www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Maltuzijanstvo
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 10, 2008 6:04 pm    Naslov poruke: Maltuzijanstvo Na vrh strane Na dno strane

Pod pojmom maltuzijanstva se podrazumeva xtremno apokalipticko gledanje na demografski razvoj na Zemlji, a temelji se na teoriji koju je postavio Robert Tomas Maltus u 18. veku.

Krace receno "zbog smanjenja raspolozivih obradivih povrshina i konstantnog povecanja stanovnishtva, hrane i vode ce biti sve manje i manje a stanovnishtva sve vishe i vishe." Zbog toga se na Zemlji javljaju bolesti, prirodne katastrofe, ratovi i druge nesrece koje moraju da "potpomognu" smanjenje rasta stanovnishtva.

Onaj deo zbog kojeg su Marks i Engels ovu teoriju opisali kao "najokrutniju, najvarvarskiju teoriju koja je ikada postojala, sistem ocaja koji napada sve one predivne fraze o ljubavi prema komshijama i svetskoj populaciji" tek sledi.
Dakle Maltus je predlozio da se kontrolishe sklapanje brakova i radjanje dece i u krajnji slucajevima totalno zabranjuje. Na bolesti i nepogode se gleda sa sasvim "normalne" strane i potpuno opravdano jer to je jedini nacin da se odrzi "ravnoteza". Epidemije se ne trebaju zaustaviti, gladni se ne trebaju nahvaniti, bolesti se ne trebaju leciti ...

Da li biste vi zeleli da budete samo jedan u redu radnika koji ce "cistiti planetu"? Da li ste spremni da budete "pocishceni"?

Da li vi smatrate da je bio u pravu i da se treba "prepustiti prirodnoj selekciji" ili se slazete samo sa odredjenim stavovima ili ovu teoriju uopshte odbacujete?



_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 03, 2008 12:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam bas siguran da ova tema pripada oblasti psihologije.U svakom slucaju sam za ekolosko ocuvanje Zemlje.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 03, 2008 9:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

foryou10 je napisao/la sledeće:
Nisam bas siguran da ova tema pripada oblasti psihologije.


~ Psihologija i problemi društva ~
Vidish maltuzijanstvo predstavlja ogroman problem bash za to drushtvo.



A shto se samog stava da
foryou10 je napisao/la sledeće:
U svakom slucaju sam za ekolosko ocuvanje Zemlje.

O tome i jeste bit teme: Po koju cenu? Da li ste stvarno spremni da "platite punu cenu maltuzijanstva?"

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
jerotije
rank
<b>rank</b>



Godine: 41

Datum registracije: 13 Mar 2005
Poruke: 5676

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 04, 2008 11:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Znaci, to se sve svodi na prirodnu selekciju koja postoji i kod ostalih zivotinja. E to podrzavam. Ali ne da se to radi ratovima, epidemijama i slicnim brutalnim sredstvima, vec da se ta selekcija vrsi prirodnim putem.
Naravno da zam za primenu medicine, ali ne po svaku cenu.
Citat:
gladni se ne trebaju nahvaniti

E sa ovim se slazem (osim kad su u pitanju deca i ostali koji su iz bilo kog razloga nesposobni za rad).

Da, ja sam spreman da budem zrtva prirodne selekcije. Ali samo prirodne, nikako vestacke.

_________________
Inside my heart is breaking
My make-up may be flaking
But my smile still stays on...
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 04, 2008 11:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jerotije je napisao/la sledeće:
Znaci, to se sve svodi na prirodnu selekciju koja postoji i kod ostalih zivotinja.


Delimicno jeste prirodna ali je opet velikim delom kontrolisana bash od strane ljudi.

jerotije je napisao/la sledeće:
E sa ovim se slazem (osim kad su u pitanju deca i ostali koji su iz bilo kog razloga nesposobni za rad).


Hmm, ovo bih i mogao nekako da podrzim da svi imaju iste uslove, tada bi to i moglo da se pravda ali opet...
Citat:
...i slicnim brutalnim sredstvima...


ne mislish li da je to trenutno izuzetno brutalno?


Citat:
Da, ja sam spreman da budem zrtva prirodne selekcije


Kakav bi to bio zivot kada bi svakog dana bio svesno spreman da budes eliminisan i samo iscekivao da se to desi? Ne bi se osecao u tom zivotu kao osudjenik koji ceka smrtnu presudu?

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
jerotije
rank
<b>rank</b>



Godine: 41

Datum registracije: 13 Mar 2005
Poruke: 5676

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 04, 2008 12:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Delimicno jeste prirodna ali je opet velikim delom kontrolisana bash od strane ljudi.


Kontrolisana je kod domacih zivotinja, ali kod divljih ne.

Citat:
Hmm, ovo bih i mogao nekako da podrzim da svi imaju iste uslove, tada bi to i moglo da se pravda ali opet...


Ne znam na koje uslove mislis. Uglavnom, svi imamo dovoljno mogucnosti da sami sebe prehranimo, gde god ziveli. Za neki luksuzniji zivot nemamo iste uslove, ali ono osnovno imamo svi.

Citat:
ne mislish li da je to trenutno izuzetno brutalno?


Ratovi i epidemije su brutalna sredstva za odrzavanje broja ljudi. Tu umiru svi redom. Nema selekcije. Ne postoji nijedan faktor, osim srece, koji bi nekome sacuvao zivot. Zato kazem da su ta sredstva brutalna.

Citat:
Kakav bi to bio zivot kada bi svakog dana bio svesno spreman da budes eliminisan i samo iscekivao da se to desi? Ne bi se osecao u tom zivotu kao osudjenik koji ceka smrtnu presudu?


A zasto bih sedeo i cekao da budem eliminisan? Valjda svi mi treba da zivimo od svog rada, ukoliko smo sposobni. Cak i oni koji su slepi, gluvonemi, invalidi, zaradjuju za zivot. Valjda svi treba da se trudimo da opstenemo, a ne da sedimo i cekamo pa sta nas strefi.

_________________
Inside my heart is breaking
My make-up may be flaking
But my smile still stays on...
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 04, 2008 12:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Veoma lepo si izvukao iz konteksta te recenica ako smem da primetim Razz Nisu bila tako nadovezane no nema veze da se vratim na temu.


jerotije je napisao/la sledeće:
Citat:
Delimicno jeste prirodna ali je opet velikim delom kontrolisana bash od strane ljudi.


Kontrolisana je kod domacih zivotinja, ali kod divljih ne.


pricao sam o samoj teoriji, ne o prirodi.



jerotije je napisao/la sledeće:
Citat:
Kakav bi to bio zivot kada bi svakog dana bio svesno spreman da budes eliminisan i samo iscekivao da se to desi? Ne bi se osecao u tom zivotu kao osudjenik koji ceka smrtnu presudu?


A zasto bih sedeo i cekao da budem eliminisan?


Tako je zvucala ona recenica na koju sam se nadovezao.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 06, 2008 4:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Krace receno "zbog smanjenja raspolozivih obradivih povrshina i konstantnog povecanja stanovnishtva, hrane i vode ce biti sve manje i manje a stanovnishtva sve vishe i vishe." Zbog toga se na Zemlji javljaju bolesti, prirodne katastrofe, ratovi i druge nesrece koje moraju da "potpomognu" smanjenje rasta stanovnishtva.


Alex,

Ako bih mogao da te zamolim da mi nadjes izvor ili da mi pokazes po cemu si dosao do ovog zakljucka koji sam ti citirao gore ..
Kako to da od ovolikih humanitarnih organizacija i svega da se jednostavno desi da voda i hrana ne staju Rolling Eyes ... Nesto mi je to malo sumnjivo .. toliko zemalja sa belom kugom a ovde se prica o tome kako ce nestati hrane i vode .. ne vidim kako pa bih te molio ako mozes da mi pokazes kako si dosao do ovog zakljucka posto ja licno ne verujem u to da ce ikada nestati hrane i vode a pogotovo ne za kolicinu ljudi posto, koliko ja mogu da vidim, broj ljudi se smanjuje, radi veoma lose ekonomije u svetu, umesto da se povecava.

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 06, 2008 3:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Boky, procitaj celu poruku, ili ako ne celu bar ovaj deo:

"Pod pojmom maltuzijanstva se podrazumeva xtremno apokalipticko gledanje na demografski razvoj na Zemlji, a temelji se na teoriji koju je postavio Robert Tomas Maltus u 18. veku. "

To nije moje licno vidjenje niti stav koji ja zastupam.


"Kako to da od ovolikih humanitarnih organizacija..."

Inace ovu teoriju je "u zivot" vratio bash UNESCO 60-ih godina 20. veka. Zanimljivo, zar ne? Teorija je bila "popularna" do 80-ih godina a onda opet pada u senku.
Inace ona je josh koliko toliko odrziva u zemljama u kojima je industrijski i uopshte tehnoloshki razvoj na jako, jako niskom nivou.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 08, 2008 3:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da o ovome tesko da mozemo razgovarati objektivno jer smo mi sami ucesnici u toj temi. Divlje zivotinje se bore za zivot, kod njih postoji prirodna selekcija - jaci opstaju.

Kao sto mi vodimo ratove oruzjem tako i zivotinje zauzimaju druge terirotije, teraju one koje su tu bile nastanjene i to sve zbog uslova koji postoje na odredjenom terenu. E sad covek, iako veoma cesto slican divljim zivotinjama, ipak je svesno bice. Ne mogu svi zatvarati oci pred problemima koje muce druge ljude niti mogu biti opusteni i bez saosecanja (ne krivim ni one koji mogu - takvi su).

Ono sa cim se slazem jeste to da smo mi kao ljudi uopste totalno zaboravili da je priroda ta koja nas je stvorila i da je priroda idalje iznad nas. Mislimo da smo jachi od prirode i celokupnog sveta oko nas i upravo zato tu prirodu unistavamo. Zbog toga stalno ispadamo iz ravnoteze a priroda ima svoje mehanizme da tu ravnotezu povrati - ma koliko se mi borili ona ce odrzati ravnotezu. Treba nahraniti gladne, treba pomoci onima koji ne mogu da pomognu sami sebi - siguran sam da ce priroda ipak naci nacina da odrzi ravnotezu Wink Ne treba joj nasa pomoc.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Maltuzijanstvo Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon