www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Šta je to Egoizam?
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
zeenmc
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 30

Datum registracije: 28 Mar 2005
Poruke: 186
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 29, 2006 4:33 pm    Naslov poruke: Šta je to Egoizam? Na vrh strane Na dno strane

Sta je to egoizam, i ko je osoba koja je egoista. Sta je to tacno ?

 
ametist heart
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 08 Avg 2006
Poruke: 2018
Mesto: **I Agapi Sou Me Den Menei Pia Edo**

bhutan.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 05, 2006 11:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne mora svaki egoizam biti los egoizam (barem po mom misljenju Wink ). Postoji i nekakav "zdravi egoizam".
Zdrav egoizam je vazan za donosenje pravilnog suda o sebi.
Osobe kojima uspijeva sve sto zamisle i preduzmu izazivaju paznju sredine. One izgledaju sigurne u sebe, rade samo ono sto je u njihovoj moci, pa izgleda da sve postizu bez velikog napora i briga. Uspijeh ih svuda prati, ali i nerazumijevanje sredine.
To je zbog toga sto samouvjerene osobe izazivaju istovremeno strah i ljubomoru sredine. Osobe nesigurne u sebe povucene su, loseg raspolozenja, nedostaje im zdrav egoizam koji je vazan za zivot.

Nasuprot tome, postoji i takva vrsta egoizma kad je osoba okrenuta samoj sebi, a ostale bezobzirno iskoristava i "gazi preko leseva". Kad neko manipulira drugima da bi postigao prednost nad njima, psiholozi govore o bolesnom egoizmu.

U rijecnicima stoji da je egoizam ljubav prema sebi samom. Moramo voljeti sebe da bismo mogli voljeti druge. Tako gledano, zdrav egoizam nije nista lose. On nam samo pomaze da zahtjeve okolini postavljamo tako da budu zadovoljene nase osobne zelje i potrebe.
Wink

_________________

I svaki dodir njegov nema cijenu, od tužne je stvorio sretnu ženu...
To je vrijedilo čekati...

 
plass_chamoice
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 41

Datum registracije: 23 Okt 2006
Poruke: 259

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 24, 2006 9:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

egoizam po meni je preuvelicavanje svoga JA. Deliti egoizam na dobar i los je samo igra reci koja zbunjuje. Posto sve u zivotu ima meru tako i svoje JA ima meru. Egoizam je ono preko mere

_________________
Treba samo sto vise piti i pusiti
 
miskopisko
~Dream-Maker~
~Dream-Maker~



Godine: 38

Datum registracije: 03 Sep 2005
Poruke: 4446

neth_antilles.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 25, 2006 12:05 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Egoizam je ono preko mere

Mislim da kad bi malo razmislio(subjektivnije) shvatio bi da egoizam nije uvek ''ono preko mere'' vec preka potreba coveka za onim sto nazivamo svoje JA,tu potrebu imas i ti kao i svi mi,mozda je to jedna od nasih najvaznijih osobina
 
Tikulinija
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Dec 2005
Poruke: 97

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 26, 2006 9:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja mislim da je egoista onaj covek koji misli samo na sebe, i da u tomre preteruje... Mislim da bi za egoizam mogao da se uzme sebicnost kao sinonim...
 
zeenmc
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 30

Datum registracije: 28 Mar 2005
Poruke: 186
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 02, 2006 12:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako se moze nazvati covek koji tezi uvek ka boljem,da je uspesniji i nebira nacin na koji ce to postici
 
Lane86
~The last lady~
<b>~The last lady~</b>





Datum registracije: 02 Okt 2006
Poruke: 24294
Mesto: Nedostižno...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 21, 2008 10:16 pm    Naslov poruke: *Egoizam...* Na vrh strane Na dno strane

Egoizam (latinski: ego - ja) je stanje prevelike samovažnosti, samoljublja i uzdizanja sebe. Predstavlja investiciju motiva ličnosti u sopstveni ego što vodi ponašanju usmerenosti ka sopstvenim interesima i potrebama, kao i zanemarivanju interesa i potreba drugih tj. jedno sebično i nedruštveno ponašanje.

Egocentričnost je posmatranje svega iz svoje perspektive. To je težnja pojedinca da sve stvari usmerava prema sebi, poimajući sebe kao "središte svemira", svoje ja kao jedinu stvarnost, a sve ostalo u odnosu na sebe.

Egoizam najčešće prate kompleks više vrednosti, mesijanski kompleks i kompleks Boga. Poznate osobe s božjim kompleksom su Napoleon Bonaparta i Micuo Matajoši.

Egoizam ima sledeća značenja:

*Psihološki egoizam je učenje u kom se tvrdi da svi ljudi rade isključivo u svoju korist, makar ona bila i emotivna;
etički egoizam je učenje u kom se tvrdi da svi ljudi treba da rade u svoju korist;

*Racionalni egoizam je učenje u kom se tvrdi da je racionalno raditi u svoju korist;

*Solipsizam (nekad se zove egoizmom) je učenje u kome se tvrdi da samo data osoba postoji;

*Egotizam je psihološko stanje prevelike samovažnosti; u određenim oblicima egoizam (kao egotizam) može uključivati i narcisizam i anti-socijalno ponašanje.

Egoizam se često meša sa sebičnošću.


Kakvo je vaše mišljenje o ovakvim ljudima...? Da li ih imate u svojoj blizini...? Da li ste, možda, Vi takvi...?

_________________
jellenadabogdakrepala je napisao/la sledeće:
ljubce jedno odeee za jedno divno malo stvorenje... sa velikim i cistim srcem...
koje zraci svojom toplinom i drugarstvom... po svim temama na koje upise neko slovce...
s kojom sam ovdje proveo mnogo prijatnih trenutaka...kao i svi ostali s kim je slovce makar jedno razmijenila....i drago mi je sto se ponovo vratila medju nas..tracare... Razz
dakle ljubce ode za malu nocnu pticicu...inace svima znanu kao lane... Wink

 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 22, 2008 12:39 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Imam ljude u svojoj blizini koji imaju tu crtu u sebi,neki je ispoljavaju manje,neki vise, a medju svima njima ja Laughing
zivi bili i veliki porasli Laughing hehe

Mislim da svi gajimo to u sebi, oblikujemo tu liniju kroz zivot, gledamo da je ne isticemo previse, ali svakako smatram da i u tome ima pozitivnih "delova"

nesto vise o tome,tj svoje skromno misljenje cu upotpuniti drugom prilikom.
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 23, 2008 12:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tema *Egoizam...* spojena sa Šta je to Egoizam?. Mole se članovi da obrate pažnju prilikom otvaranja novih tema da li one već postoje. Hvala Wink

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Šta je to Egoizam? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon