www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Prijepolje
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
kirfan
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Mar 2005
Poruke: 6
Mesto: Prijepolje

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 12, 2005 10:54 am    Naslov poruke: Prijepolje Na vrh strane Na dno strane

:oops: Jeli neko bio u Prijepolju? :oops:

 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 12, 2005 11:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Istorija grada
- u kratkim crtama -

Tragove o životu stanovništva prijepoljskog kraja možemo pratiti od praistorije pa do naših dana. Na prostoru prijepoljskog kraja i srednjeg Polimlja pronadeno je, otkriveno, proucavano i prouceno mnoštvo pokretnog i nepokretnog arheološkog materijala koji pripada razlicitim periodima ljudske civilizacije. Posebno je interesantna rimska nekropola na lokalitetu " Dvorine " na Kolovratu iz rimskog perioda u kojoj su nadeni predmeti od keramike, stakla, bronze, srebra i zlata.Prijepolje je prvi put spomenuo Gijom Adam 1332 god. dok se ono u dubrovackim i istorijskim izvorima prvi put pominje 1343. god. kao trg manastira Mileševe. U istorijskim izvorima dokumenata Prijepolje se razvilo kao drumsko naselje na karavanskom putu poznatom pod nazivom "dubrovacki drum ", koji je povezivao centralne i istocne delove Balkana sa srednjim delom jadranske obale.Tu su se susretali trgovci koji su pratili karavane, ponosnici koji su završavali svoj naporan posao, ponosnici koji su preuzimali robu i dr. Karavanskim putem putovalo se pešice ili na konjima preko vrletnih i besputnih planina i to, bez malo, neprohodnim šumama prepunim opasnostima svake vrste. Sama udaljenost izmedu Dubrovnika i Mileševe bila je tada mnogo veca i mogla se savladati za nekoliko dana. Kako je put prolazio kroz šume pune razbojnika u mnogima mestima su bile postavljene posade vojnika radi obezbedivanja puteva i to po sledecim uslovima kolektivne odgovornosti : " Ako na tim putevima neko pogine ili mu propadne imetak, neka se svi cuvari one varoši kojoj taj put bude bliži prisile da nadoknade štetu". Zbog toga je na putu bilo i seljaka koji su bili obavezni da po ceo dan stražare šumom, motreci tako imali razbojnika. Udaranjem o jedan mali doboš davali su do znanja prolaznicima da nema nikakve opasnosti. U srednjem veku prijepoljski kraj, srednje Polimlje i cela dolina Lima bili su osovina stare Raške i njena najnaseljenija i najnaprednija oblast. U župama doline Lima, Dabru, Crnoj Steni, Zvijezdu, Bihoru, Ljubovidi, Budimlju i Plavu podignuto je oko sedamdesetak manastira i crkava. Stoga su tada njene župe u dolini Lima i njegovih pritoka prestavljale jednu od najvažnijh maticnih delova Srba Nemanjine država i njenih potomaka. O tome svedoce mnogi spomenici medu kojima su najznacajniji : Davidovica kod Brodareva i Mileševa kod Prijepolja koju je na ušcu Kosatice u Mileševku podigao kralj Vladislav Nemanjic, krajem druge decenije XIII veka, izmedu 1218. i 1219. god. Zahvaljujuci cinjenici da se odlikuje izuzetnim freskama i što se u njemu dugi niz vremena nalazio grob Svetog Save, prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja manastir Mileševa ima izuzetan ugled. Izmedu ostalog u njemu se 1377. god krunisao bosanski ban Tvrtko za kralja Bosne i Srbije a tokom XV veka tu je bilo sedište Mileševske mitropoljije da bi kasnije u XVI veku u njemu radila i jedna od prvih srpskih štamparija.Najcuvenije freske Mileševa su autenticni lik Sv. Save i Beli Andeo kojim je Evropa pozdravila Ameriku kada su uspostavljene prve satelitske veze izmedu istih. Danas je mileševa stavljena pod zaštitu UNESK-a. Za vreme veoma duge turske vladavine podignuto je više objekata. Medu njima najpoznatiji su Ibrahim pašina džamija i Sahat Kula. Ibrahim pašina džamija u Šarampovu, verovatno je sagradena u XVI veku. To je vrlo lepa i privlacna džamija s jednim minaretom, a pokrivena je ceramidom. Prijepoljski kraj je poznat po veoma burnoj prošlosti koja je sastavni deo Prvog srpskog ustanka, babinske bune 1875. god., javorskog rata 1876. god, raonicke bune, balkanskih ratova i oba svetska rata.

Toliko od mene Wink

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 15, 2005 3:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

GEOGRAFIJA GRADA
- u kratkim crtama -


GEOGRAFIJA GRADA






Prijepoljski kraj se nalazi u jugozapadnom delu Srbije na prostoru srednjeg Polimlja izmedu 4309'25'' i 4329'42'' severne geografske širine i 1927'00'' i 1953'45'' istocne geografske dužine. Prosecna nadmorska visina podrucja je iznad 1200 m, što ukazuje da se radi o brdsko planinskom kraju, cija je najviša tacka vrh planine Jadovnik ( Katunic ) sa 1734 m, a najniža na ušcu Mileševke u Lim na 440 m nadmorske visine. Prijepolje preseca dolina Lima pravcem jugoistok - severozapad, sa kojom se povezuje veci broj manjih reka. Na dodiru reka Lima i Mileševke, sa njihove desne strane, na prostorima recnih terasa i aluvijalnih ravni razvilo se staro Prijepolje. Prijepolje i njegova okolina su aktivno povezani sa susednim mestima Crne Gore i Srbije. Južno od Prijepolja, dolinom Lima put ide prema Bijelom Polju, udaljenom oko 55 km i dalje Mojkovcu, Kolašinu, Podgorici i Baru, a severno od Prijepolja prema Bistrici udaljenoj 10 km, gde se put racva u dva smera, jedan prema Novoj Varoši udaljenoj od Prijepolja oko 27 km i drugi prema Priboju udaljenom oko 30 km, koji dalje preko planine Zlatibor ide prema Užicu, Požegi, Kosijericu, Valjevu, Beogradu i drugim mestima. Zapadno od Prijepolja put vodi dolinom Seljašnice preko planinske visoravni Jabuke prema Pljevljima udaljenim oko 30 km, a istocno od Prijepolja dolinom Mileševke i planine Jadovnik prema Sjenici, udaljenoj oko 30 km i dalje prema Novom Pazaru, Prištini i Skoplju... ...Prijepolje se smestilo na dodiru maritimnih i kontinentalnih vazdušnih masa. Od mora je vazdušnom linijom udaljeno 140 km, a od Panonske nizije 160 km. Medutim, izmedu Jadranskog mora i Panonske nizije isprecili su se visoki planinski venci cija visina mestimicno prelazi i preko 2500 m. Oni sprecavaju dublje prodiranje kontinentalnih i maritimnih uticaja na prostoru prijepoljskog kraja. Stoga se Prijepolje može ubrajati u gradove sa umerenom - kontinentalnom klimom koja je znatno modifikovana reljefnim uticajem. Središnja godišna temperatura je oko 9.3C. Srednje najniže temperature vazduha su u Januaru oko -2.8C, dok su srednje najviše u Julu sa oko 19.1C. Srednja godišnja kolicina atmosferskih padavina u Prijepolju iznosi oko 789.5 mm / m2 površine. Medutim, za vegetaciju je mnogo znacajniji raspored kiša po mesecima, intezitetu i gustini padavina. Najveca kolicina padavina se izluci tokom leta i jeseni a najmanja tokom zime i proleca... Lim je najveca rekaPrijepoljskog kraja te su svi manji vodeni tokovi upravljeni prema njemu. On ima odlike kompozitne doline jer se u njoj izmedu Bijelopoljske i Pribojske kotline, naizmenicno smenjuju klisure sa recnim proširenjima - kotlinama. Sa leve strane u Lim se ulivaju Gostunska, Slatinska, Komaranska reka, Gracanica, Mioska, Ratajska, Seljašnica i Ljupca a s desne Grobljanska, Stranjanska, Dubocica, Kruševica, Ribnjak, Zebuda, Mileševka i Bistrica. Najveci broj istih ima bujicni karakter ...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
bobale
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 8

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 24, 2005 10:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam bio par puta, i grad me nije baš nešto oduševio Rolling Eyes
 
pozer
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 28 Mar 2005
Poruke: 36
Mesto: BEOGRAD

greece.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 28, 2005 4:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bio sam letos na kratko,nije lose mali gradic
 
slajdzo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Jan 2004
Poruke: 8
Mesto: beograd

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 30, 2005 5:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cuj zna li pa rodjen sam tamo , najbolji grad na planeti a i sire
a da ne bi polemiso sa ovim gore jednostano niste u pravu em nije mali em je lep
I veliki pozdrav za DaDaG

i naravno pozdrav za kirfana
gde si skinuo grb Prijepolja
 
Kylix
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 16 Jan 2006
Poruke: 63

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 17, 2006 5:08 pm    Naslov poruke: Prijepolje Na vrh strane Na dno strane

Moja prva porukica na ovom forumu... ne snalazim se bas najbolje.

Pa ja sam iz Prijepolja. Nije bas da nikad ne pozelis da odes odavde, ali ja sam se svojevoljno vratila.

A vi ga svojevoljno posetite... tamo negde u aprilu ili u maju.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 18, 2006 9:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

prolazila jesam kroz njega i iskreno nije me bas nesto narocito odusevio..mada ne mogu reci ni da je los grad..sasvim prosecan...ima lepih delova, i jako pametne omladine.Imala sam koleginicu na faksu iz prijepolja..strasno pametna cura, vidi se da imaju jako obrazovanje tamo

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Maja S.
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 43

Datum registracije: 18 Jun 2005
Poruke: 1570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 20, 2006 10:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da, bila sam...kada sam bila mislim peti razred osn. skole. Imam familiju tamo i kada smo odlazili na more svratili smo bili na jedno par dana. Meni se taj gradic dopao.

Pozdrav za sve u Prijepolje.

_________________
"Strast je zaludjenost nekom osobom, želja za nekim...Kada strast prodje na svetlo izlazi ljubav. Jer ljubav znači voleti nečije mane, dok STRAST voli vrline..."
 
milica2006
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 27 Dec 2005
Poruke: 18
Mesto: BG

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 21, 2006 10:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa Prijepoljci,samo da vam kazem i nije vam neki grad...
Uopste nemate neki nocni zivot...svi lokali se isprazne do 1h...
Jedino onaj BOMBO sto radi malo duze,a ostalo...da ne pricam.
P.S. Sto vas zovu Gusalji?
 
damirham
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 29 Apr 2006
Poruke: 143
Mesto: Ljubljana

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 04, 2006 9:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Prijepolje...super gradic Smile
Moji su rodom iz Ivanja i Zupe, pa uvek kad odemo na posetu, navratimo i do Prijepolja Smile

_________________
Zdravo radni narode Crne Gore! Wink
 
Bojan_kralj
~Angel azul~
<font color='blue'><b>~Angel azul~</b></font>



Godine: 33

Datum registracije: 23 Apr 2007
Poruke: 12820
Mesto: Debela 'ladovina

spain.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 11, 2007 11:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Prijepolje je mali grad koji do pre jedno 2 godine nije licio ni na sta Confused ....medjutim sada je potpuno drugaciji...nocni zivot se mnoooooooooogo promenio i sada je stvarno extra Cool ....mnogi su culi za ovaj grad jedino zbog Manastira Mileseva i freske "Belog Andjela".....istina je da je to gotovo i jedina stvar po cemu je ovaj grad i malo poznat....ali jedna ali vredna i mi se time tvarno ponosimo Very Happy .....I nije istina kad sad neki pricaju "ovaj grad je uzas i ne bih vise nikada da se vratim tamo"....ti ljudi jednostavno nemaju pojma sta je lepota malog grada....ovde svi zive lepo u miru i slozi i to je jos jedna stvar sto krasi ovaj predivan grad....Prijepolje je jos malo dobilo na popularnosti kada se nedavno Vlade Divac oprostio od kosarke u svom rodnom gradu....

_________________

Nema 'leba bez motike...reče lopov i motikom razbi izlog pekare !
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Prijepolje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon