www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sibenik
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
PEPPO
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 23 Jul 2005
Poruke: 462
Mesto: ...

germany.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 19, 2006 11:58 pm    Naslov poruke: Sibenik Na vrh strane Na dno strane

Sibenik ima staru povjest-istoriju
a posto sam ja iz Sibenika
zelio bi znati sto vi mislite o tom gradu

evo jedna slika sto sam ljetos napravio


 
Vilenjakinja
Sašina Kumica
<b>Sašina Kumica</b>





Datum registracije: 28 Mar 2006
Poruke: 120889

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 23, 2006 7:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Šibenik je lip na svoj način, ja san bila više puta tamo pošto san iz Splita. Šibenik ima svoje pozitivne čari Wink
 
Ivankamaza
~Ljubav i Snovi~
<font color='blue'><b>~Ljubav i Snovi~</b></font>



Godine: 38

Datum registracije: 19 Okt 2004
Poruke: 53570
Mesto: ~ Paris je t'aime ~

france.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 23, 2006 9:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Šibenik

Istorija

Jedan od najstarijih gradova na istočnoj obali Jadrana, nalazi se u prirodnoj luci, na ušću reke Krke (Krka). Prvi se put spominje 1066. (P. Krešimir IV). Nakon vladavine hrvatskih vladara, nastupilo je ugarka vlast nad gradom, a zatim povremena vladavina Venecije. Od 15. veka Šibenik dolazi pod gotovo 400-godišnju vlast Venecije, a iz tog razdoblja potiče i najznačajniji kulturno-istorijski spomenik Šibenika - poznata šibenska katedrala sv. Jakova, građena u 15. i 16. veku. 1797. Šibenik ulazi u sastav Habsburške monarhije (uz kratkotrajnu vlast Francuske u vreme Napoleona) sve do 1918.

Kultura

Danas je Šibenik glavni grad, kulturno-prosvetno, administrativno i privredno središte Županije šibensko-kninske Republike Hrvatske koji broji 53 553 stanovnika ( 2005., zajedno sa prigradskim naseljima). Do 80-ih godina 20. veka Šibenik je bio jaki industrijski centar (fabrike "TEF" i "TLM"), šibenska luka je bila među najvećima u bivšoj Jugoslaviji, no dolazi do privrednog pada, a u 90-ima TEF prestaje s radom (fabrika je uklonjena), a TLM koji je znatno oštećen u ratu, znatno je smanjio proizvodne kapacitete. Od 1960. godine redovno se održava Međunarodni dečiji festival (počinje krajem juna i traje 2 nedelje), najveći kulturni događaj u Šibeniku, koji okuplja plesne, dramske, likovne i druge umetnike i društva iz celoga sveta. Turizam ima sve veći značaj.

Meteorološke odlike

U primorskom delu regije klima je izrazito mediteranska, a njen je veliki uticaj i na kontinentalnom prostoru regije. Na obalnom prostoru vrlo je visoka srednja godišnja osunčanost (2710 sati), prema unutrašnjosti insolacija se smanjuje. Temperature su leti relativno visoke, međutim ublažuje ih ugodan vetar maestral koji duva s mora na kopno. Uz obalu su zime umerene ili blage. Oborina je najviše zimi, a leta su pretežno suva. U najvećem delu šibenske regije prevladavaju vetrovi bura i jugo, uz obalni pojas i osvežavajući maestral.

Saobraćaj

Grad Šibenik ima izuzetno značajan saobraćajni položaj, dobre veze omogućuju direktne komunikacije. Okosnica je Jadranska turistička cesta s odvojcima do Drniša (32 km) i Knina (56 km) i dalje u unutrašnjost Hrvatske. U junu 2004, dovršetkom nekoliko deonica auto-putem Zagreb-Split, Šibenik je povezan sa Zagrebom auto-putem. Značajna je prometnica i železnička pruga koja vodi prema Zagrebu i Splitu. Vazdušni se saobraćaj odvija preko Splitskog aerodroma (50 km od Šibenika) i Zadarskog aerodroma (70 km od Šibenika).

Prirodna obeležja šibenskog područja

Reljef karakteriše vrlo razvedena obala, širok pojas zaleđa primorsko-dinarskog krša Zagore, brdsko-planinski prostor sa zavalom Plavno i plodnim poljima u kršu, Kninsko, Kosovo i Petrovo polje te severnom zaravni Bukovica s Prominom i kanjonom rijeka Krke i Čikole. Pejzaž regije je vrlo raznolik, a more je najveće bogatstvo i osnovni prirodni izvor koji određuje privrednu osnovu. Vazdušna dužina obale je 56,2 km, a stvarna čak 805,9 km. Na području županije nalaze se i dva nacionalna parka, Krka i Kornati. Prosečna gustina naseljenosti je 51,7 st. na km².
 
LaNa83
rizmalovo srculence
rizmalovo srculence



Godine: 40

Datum registracije: 20 Jun 2006
Poruke: 4308
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 29, 2006 3:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj grad!!!!!!Moj rodni grad!!!!!!Prelep i za mene najlepsi gde god da krenem ..uvek ce to i biti...i imam veliku zelju da ga u skorije vreme vidim...poseban smek ima stari deo...

_________________

....tvoja i u dobru i u zlu....
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 19, 2007 7:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ajme,ne vjerujem,sjedela sam u ovoj kavani tj kafiću na trgu na slici koji je LaNa83 postavila. Very Happy Very Happy No, nije bitno.U ovom gradu sam bila više puta jer imam nešto rodbine i jako me raduje kad idem u Šibenik jer znam da ću se carski odmoriti i nadisat svježeg vazduha,vidjeti malo mora..najviše me raduju stare,jako stare uzane uličice,tj sokaci ispreplitane sopstvenim smjerovima ka trgu, pune nekog specifičnog mirisa ( ne samo vlage Very Happy ).Pored Rijeke, Šibenik mi je omiljeni grad!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Sibenik Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon