www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Cuprija
Strana prethodna  1, 2, 3, 4
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
jelenna
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 16 Sep 2005
Poruke: 7
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 12:31 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Narode ja cu vam reci samo jedno, od kad znam za sebe, svaki Bozic, Uskrs, Prvi Maj, Letnji raspust,... sam provodila u Cupriji kod babe i dede. Taj grad ima dusu. Potreban je samo neko da ga pokrene. Toliko bogatih ljudi zivi u tom kraju a oni nemaju normalan splav na Moravi...mislim sta reci!

 
jelenna
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 16 Sep 2005
Poruke: 7
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 14, 2005 1:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Prvo da se izvinim sto moram pisati ovde, ali ja sam nedavno registrovana i nemam prava na priavatne poruke, gluposti, ali ajde...
Ne znam da li postoje reci kojima bih ti objasnila kako se osecam poslednjih pet minuta, tacnije od kako sam procitala poruku...
Reci cu samo jedno:MOJA NAJVECA LJUBAV U ZIVOTU SE ZOVE BOJAN I ZIVI NA SLAVAIJI!!!E sad nemoj da se tripujes jer nisi ti, izvalila sam po prezimenu, ali sam ipak stavila kafu da se osvestim od soka. I moja kuca je na slaviji, kod perionice, baba i deda su mi umrli prepar godina. Sada dolazim redje, ali mi je srce oduvek bilo tu. I kada sam bila klinka, i kada sam ucila da vozim bajs,i kada sam prvi put stala na rolere i drala kolena, i kada sam svakodnevno odlazila na bazen, i kada su padale bombe, a ja se krila u podrumu trosne kuce, i kada su me prvi momci setali gradom, pa i sada kada upisujem fax, setam ulicama Beograda maltene svakodnevno, vozim kola, provodim se po klubovima, jurim duge veze....JA U CUPRIJU UVEK DOLAZIM RADA, A ODLAZIM TUZNA...Razlozi su razni, uglavnom realni... Priznaces, nije lako setati svojom ulicom i naici na najvecu ljubav svog zivota kako seta zenu sa stomakom do zuba.Niti je lako svaki put doci i sam otvarati kapiju, otkljucati kucu, a znati da je nekad tu bilo jako zivo.
Drugo, moja najduza drugarstva su iz Cuprije.Te ljude i dan-danas rado vidjam, nazalost cesce u Bgd-u!

Veliki pozdrav za tebe!Drago mi je sto sam naisla na nekog kome sam mogla da prospem sve sto mi je na dusi...radujem se sledecem dolasku iako znam da to nece biti skoro.
 
ribaaa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 01 Feb 2006
Poruke: 18
Mesto: Basel

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 01, 2006 11:13 pm    Naslov poruke: Cuprija Na vrh strane Na dno strane

vidim da ovde ima naroda iz svih krajeva pa cak i iz bliznje okoline,ali dali ima neko iz Cuprije??? ajde javi te se da vidim koliko i odakle vas imas hehe 8)

_________________
ZIVI BILI PA VIDELI
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 02, 2006 9:11 pm    Naslov poruke: Re: Cuprija Na vrh strane Na dno strane

ribaaa je napisao/la sledeće:
vidim da ovde ima naroda iz svih krajeva pa cak i iz bliznje okoline,ali dali ima neko iz Cuprije??? ajde javi te se da vidim koliko i odakle vas imas hehe 8)



Kao sto mozes videti ovde...ima ljudi iz Cuprije ili okoline,a mogao si i pogledati pre nego sto si postavio temu da li neka slicna ili ista vec postoji Wink
 
ribaaa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 01 Feb 2006
Poruke: 18
Mesto: Basel

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 03, 2006 3:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ma nemam sta reci, jedva cekam da odem uskoro do mog rodnog grada!!!mislim stvarno najbolji!!!

inace odakle svi vi tipkate ovako???

_________________
ZIVI BILI PA VIDELI
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 03, 2006 4:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Rimljani su ga zvali Horeum Margi,

Vizantija Rabnel

a Sloveni Ravno...

. Tragovi ljudskog prisustva na prostoru grada dosezu cak do neolita. Praistorijska naselja pronadjena su na vecem broju lokaliteta grada. Tu su nalazista iz svih kasnijih epoha i ona svedoce o kontinuitetu zivota na ovim prostorima.

Prema misljenju publiciste Veljka Popovica kroz Cupriju su tutnjale i prolazile vojske brojnih zavojevaca, a najstariji pomen grada Cuprije datira iz iz drugog veka nove ere i to je naziv "Horeum Margi" koji je ostao zabelezen zahvaljujuci kartografu Ptolomeju.

Prvi rimski grad, utvrdjen vojni logor na na glavnom rimskom putu Via militaris, Sadasnja Cuprija formiran je jos u prvom veku na uscu reke Ravanice u Veliku Moravu. Imao je status samoupravnog grada, a kada Rimljani podigose zidani most preko Velike Morave, grad i okolina dozivljavaju pravi procvat.

Impozantni ostaci tog, i jos jednog, rimskog mosta su i dan danas vidljivi.

Krajem cetvrtog veka, prilikom podele rimskog carstva na Zapadno i Istocno, Horeum Margi je pripao Vizantiji, koja mu daje novo ime Revenele i to ime nosi sve do dolaska Slovena. A prodorom Huna i Avara u ove krajeve, grad je opustosen i porusen do temelja. U sedmom veku Srbi, kao vizantijski podanici, dolaze u ove krajeve i nastanjuju se na uscu Ravanice u Veliku Moravu a svome naselju daju ime Ravno da bi nesto kasnije krstasi grad nazvali Rabnel.

Grad Ravno, kao srpski grad, pominje se i u biografiji Stefana Nemanje a njegov sin Kralj Stevan Prvovencani napisao je da je u prolece 1215. godine Stefan Nemanja sa svojim najmladjim sinom Rastkom (Sveti Sava) susreo u gradu Ravno bugarskog kralja Andriju Drugog.

Tatari su 1241. godine napali i opustosili Ravno, da bi srpski Knez Lazar 1376. stvorio novi duhovni i kulturni centar- Manastir Ravanicu.

Turci su delimicno obnovili naselje Ravno pod imenom Morava Varos, a u drugoj polovini 17. veka Mehmed pasa Cupilic podize drveni most na Velikoj Moravi, verovatno na rimskim stubovima, a po cupriji i Srbi prisvojise ime grada.
 
sanelito
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Nov 2005
Poruke: 7

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 03, 2006 4:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Predivan grad,sve pohvale.
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 04, 2006 1:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jos malo podataka o istoriji Cuprije....


CUPRIJA KROZ VEKOVE

Retko je geografski polozaj bilo kojeg grada i njegove okoline bio i ostao toliko izlozen najezdama i sukobima kao sto je to slucaj sa Cuprijom.U svim periodima njene istorije,starije i novije,ovuda su tutnjale i prolazile vojske mnogih zavojevaca. Najstariji spomen grada Cuprije(Horreum Margi-Zitnica Morave)imamo kod kartografa Ptolomeja koji pominje rimsko naselje na uscu Ravanice u Veliku Moravu iz I veka.Kako je tu prolazio jedan od glavnih rimskih puteva Via Militaris,najverovatnije je da ovo naselje pocinje svoj razvoj od utvrdjenog vojnog logora(kastruma)na glavnom putu,i naselja uz njegaJos kad Rimljani podigose zidani most preko Velike Morave,grad i okolina dobise jos veci privredni i strateski znacaj.Impozantni ostaci stubova mosta i danas su jasno vidljivi.Prilikom podele na Istocno i Zapadno Rimsko Carstvo(V vek)Horreum Margi pripada istocnorimskom carstvu,u novije vreme nazvanom Vizantija.Vizantinci mu daju novo ime –Ravanelle,i to ime nosi sve do dolaska Slovena na ove prostore.Vizantijska uprava trajace ovde,s kracim prekidima,jos osam vekova.Prodorom Huna 441.-42.g. pocelo je razaranje i pustosenje bogate doline Velike Morave.Pocetkom VII veka Avari zauzimaju ovaj grad i drze ga sve do njihovog poraza kod Carigrada.Sloveni postepeno uspostavljaju svoju vlast dobivsi na upravu od vizantijskog cara Iraklija zemlje opustosene od Avara,o cemu nam svedoci Konstantin Porfirogenit.Tako da Srbi u prvoj polovini VII veka na uscu Ravanice u Veliku Moravu na temeljima Ravanelle stvaraju svoje naselje pod nazivom Ravno. Najezda Tatara 1241.g.pustosi Ravno koje se vise ne pominje kao veci srpski grad.Srpski knez Lazar 1376.g.stvara novi duhovni i kulturni centar u blizini bivseg grada Ravno-manastir Ravanicu.Posle kosovskog boja Turci obnavljaju grad dajuci mu i oni novo ime Morava Hisar(Morava Varos).U drugoj polovini XVII veka Mehmed-pasa na ostacima rimskih stubova podize drveni most(cupriju)po kome grad jos jednom menja ime,i koje je zadrzao sve do danas.Po izbijanju I srpskog ustanka 1804.g. Srbi vec sledece 1805.g. pobedise Turke na Ivankovcu,tako da je Cuprija posle toliko vekova ponovo bila u srpskim rukama.Turci se iz Cuprije definitivno iselise 1834.g.i Cuprija postade sediste Okruga,dobivsi prve ustanove sud i nacelstvo,zatim lekara i inzinjera pri nacelstvu,kao i osnovnu skolu,a 1835.g.se podize i pravoslavna crkva posvecena Svetom Velikomuceniku Georgiju Pobedonoscu.Godine 1853.osniva se poljoprivredno dobro Dobricevo,a 1867.g. u Cupriji se osniva Biblioteka sa Citalistem,kao i prva bolnica koja je podignuta 1868.g.Osnivanje vojne pontonske radionice 1877.g.predstavlja zacetak cuprijske industrije,a vec 1884.g. prolaskom zeleznicke pruge Beograd - Nis,Cuprija postaje znacajan zeleznicki cvor.Pocetkom XX veka Cuprija je grad sa Gimnazijom(1909.g.),razvijenom industrijom-Fabrika secera(1913.g.) i okruznom bolnicom(1906.g.)cija je zgrada jos u upotrebi.Kako u balkanskim tako i u I svetskom ratu Cuprija je bila postedjena ratnih razaranja,ali u drugom svetskom ratu trpi velike materijalne stete,tako da ce citav posleratni period biti obelezen nastojanjima da se od jedne zaostale sredine preraste u razvijeni privredno-drustveni centar.

Cuprija 1951.g. dobija status grada.
 
patis
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 31 Maj 2006
Poruke: 133

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 01, 2006 10:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bila sam u ovom gradu.. blizu je jagodini.. al nesvidja mi se nikako
 
Dundeelaja
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 18 Maj 2006
Poruke: 7

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 17, 2006 1:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima li neko slika iz Virina?To je valjda kod cuprije...Dosta sam cuo o virinama,al nikako nisam bio...
 
curica84
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 04 Dec 2005
Poruke: 131
Mesto: Nis

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 17, 2006 4:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

cuprija?ne svidja mi se!!mrtav grad!!jedna ulica i u njoj dva kafica!!nije po mom ukusu!!!
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 24, 2007 5:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dundeelaja je napisao/la sledeće:
Ima li neko slika iz Virina?To je valjda kod cuprije...Dosta sam cuo o virinama,al nikako nisam bio...


Vidim da se ovde nije nista pisalo pa ajde reko da ti samo pomognem ..

Virine ti je sajt na kojem ces moci da nadjes dosta toga o Virinama ..

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Cuprija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4
Strana 4 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon