www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

...a šta je sa Bojama?
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 13, 2008 10:36 pm    Naslov poruke: ...a šta je sa Bojama? Na vrh strane Na dno strane

Video sam da mnogi na ovom forumu veliki značaj pridaju muzici po raznim pitanjima ali...šta je sa ''slikom'', šta je sa bojama? One su kako izgleda ''bacene u drugi plan'', ali šta vama predstavljaju boje, koliko su vam boje zapravo važne, a da to i ne primetite ako se dublje ne zamislite?

Osnovna pitanja koja bih u ovoj temi želeo da postavim su:

Da li ste se ikada zapitali kakav bi život bio da ne možete da ih vidite(da ste slepi)?
i
Kako biste slepim osobama objasnili šta su to boje?



Unapred napomena (za svaki slučaj) - svaki pokušaj sarkazma u ovoj temi biće kažnjavan, ovo nije poligon za masne viceve. Tek toliko da napomenem.



_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
~SonicLady~
~Smiley~
~Smiley~



Godine: 38

Datum registracije: 12 Avg 2004
Poruke: 11224
Mesto: tamo negde

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 13, 2008 11:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Često mi se dešavalo da se zapitam kako bi to bilo - da (ne daj Bože, moram da dodam) su mi uskraćena čula vida i sluha... Ne znam šta bi mi bilo teže da izgubim. Ali, hajde, recimo da bi za nijansu bilo teže da izgubim vid.

Turobno je ne moći videti izlazak i zalazak sunca, plavetnilo neba, nečije tople oči kako te gledaju u tišini... Ponekad nam, zaista, reči nisu potrebne. Dovoljni su pogledi.

Turobno je ne moći uživati u lepoti vidika i šarenila cvetne livade, zelenila olistalih šuma, ma... ima toliko lepota koje ne mogu opisati rečima, i ne vredi ni da pokušavam.

Čini mi se da su ljudi bez vida više na neki način "izgubljeni" ako se desi da recimo ostanu sami u masi ljudi. Ne osporavam da su im možda druga čula izoštrenija nego inače, ali ipak je teško...

Kako bih slepoj osobi objasnila šta su to boje? Dodirom. Naravno, nije moguće sve opisati tako, ali barem neke bih pokušala. Zelena boja - dala bih list ili travku da oseti u ruci. Plava boja, boja hladnoće - kocka leda. Žuta boja - toplina sunčevih zraka. Crvena boja - za ovo još ne znam; boja krvi, boja crvene ruže... Braon - kora drveta. Bela - grudva snega u ruci...

Bitno je da osete "toplinu" i "hladnoću" boje, a sve mi se čini da to u velikoj meri i rade.

_________________
The spaces between our fingers were created so that another person's fingers could fill them in. Hope you'll find your dream hand to hold you forever.
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 14, 2008 10:06 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

~SonicLady~ je napisao/la sledeće:
...Plava boja, boja hladnoće - kocka leda...


Zelish da kazesh da smo mi "obojeni plavom" hladni? Wink Hmm, ne znam bash, svaka navedena boja ima svog "suprotnog para" (misleci na toplo-hladno) ... vishe sam mislio shta u bash tom "misaonom obliku" za vas predstavljaju boje. U "gradivnom" smislu, npr. plava boja moze isto tako da predstavlja toplo more i td... Wink

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
~SonicLady~
~Smiley~
~Smiley~



Godine: 38

Datum registracije: 12 Avg 2004
Poruke: 11224
Mesto: tamo negde

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 14, 2008 10:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne, ne kažem da je sve što je plavo i hladno Smile kao i kod crvene boje, postoje razne varijacije - plava boja može da bude i more i nebo... za more još i ok, ali kako da slepa osoba dodirne nebo?

S druge strane, što se tiče mog subjektivnog osećaja plava me asocira na slobodu, prostranstva, širinu. Crvena na vatru, vrelinu, strast. Zelena na spokoj i mir - onaj zvuk koji se čuje kad vetrić dune kroz lišće u punoj snazi. Ima još mnogo boja, ali ove tri na mene ostavljaju najjači utisak.

_________________
The spaces between our fingers were created so that another person's fingers could fill them in. Hope you'll find your dream hand to hold you forever.
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 14, 2008 10:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

~SonicLady~ je napisao/la sledeće:
S druge strane, što se tiče mog subjektivnog osećaja plava me asocira na slobodu, prostranstva, širinu. Crvena na vatru, vrelinu, strast. Zelena na spokoj i mir - onaj zvuk koji se čuje kad vetrić dune kroz lišće u punoj snazi.


E to je ono shto sam zeleo da cujem Wink Jako lepo sroceno Smile

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 14, 2008 10:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Da li ste se ikada zapitali kakav bi život bio da ne možete da ih vidite (da ste slepi)?


Ako je čovek slep od rođenja, nema za čim da pati. A ako u međuvremenu oslepi...onda je to prilično bolno.

Ja bih pre mogla bez boja / sluha, no bez zvukova, muzike / vida. Prosto sam više 'slušalački' i 'dodirni' tip Smile

Citat:
Kako biste slepim osobama objasnili šta su to boje?


Znači, govorimo o ovoj 1. grupi. Hm...teško je nekome dočarati nešto ako u njegovom umu ne postoji koncept ni zamisao toga...Jer, taj neko ne zna kako more može da izgleda...Ali zato može da čuje talase, dodirne sneg, oseti plamen strasti i sl., kao što je Sonic navela Smile

Znači, objasnila bih asocijacijama na zvuke, dodire, osećanja Smile

'Boje su u nama...' Very Happy

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 15, 2008 9:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Čovjek sam koji voli šarenilo, al ne kić. Volim boje oko sobe, a oblaćim se konstantno u tamne boje.

Ne znam zašto je to tako, al tako je.

Sonic napisa za plavu boju; iste osječaje imam i ja sa plavom bojom. Al da spomenem svoju omiljenu boju. To je crvena. Mnogi je asociraju sa krvlju, sa ratom, patnjom, al sa druge strane to je boja strasti, ljubavi. I mnogi je tako i vide opet. Volim tu boju, jer je boja koja me prati od malena, od fudbala (Crvena Zvezda), škole, crveni naslovi u svesci (kod mene je to bilo obavezno), crvene pruge na zadnjici od batina, crvena marama pionira, crvena kosa moja prve prave ljubavi... Mnogo bi se tu moglo još napisati.

Druga stvar kod teme koju je Alex spomenuo, kako objasniti sljepom šta su boje. Imam ujaka i ujnu koji su sljepi. Najveći trik u svemu je pobjediti svoj sram, onda je lako, ako su ljudi pravi. Ja svom ujaku i ujni lako mogu opisati nešto u bojama, i uvjek mi se čini da su shvatili, da su to u svojoj glavi vidjeli isto onako kako sam ja vidio. Po priči sa mnogim sljepim ljudima, oni boje vide kao nešto stvarno, slično onome što smo naprime ja i Sonic opisali šta vidimo u plavoj i crvenoj boji...

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
zasto banovan?
Upozorenja: 2 od 3

U INAT BAGRI
U INAT BAGRI



Godine: 113

Datum registracije: 28 Apr 2008
Poruke: 1523
Mesto: za sankom

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 15, 2008 10:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Boje sugerisu zivot i zivost,dinamiku i senzibilitet.
Boje su cula,same za sebe.

Vizuelni dojam je nezamisliv bez boja,kao govor bez rijeci.
Zivjeti boje znaci gledati zivot.I obrnuto.

_________________
Jedan i jedini duplirani član, HELLBRINGER.

U inat svima,bez mane i straha.

Hajdemo dalje,moja tugo,
tamo gdje nas ne zna niko,
pričo moja iz djetinjstva,
na tebe sam navik'o...

Mijenjam ženu za dvije krave,šifra PROŠIRUJEM KAPACITET!

Sva vlast rakiji !!!
 
poison
~Chase The Sun~
<b>~Chase The Sun~</b>



Godine: 40

Datum registracije: 10 Jul 2004
Poruke: 6599
Mesto: ¤In The Land Of The Holy Sun¤

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 09, 2008 8:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja ću samo kratko reć jer ponekad malo znači više, a puno kićenih riječi može ugušit njihov vlastiti smisao...boje su temelj svega.boje su temelj ovog planeta, boje su u nama, boje su temelj svakog života.puno stvari na ovom svijetu nema zvuk, al ima boju.
inače moja je omiljena boja zelena, temeljna boja života oko nas i boja mira i opuštenosti.boja još koječega Mr. Green al volim sve boje, pogotovo žive:žuta, crvena, narančasta.za odjeću i slično nikad ne biram mutne, prljave boje nego one moraju baš prštat bojom.
a na to pitanje kako slijepima pokazat boje, ja nemam odgovor.jednostavno ne znam kako bi to učinila.boje su za mene prejake i neopisive jednostavno nemam riječi za njih.jednostavno su neponovljive.
obožavam boje.i na domaćem mi fali boja da se mogu izrazit ove koje postoje su mutne i ne zanimljive Neutral

_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> ...a šta je sa Bojama? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon