www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Granica moje slobode je tvoja sloboda (Mill)
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 09, 2006 10:41 pm    Naslov poruke: Granica moje slobode je tvoja sloboda (Mill) Na vrh strane Na dno strane

Slazete li se s ovom tvrdnjom?
'Granica moje slobode je tvoja sloboda.'
ili mislite da se aureliano opet napio ili da se nedaj boze naduvao?

Ako je granica moje slobode tvoja sloboda da li je se onda moja sloboda siri kad se tvoja suzava i obratno?
Ne daje li ova filozofska tvrdnja 'carte blanche' agresiji kao orudju za osvajanje novih granica slobode?
Ajd' filozofirajmo vec jednom, nismo dugo...



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 10, 2006 9:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pa ne mislim bas tako...granica moje slobode ne postoji..to je sto se tice mene,a ostali neka komentarisu
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 11, 2006 2:52 pm    Naslov poruke: Re: Granica moje slobode je tvoja sloboda (Mill) Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:
Slazete li se s ovom tvrdnjom?
'Granica moje slobode je tvoja sloboda.'
Ako je granica moje slobode tvoja sloboda da li je se onda moja sloboda siri kad se tvoja suzava i obratno?Ne daje li ova filozofska tvrdnja 'carte blanche' agresiji kao orudju za osvajanje novih granica slobode?
Ajd' filozofirajmo vec jednom, nismo dugo...

Ovim si i sam dao odgovor na sopstveno pitanje. Ako postoji crta koja razdvaja dve osobe, dve zemlje, dve povrsine, sasvim je logicno da se jedna strana siri naustrb one druge ukoliko se ta crta kojim slucajem pomera, osim ako govorimo o beskonacnosti u kojoj ne postoje granice Rolling Eyes Svako od nas kao individua poseduje sopstvenu slobodu koja nam daje mogucnost da zivimo, da se ponasamo kako se ponasamo, da se bavimo onim cime sa bavimo i ta sloboda nam u neku ruku odredjuje citav tok naseg zivota.Onog momenta kada neko pokusava da nam oduzme tu slobodu u bilo kojem smislu povredjuje prostor oko nas i stvara revolt. Jer sirenjem sopstvene slobode, taj neko pomera granice nase i ugrozava prostor oko nas...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)


Poslednja prepravka: pinkie datum Čet Okt 12, 2006 9:06 am; ukupno izmenjena 1 put
 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 11, 2006 9:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Jer sirenjem sopstvene slobode, taj enko pomera granice nase i ugrozava prostor oko nas...

Tacno,ali sta u tom slucaju podrazumeva rec ''sloboda''?
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 12, 2006 9:13 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hm...Slobodan čovek je onaj čovek koji ima vremena za sebe. Slobodan je onaj čovek koji nije zlostavljan i duševno uništen. Zato je sloboda cak bila imperativ u velikim revolucijama u kojima su se siromašni i otrcani suprotstavljali bogatima i moćnima. „Boriti se za ličnu slobodu!“ bila je recimo jedna od važnih krilatica Francuske revolucije.

La liberté personnelle est un de plus importante chose dans la vie de quelqu’un.*

* „Lična sloboda je jedna od najvažnijih stvari u nečijem životu.“(franc.)
Zato kada govorim o slobodi najcesce govorim upravo o slobodi ove vrste, ne o slobodi naroda kao naroda, slobodi stampe niti bilo cega drugog, jer se slobodom pojedinca podrazumevaju i sve ostale slobode o kojima mozemo mesecima diskutovati Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Moon Fairy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 50

Datum registracije: 12 Jan 2007
Poruke: 23

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 24, 2007 12:10 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
'Granica moje slobode je tvoja sloboda.'


Mislim da se time htelo reci da je svako slobodan da radi i zivi kako zeli, sve dok time ne ugrozava tudju slobodu, jer je dalje od toga vec agresija.
S takvim stavom se i ja slazem

_________________
On and on the rain will fall
Like tears from a star, like tears from a star.
On and on the rain will say
How fragile we are, how fragile we are.
 
crna_opasna_maca
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 02 Sep 2006
Poruke: 136
Mesto: Novi Sad

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 25, 2007 1:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moon Fairy je napisao/la sledeće:
Citat:
'Granica moje slobode je tvoja sloboda.'


Mislim da se time htelo reci da je svako slobodan da radi i zivi kako zeli, sve dok time ne ugrozava tudju slobodu, jer je dalje od toga vec agresija.
S takvim stavom se i ja slazem

Podrzavam..

_________________
..jer usne su mi trnje i ranice te znaj, a oci su mi crne ni pakao ni raj..
 
iiivan
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 06 Feb 2007
Poruke: 136
Mesto: Beograd

saudiarabia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 10, 2007 2:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

malo glupo shvacena ta granica, vise kao moja sloboda je da radim sve sto zelim a da pritom ne diram tudju slobodu( ne povredjujem nikog, ne otimam), a zar stvarno mislis da je onaj koji siri svoju slobodu na racun drugih stvarno slobodan?
 
ekonomista87
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 20 Sep 2006
Poruke: 278
Mesto: Vojvodina, Pancevo

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 10, 2007 7:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

smatram da kada neko siri granice svoje slobode moze suziti tudju slobodu ukoliko se te osobe ne slazu Confused
 
Bestija_NeOpravljiva
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 06 Apr 2005
Poruke: 188
Mesto: Banjaluka

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 11, 2007 9:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Slazem se sa tom definicijom.
Tako nesto su ljudi ubacili i u same zakone. Ti si slobodan raditi sta zelis, sve dok time ne ugrozavas nekog drugog.
Kad ugrozavas drugog, tu prestaje tvoja sloboda, a krece zlocin, koji se kaznjava.

_________________
Zivot na Zemlji je skup, ali barem ukljucuje besplatno putovanje oko Sunca.

Bigamija - jedna zena previse.
Monogamija - takodje.
 
gogio
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 14 Maj 2006
Poruke: 67
Mesto: Herceg Novi

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 12, 2007 1:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Civilizovani ljudi su stalno sputani nekim pravilima, a ta pravila su granice. Na ovaj nacin mi ne narusavamo slobodu drugih niti oni nasu. Prema tome smatram da je Mill u pravu. Kada je covjek poce da zivi u grupi pojavila su se i ogranicenja slobode. Samo kada bi bio sam na zemlji covjek ne bi imao ogranicenja svoje slobode!! Aj pobij majkovicu
 
please
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 25 Apr 2006
Poruke: 1427
Mesto: pogresna drzava

france.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 21, 2007 11:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pa nego,
necija preterana sloboda ubija uvek neku tudju slobodu Wink
kao moj komsija koji je "slobodan" raditi sta hoce
narusava slobodu svih ostalih ziveti "slobodno",nemati mir...

_________________
www.ONE.org
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Granica moje slobode je tvoja sloboda (Mill) Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon