www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Odgadjanje
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 12, 2007 2:47 pm    Naslov poruke: Odgadjanje Na vrh strane Na dno strane

ODGAĐANJE


Svi se odlično snalazimo u poslovima koje volimo ili u kojima uživamo. Ali kad zadatak ocijenimo kao težak, neugodan ili zastrašujući, počinjemo oklijevati. Za neke osobe odgađanje je postalo kroničan problem zbog kojega su protratili vrijeme, propustili prilike, loše izvršili obaveze, snizili samopoštovanje stalnim samoosuđivanjem i jako povećali svakodnevnu razinu stresa.

Pogledajte prepoznajete li se u sljedećim izgovorima:

- Ima toliko drugih stvari koje moram prije obaviti.
- Sačekat ću dok ne budem raspoložena da to obavim.
- Zašto nam profesor zadaje toliko obaveza? Nije pošteno.
- Sasvim je u redu slaviti . . . osim toga, sutra ću početi s dijetom
(učenjem, disciplinom...).
- Imam sasvim dovoljno vremena za to učiniti.
- Teško mi je govoriti o tome. Ne znam odakle početi.
- Bolje radim pod pritiskom, zato to ne moram odmah početi.
- Moj zdravstveni problem i nije tako strašan. S vremenom će bol
prestati. Sigurno nije ništa

ZAŠTO ODGAĐAMO?

Ovdje su navedeni neki razlozi zbog kojih ljudi najčešće odgađaju:

TJESKOBA I ZABRINUTOST. Možda vam zadatak izgleda pretežak i bojite se da će loše završiti ako ga se prihvatite. Zbog toga provodite mnogo vremena brinući se umjesto da se uhvatite posla.

PERFEKCIONIZAM I NEREALNA OČEKIVANJA. Vjerujete da morate pročitati i saznati sve ikad napisano ili rečeno prije nego što se ozbiljno prihvatite nekog posla. Kako je to zapravo nemoguće, stalno imate osjećaj neuspjeha koji vas još više obeshrabruje.

OSJEĆAJ DA NISTE DOVOLJNO SPOSOBNI. Oni koji su uvjereni u to da nisu sposobni, ili bar ne dovoljno sposobni, često vjeruju da će zatajiti i žele izbjeći neugodu koju bi izazvalo testiranje njihovih sposobnosti. Mislite da ste, ako ne dobijete izvrsnu ocjenu, potpuni promašaj, ili da ste grozna osoba ako padnete na ispitu.

LOŠA ORGANIZACIJA VREMENA. Odgađanje podrazumijeva loše raspoređivanje vremena. Možda ste nesigurni u svoje ciljeve. Možda vam zadatak izgleda pretežak. Zbog takvih razloga svoje zadatke ostavljate za kasnije ili se brinete umjesto da se pripremate za zadatak koji trebate izvršiti.

PROBLEMI S KONCENTRACIJOM. Kad sjednete za svoj stol, zateknete se kako sanjarite, zurite u prazno, gledate u sliku svog partnera umjesto da radite svoj posao. Vaša je okolina bučna, ometa vas. Stalno idete po razni pribor, hranu, piće. Stol vam je zatrpan i nesređen. To je dobar način da postanete nervozni i zabrinuti.


KAKO SE ODUPRIJETI ŽELJI ZA ODGAĐANJEM?

NE PANIČARITE.

Brzajući sa zaključkom da nećete uspjeti može vas toliko prestrašiti da ostanete pasivni i ništa ni ne pokušate. Vaša pesimistična predviđanja nisu činjenice. Koncentrirajte se na sadašnjost i pozitivne korake kojima možete postići svoje ciljeve.

POMOGNITE SI TEHNIKOM «DVA STUPCA»
Stari se izgovori za odgađanje mogu pobiti razumnim razmišljanjem. U tome vam može pomoći tehnika «dva stupca» koja se koristi tako da na jednu stranu papira napišete sve izgovore. Zatim pokušajte sami pobiti svoje izgovore. U drugom stupcu napišite pozitivno, realno razmišljanje.
Evo primjera:

Izgovor: Trenutno nisam raspoložena za rad.

Realno razmišljanje: Moj rad ne ovisi o raspoloženju, nego o
aktivnostima. Ako budem čekala da budem raspoložena za rad, možda nikad neću ništa napraviti.

KORISTITE POTICAJNE REČENICE
Sastavite listu poticajnih rečenica koje će na vas djelovati motivirajuće. To mogu biti, na primjer:
- Što prije završim s nekim poslom, to prije ću moći početi sa
zabavom.
- Najbolje vrijeme je sadašnjost.
- Savršeno ne postoji.

POSTAVITE JASNE CILJEVE.
Razmislite o onom što želite ili trebate napraviti, i budite određeni i precizni. Ako zadatak morate napraviti u određenom roku napravite plan i raspored za svaki manji cilj, ali budite realni jer vas preteški ciljevi mogu obeshrabriti.

POSTAVITE PRIORITETE.
Poredajte i zapišite sve zadatke koje morate obaviti po njihovoj važnosti. Prioritet treba ovisiti o važnosti i o roku u kojem zadatak treba izvršiti.

PODIJELITE ZADATAK NA MANJE I LAKŠE DIJELOVE.
Preveliki zadaci mogu izgledati nesavladivi. Podjela rada je osobito djelotvorna kod neugodnih poslova. Mnogi od nas mogu se nositi s dužnostima koje nam nisu drage ukoliko su one kratkotrajne i ne jako teške.

ORGANIZIRAJTE SE.
Pripremite sav potrebni materijal prije početka rada. Koristite raspored dana i uvijek ga nosite sa sobom. Budite oprezni u tome da dnevni ili tjedni raspored napravite realno. Svakodnevno prebrojite izvršene zadatke.

KORISTITE SE PODSJETNICIMA.
Napišite sebi podsjetnike i postavite ih na vidljiva mjesta kao što su npr. televizor, ogledalo u kupaonici, ulazna vrata. . . Što se više puta podsjetite na svoje odluke - veća je vjerojatnost da ćete ih se pridržavati.

NAGRADITE SE!!!
Veselite se i uživajte u svakom završenom zadatku, pa makar on bio najmanji. Ne podcjenjujte svoj uspjeh. Sjetite se da ste za toliko koliko ste prešli, bliži potpunom završetku svega što trebate napraviti.

Dr. sc. Ana Kandare



_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 13, 2007 7:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne kazu za dzabe ... treba preseci u korenu Very Happy
mada ni to ne treba praktikovati stalno.

Smiris se, razmislis sta i kako trebas da radis.... ne razmisljas o rezultatu rada... ako ti nesto izgleda strasno... stegnez zube.... i krenes u realizaciju posla (sta god to bilo).
Ako nema ko da te bodri... pozoves autosugestiju.... i bodris sam sebe... "Ja to hocu i ja to mogu".... naravno treba imati u vidu mogucnosti koje posedujes.
Odlaganje ... nikako.... sto vise odlazes.... veca je verovatnoca da to nesto nikada i ne uradis... i onda ono... "Zasto to nisam uradio?".... kajes se zato sto nesto nisi ni pokusao.

Realnost Arrow sagledavanje situacije Arrow objektivno razmisljanje (koliko god je to moguce) Arrow sabiranje i oduzimanje razuma i emocija Arrow plan rada Arrow dobra volja Arrow pocetak realizacije Arrow sama realizacija Arrow ... i uspeh je zagarantovan

Najbolje da sve odlozis... posmatras.... nista ne radis.... i nista nece da ti se desi... ni dobro ni lose... kao da si arhiviran. Shocked Rolling Eyes
Ima li neko da zeli tako da zivi?
Ja... ne.

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 20, 2007 10:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovdje se jedino pronalazim u tome što mi je teško o nečem govorit i što to ne volim. Ali nije po sredi odgađanje već jednostavno nešto u meni što i treba da ostane samo u meni.
Što se tiče drugih stvari, događa se da nešto ostavim za kasnije jer mi se eto baš tad ne da to uradit i znam da neću to dobro uradit ako sam mrzovoljna.
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 01, 2007 10:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Organizacija i elan su na 1. mestu Wink

Mada, zatičem sebe da odgađam neke obaveze, ali ne kako bih pobegla od njih, već kako bi mi bilo lakše, kako bih se bolje organizovala Smile

Odložim ih, ali ih obavezno i odradim Smile

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 16, 2007 3:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

odlazem, pomeram, tumbam, zongliram...kako obavezama tako i vremenom...nesto se ne vidim u redu, organizovanosti...nisam to ja...sta odradim odradila sam...sta ne...pa...bice vremena...uvek

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
*kissy*
*zauvijek njegova*
<b>*zauvijek njegova*</b>





Datum registracije: 05 Sep 2006
Poruke: 10195
Mesto: između jave i sna,vrha i dna

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 14, 2008 7:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

često odgađam neke stvari ali samo one koje mi baš i nisu po volji,najgore uvijek ostavljam za kraj iako i sama znam da bi mi lakše bilo da od najgorih počnem Very Happy

_________________

**hell&granger neka vam je sa srećom**
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Odgadjanje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon