www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Bitola-Makedonija
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
marinela12
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 50

Datum registracije: 31 Mar 2007
Poruke: 46
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 03, 2007 12:16 am    Naslov poruke: Bitola-Makedonija Na vrh strane Na dno strane

Sakm da ja izrazam mojata ljubov kon najoppeaniot grad na Balkanot,
grad na trgovcite,pijanata i konzulite-gradot Bitola.Najgradskiot grad kako
mnogumina go narekuvaat.
'Kako tebe Bitola- nigde ne najdov'

Bitola se naoga na jugozapadniot del na Republika Makedonija, vo zapadniot del na Pelagonija, vo podnozjeto na planinata Baba, na bregovite na rekata Dragor. Imeto na Bitola se spomnuva uste od vremeto na car Samoil /10 vek/. Ostatocite od drevniot grad Heraklea Linkestis / samo 2 kilometri od centarot na Bitola/ se dokaz za postoenjeto na toj star grad koj bil razrusen vo golemiot zemjotres 518 godina.
Istoriski, Bitola bila smestena na poznatiot rimski pat Via Ignacia koj gi svrzuval gradovite od Jadranskiot breg so onie od Egejskoto more. Vakvata povolna geografska polozba ovozmozuvala Bitola da bide relevanten ekonomski , administrativen, obrazoven, medicinski, diplomatski i kulturen centar. Vo vtorata polovina na 19-ot vek, po Solun, Bitola bila vtoriot po golemina grad vo ovoj del od Balkanot.
Vo gradot se pomesteni znacajni kulturno- istoriski spomenici koi se nasledstvo od minatite vekovi: Katedralnata crkva "Sveti Dimitrija" od 1830 godina, edna od najgolemite pravoslavni crkvi vo Makedonija, so prekrasen ikonostas i pozlatena rezba; Bezistanot od /16-19 vek/ pokrien pazar; stariot Bitolski pazar /19vek/;
Saat kulata /17vek/; djamijata na Ajdar Kadi /16 vek/; crkvata "Sveta Bogorodica" /19vek/ kako i starata gradska arhitektura /19 i pocetok na 20 vek/. Drevniot grad Heraklea Linkestis bil osnovan od Filip II-ot Makedonski /vo II vek pred na{ata era/ i do IV-ot vek po na{ata era bil pod Rimjanite.
Sistematskite arheoloski iskopuvanja zapocnale vo 1935 godina i traat do denesno vreme. Postojano se otkrivaat novi tragi na materijalnata kultura od minatite epohi. Mozaicite na Heraklea se odlicno socuvani, tie se megju najznacajnite umetnicki ostvaruvanja od toj period. Medju brojnite socuvani se: malata /episkopalna/ i golemata tridomna Bazilika kako i golemiot Amfiteatar.
Bitola, grad so bogata tradicija i burno istorisko minato,denes e vtoriot po golemina grad voRepublika Makedonija. Toj e regionalen industriski, ekonomski, obrazoven /Univerzitetski/, naucen i kulturen centar na jugozapadot na dr`avata. Bitolskiot naroden teatar e eden od
vodeckite vo nasata zemja so bogat repertoar.
Teatarskiot zivot na gradot poteknuva uste od 1883 godina. Pocetokot na muzejskite aktivnosti datira od 1936-ta. Postojat nekolku arheoloski lokaliteti so zastiteni spomenici na kulturata, muzejski postanovki, galerii, istoriski i nunizmaticki kolekcii. Bitola isto taka ima: Gradska biblioteka, izdavacka kuka, kulturno - umetncki drustva i se razbira Muzejot na brakata Manaki.
Pokraj internacionalniot festival na filmskata kamera "Braka Manaki" vo Bitola se odrzuvaat uste nekolku megjunarodni festivali kako: "Interfest", festival na seriozna muzika, "Heraklejskite ve~eri" so leten teatarski i muzicki festival, potoa Megjunarodno Graficko Trienale kako i megjunarodna detska likovna kolonija "Bitolski Mal Monmartr".
Bitola ima pitoresna okolina prekrasni pejsazi.
No nad se simbolot na gradot e Pelister, najvisokiot vrv na planinata Baba koj e visok 2601 metar. Toj e poznat skijacki i izletnicki centar so izvonredna prirodna ubavina sto ja socinuvaat dve glacijalni ezera /"Pelisterski oci"/, sumite od poznatiot bor Molika kako i planinskite kuki.



_________________
kad je oko slobodno vidimo
kad je srce slobodno volimo


Poslednja prepravka: marinela12 datum Sre Apr 11, 2007 2:04 am; ukupno izmenjena 1 put
 
marinela12
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 50

Datum registracije: 31 Mar 2007
Poruke: 46
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 03, 2007 12:23 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

BITOLA MOJ RODEN KRAJ
Bitola , moj roden kraj,
Vo tebe sum roden,
Za mene si raj.
Bitola , moj roden kraj,
Jas te sakam , za tebe peam.
Bitola , moj roden kraj,
Jas te sakam od srce , znaj.
Mnogu gradovi , sela projdov,
Kako tebe Bitola , nigde ne najdov.
Bitola , moj roden kraj,
Jas te sakam , za tebe peam,
Bitola , moj roden kraj,
Jas te sakam od srce , znaj.
Ej , roden kraj , koj bi mozel
zbogum da ti rece da ne zaplace.



BITOLA BABAM BITOLA
Bitola , babam , Bitola,
Tamu se zivot zivee.
Tamu se zivot zivee,
Tamu se jade i pie.
Bitola-majska priroda,
Bitola-zlatna gradina.
So licni momi ubavi,
Na lice beli crveni.
Bitola , babam , Bitola,
Koj mi te tolku prokolna,
Da ragjas momi ubavi,
Da ludat site bekari.
Zbogum da ti rece , da ne zaplacam.
Bitola , moj roden kraj,
Jas te sakam , za tebe peam.
Bitola , moj roden kraj,
Jas te sakam od srce , znaj.

_________________
kad je oko slobodno vidimo
kad je srce slobodno volimo
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 26, 2008 5:14 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U Bitoli je moj ukaj sluzio vojsku i od onoga sto sam mogao da cujem .. mada je to bilo u 80im godinama proslog veka .. veoma je lep grad i ima covek sta da vidi

Evo malo i slika koje sam nasao na internetu




_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
makedonec2
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 12 Nov 2009
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 12, 2009 1:19 pm    Naslov poruke: n Na vrh strane Na dno strane

Еве ви ја и песната

Bitola moj roden kraj



Поздрав
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Bitola-Makedonija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon