneciju koje nema ni pod tackom razno A on je sasvim normalan.

Hehe, pa da, obicno je tako. Znam najrazlicitije ljude, od potpunih debila, do izuzetno inteligentnih, i upravo se to isto pokazalo.
Citat:
uspeh je ulagati u sebe i u svoje znanje i usavrsavanje bez obzira na to cime se bavis

Sa ovim delom se apsolutno slazem.
Citat:
U krajnjem rekla sam vec na nekoliko mesta da niko nije rodjen glup, niti pametan.Svi smo mi rodjeni apsolutno jednaki , sa istim predispozicijama da uspemo, da se razvijemo intelektualno i da naucimo desetak jezika, zavrsimo par fakulteta.E sad, ko ce sta od toga da postigne, zavisi od daljeg razvoja individue tako da svi smo mi ovim darom darovani, samo je stvar toga ko ga je prihvatio a ko ne

Ovde se delimicno slazem. Ipak genetika igra presudnu ulogu, ali slazem se da uticaj okruzenja i aktivnosti (pogotovo u detinjstvu) uticu na to koliko ce neko iskoristiti to sto mu je dato, i koliko ce uznapredovati. Mislim da ipak, pored genetike, na inteligenciju uticu i stimulansi sa kojima se covek susrece u detinjstvu. Zbog toga mislim da je veoma bitno da svaki roditelj poradi na tome da njegovo dete odrasta stimulisuci svoj intelekt svakodnevno na razlicite nacine.

_________________
Life sucks. Then you die.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Visoka inteligencija - Dar Bozji ili Kazna? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Strana 1 od 7

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon