www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Goranci
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
dellije
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 09 Dec 2005
Poruke: 35

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 07, 2006 9:21 am    Naslov poruke: Goranci Na vrh strane Na dno strane

Zna li neko odakle vuku korene Goranci iz Dragaša?

 
Bajadk
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 49

Datum registracije: 08 Mar 2004
Poruke: 1077
Mesto: Podgorica - Danmark

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 13, 2006 12:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo kaze predstavnik Goranaca, dr Harun Hasani, za Pravi Odgovor.
U stvari, ko su Goranci?


Na ovo pitanje, naš sagovornik detaljno daje odgovor:


„Na samom krajnjem jugu Srbije, na tromeđi između Kosmeta, Makedonije i Albanije, na obroncima Šar-planine, nalazi se područje specifičnog nacionalnog sastava - Gora sa Gorancima. Istina je da se o nama, doskora, malo znalo, ali mi smo etnička zajednica sa svojom istorijom, kulturom, jezikom, običajima, dakle, sa svim onim specifičnostima koje čine takvu zajednicu. Prema popisu stanovništva iz 1991. godine u Gori je živelo nešto više od 17 hiljada Goranaca grupisanih u 19 naselja i 3.270 domaćinstava.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 20, 2006 12:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Iskreno,cuo sam za njih,ali o njima vrlo malo znam.Pokusat cu malo vise sto naci o njima.

Evo nesto sto sam pronasao u Wikopediji.

Nakon Albanaca i Srba najmnogoljudnija zajednica na Kosovu su Bošnjaci. Trenutno (2005) na Kosovu živi oko 60.000 Bošnjaka, najvećim dijelom u Prizrenu i Dragašu. Interesantno je da kvart u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice nosi naziv Bošnjačka Mahala. Bošnjaci su većina i u općinama Vitomirica, Dobruša, te Sredačka Župa.

Historija
Gorani
Najveći postotak Bošnjaka Kosova čine Gorani odnosno Bošnjaci koji naseljavaju prostor Gore (Prizren, Dragaš i Šar-planinu). Bošnjaci s prostora Gore govore mješavinom bosanskog i makedonskog jezika, sa dosta turcizama i albanskih riječi, što zvuči veoma lijepo i arhaično. Međutim u javnoj komunikaciji govore bosanskim jezikom (ijekavica s dosta naglašenim akcentom karakterističnim za Bošnjake Crne Gore).

Običaji
Bošnjakinje koje žive na Šar-planini ponosno ističu kako nose bosanske dimije "smile" i za sebe kažu da su Bošnjake (što je specifičnost govora tog kraja, nastala kao modifikacija riječi: Bošnjakinja).

Politička situacija
Bošnjaci su politički organizovani oko tri bošnjačke partije:
· SDA (Stranka demokratske akcije) Kosova
· Inicijativa Prizrena i Dragaša
· Demokratska stranka Bošnjaka Kosova - DSB Kosova
Politički lideri Bošnjaka Kosova su trenutno Numan Balić, predsjednik SDA Kosova, te Džezair Murati potpredsjednik Skupštine Kosova i predsjednik DSB Kosova. Nedavno su Bošnjaci Kosova usvojili značajan politički dokument - Deklaraciju o učešću Bošnjaka u pregovorima o statusu Kosova, kojom se ističe snažna podrška nezavisnosti Kosova.
Bošnjaci Kosova su uspjeli organizovati nastavu na bosanskom jeziku u osnovnim školama u kojima ima Bošnjaka. Osnovana su i dva fakulteta, u Prizrenu i Peći, gdje se nastava pohađa na bosanskom jeziku. Na Kosovu izlazi i časopis na bosanskom jeziku pod nazivom "Alem", kao i TV program na bosanskom jeziku na Kosovskoj televiziji kojeg uređuje Nadira Avdić-Vlasi.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.


Poslednja prepravka: foryou10 datum Pon Feb 20, 2006 12:39 am; ukupno izmenjena 1 put
 
ZOTE
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Okt 2005
Poruke: 86

macadonia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 20, 2006 11:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Gorani su Makedonci Muslimani ako hochete da znate. Gorani su Makedonci koji su ime dobili po oblasti Gora koja zahvat delove Makedonije i Kosova. Njihov Majchin jezik je Makedonski.

Горанците со години на училиште учат на еден јазик, а дома зборуваат друг, токму поради административните поделби. Тие раскажуваат дека на училиште отсекогаш учеле на српски јазик, но имаат записи од 1947 година во кои учителите од Брод барале од тогашните власти да им се дозволи на децата во Брод да учат на мајчин македонски јазик. Ова барање на учителите од Брод до ден - денес е неисполнето. До 1956 година, според документите што им се издавале на Горанците, тие припаѓале територијално на Република Македонија. Во 1956 имало нова територијална поделба и Гора почнала административно да се води како територија на Србија.
Во Брод, исто како и во останатите 17 села во Гора, децата и денес учат на српски, но дома си зборуваат македонски. Нивниот дијалект е идентичен со оној во мијачкиот крај, разликата е само во верата.

Министерството за надворешни работи и Владата на Република Македонија треба најсериозно да го постават прашањето за статусот на областа Гора со 20 македонски села во кои живеат околу 16.000 етнички Македонци од исламска вероисповед - Горанците", се вели во барањето на Сојузот на Македонците со исламска религија, доставено и до Собранието на Република Македонија. Вчера за Горанците заседаваше Анкетната комисија за заштита на правата и слободите на граѓаните. Таа заклучи нивното барање под итно да се стави на дневен ред во Парламентарниот дом. Горанците бараат припојување на Гора кон матичната Македонија, или да се постигне договор за специјален статус што значи итно отварање на граничниот премин Стрезимир-Рестелица, посебна административна власт, двојно државјанство за сите Горанци и организирање на наставата на македонски јазик во основните училишта во 20-те села и гимназијата во општинскиот центар Драгаш.
Во реакцијата на Горанците стои дека во преговорите покрај иницијативата за областа Гора, се преговара и за приклучување на македонските села Герман, Огут, Нерав, Метежево и Мегленце, Генерал Јанковиќ со единаесет македонски села и фабриката за цемент "Шар" и Македонскиот Православен Манастир"Прохор


Горанците велат - Ние сме Македонци
30.04.2002

Околу 2000 Горанци од Косово во изминатиов период побарале македонско државјанство. Исмаил Бојда претседател на Сојузот на Македонци со исламска религија, вели - „државата на нас требаше многу порано да ни ги даде државјанствата, бидејќи ние сме Македонци“.

http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=8266
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 15, 2006 1:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zote, na zalost, bez ikakvih politickih ili nacionalnih razmirica ne mogu da se slozim sa tobom.Sama cinjenica da su goranci po govoru bliski makedoncima govori samo o geografskoj bliskosti ove dve nacionalne pripadnosti.Koliko ja znam, Goranci jesu u svakom slucaju potekli od pravoslavaca, o cemu svedoci i veliki broj crkava i manastira u samoj Gori, kao i razgovori sa onim Gorancima koji to zele da priznaju. Vecina tih goranaca tvrdi da se mnogo kasnije nakon turske vladavine najveci deo goranaca poturcio, tj primio muslimansku veru, a da su pre toga slavili slave, imali srpska imena, isli u crkvu.E sada, opet kazem sam Dragash je na tromedju izmedju Albanije, Srbije i BJR MAkedonije, tako da je vrlo tesko odrediti samo poreklo ovih stanovnika , no ovo je ono sto ja znam o njima.Moje je znanje svakako oskudno, pa ako neko zna bolje i vise bilo bi lepo da me ispravi.
A to da im je maternji jezik makedonski..hm...cinjenica je da ima mnogo vise slicnosti sa makedonskim nego sa srpskim,ali sad ko bi ga znao..u svakom slucaju mislim da ce vrlo tesko biti dati pravi odgovor na ovo pitanje.
"Во Брод, исто како и во останатите 17 села во Гора, децата и денес учат на српски, но дома си зборуваат македонски. Нивниот дијалект е идентичен со оној во мијачкиот крај, разликата е само во верата. "
Ne sum bila vo toj kraj, i mozebi navistina e taka, no jazikot koji oni go koriste ne e makedonski, barem oni taka kazuvaat, tuku goranski, sto e nesto slicno no sekako ne isto Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
ZOTE
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Okt 2005
Poruke: 86

macadonia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 16, 2006 1:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pinkie nema potrebe da se slozish sa mnom, ja ovo nisam izmislio nego prenosim to shto novinske agencije sa lice mesta prenose. Ne mozesh da mi kazseh da kada neko javno govori pred novinarima o svojim nacionalnim chustvama da ja pishem izmislice. Evo josh jedan dokaz:

08 септември 2003 година, Скопје, Македонија - После 13 години молења на Горанците и иницијативи на Светскиот Македонски Конгрес и Сојузот на Македонците со исламска религија, македонската влада конечно постигна договор со Владата на Србија и Црна Гора за отворање на граничниот премин Стрезимир-Рестелица.

А за да видиме колкава е хипокризијата на македонската власт доволно е да го имаме во предвид следното: И покрај волјата на 20.000 Горанци од Гора и на 40.000 Македонци со исламска религија од регионот на Срдечка Жупа до Призрен од скопската торбешка група да добијат и македонско државјанство, новата македонска влада престана со издавањето македонски државјанства и патни исправи за Македонците по потекло надвор од Македонија.

http://www.smk-wmc.org/index.asp?content=vest&id=110&vlang=mk

Горанците од Драгош на Косово земаат бугарски пасоши - дали негрижата кон нив го диктира идентитетот
Горанците кои живеат на Косово тврдат дека барањето бугарски пасоши не значи и менување на нивниот национален идентитет. Македонци сме по потекло, но немањето документи по распадот на СФРЈ и сложената процедура за стекнување македонско државјанство, принуди дел од нас да побараат бугарска патна исправа, велат тие. Горанците се околу осум илјади Македонци од муслиманска вероисповед кои живеат во 18 села на Косово на северозападните падини на Шар Планина. Општинскиот координатор на Драгаш, Зеќир Зарупи, каде што живеат најмногу Горанци изјавил дека двесте Горанци побарале бугарски пасоши и формирале бугарска национална заедница на Косово. Во денешното соопштението, Горанците ги демантираат наводите за формирањето бугарска заедница, но признаваат дека некои од нив побарале државјанство на Бугарија.

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=8827&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
 
Amerigo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Feb 2006
Poruke: 202

germany.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 04, 2007 9:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

interesantno. nedavno sam upoznao jednu djevojku koja mi kaze da je goranka. a ja nikada nisam cuo za njih. kazem joj kao sta ti je to. pomalo je glupo kada ne znas toliko naroda iz bivse YU.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 05, 2007 11:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam,na primer,čuo jednu neverovatnu tezu po kome su Goranci Srbi koji su za vreme vladavine Turaka ubijali Turke,pa da im se ovi ne bi svetili,oni su bežali u Goru(oblast na Kosmetu) uzimajući ''albanska'' imena ili imena koja su slična albanskim.Deluje poprilično neverovatno,ali ja sam mislio da je stvarno tako.Medjutim sad vidim da nije.A čuo sam da Goranci poprilično ''mrze'' Albance.Za one koje neznaju Igor Duljaj,naš reprezentativac,je Goranac.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
RODJAZMAJ
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 24 Mar 2007
Poruke: 23

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 25, 2007 3:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Goranci su Srbi muslimanske veroispovesti i nemaju veze sa siptarima poprilicno ih mrze sebe smatraju srbima i zadrzali su veciniu srpskih obicaja
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 27, 2007 12:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Poreklo je verovatno izmesano, ali cinjenice su sledece:
Goranci pricaju srpskim jezikom, muslimanske su veroispovesti imaju siptarska prezimena i slovenska (srpska) imena.

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
stimi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 57

Datum registracije: 02 Dec 2002
Poruke: 148
Mesto: off

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 05, 2007 10:57 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Goranci su malena etnička grupa u područjima Gore i Opolja, na sjevernim obroncima Šar-planine i tromeđi Kosova (Metohije), Albanije i Makedonije. Zbog udaljenosti ovoga područja od glavnih putnih pravaca, još uvijek su u velikoj mjeri očuvani elementi govornog jezika iz XVIII stoljeća pa i elementi staroslavenskog jezika, premda je primjetan i utjecaj albanskog. Goranci su islamske vjeroispovjedi. Prva džamija u selu Mlike sagrađena je još 1238.
 
kai79
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 25 Sep 2006
Poruke: 9

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 12, 2007 1:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Reponja je napisao/la sledeće:
Poreklo je verovatno izmesano, ali cinjenice su sledece:
Goranci pricaju srpskim jezikom, muslimanske su veroispovesti imaju siptarska prezimena i slovenska (srpska) imena.

U Albaniji nema prezimena na ic niti srba to je i danas zabranjeno.
Morali su uzet siptarska prezimena da bi sacuvali glavu .
Njih je i sam kralj u ono vreme oslobodio poreza i dao im povlascen status, zbog toga su jedini muslimani koji zale za monarhijom .
Ja sam cuo da su to mnogo dobri ljudi i miroljubivi .U gori do dolaska siptara nije se desilo ni jedno ubistvo dok ih albanci nisu poceli istreblivat
Sad ih cuva turski kvor valjda ce ih oni zastititi.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Goranci Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon