www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Edipov kompleks i edipovci
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Berka
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 26 Jan 2006
Poruke: 404
Mesto: Holandija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 20, 2006 9:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cesto cujemo da neku zenu njen muz ne zove imenom nego mama. Da u njegovom tanjiru isjece sniclu, da ga tjera da pojede sve..
A kada on odlazi ona vice za njim da uzme topliju jaknu, da se pazi, da ne zaboravi..to i to.... i to izgleda i njima i posmatracima kao sasvim OK.
Zena koja radi sve kao njegova majka mora da zna da ce njen djecak uzivati u tom suskanju ali i da ce jednog dana njen "djecak"otici za zenom koja ga seksualno uzbudjuje. Koja ne nosi gace do pupka kao njegova majka. Koja ne nosi grudnjak kao stit od macevanja.. Rolling Eyes
Jer, ne moze on, ne daj Boze ni pomisliti da bi s njom...(svojom majkom).
Tada slusamo tu majku-surogat kako je sokirana,
kako se on nikada nije zalio, cak naprotiv, uzivao je u njenoj paznji i njenom zrtvovanju...


 
Ivancica_BG
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 29 Jan 2006
Poruke: 152
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 24, 2006 11:45 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam ziv svedok jednog tipicnog Edipovog kompleksa pogotovu kada je rec o muskarcima koji su vezani za majku...Naime,takve majke su obicno dominantne zene u porodici a takvi sinovi su uglavnom jedinci,one imaju toliki uticaj na dete od rane mladosti koji u buducnosti prerasta u to da ta osoba ne moze da razgranici dve vrste ljubavi prema majci i prema zeni...
A to ce dovesti do toga da ce se taj brak u vecini slucajeva raspasti jer ni jedna "normalna" zena nece dozvoliti da se joj se necija mama mesa u brak a opet majka ce se smatrati ugrozenom zbog doticne zene svog sina...eto to je neka moja teorija sto se tice edipoviog kompleksa sa ove tacke gledista brak-majka
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 14, 2006 12:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta reci drugo nego da je to bolest.Ne znam da li se da lijeciti.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
sirenica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 52

Datum registracije: 11 Apr 2006
Poruke: 183
Mesto: Novi Sad

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 17, 2006 8:30 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da vezanost za jednog od roditelja nema nikakve veze s bolescu i ne bi trebalo to tako okarakterisati. Nebitno da li dete ima 5 ili 15 godina, ako je veznost izrazenija, postoji psiholoski problem, a ne bolest!

I ne bih se slozila s tvrdnjom da je ta vezanost za jednog od roditelja "tipicna" ili "uobicajena" za decu od 3-5 godina, jer nisu sva deca ista. To prosto nije tacno, jer ima jako veliki broj dece koja uopste ne pokazuju, ni na koji nacin, da "pate" od Edipovog kompleksa. Moja curica ima 3 godine i mnogo vise je vezana za mene nego za oca, a nikako ne pokazuje da jednog od nas smatra "konkurencijom" ili "idolom"... Rolling Eyes

_________________
Zivot se ne meri brojem udaha koje napravimo, vec trenucima koji nam oduzmu dah!
 
knknpnkn
* Đavolkova žena *
* Đavolkova žena *



Godine: 45

Datum registracije: 03 Dec 2004
Poruke: 4162
Mesto: Zemlja cuda

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 17, 2006 10:33 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Samo jedna mala opaska i objasnjenje, posto vidim da ni malcice NISI shvatila sta se sve tu pisalo: nigde ne pise da je "obavezna" ili "100% sigurna" pojava jednog od ovih kompleksa kod dece!!!! Pise: "tipicna" i "UOBICAJENA"! Te dve reci su mnogo drugacije nego ono sto si ti razumela, na jednom jedinom primeru svog deteta, koje uostalom ima jos vremena, da iskaze ili ispolji taj kompleks, ukoliko ga ima! Na jedinom primeru, za koji ukoliko nisi deciji psiholog-NE MOZES da tvrdis da ne postoji (jer mozda postoji, ali ga ona ne ispoljava toliko ocigledno, ili cak ispoljava na nacin na koji ti ne mozes da prepoznas. Ovo je stvar koja nije izmisljena danas i od nekog laika, vec nesto sto postoji decenijama i sto je dokazano mnogo puta od strane mnogih, mnogih ponatih psihologa, decijih psihologa ..........I da, to nije "bolest" u bukvalnom smislu reci BOLEST, vec je psiholoski poremecaj! Wink


ps. Naravno, kao i ostali kompleksi, edipov kompleks takodje moze da bude prilicno ispoljen-znaci da se lako i po sablonu prepoznaje, ali isto tako, moze da bude u "granicama normale" i da takvu pojavu, laicko oko-previdi, tj. ne prepozna. Vecina ljudi, pati barem malicice od edipovog/elektrinog kompleksa, samo neki manje izrazeno-ili neprimetno, a neki potpuno izrazeno. Mnogi psihijatri smatraju (pogotovo Freud koji je utemeljivac ove teorije) da je edipov kompleks "faza" u zivotu, koju svaki covek prodje i preraste, mada ne nuzno i obavezno da je prodje. Neki mentalno bolesni pojedinci kad odrastu imaju snažan Edipov kompleks.
Prema Freudu, glavni razlog za razrješenje Edipovog kompleksa jeste strah od očeve kazne. Ovo je mnogo "komplikovanija" i prisutnija pojava, nego sto se to nama cini. Wink

_________________


 
sarcastrator
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Maj 2006
Poruke: 62
Mesto: tuzla

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 10, 2006 8:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Edipov kompleks kod zena se naziva Elektrin kompleks. Ovo je za one koji su gore raspravljali o tome.
Mene je uvijek zanimao odgovor na jedno pitanje: zasto muskarci toliko vole zenske grudi? Sta bi moglo biti u korijenu te pasioniranosti grudima? Pa odgovor se sam nametnuo. Vecina nas je, naime, dojila kad smo bili bebe, zar ne? Very Happy

_________________
Sarcasm 4ever!
 
Sami-sa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Mar 2006
Poruke: 152

germany.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 10, 2006 10:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hm edipov komplex mislim da je to vise poremecaj nego bolest i mislim da su majke takve djece najcesci krivci za to.
Ja licno uvjek sam bila vise vezana za mamu nego za tatu,sto pobija tvrdnju da su muski vise za mamu a devojcice za tatu.Zavisi sve to od slucaja do slucaja.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 18, 2006 3:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nikada nisam osecao konkurenciju po tom pitanju. Jesam bio vezan za majku jer je uvek bila tu da me razume, poprica samnom, utesi i tako dalje dok je otac bio taj koji je forsirao ostrinu, i psihicku stablinost kod mene. Cesto mi ljudi govore da sam dosta povukao na oca i kako odrastam shvatam da jeste tako. Cak se u nekim trenucima ljudi oko mene zapitaju da li sam ja "preslikani" otac. E sad da li je to Edipov kompleks ili ne ja ne znam. Znam samo da sam majku voleo kao svog najveceg prijatelja dok je otac bio taj koji je resavao neke fizicke probleme u detinjstvu i tako dalje. Uglavnom bar kod mene taj skolski primer Edipovca nije postojao. Mozda kod nekoga jeste...
 
slatka_sanerka
Anđeo s greškom
<b>Anđeo s greškom</b>





Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 24591
Mesto: *tamo pokraj Miljacke*grada cevapa, viceva, ubica, muja i sulja, al i rokera, oskarovca, nobelovaca

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 20, 2006 2:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nije to samo slucaj sa jedincima , ja imam jedan primejr u komsiluku edipovog kompleksa
 
bebacka
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 15 Jun 2006
Poruke: 239
Mesto: SUBOTICA

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 11, 2006 1:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je ova pojava prisutna kod vecine decije populacije,da li u vecoj(izrazenijoj) ili manjoj meri. Cinjenica je da roditelji svesno oblikuju dete prema sebi i to kroz mere i metode vaspitanja...deca,pogotovo u toj dobi gledaju na zivot kroz oci majke i oca i na kraju,svako dete je zbog toga delimicno ogledalo svojih roditelja.
 
refYUgee
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Jun 2006
Poruke: 7

usa.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 12, 2006 1:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nisam ga primjetio u svojoj sredini mada znam da je negdje tu prisutan oko nas......mislim da je ipak psihicki poremecaj.......
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 04, 2008 7:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Edipov kompleks je skup ljubavnih i neprijateljskih osjećanja koje svako dijete osjeća prema roditeljima (seksualna naklonost ka roditelju suprotnog spola i mržnja prema roditelju istog spola koji se doživljava kao suparnik). Normalni ishod Edipovog kompleksa je identifikacija sa roditeljem istig spola, dok se patološki ishod ogleda u identifikaciji sa roditeljem suprotnog spola.

Veoma je važno da se Edipov kompleks razreši. Zapravo ne postoji opšti obrazac za rešenje i kod većine ljudi ovaj kompleks se nesvjesno razreši sazrevanjem i psihičkim razvojem, ali ne u potpunosti. Svi mi u sebi nosimo uticaje obe roditeljske figure i to je normalno.Brojni su uzroci koji koče proces razrešenja Edipovog kompleksa. Na primer, zlostavljanje dece u detinjstvu, poremećeni odnosi u porodici, alkoholizam i mentalna oboljenja roditelja, itd. Osobe koje u dovoljnoj mjeri ne razreše ovaj kompleks mogu misliti, ponašati se ili reagovati u nekim situacijama kao suprotan spol od onoga koji zaprevo jesu. Sigurno ste za nekoga rekli da je “feminiziran” ili da je “muškarača”. Treba prihvatiti njihovu različitost jer možda nisu oni sami krivi za to što jeste njihova ličnost.
Zanimljivo je kako se u našoj kulturi interpretira Edipov komleks:“Mamin sin” i “Tatina ćerka“.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Edipov kompleks i edipovci Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon