www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Vuk ih nije namerno izostavio
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~
::  
Autor Poruka
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 25, 2007 8:34 am    Naslov poruke: Vuk ih nije namerno izostavio Na vrh strane Na dno strane

U skoli smo ucili da nas jezik ima 30 slova za 30 glasova. Da li je bas tako?

Postoji nekoliko glasova u srpskom jeziku za koje ne postoji slovo ili se koristi drugo umesto posebnog slova. U srpskom jeziku se oni pojavljuju retko ili u nekim dijalektima, pa zato i nema potrebe za smisljanjem posebnog slova. Do sada sam uspeo da otkrijem nekoliko tih glasova:

1. R se u recima "trn" i "ara" [vrsta papagaja] razlicito izgovara. U lingvistici su to dva razlicita glasa. U reci "trn" primeticete da R traje malo duze [osetite vibracije]
2. u srednjem Banatu postoji "otvoreno" E [isto kao obicno, samo su usta rasirenija, kao u eng. reci thEre]
3. naravno, necemo zaboraviti ni Sojica i pirocanski naglasak! Kj i Gj nemaju posebno slovo po IPA, ali zato postoji u makedonskom: Ќ i Ѓ.
5. verujem da ste cesto imali dilemu da li se pise "majca" ili "majica" ili nesto trece. To I je u stvari "muklo I" koje Ukrajinci pisu cirilicom kao Ii
6. "Šve" je glas koji postoji u svim jezicima. Nastaje kada pokusate da pevate suglasnike P, T, K, G...
7. isto smo ucili da se kaze "jedanAEst". Ta dva glasa, kada se ne izgovara "jedanAJst", u govoru se spoje u jedan glas [æ], ali mi to ne primecujemo jer nismo navikli da taj glas postoji u nasem jeziku. Tako da bi fonetski najpravilinije bilo da se napise "jedanæst".

[nastavicu cim se setim jos]



_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 25, 2007 2:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
1. R se u recima "trn" i "ara" [vrsta papagaja] razlicito izgovara. U lingvistici su to dva razlicita glasa. U reci "trn" primeticete da R traje malo duze [osetite vibracije]


To je tzv. kotrljajuće, alveolarno R, alveolar trill, rolling R ili rolled R Wink Najbolji primer kod nas je 'rt' ili 'srna' gde je R i nosilac sloga Wink Uglavnom se javlja u španskom, ruskom, poljskom,...

Postoji i ono 'drugo' R, tzv. grleno R kao u francuskom Wink

[quote]. "Šve" je glas koji postoji u svim jezicima. Nastaje kada pokusate da pevate suglasnike P, T, K, G...[quote]

Schwa Arrow ə Ja svojim učenicima taj glas opisujem kao 'glas mucanja', dakle, kada mucate, isečete 1 'muc' Razz i eto ovog glasa Very Happy

Dodala bih TZ/DZ glas kao u engleskom ili mađarskom 'tzar', ili 'Nazi' - nacisti, ili italijanskom 'Venezia, grazie' Wink

Ima toga još, kao što coco reče, nastaviću čim se setim još Very Happy

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 26, 2007 5:27 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Annabel_Lee je napisao/la sledeće:
Dodala bih TZ/DZ glas kao u engleskom ili mađarskom 'tzar', ili 'Nazi' - nacisti, ili italijanskom 'Venezia, grazie' Wink

Ima toga još, kao što coco reče, nastaviću čim se setim još Very Happy


Francuskog R nema, koliko mi se čini, u našem jeziku, ali ga (nažalost) sve češće čujem kod ljudi sa tom govornom manom (jednom čak i na radiju!). Usput, IPA (međunarodni fonetski alfabet) prepoznaje čak 8 različitih glasova sličnih R!
Inače, koliko sam čuo, na hebrejskom "šve" (ili "šva") znači "ništa". Wink

Setio sam se.
8. Prvo, taj glas TZ/DZ... Opisala si naše "C". Njemu je parnjak po zvučnosti glas "dz" (kao što T i S daju C, tako i D i Z daju DZ) koji takođe postoji u našem jeziku. Tačnije, postojao je, ali ga je vremenom zamenio glas Z, pa ga ima samo u zaboravljenim arhaizmima: dzindzov, bendzin (nije baš arhaizam, ali sam ga cuo od starijih ljudi) itd. U makedonskoj ćirilici se piše kao Ss. Čest primer za to je reč "ѕвезда" (zvezda), ali ne znam da li ima još reči u makedonskom sa tim glasom. Sad Čisto da znate gde stoji u makedonskoj azbuci: ...ежзЅијклљ...

9. U IPA postoji 5 varijanti glasa H, a naš jezik koristi samo dve: meko [h] i tvrdo [x]. Drugo je češće, verovali ili ne. Ovo prvo dobijamo kada lako kažemo "aha". Mada, postoji i treća varijanta, za koju nisam siguran kako se pise po IPA. Ima je u reči "Huknuti".

10. Verovatno često umesto da kažete "ne" - kažete "a-a" i odmahnete glavom. Taj glas između dva A se stručno zove "glotalni ploziv" i postoji u arapskom i havajskom jeziku (gde se obeležava znakom `). U prvom se zove 'ayn, a u drugom 'okina. Da ne bismo sad svi lomili jezik, ovo je jedini primer tog glasa u srpskom jeziku. Very Happy Prema IPA, taj glas se obeležava kao upitnik bez tačke, ali okrenut na levu stranu.

Valjda će se nastaviti... Rolling Eyes

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~ -> Vuk ih nije namerno izostavio Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon