www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Split
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Idealno_losha
Banovan!

Опасница ©
<b>Опасница ©</b>





Datum registracije: 15 Dec 2006
Poruke: 33698
Mesto: Jedno veeeoma ali veeeoma idealno loše mjesto ;)

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 13, 2008 7:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo malo da osvježin Wink








[/URL]



_________________
• Originality is the one thing which unoriginal minds cannot feel the use of. •
 
poison
~Chase The Sun~
<b>~Chase The Sun~</b>



Godine: 40

Datum registracije: 10 Jul 2004
Poruke: 6599
Mesto: ¤In The Land Of The Holy Sun¤

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 04, 2008 5:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane






Autor ~ Žana

_________________
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 28, 2008 12:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dino Dvornik - Nista kontra Splita

Jucer su opet letile boce
Ovi put nije bilo zbog coce
Svud okolo kole bilo je stakla
Nije zbog Danijele nije zbog brata
Iz cista mira me vatija tip
I pocea vridat u lokalu
Ka da on ne voli moju glazbu
I neka lipo idem k vragu

A ja san sve trpija i mucija
Iskustvo je reklo bit ce tuca
Cinija san fintu da me nije briga
Dok mi nije pocea i Split spominjat
Onda je meni skocia zivac
Tip me tia isprovocirat
I onda sam mu zapiva sve po spisku
Nek čuje papan beštimju

I mos govorit kontra mene
I kontra cilog svita
Ma necu da cujen nista
Nista kontra Splita

I tako je onda pocela tuca
Bila je prava luda kuca
Katrige su letile medu svit
I onda su se tako umisali svi
I nisan tija ispalo je tako
Na njegovu jednu posla san ga u tri
A moglo je isto sve lipse zavrsit
Da mi nije na kraju spominia Split

Dino je ovaki, Dino je onaki
Posli su tako govorili svi
Dino je opet ispa kriv
I bit ce kriv dok je ziv




_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 43

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 21, 2008 5:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dioklecijanova palata

Pre svega - bezbednost – Carska vila rimskog imperatora Dioklecijana predstavlja sintezu istočnih i zapadnih uticaja u arhitekturi. O tome da su u izgradnji učestvovali i majstori sa istoka svedoče imena grčkih graditelja Zotika i Filotasa uklesana u zidove palate. Po zahtevima svog vremena, Dioklecijanova plata je osim udobnosti pružala i bezbednost. Stoga su svuda duž zidova bile ravnomerno raspoređene odbrambene kule od kojih se do danas sačuvalo samo nekoliko i to uglavnom ugaonih.

Zlatna vrata – Severna, odnosno zlatna vrata, kako su nazvana u XVI veku, nadmašuju arhitektonskom i skulpturalnom obradom ostale ulaze u palatu. Osim niša u kojima su nekada stajali kipovi, ukrašava ih niz arkada koje su nekada nosili stubići, naslonjeni na konzole. Raskoš ove kapije razumljiv je ako se ima u vidu da je do tih vrata vodio glavni drum iz Salone.

Izlaz na pristanište – Unutrašnji deo južnog zida palate bio je ukrašen zasvođenom kolonadom gde su se nalazili vrtovi i šetalište. Iz južnog, carskog dela palate malim Bronznanim vratima stizalo se u privatno Dioklecijanovo pristanište koje danas više ne postoji.

Od mermera i granita – Centralno mesto u palati zauzima Peristil – predvorje okruženo masivnim stubovima od granita i mermera. S prednje strane Perstila nalazio se ulaz u carske odaje ispred kojeg je bila statua četvoroprega.

Mauzolej - katedrala – Današnja splitska katedrala je zapravo Dioklecijanov mauzolej. Spoljni zidovi Mauzoleja, opkoljeni kolonadom od 24 stuba, ukrašeni su reljefnim frizom na kome dominiraju likovi Erosa. Na istočnoj strani friza Erosi drže u ovalnim medaljonima likove Dioklecijana i njegove žene Priske. to su jedini antički portreti u palati koji su ostali sačuvani do danas.

Jupiterov hram – Jupiterov hram je pravougaona građevina sa podzemnom kriptom. Stubovi hrama na prednjoj strani nisu sačuvani, ali i bez njih se mogu nazreti barokni elementi kasno-rimske umetnosti. Ulaz je ukrašen spletom biljnih motiva i likova dece.

Sačuvan je sarkofag – Prilaz Jupiterovom hramu bio je bogato ukrašen figurama i ornamentima, koji su prilikom izgradnje u srednjem veku znatno oštećeni. Pred ulazom u hram nalazi se skladno oblikovan sarkofag.

Sfinge iz Egipta – Ulaz u Mauzolej čuvale su četiri granitne sfinge donete iz Egipta i potiču još iz vremena faraona Tutmesa.

Zaklonjena fasadama – Širenje grada van zidina palate počelo je iza Gvozdenih vrata. Iako su do danas potpuno očuvana, gotovo da se ne primećuju jer su zaklonjene fasadama docnije podignutih zgrada. Levo od Gvozdenih vrata nalazi se Gradska većnica podignuta u XV veku. Na njenom zidu uklesan je grb Splita.

[iz "Politikinog zabavnika" #1226/1975]

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 09, 2008 1:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Joj jesu unakazili rivu s ovim tendama fujjjjjjjjj hocemo staru Rivu Crying or Very sad

Jedva cekam ljeto da odem opet dolje

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
¤ Idealno_losha ¤
OriginaL ღ
<b>OriginaL ღ</b>





Datum registracije: 01 Feb 2009
Poruke: 3416

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 03, 2009 12:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo nešto novijih sličicaaa Wink

ž


Pao nam snijeg Mr. Green Mr. Green





 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Split Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Strana 9 od 9

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon