www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Vaš omiljeni mit/legenda
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> ~ Mitovi i legende ~
::  
Autor Poruka
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 22, 2006 4:19 pm    Naslov poruke: Vaš omiljeni mit/legenda Na vrh strane Na dno strane

Koji je Vaš omiljeni mit/legenda? Vaš omiljeni lik? Čija Vas mitologija najviše zanima i zašto? Kako su uticali na Vas, šta Vam se urezalo u pamćenje, šta ste naučili, šta biste preporučili?




_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 23, 2006 11:39 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Legenda o Bjelom bizonu, indijanska legenda, nešto preljepo i jako

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
ralfy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Jul 2006
Poruke: 63

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 09, 2007 3:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ranije sam se stalno bavio Egipatskom i Grckom mitologijom, ali sam se sad prebacio na nordijski i istocnjacku....
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 10, 2007 11:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne mogu se lako opredeliti za samo jedan mit...uopsteno mitologija me fascinira,nevezano za to koji je narod u pitanju.
Mislim da mitovi nisu izmisljotine,naklapanja ni plod necije maste....vise mi deluje kao nacin da se nesto bitno prenese i sacuva kroz jako,jako dug vremenski period Rolling Eyes
 
kapljica
ULT_RAS-ov Anđelak
ULT_RAS-ov Anđelak



Godine: 40

Datum registracije: 17 Avg 2005
Poruke: 1985
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 10, 2007 2:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Legenda o kralju Arturu i njegovim vitezovima okruglog stola, posebno Lanselotu.
Ne znam zasto, ali ovu pricu jos od detinjstva prosto obozavam. E sad, jel to istorija ili legenda, ljudi razlicito tumace...
Sto se mitologije tice, egipatska na prvom mestu, zatim Grcka.

_________________

Kad suze govore, istina razvaljuje
I svaka rec me obori s nogu
To sto si varao, to bih ti oprostila
Al' sto si mene - to ne mogu!
 
poison
~Chase The Sun~
<b>~Chase The Sun~</b>



Godine: 40

Datum registracije: 10 Jul 2004
Poruke: 6599
Mesto: ¤In The Land Of The Holy Sun¤

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 12, 2007 7:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Crna Kraljica ~ Barbara Celjska

Najpoznatija mitska stavnovnica Medvednice je Crna kraljica. Razne legende o ovoj moćnoj vladarici se protežu kroz mnoge hrvatske krajeve. Ona je, primjerice, prema predaji stvorila i Plitvička jezera: nakon velike žege i sparine koja je mučila narod, a ni nebo se ne htjede smilovati i poslati spasonosne kapi kiše, pojavi se na poljani Crna kraljica sa svojom veličanstvenom pratnjom. Ona pošalje silnu kišu, spasi narod od suše, i stvori Plitvička jezera.

Smatra se da je prvotno ova mitska figura nastala iz priča koje su se spredale u narodu o zloj Barbari Celjskoj, sestri Fridricha, glavnog aktera u priči o Veronici, nesretno okončaloj u Velikom taboru. Kažu da je ta Barbara bacala svoje ljubavnike s kula starih gradova u kojima je živjela, a među njima je i Medvedgrad.
Stara legenda kaže da je dala vragu i sebe i Medvedgrad. Kako je poslije zažalila svoje obećanje, htjede prevariti vraga, ali umre s prokletstvom: postala je kraljica zmija. I danas njeno veliko blago, zakopano negdje pod Medvedgradom, čuvaju zmije.

Črna kaljica je, narod pripovijeda, tako prozvana jer je uvijek bila u crno obučena. Bila je zla prema slugama i nitko nije smio ući na njen posjed - Medvedgrad. Ona je imala mnoge zvijeri, a među njima se posebno isticao njen ljubimac - veliki zlokobni gavran, kojima je strašila okolicu. Gavran je bio treniran da napadne one koji su se zamjerili Crnoj kraljici, kopajući im oči i trgajući kožu. Nekad je iz zabave njime maltretirala i svoje sluge.


~ Medvedgrad ~

Kad su Turci harali zemljom i stigli do Medvedgrada, nitko nije htio pomoći Crnoj kraljici da obrani svoj dom zbog njenog groznog ponašanja prema svima. Zato ona pozove vraga i zakune se: - Pukni, vrag, dam ti Medvedgrad! - Vrag se ne odazove njenim ponudama, sve dok ona ne veli: - Pukni, vrag, dam ti Medvedgrad i sebe! - i zaista vrag otjera Turke.
Sad je kraljica htjela prevariti nečastivog, ponudivši dvanaest vjedara zlata onome tko je triput oko tvrđave pronese i tako obrne kletvu. To nikome nije uspjelo, zbog paklenih stupica koje im je sam vrag postavio - pa kraljica bude još i gore prokleta. Kad je umrla, pretvori se u zmijsku kraljicu, a njene podanice čuvaju njeno zlato.
Postoji čak jedna priča da je neki mladić uspio ubiti zmiju što čuva zlato, ali ipak se nije usudio uzeti ga, znajući da je prokleto od Crne kraljice. Blago je vjerovatno u hodnicima koji povezuju Medvedgrad s crkvom Svetog Marka u Zagrebu, ili nekom drugom gornjogradskom lokacijom. No, nitko više neće prolaziti tim hodnicima, sve dok se prokletstvo ne skine: a to će učiniti onaj tko poljubi veliku zmiju i time je ponovno pretvori u lijepu Crnu kraljicu. Neki su pokušali, ali u zadnji čas ustuknuli od straha pa se čini da ipak prokletstvo nikad neće osloboditi skrivene hodnike grada.


~ Medvedgrad ~

Ove priče su čak potaknule jednu potragu za blagom u 18.stoljeću, piše u Krčelićevim kronikama. Kaže se da su za tu priliku Juraj Jelačić i Zagrepčanin Karlo Softić platili jednog mladog grbavca, kojeg je planina netragom progutala.

Srednjevjekovni grad Medvedgrad nije jedino sljemensko odredište priča o Crnoj kraljici. Jedne su godine, kažu, presušila sva vrela u okolici, osim dubokog bunara u Medvedgradu. Ljudi iz okolice su došli moliti od Crne kraljice vode iz njenog zdenca, no ona ih bez razmišljanja odbije. Ljudi nastaviše lutati po opasnoj šumi, dok ne dođoše do mjesta na kojem dotad nije bilo nikakve vode, a sad se pred njima zrcalio izvor. Istodobno je vrelo u Medvedgradu presušilo, a čudesni novonastali izvor dobije naziv Kraljičin zdenac.


~ Barbara Celjska ~


~ Kraljicin Zdenac ~

tekst preuzet sa....

_________________
 
~SonicLady~
~Smiley~
~Smiley~



Godine: 38

Datum registracije: 12 Avg 2004
Poruke: 11224
Mesto: tamo negde

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 12, 2007 3:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Uživala sam čitajući indijsku mitologiju... priče o stvaranju raja, svetog trojstva Brame, Višnua i Šive (stvaralac, održavalac i uništitelj univerzuma), priče iz Bhagavad gite (najviše priča o bici na polju Kurukšetre), Šrimad Bhagavatam-a i mnoge druge...

Takođe veliki utisak na mene ostavlja grčka mitologija - stvaranje sveta, rađanje Zevsa i njegove braće, i toliko mnogo drugih priča koje su nam prilično poznate Smile

Interesuje me i nordijska,kao i slovenska mitologija, i nadam se da ću uskoro nešto više pročitati i saznati i o njima Smile

_________________
The spaces between our fingers were created so that another person's fingers could fill them in. Hope you'll find your dream hand to hold you forever.
 
stimi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 57

Datum registracije: 02 Dec 2002
Poruke: 148
Mesto: off

germany.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 16, 2007 9:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grcka mitologija mi je jako zanimljiva
 
mrgude
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 14 Mar 2007
Poruke: 446

namibia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 16, 2007 9:57 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

grcka mitologija me je odusevila....


a nesto, na tu foru, sto sam bez daha citala je "Pakao" od Dantea Rolling Eyes

_________________
 
gemballa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Avg 2007
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 14, 2007 9:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najjaci su mitovi o bogovima podzemlja. Twisted Evil Smile
 
hetaira
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 28 Jul 2008
Poruke: 676
Mesto: Kotor

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 31, 2008 7:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grcka mitologija definitivno. Mit o Minotauru i Jasonu i argonautima Razz
 
zoki_73
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 50

Datum registracije: 25 Jul 2008
Poruke: 33
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 01, 2008 10:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

vampir,jedina nasa rec prihvacena u svetu.znaci srpska mitologija
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> ~ Mitovi i legende ~ -> Vaš omiljeni mit/legenda Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon