www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Da li je čovjek po default-u promiskuitetno biće ?
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 13, 2006 8:36 pm    Naslov poruke: Da li je čovjek po default-u promiskuitetno biće ? Na vrh strane Na dno strane

Da li je čovjek "po default-u" promiskuitetno biće?


Izvadak iz jednog teksta (Slobodna Dalmacija):
Istraživanje je pokazalo i da su žene manje sklone nevjeri, što se može povezati s duboko ukorijenjenim dvostrukim standardima u društvu, koji potiču muškarce na osvajanje novih "trofeja", dok isto ponašanje ženama može priskrbiti samo neželjenu reputaciju "lake robe". Taj je podatak vrlo sumnjiv seks-kolumnistici Globusa Milani Vuković-Runjić. "Intuicija mi govori da je među oba spola jednak broj onih koji bi prevarili partnere. Lako je moralizirati, ali istina je da prilika pravi lopova. Ako govorimo o razlozima nevjere, osim nezadovoljstva partnerom, ne zaboravimo ni biološku zadanost po kojoj je čovjek promiskuitetno biće, kao čimpanze i neke druge vrste", kaže Vuković-Runjić.

Dakle, da li su ljudi po svojoj prirodi promiskuitetni? Da li nam je to norma upisana u genima? Da li je onda “propisani moral” cime su okiećne sve svete knjige čista kontra našem genetskom naslijeđu? Da li je ograničavanje naše prirodne sklonosti ka mijenjanju partnera dirigirano od ustanova koje dvolično nameću društvene norme ili mi nismo poput ostatka s palete života na ovoj planeti?

Pojednostavljeno – na ovom svijetu ne postoji monogamija među niti jednom vrstom životinja. Ljudima je to nametnuto, vis-a-vis društvenih normi (religijskih ponajprije). Ni tisuće godina koje su prošle čini se da nas nisu promijenile. I neće, izgleda… Dakle, ako negiramo svoje prirodne (bogomdane) nagone a da bi se prilagodili zahtjevu društva, da li negiramo stvaratelja samim time što se ponašamo kontra onome kakvim nas je stvorio?



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 17, 2006 2:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam pristalica promiskuiteta,pa prema tome ne smatram da je čovjek"po default-u" promiskuitetan,a posebno kada oformi porodicu.Siguran sam da nisam jedini koji ovako misli.Problem je u nama sto se bojimo to priznati.Siguran sam da znas da se promiskuitetna zena u našoj sredini naziva "prostitutkom",a koji bi "naziv" dao promiskuitetnom muskarcu.
Molim te samo da to ne budu epiteti tipa"zavodnik"ili"švaler".

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 17, 2006 5:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Koliko su nam "zivotinjski" nagoni upisani u genima i da li je neprirodno ici kontra nagona koje nam je svojom voljom podario Bog?

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 19, 2006 8:07 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To je samo mišljenje dotične novinarke. Upravo zato što to po defaultu nije, to ga razlikuje i savlja ispred svih ostalih životinja. Ali, mnogi se opet radije ponašaju kao životinje, a neki čak i gore. Nažalost, evolucija kod nekih ljudi ide unatrag umjesto unaprijed.

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
La'Magia
~ La Victoria Siempre ~
~ La Victoria Siempre ~



Godine: 38

Datum registracije: 23 Mar 2006
Poruke: 1584
Mesto: * Novi Sad *

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 19, 2006 10:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nije,ali ga bas tako slicni novinari prave. Mediji su cudo,ratuju,prave bolesti,panike,ljutske karaktere....Oni su zlo.
 
sarcastrator
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Maj 2006
Poruke: 62
Mesto: tuzla

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Maj 07, 2006 8:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa prvo treba definirati promiskuitet - covjeku je svakako (ma koliko to nama bilo ispod casti) jedini i najveci cilj da ostavi potomke. To je ono zivotinjsko u nama sto nikad nece isceznuti. A "promiskuitet" nam stvara vece sanse za ostvarivanjem tog cilja tako da .... Twisted Evil

_________________
Sarcasm 4ever!
 
sirenica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 53

Datum registracije: 11 Apr 2006
Poruke: 183
Mesto: Novi Sad

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 12, 2006 11:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da, mislim da jeste. Imam uverenje da ni jedan covek nije predodredjen da se posveti i preda samo jednoj osobi. E, sad, to sto neko ipak ostaje veran partneru, to ne znaci da je on bolji covek od onog koji svog partnera vara, vec samo da je on tako odlucio. S druge strane, ovakva odluka mnogima stvara i neprilike, jer vremenom postaju frustrirani i nezadovoljni, a ne cine nista da to promene, vec se slepo drze svog "kodeksa" ponasanja ( vernosti ). Rolling Eyes

_________________
Zivot se ne meri brojem udaha koje napravimo, vec trenucima koji nam oduzmu dah!
 
carpe diem
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 09 Jan 2005
Poruke: 719
Mesto: Novi Sad

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 10, 2006 6:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako mi smeta da ono sto je ljubav se naziva promiskuitetom i time dobija potpuno negativnu konotaciju. Ovakva vrsta lazne moralnosti i ovakav nacin zivota nije uvek postojao. razmislite kada nastaje porodica? Onda kada je doslo do izdvajanja siromasnih od bogatih! Bogati ljudi su hteli da da kapital koji su stekli ne podele sa ostalim ljudima iz zajednice i nisu vise imali potrebu da saradjuju. Zato se prvobitna zajednica rasparcava na sve manje jedinice gde se imovina na kraju ostavlja samo sopstvenim potomcima. Tu nastaje brak i monogamija. Neverovatno koliko nismo u stanju da se izdignemo iznad postojeceg sistema i dopremo do svoje prave ljudske prirode. Ljubav nije nesto sto moze da se potrosi...to nisu pare ili hrana. to nije nesto sto se cuva za posebne prilike da se ne bi istosilo. koliko je strasno sto u ovom potrosackom drustvu cak i nesto toliko prelepo kao sto je ljubav podleze toj politici. Nekada pomislim da su ljudi delicem svog mozga i svesni da nemaju dovoljno ljubavi za druge ljude i onda nadju jedno osobu i grcevito je stegno oko sebe i potpuno histerisu ako njihova partnerka/partner pogledaju nekog drugog. Sve se pretvorilo u trziste. Skola vam udari jednu cenu, na to se doda cena vaseg fizickog izgleda, zatim postojanje pozeljnih osobini i jos gomila gluposti i vama su okacili cenu na celu i vi umesto o ljubavi razmisljate da li mozete da nadjete partnera/ku koja ima fakultet/posao/pare/izgled... Kako je moguce da smo toliko prestraseni i da cemo radije biti konformisti i produkti glupog drzavnog uredjenja pre nego sto cemo se pobrinuti za svoju srecu? Mislim da je ljudski rod sposoban za mnogo vise!

_________________
Put do zvezda je samo etapa kruznog puta do sebe, i ako znas precicu nema potrebe da se puno lomatas po bespucima.Ne bato... Stigao si cim krenes...Cilj nosis skriven pod kaputom, istetovoran na grudima kao metu...
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 13, 2006 12:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne, ne verujem da je covek po svojoj prirodi promiskuitetan. isto bi bilo kada bi pitao da li je u covekovoj prirodi da bude samo sa jednom osobom u zivotu. u necijoj jeste, a opet u necijoj nije.
sto se mene tice nisam promiskuitetna. volim da kada sam sa nekim budem samo sa tom osobom i ni sa kim vise. jednostavno se ne pronalazim u tvojoj prici.
ne odlucijem se ja za vernost partneru zato sto okolina smatra da to tako treba. ja, licno ja, nisam u stanju da onoga sa kim sam prevarim. ja, licno ja, smatram da je to nisko, prljavo i meni ispod casti. ako vise ne zelim da budem sa nekim ja to jasno i glasno kazem ne zbog drugih vec iskljucivo zbog sebe.
jos mi se nije desilo da mi hormoni, nagoni (nazovi to kako hoces) toliko prorade da se ne mogu suzdrzati. pa upravo nas moc samokontrole i odvaja od zivotinja. sta bi bilo do nas kada bismo spavali sa svakim ko nas telesno privuce? neka hvala. ja svoje (zivotne, trenutne ili kakve god) partnere vrlo pazljivo biram.
sto se tice toga da mozda idem protiv svojih nagona...da to cesto radim i u tome nema niceg loseg. cesto imam 'nagon' da vicem, nekog udarim, uradim nesto nepromisljeno. naravno da takve 'nagone' kontrolisem. isto je i sa seksualnim. ja sam covek, a ne zivotinja. smisao svog zivota ne vidim u tome da udovoljavam svojim fizioloskim potrebama, niti u tome da ostavim potomstvo. ja sam mnogo vise od masine za razmnozavanje i odbijam da me bilo ko spusta na taj nivo.

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
bambina23
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 15 Feb 2006
Poruke: 85

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 10, 2007 11:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Covek je po defaultu bice koje misli,pa su zato oni koji su promiskuitetni smislili da je civek takav po prirodi da bi se opravdali...simple as it could be...
 
dekija85
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 06 Jan 2006
Poruke: 672
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 11, 2007 3:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nije jer je covek jedna velika zver

_________________
NO REMORSE NO REGRET
 
sarcastrator
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Maj 2006
Poruke: 62
Mesto: tuzla

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 19, 2007 9:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To sto neki nazivaju promiskuitetom zapravo je u sustini cisti zivotinjski nagon trazenja idealnog partnera i nista vise...

_________________
Sarcasm 4ever!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Da li je čovjek po default-u promiskuitetno biće ? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon