www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Historia magistra vitae
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Novinarstvo Domaći.de - KOLUMNE - ~
::  
Autor Poruka
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 23, 2008 6:28 pm    Naslov poruke: Historia magistra vitae Na vrh strane Na dno strane

Sve što smo ikad činili, sve što smo naučili, sve što smo doživjeli, sve je prošlost.

Historia magistra vitae znaći Istorija, učiteljica života. Kojim povodom ovo pišem? Ha...

Mnogo puta se čovjek u životu pita: "Jesam li mogao bolje postupiti? Jesam li pravilno postupio? Što mi je to trebalo?"; i na kraju: "Pa zar opet!?" E vidiš, to je ono: opet! Dešavalo se svima, dešava se meni, dešava se tebi; niko ne može da pobjegne od istorije. Niko od nas ne može da zaboravi (trajno i 100%) sve što se nam dešavalo, i kad god smo učinili grešku, kažemo sebi: "E ovo sam sad učinio/la, više garant neću!" A vidi đavla, prođe neko vrijeme, i crvc, evo ga opet, ista greška, samo druge okolnosti. Pa zar se nismo naučili da više nećemo tako, zar se nismo naučili več prošli put, da to nije dobro. I zar nismo sebi rekli da nećemo više tako, da smo naučili na svojim greškama.

Blago onima, koji mogu, samo jednom; kao magarac; na led... Ja ne mogu, neki me đavo vuće da opet sam sebe utušim u gluposti, da bi zlo bilo veće, utušim se u istoj gluposti. Nikad namjerno, nikad svjestno, več kad se sve fino završi, shvatim da sam opet napravio istu glupost kao npr. prije 2 godine.

Naučiti se na istoriji, nije loše, šta više, nisu to badava stari Rimljani izmislili, da je istorija učiteljica života, al čovjek ne bi bio to što jeste, da ne griješi.

Malo kontradiktorno je sve to, zar ne? Jeste, naravno da jeste! Al vidiš, napraviti grešku, to je normalno, napraviti istu grešku dva, možda tri puta, takođe, ali nije dobro, istu grešku učiniti više puta.

Čovječanstvo, kroz svoju istoriju, nikad nije i nikad neće naučiti iz istorije ništa. Svi mi znamo da je rat nešto grozljivo, nešto sasvim nepotrebno i znamo svi mi, da rat donosi samo suze, samo bol u duši. A vidi, opet zaratimo, opet se mrzimo i opet tjeramo suze jedni drugima u oči. Ne, neču ovdje pričati o ratu, dosta je bilo priče o tome, i ovo nije mjesto za to.

Sve što želim, to je, da ja i ti, baš ti koji čitaš ovo, da svi mi naučimo na greškam. Na greškama nas pojedinaca, a najvažnije, na greškama čovječanstva. Nesmijemo dopustiti da nam zamažu oči, da nam mozak zakrnja. Naučimo se, da je prošlost pokazala i dokazala, da nam nije dobro činiti loše. Da ne smijemo dopustiti glavarima, da nas lažu. Svako od nas ima svoj mozak, svako od nas ima pravo da misli svojom glavom i da se ne preda masi.

Zalutao? Nisam!

Ja kao čovjek, ne želim nikome da se osječa loše, želim da svako od nas ima lijep život. Učinili smo svi greške, i još čemo jih. Ali dragi/a moj/a, nemojte ponavljati greške koje vam život gorčaju. Nemojte dopustiti da vam ponovljena greška donese opet suze u oči. Ajmo ponavljati trenutke kad smo pjevali, kad smo se smijali, kad smo plesali. Ponavljajmo one ljubavne priče, one trenutke nježnosti one sate i minute kad smo bili puno, kad nam je srce igralo od radosti.

Narode moj, Istorija nas uži živjeti vjerujte mi, mada znam da znate: LJepši je život kad nam se ljubav vrati i kad nam vesela pjesma usne pokrene.



_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 23, 2008 7:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

veoma oprimisticko razmisljanje... to cenim... poucno.

Vrati se da pogledas, pogledaj i idi napred da se ne bi navracao.

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Novinarstvo Domaći.de - KOLUMNE - ~ -> Historia magistra vitae Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon