www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Silovanje
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 12, 2007 3:03 pm    Naslov poruke: Silovanje Na vrh strane Na dno strane

Silovanje

Silovanje je svako prisiljavanje na spolni odnos ili s njim izjednačenu spolnu radnju, upotrebom sile ili samo prijetnjom.

Silovanje je kazneno djelo.

Više od 95% žrtava silovanja su ženskog spola.
_________________________________________________

Pokušaj silovanja često je jednako traumatičan kao i silovanje. Iako je žrtva uspjela osujetiti silovanje, ili muškarac nije bio sposoban za penetraciju, posljedice takvog iskustva mogu biti vrlo teške. Pokušaj silovanja, isto kao i samo silovanje, potrebno je shvatiti s maksimalnom ozbiljnošću.

Uobičajene reakcije na silovanje

Psihološka trauma izazvana silovanjem može biti teška i dugotrajna. Budući da ljudi na stres reagiraju na različite načine, nije moguće točno predvidjeti kako će se silovana osoba osjećati. Međutim, postoje neke uobičajene reakcije žrtava silovanja. To su:

1. Šok i nevjerica.
"Osjećam se otupjelo."
"Ne mogu vjerovati da mi se to dogodilo."
"Osjećam se isključeno iz svog života i od drugih ljudi."

U početnoj fazi, većina žrtava silovanja reagira šokom i nevjericom. Mogu se osjećati otupjelo i omamljeno, otuđeno od drugih ljudi. Žele zaboraviti što im se dogodilo i izbjeći ljude i situacije koje ih podsjećaju na napad.

2. Prisjećanje onoga što se dogodilo i kakav je to osjećaj bio.
"Ponekad ne mogu prestati razmišljati o tome."
"Tjednima nisam mogla oprati sa sebe njegov smrad."
"Sjećanje se vraća niotkuda. Osjećam se kao da se sve opet događa."

Mogu postojati razdoblja kada je žrtva zaokupljena mislima i osjećajima o napadu. Može imati neželjena sjećanja ili flash-backove i noćne more. Kada razmišlja o onome što se dogodilo, može ponovo doživjeti neke senzacije i osjećaje koje je imala za vrijeme napada, kao što su strah i osjećaj bespomoćnosti.

3. Snažne emocije.
"Osjećam se jako tužna, kao da sam izgubila dio sebe."
"Osjećam jaku ljutnju kakvu do sada nisam nikada osjetila."

Mnoge žrtve doživljavaju snažne emocije kao posljedicu silovanja. Ponekad to može biti ljutnja. Također mogu osjetiti anksioznost ili depresiju.

4. Fizički simptomi.
"Nisam mogla spavati noću. Ne bih mogla zaspati, a onda bi se budila svake noći točno u isto vrijeme kada se dogodilo silovanje."

Neke žrtve imaju fizičke simptome, kao što su problemi sa spavanjem, glavobolje i bolovi u trbuhu. Teško se koncentriraju na svakodnevne obaveze. Također, žrtve često dožive promjenu u seksualnosti, kao što je gubitak interesa za seks ili izbjegavanje seksualnih situacija.

5. Osjećaj straha.
"Svake večeri kada dođem kući pretražim cijeli stan. Gledam u ormare i ispod kreveta kako bi bila sigurna da nikoga nema."
"Zbog toga što se bojim ne mogu izaći po noći sama."

Strah za osobnu sigurnost gotovo je univerzalna reakcija na silovanje. Žrtve često osjećaju strah u situacijama i na mjestima na kojima se nikada prije nisu plašile. U situaciji silovanja žrtve se osjećaju bespomoćno i/ili prestravljeno od straha da će biti ubijene ili ozbiljno ozljeđene. Nakon toga još neko vrijeme mogu se osjećati prestrašeno i ranjivo.

6. Okrivljavanje sebe i osjećaj srama.
"Osjećala sam se kao da sam ja kriva, vjerovala sam mu..."
"Pitala sam se hoće li dečki misliti o meni da sam oštećena roba."

Osjećaj krivnje i srama također su česte reakcije. Zbog krivih vjerovanja o silovanju žrtve mogu okrivljavati sebe, sumnjati u vlastito rasuđivanje, ili se pitati jesu li one na neki način odgovorne za napad. Osjećaj krivnje i okrivljavanje sebe mogu biti pojačani reakcijama drugih ljudi, koji zbog raširenih mitova o silovanju mogu kriviti žrtvu ili kritizirati njeno ponašanje.
Žrtva može osjećati i sram. Neke žrtve govore o tome da se osjećaju prljavo i poniženo, te kao da im je smanjena vrijednost.

7. Svaka osoba je drugačija... treba proći neko vrijeme da bi se osjećala bolje.
"U jednom trenutku osjećam se dobro i mislim da se mogu nositi s onim što se dogodilo, a već se u sljedećem osjećam preplavljena i slaba. Ponekad mi se čini da nikada neće proći."
"Prošlo je 8 mjeseci od kada sam silovana. Još uvijek je stalno tu, ali više ne razmišljam o tome svaki dan."

Svaka osoba je jedinstvena. Iako mnoge žrtve doživljavaju slične reakcije, još uvijek postoje individualne razlike u načinu na koji reagiraju na traumu silovanja. Moguće je osjetiti samo neke ili sve od navedenih simptoma. Oni se mogu javiti neposredno ili nakon nekoliko tjedana ili mjeseci. Određene situacije, kao što je susret s napadačem ili svjedočenje na sudu, mogu pojačati simptome ili učiniti da se oni ponovno jave nakon razdoblja tijekom kojeg se žrtva osjećala bolje.
Dr. sc. Ana Kandare



_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 12, 2007 3:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Što da učinim ako sam silovana?

Otiđi na neko sigurno mjesto.


Ako želiš prijaviti zločin ODMAH obavijesti policiju. Prijavljivanje zločina može ti pomoći da ponovno stekneš osjećaj osobne moći i kontrole. Također može pomoći da zaštitiš druge potencijalne žrtve.


Nazovi prijateljicu, člana obitelji ili neku drugu osobu kojoj vjeruješ i zamoli je da ostane s tobom.


Sačuvaj sve fizičke dokaze o napadu. Nemoj se tuširati, kupati ili prati zube. Spremi svu robu koju si nosila u trenutku napada. Svaki pojedini komad odjeće stavi u odvojenu papirnatu vrećicu. Nemoj koristiti plastične. Nemoj ništa dirati na mjestu gdje se napad dogodio.


Otiđi na hitnu pomoć. Čak iako misliš da nemaš nikakvih tjelesnih ozljeda, ipak ti je potreban liječnički pregled zbog mogućnosti prenošenja spolnih bolesti ili zbog trudnoće.


Ako sumnjaš na to da ti je netko podmetnuo drogu (rape drug) traži od liječnika da ti napravi pretragu urina. Prisustvo droga kao što su Rohypnol i GHB lakše se otkriva u urinu nego u krvi.


Zapiši sve čega se možeš sjetiti o napadu, uključujući opis napadača.


Razgovaraj sa psihologom ili nekim drugim profesionalcem, koji ima iskustvo u radu sa žrtvama silovanja, o emocionalnim i fizičkim posljedicama napada.


_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 12, 2007 3:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako mogu pomoći prijateljici koja je silovana?

• Vjeruj joj.
Najčešći strah žrtava silovanja, pogotovo onih koje su silovane od nekoga koga poznaju, je taj da im se neće vjerovati da se to dogodilo. Istraživanja pokazuju da su žene 4 puta češće silovane od muškaraca koje poznaju nego od stranaca. Prihvati ono što čuješ - čak i ako je muškarac o kojemu je riječ popularan i poželjan, čak i ako se čini da je žrtva zbunjena i teško joj je izraziti svoje misli i osjećaje. Ona je u šoku. Ona može djelovati i smireno i potpuno pribrano, što se može činiti neprikladnim za nekoga tko je silovan. Oba ekstrema su moguće i normalne reakcije.


• Slušaj.
Budi tu. Ne prosuđuj. Pronađi mjesto na kojem možete biti nasamo i pusti je da priča. Ona možda neće početi odmah govoriti, zato budi strpljiva. Daj joj do znanja da je to što je slušaš važnije od bilo čega drugog. Dozvoli joj da svojom brzinom ispriča što joj se dogodilo.


• Budi strpljiva.
Zapamti: tvojoj je prijateljici potrebno vrijeme da se suoči sa zločinom.


• Utješi je.
Pokušaj je umiriti ako je uznemirena. Ona će možda htjeti fizički kontakt ili zagrljaj, a možda i ne. Ponudi joj čaj, kavu, juhu ili deku. Svaki od tih prijedloga pruža žrtvi osjećaj topline i sigurnosti što predstavlja kontrast u odnosu na ono što je upravo doživjela.


• Naglasi da silovanje nije njezina krivica.
Izbjegavaj pitanja koja zvuče kao da je okrivljavaju za njene postupke, kao što su "Zašto nisi vikala?" ili "Zašto si otišla u njegovu sobu?". Dozvoli joj da govori o svojim osjećajima krivice ako želi, ali jasno joj kaži da je silovatelj kriv za silovanje, a ne ona.


• Ohrabri je da potraži profesionalnu pomoć, psihološku i pravnu.
Odmah nakon silovanja žrtva možda neće biti u stanju potražiti profesionalnu pomoć. Pomozi joj u tome.

• Ohrabri je da sačuva dokaze.
Što ranije se silovanje prijavi, to je veća vjerojatnost da će počinitelj biti uhvaćen i osuđen. Upravo zbog toga što mnoge djevojke zbog šoka danima, tjednima ili mjesecima ne razmišljaju o prijavljivanju, ključni dokazi budu izgubljeni. Važno je da obavi liječnički pregled prije nego što opere ruke, lice, tijelo i zube. To je izuzetno važno zbog toga što na žrtvi mogu biti pronađeni dokazi kao što su krv, dlake, slina ili sperma silovatelja, pa je važno da se oni ne operu. Može se presvući, ali neka spremi svu odjeću u papirnate vrećice (svaki komad odjeće u zasebnu vrećicu).


• Otiđi s njom u bolnicu čak i ako se ne čini da je ozlijeđena.
To je važno zbog pretraga na trudnoću i spolno prenosive bolesti.


• Pomozi joj da sredi svoje misli, ali joj dozvoli da sama odluči što učiniti.
To je važno zbog toga što žrtve silovanja izgube osjećaj kontrole. Roditelji silovanih maloljetnica možda žele prijaviti silovanje, ali to ne mora biti najbolji izbor za njihovo dijete. Pokušaj odvojiti vlastite osjećaje od onoga što je najbolje za njezin oporavak.


• Budi dostupna.
U tjednima i mjesecima nakon silovanja daj joj do znanja da si tu ako te treba i da ti se može obratiti. Kada ti se obrati posveti joj vrijeme i pažnju.


• Nauči o posljedicama silovanja.
To će pomoći tebi da razumiješ sve faze kroz koje će ona prolaziti. Ono što naučiš podijeli s njom.


• Potraži pomoć za sebe.
Bilo bi dobro da razgovaraš s nekim, osim sa žrtvom silovanja, tako da možeš proraditi i svoje osjećaje u vezi sa silovanjem i njegovim posljedicama.


Kako mogu smanjiti rizik od silovanja?

• Ne ostavljaj svoje piće tako da ti netko može usuti drogu u njega, niti ne prihvaćaj piće iz boce koja nije pred tobom otvorena.


• Na tulum idi s grupom prijatelja. Dođite zajedno, pazite jedan na drugoga i otiđite zajedno.


• Budi u svakom trenutku svjesna svoje okoline (npr. nemoj se napiti tako da ne znaš što se događa oko tebe).


• Nemoj si dozvoliti da ostaneš nasamo s nekim koga ne poznaješ ili kome ne vjeruješ.


• Razmisli o stupnju intimnosti koji želiš u odnosu i jasno daj do znanja do kuda si spremna ići.

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 01, 2007 11:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako bolna tema...Nikada nisam bila u kontaktu sa nekim ko je prošao kroz taj pakao, ali imam utisak da bih ja morala biti jaka kao stena kako bih pružila podršku toj osobi, a tek ona... Neutral

Citat:
Ako želiš prijaviti zločin ODMAH obavijesti policiju. Prijavljivanje zločina može ti pomoći da ponovno stekneš osjećaj osobne moći i kontrole. Također može pomoći da zaštitiš druge potencijalne žrtve.


Svakako, ma koliko da je policija nekad neefikasna, oni su jedini koji u ovom smislu mogu da proprate sve i adekvatno kazne i pruže prevenciju. Sem ako Ona ne reši da uzme macolu u ruke, ali što da robijaš zbog gada Evil or Very Mad Njega je Bog kaznio kad ga je stvorio.

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 01, 2007 11:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

da ali nazalost, kakav je sud kod nas, silovatelji dobijaju male kazne za to sto su uradili...

ili se desi da ga ne uhvate...

a ono sto najvise mrzim je da moze i da se dokaze da je devojka sama izazivala sudbinu Evil or Very Mad


elem, ne podrzavam nikakav vid zlostavljanja, a reci silovanja se jezim

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 01, 2007 11:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
a ono sto najvise mrzim je da moze i da se dokaze da je devojka sama izazivala sudbinu Evil or Very Mad


Au, da, na to sam zaboravila Evil or Very Mad Kriva je što ima grudi i guzu, da, da Evil or Very Mad

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
CecaR.
Luče iz Urugvaja
Luče iz Urugvaja





Datum registracije: 04 Maj 2007
Poruke: 1232
Mesto: Montevideo

uruguay.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 02, 2007 4:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Silovanje je najgora stvar sto se zeni moze desiti. Za nasilja taka treba odgovarati svako.

_________________
Poznata, vidjena, slavna Wink
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 15, 2007 12:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kazneni zakon mijenjati.Da li silovatelj mora 15-20 godina u zatvor pitanje je koliko bi "odvaznih "bilo.

Kantonalni sud u Tuzli osudio je Franju na četiri godine zatvora za djelo za koje je predviđena kazna od pet do petnaest godina, što znači da je u ovom slučaju čak i zakonom predviđena kazna umanjena. U obzir je uzeto njegovo "priznanje krivičnog djela, kao i činjenica da je u vrijeme izvršenja krivičnog djela njegova sposobnost da shvati značaj djela i mogućnost da upravlja svojim postupcima bila bitno smanjena, njegova starosna dob, u smislu da se radi o starijoj osobi, da je narušenog zdravlja, dosadašnja neosuđivanost, te kajanje zbog počinjenog djela".

S druge strane, očito je da sud nije smatrao previše bitnim okolnosti koje su prethodile samom događaju, kao i okolnosti koje su nastupile nakon izvršenja krivičnog djela, a koji se odnose na oštećenu maloljetnu osobu. Kako će ona nastaviti živjeti u sredini u kojoj je "označena" i kako će nastaviti ići u školu u kojoj je "odbačena"? Vrhovni sud u Sarajevu, nažalost, potvrdio je presudu Kantonalnog suda Tuzla.

www.bhdani/arhiva.com

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
gric202
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 13 Mar 2005
Poruke: 570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 15, 2007 2:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Crnibiser, svaka čast za info tekst baš je korisno.
A u vezi istog stvarno mislim da je svaki komentar suvišan...
 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 17, 2007 12:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jako teska tema. Zlocin koji me uzasava. Toliko da sam se prosto premisljala da li da otvorim ovu temu ili ne.Poznajem jednu osobu koja je prosla kroz to traumaticno iskustvo. Silovatelj je bio lokalni kriminalac koji je naterao da u policijij prizna da je ona to izazvala (imala je 14god) pod pretnjom da ce joj zapaliti kucu i pobiti porodicu! Uradila je kako je trazio!
Uzasan udarac za njen ego,psihu, za njenu bit!!!!!
Zatvorska kazna od 5-15godina nije dovoljna, najmanje 10godina robije za zivotinju koja je u stanju nesto tako da ucini!!!!
 
sara_x
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 02 Apr 2007
Poruke: 115

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 17, 2007 3:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kakva kazna Question Question Question
Bože mi oprosti, ali ja bih te silovatelje na kolac, kao nekada... I to po dvojicu, neka se gužvaju malo...

_________________
Moć nad ljudima, krije se u poznavanju njihovih malih tajni
 
gargamelko
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 06 Maj 2006
Poruke: 100
Mesto: Sabac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Avg 19, 2007 10:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Te ljude treba na dozivotnu robiju. I takodje svaki dan im ubaciti u celiju pa bar dvoicu "gorila",pa da mu to isto rade. Mad Mad

_________________
Ko zna zasto je to dobro.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Silovanje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon