www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kompjuterozofija
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Novinarstvo Domaći.de - KOLUMNE - ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 21, 2007 12:15 pm    Naslov poruke: Kompjuterozofija Na vrh strane Na dno strane

Kompjuterozofija


Bože me sačuvaj jedinica i nula. Svaki dan nova pošiljka sigurnosnih propusta i zakrpa... te ovaj browser, te ona aplikacija, te ovaj OS, te onaj AV... Prokužio mi kolega da ni MSN ni Google, a ni drugi, ne čuvaju ni č od čestice privatnosti, e pa dobrodošao Steve u našu Galaksiju, tako je to kad sve što imaš može stati u jedinice i nule, a jednako tako i nestati radi tih istih jedinica i nula.

IT čovječanstvo ima jednu svoju posebnu plemensko-sektašku zajednicu – Linuxaše. Ne dao ti bog da se pokušaš sprijateljiti s nekim od njih. Odmah će, kao oni Jehovini Svjedoci, pokušati da te pridobiju. Evo mene pokušaše pridobiti u takozvanu (vrlo simpatičnu) Ubuntu sektu (neupućenima riječ Ubuntu može zvučati kao nešto iz nekog rijetkog Afričkog jezika). Kad ne uspješe s Ubuntu-om, probaše s Kubuntu-om... Čovječe, pa gdje nalaze takva imena? Smile Druga pak karakteristika Linuxaša je ta da se stalno vole držati skupa. Imam neki dojam da se oni jedino i pare međusobno. Linuxaš i Linuxašica, da se slučajno, između svih kreiranja i sampliranja raznih distri, koji put kresnu, pa da recimo Linuxašica greškom zatrudni... i onda recimo odlučuju kako će im se zvati dijete: imam dojam da bi curicu nazvali Mandriva a malog sina Debian... jadna djeca Smile

Macintosh pak sve više postaje Louis Vuiton IT svijeta. Neke seke koje još do jučer nisu razlikovale procesor od monitora danas ispod oka gledaju vlasnike PC-a dok ponosno nosaju svoje blijedo-bijele MacBook-ove, ružičaste iPod-e i montruozne iPhon-e. Sad je sve i. iOvo, iOno, iŠporet, iBojler, iToster, iWC, ne bi me čudilo da i iGače proizvedu jednog dana. Ovo su iVremena... Mr. Green

Kolegica je jučer lupala po stolu, ali tko joj je kriv. Kupila je Vistu!!! nema tome dugo, Sony-jev laptop, basnoslovnih 1700 dolara, a opomenuli smo je... Linuxaš je rekao da je glupa kokoš dok joj je Mac-mačkica rekla da uopće nema stila. Crko joj je Sony Vaio - vikala je, mada smo mi znali da joj je Vista oćoravila. Nešto joj je razbilo prozore, he he he... Tako je to kad trčiš pred rudu, darling Smile

Za nas koji još uvijek šepamo uz XP za utjehu služi novokreirana skraćenica (proizašla više iz Vistinog neuspjeha) – eXtra Popularan (eXtra Popular). Mada ga ja radije nazivam eXtra Prosječan kad govorim Majčinskim a ne Amerikanskim jezikom. A tek kad vidim ono XP Pro – jao jada: eXtra Prosječan Profesionalac... no što je tu je – za mene je još uvijek naj OS svih vremena onaj zvan Dual ili Multi Boot, ja bih najaradije neki iMacbuntuXP za sad, s tim da jedina Vista u svemu tome bude onaj sexipilni Hotel na nekoj plaži kojeg sam jednom negdje vidio... (a da nije bio to Hotel Bella Vista možda???)

Sportskim jezikom rečeno, čini mi se da je trenutni rezultat u utakmici između kompjutera i čovječanstva onaj lako razuljiv i kompjuterima i ljudima: 1 0 za kompjutere... iliti 10111001000000111110001010010100101001001010100110010100010101010001010100101001001110110100101110010101010010010101 u nekom već redu... utakmica je više manje dosadna, potezi relativno lako predvidivi ali krajnji rezultat nije baš siguran. A i ne zanima me ni tko će pobijediti, stoga, I am logging off i odoh na čašu-dvije vina... Dobrom Cabernet Sauvignonu ne treba sigurnosna zakrpa a nema ni virusa – siguran sam u to... In Vino Veritas, hvala ti Bože...
(Ili... In Pivo Veritas nekima...) Mr. Green



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 21, 2007 11:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

...


Blogeri – neki dan čitam da je ta riječ izabrana za jednu od najiritantnjih riječi današnjice. I ne čudi me. Jedino što mi je valjda iritantnije od te riječi su sami blogeri. Gdje god da se okreneš blogeri nekog vraga bloguju. U životu sam pročitao jedva par blogova, i tih par mi je bilo previše. Mrzim blogove a još više mrzim što ova kolumna liči na blog. Ali nije blog, i, šta je – tu je, ako nekog bude mrzilo da čita, razumjet ću to...

Dakle, i na CNN-u govore o blogerima i o tome kako će oni biti jedan od odlućujućih faktora u slijedećim predsjedničkim izborima. Bože me sačuvaj bude li tako ali me na ovim meriidijanima i paralelama ništa ne čudi. Blogeri su se uvukli u sve pore života, piskaraju o svemu, a kud ne bi o izborima... Jednom je netko rekao da su blogeri isfrustrirani i propali novinari i pisci. Ja bih dodao i političari. Možda i filozofi. A pošto i ova kolumna malo liči na blog, po tom istom pristupu i ja sam na neki način isfrustrirani i propali novinar,pisac ili političar. Ako je tako, pa neka je. Za dobrobit ovog dijela Foruma o Novinarstvu – neka onda budem isfrustrirani i propali novinar... Eto.

Na ovoforumskom Cyber-u ništa nova. Eh da je barem u svakodnevnom cyber životu jednako tako... Nisu li ono kompjuteri trebali služiti nama a ne mi njima? IT nikad ne miruje. Kada mi kćer poraste molit ću dragog Boga da ne ode u IT nego da se domogne nekog drugog zvanja. Evo gledam Rajiva, Indijca koji je s 18 znao što i sad s 50 i nešto. Jednom ispekao zanat i nikad više ništa novo nije trebao učiti. On prodaje nakit a nakit ne treba tehničku podršku, nove drajvere, nakitu se ne mijenjaju procesori svako malo... a Rajiv živi cijeli svoj život kao kralj. Gazda ima para da mu i sam Bill Gates može pozavidjeti.

Boemština, hedonizam i kompjuteri ne idu skupa. Hedonist sam, priznajem krivnju, hedonist sam do srži. Hedonizam i HTML imaju samo jednu zajedničku karakteristiku – počinju slovom H. I tu sve završava. Poznanik kojem je 40 i koju godinu, još nije imao curu u svom životu, a nije homić... Ali zato programira na svakom poznatom programerskom jeziku, Hudinijevski može lancima vezan na dnu ocena za dvije minute rastavit i sastavit bilo koji kompjuter, a servere popravlja nožnim palcima ako treba. Bio sam šokiran kad sam čuo da piše poeziju! Možda u Delphiu, Javi, pomislih... ali ne, navodno da je piše nama poznatim Engleskim jezikom... ali drago mi je da je tako. Barem mi je jasno da na kraju krajeva on možda i jest ljudsko biće a ne neki zombi-klon-terminator-kreatura... i drago mi je da nisam jedini u kraju koji piše poeziju, kakva takva ona bila.

Jednom sam prolio vino po kompjuteru i kompjuter se pokvario i crk'o... Eh, žali Bože vina... ... ... ...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 24, 2007 3:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

...

Još od dana kad sam prvi put čuo Vasu Ladačkog, zavolio sam pjesme Đoleta Balaševića. Od tad sam skupio sve albume i sve pjesme, čak i najrjeđe raritete. I duboko sam vjerovao da sam imao baš sve - ali me neki dan u zabludi ulovio – YouTube!!! Ta novotarija za koju do prije dvije godine nitko nije čuo, e ta novotarija imala je jedan Đoletov video zapis za koji nisam ni znao da postoji. A kunem se, mislio sam da sam znao sve i imao sve kad je Balaš u pitanju.

YouTube je jedna od onih malih, na prvi pogled glupavih ideja koja nam mijenja život na jedan blag ali neporeciv način. Kao što prije par godina nitko od nas nije znao ni za Google, na isti način nitko nije znao ni za YouTube... a evo danas je svud oko nas. YouTube je tu, pristuan i ostat će. Ideja da se otvori site koji će omogućiti ljudima diljem svijeta da uploaduju svoje video radove i gledaju tuđe, nekolicini je donijela milijarde dolara prihoda a mnogima šansu da pokažu svijetu sve i svašta moguće. Nikakva velika mudrost a opet efektna ideja.

Nostalgija me puca ovih dana. Sam sam za sebe po gitari sviruckao Svirajte mi Jesen Stiže Dunjo Moja, Jesen Rana... to opet više-manje zbog onog istog YouToube-a koji mi je neki dan ponovo servirao taj spot kojeg nisam vidio barem petnaestak godina, ako ne i više. I pored same pjesme na pamet mi pade i moj stari dobri ZX Specturm! Čudno, ali nisam osjetio ništa spram stare dobre mašine. Kompjuteri su stvarno samo kutije. Stvari moje mladosti oživješe - moja Yamaha i moja Ibanez gitara, moj prvi Zenit foto-aparat, moj Tosca gramofon, moj Dual CD player... i moj ZX Spectrum! Na emotivnoj listi vrijednosti gitare visoko lete, foto aparat, gramofon i CD player odmah su tu iza ali... ni mene čak taj ZX više ne vuče u ta neka bolja vremena. Ako ćemo iskreno, gitare su nekad bile bolje no danas, foto aparati vjerovatno također, gramofoni se više jedva i proizvoide, i CD playeri će uskoro biti povijest... no kompjuteri, oni su ipak sve bolji i sve moćniji...

Da se avio promet u zadnjih dvadesetak godina razvijao brzinom razvoja informatičke tehnologije, danas bi let od San Francisca do New Yorka trajao četiri sekunde. Tako sam bar čitao negdje... E da je to bar tako... to bi danas značilo da bih mogao biti od Kalifornije do Zagreba avionom za desetak sekundi! Čak i ako čekam pola sata na prtljagu na aerodromina to je još uvijek fantastično! Brže bih preletio pola svijeta nego skuhao šalicu kave! A tamo u Zagrebu su sve te moje stare stvarke su, i gitare, i Zenit, čak i gramofon, jedino je Spectrum odživio svoje. Slava mu, nek počiva u miru Božijem...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Fionda Rizzo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 23 Jul 2007
Poruke: 112

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 31, 2007 1:53 pm    Naslov poruke: Re: Kompjuterozofija Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:
IT čovječanstvo ima jednu svoju posebnu plemensko-sektašku zajednicu – Linuxaše. Ne dao ti bog da se pokušaš sprijateljiti s nekim od njih.


Ha, ha! Jeste tako! Kod mene na faksu, asistent je insistirao da radimo u Linuxu jer on, pazi Boga ti, nije navikao da radi u XPu. A mi se siroti, jedva snadjosmo jer smo tad prvi put videli kako izgleda.

_________________
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 12, 2007 8:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nabasala sam na ovo i želim da priložim Wink

aureliano je napisao/la sledeće:
Duša je operativni sistem a san je virus.


Very Happy

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
sansei
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 30 Okt 2007
Poruke: 89
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 30, 2007 11:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kako mozete biti protiv linuxa kada je to utopija sto se tice racunara, u linux rjecniku nema virusa nema opasnosti.

_________________
biti pokoren,a vladati osvajacem- najveca je zenska vrlina!
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 31, 2007 12:33 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sansei je napisao/la sledeće:
kako mozete biti protiv linuxa kada je to utopija sto se tice racunara, u linux rjecniku nema virusa nema opasnosti.

Rolling Eyes Jednostavno, nisi shvatio poantu.

Btw. nitko tu nije protiv Linuxa, ne dao Bog...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
almirhotmai
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Jan 2008
Poruke: 13

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 07, 2008 3:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

svaka čast Bebidžu! Laughing
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Novinarstvo Domaći.de - KOLUMNE - ~ -> Kompjuterozofija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon