www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kad dete ima povišenu temperaturu
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 04, 2004 2:03 pm    Naslov poruke: Kad dete ima povišenu temperaturu Na vrh strane Na dno strane

Sa decom je uvek puno strahova: da im se nešto ne desi, da se ne razbole... Još kad su deca toliko mala da i ne umeju da kažu da im nije dobro, niti da kažu šta im je... Muka živa. Onda pomislite da, možda, ipak previše paničite, da vašem blago zarumenjenom mališanu nije ništa; ima samo malo povišenu temperaturu, ali inače ništa - ma, proći će to. Ukoliko ste još "žena od karijere", sa privremenim zastojem u karijeri, jer ste rešile da podižete dete, a većina vaših prijateljica i dalje juri tempom koji posao nameće i nemaju sopstvenu decu, i od njih ćete verovatno čuti da samo previše paničite i da detetu sigurno nije ništa. Oprez!

Kod sasvim male dece (mlađe od četiri godine) nekoliko dana zaredom povišene temperature može da znači infekciju mokraćnih puteva (nešto što vam, sasvim moguće, u životu ne bi palo na pamet). Infekcija mokraćnih puteva kod odraslih uglavnom se iskazuje neprijatnim peckanjem i stalnim nagonom za mokrenjem (iako, zapravo, nemate šta da izbacite); povišena temperatura može da se javi, ali nije baš česta. Kod sasvim male dece, međutim, infekcija mokraćnih puteva iskazuje se blago povišenom temperaturom kao jedinim simptomom.

Dobra vest je da će, čim dete sa povišenom temperaturom bez drugih simptoma bolesti odvedete pedijatru, on sigurno posumnjati na infekciju mokraćnih puteva. Ono što se tada dešava jeste pregled urina; ako se u njemu otkrije veliki broj leukocita, pedijatar će prepisati terapiju.

U svakom slučaju, ako se desi da malo dete ima nekoliko dana zaredom povišenu temperaturu, a ne pokazuje nikakve znake prehlade, kijavice, kašlja, niti bilo šta što bi ličilo na znake bolesti, treba ga odvesti lekaru - za svaki slučaj. Ne brinite ako se povremeno osećate kao da previše paničite; to je sasvim u redu. Vi samo pazite na zdravlje jednog malog predivnog bića koje je u potpunosti zavisno od vas.



_________________
 
rouzvel
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 66

Datum registracije: 22 Jul 2004
Poruke: 5310
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 07, 2004 10:26 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kod dece uopšte nije retka pojava da dobiju visoku temperaturu, što bi mi rekli iz čista mira. Ne treba praviti neku paniku oko toga, nekad je to samo zbog vakcine, toplote, ili jednostavno zbog umora. Ako se temperatura protegne na par dana, onda treba intervenisati jer su razlozi za nju onda opasniji. Za skidanje temperature sam obično koristila domaća sretstva kao kupanje u mlakoj vodi, masažu sa vinskim sirćetom ili alkoholom, a kad su malo porasli Brufen sirup protiv temperature ili Andol.

_________________
istraživanje paranormalnih pojava kod muškog roda!
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 07, 2004 10:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Desava se da imaju temperaturu,ali pre nego im dam sirup za temperaturu ,probam da je skinem sa oblogama od rakije ili projno brasno.A,ako ne uspem onda je sirup sledeci.Ovde je bilo virus koji se zove "Tri dana temperatura".E tad me je stvarno uhvatio strah,em velika temperatura,em samo sto je skines ona se vrati u roku od sat vremena.A doktori ne mogu nista,nego ti prepisu sirup ili cepice i sto vise tecnosti da je ne bi dete izgubilo.
Tri dana oka nisam sklopila.....

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 08, 2004 9:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a jeste pokusale sa kolutovima krompira po tabanima u carapici natopljenom rakijom ili sircetom(razblazenim naravno)...
secam se da je moja baka meni stavljala izbuseni komad papira namazan cistom mascu......ma ima toliko narodnih lekova....ja uvek koristim cepice.....nekako su mi najefikasniji....tusiranje mlakom vodom....i naravno sto vise tecnosti.....malo po malo...ne previse piti odjednom.....e dado to nespavanje i meni poznato.....

_________________
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 15, 2004 2:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

do sada je tusiranje mlakom vodom i paracetamol uvek pomagalo..jednom je mala imala temperaturu danima..mazala sam je i senfom i svinskom mascu i razredjenim sircetom..ma cime nisam..aod lekova sta joj sve nisam dala i nista..e onda je usledilo preznojavanje, tusiranje i sladoled..zvuci blesavo mozda ali je kao rukom odnelo temperaturu..od tada u zamrzivacu uvek imam sladoleda...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Mala_Zvezdica
Interceptorov Kikiriki
Interceptorov Kikiriki



Godine: 41

Datum registracije: 21 Dec 2003
Poruke: 5243
Mesto: Frankfurt - Zemun

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 17, 2004 2:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja kad sam imala 12-13 godina imala 41 temperaturu, bila sam dole kod ujne na odmoru a roditelji ovde.ujna je mislila da cu da umrem. nista nije pomoglo, cak je ova komsinica dosla ona je lekarka i lekove sto mi je ona dala nisu pomogli,to je islo tako dva dana sa tom visokom temperaturom. na kraju me stavila u kadu i polivala hladnom vodom vise puta dnevno,pa se smanjila temperatura.

_________________


Suze su coveku najbolji drug,
kada te svi napuste, one se uvek pojave!
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 30, 2004 2:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mjerenje povišene temperature



Često možete osjetiti da dijete ima temperaturu ukoliko mu dodirnete čelo. Ali na koji način precizno izmjeriti djetetovu temperaturu i što učiniti ako dijete ima povišenu temperaturu?



Što je povišena tjelesna temperatura?

To je stanje u kojem tijelo "postavlja svoj termostat" na višu temperaturu. Obično je odgovor na infekciju, premda i druge bolesti mogu biti povezane s povišenom temperaturom. Temperatura može rasti i padati periodično, a drhtavica koju osjećamo rezultat je nastojanja tijela da proizvede dodatnu toplinu tijekom faze rasta. Znojenje koje je česti pratitelj povišene temeprature rezultat je tjelesnog otpuštanja dodatne topline tijekom faze spuštanja.

Postoje iznenađujuće razlike u stupnjevima normalne tjelesne temperature. Normalno je da temperatura varira tijekom dana, ovisno o faktorima poput fizičke aktivnosti i okoliša.

Novorođenčad ne može dobro regulirati svoju tjelesnu temperaturu i može je dobiti ako je pretoplo obučena ili ako je u okolini pretoplo. Većina je temperatura uzrokovana infekcijama, iako postojanje povišene temperature ne govori nužno koliko je dijete uistinu bolesno.


Klasificiranje temperature

Rektalna temperatura od 38 stupnjeva ili više kod djece mlađe od 3 mjeseca zahtijeva liječnički pregled. Čak i manja temperatura kod jako male djece može značiti potencijalno ozbiljnu infekciju.

Rektalna temperatura od 38.3 stupnja ili više kod starije dojenčadi i djece smatra se povišenom temperaturom.

Rektalna temperatura između 37.2 i 37.8 opisuje se kao blago povišena temperatura.


Metode mjerenja temperature

Postoji više načina mjerenja temperature kod djece, ali nisu svi načini i jednako precizni.

Male plastične trake za mjerenje temperature preko čela mogu vam reći ima li dijete povišenu temperaturu, ali one ne pružaju precizno mjerenje.

Sve donedavno relativno jeftini živini toplomjeri bili su najuobičajenija kućna metoda mjerenja. Američko pedijatrijsko društvo sada savjetuje roditelje da ga prestanu koristiti zbog mogućeg izlaganja tokisčnoj živi.

Alternative koje su sigurne i precizne uključuju digitalne toplomjere koji se mogu koristiti oralno (u usta), reklatno (u guzu), aksilarno (ispod pazuha) ili u uhu. Digitalni toplomjeri
mogu se kupiti u različitim veličinama i oblicima. Koji god izabrali, pobrinite se da ga znate ispravno koristiti kako biste dobili točnu temperaturu.

Kada mjerite temperaturu dojenčetu ili malom djetetu kod kuće, najbolje ćete je očitati rektalno. Rektalno mjerenje trebali biste koristiti sve dok dijete nije dovoljno staro da surađuje za oralno ili mjerenje u uhu (dob ovisi od djeteta do djeteta). Ako ste preosjetljivi kada je u pitanju rektalno mjerenje, aksilarna metoda drugi je najbolji izbor. Ta je metoda korisna i kod začepljenog nosa ili kod djece s otežanim disanjem zbog čega nisu u mogućnosti držati zatvorena usta.


Korištenje digitalnog toplomjera

Prije upotrebe digitalnog toplomjera, svakako dobro pročitajte upute proizvođača. Trebate znati na koji način toplomjer signalizira završetak očitavanja temperature (obično je riječ o kratkom zvučnom signalu). Ako vaš toplomjer koristi zamjenske plastične poklopce, nemojte ih zaboraviti staviti na toplomjer. Svaki put nakon korištenja skinite taj poklopac, a toplomjer očistite prema uputama proizvođača odmah nakon korištenja.

Kod rektalnog mjerenja vrh toplomjera namažite masnom kremom ili vazelinom. Toplomjer umetnite kroz analni otvor oko 1,5 do 2 centimetra u rektum, a prestanite ako osjetite otpor. Čekajte dok ne čujete predviđeni broj zvučnih signala ili drugi signal za završetak očitavanja.

Kod oralnog mjerenja čekajte 20 do 30 minuta nakon što je dijete završilo s jelom ili pićem da biste izmjerili temperaturu. Postavite toplomjer ispod jezika i zatražite od djeteta da zatvori usta (podsjećajte ga da ne grize i ne priča). Čekajte dok se ne čuje signal za prestanak očitavanja.

Kod aksilarnog mjerenja skinite djetetovu majicu i potkošulju i postavite toplomjer ispod pazuha (mora dodirivati samo kožu, ne smije dodirivati odjeću). Držite djetetovu ruku preko prsa tako da toplomjer ostane na mjestu. Čekajte dok ne čujete signal za kraj očitavanja.

_________________
 
crvenokosa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Jun 2003
Poruke: 11

PorukaPostavljena: Sub Apr 30, 2005 10:14 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne treba biti alarmantan sve dok temperatura ne dotigne 39 podeljak, jer treba dopustiti da se organizam sam izbori sa mogucim virusom. U slucaju da temperatura ne pada ili se cak povecava najbolje obratiti se pedijatru a u medjuvremenu dete istusirati mlakom vodom ili staviti mu obloge od sirceta ili alkohola...
 
indijanka
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 03 Maj 2005
Poruke: 77

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 05, 2005 3:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

crvenokosa je napisao/la sledeće:
Ne treba biti alarmantan sve dok temperatura ne dotigne 39 podeljak, jer treba dopustiti da se organizam sam izbori sa mogucim virusom. U slucaju da temperatura ne pada ili se cak povecava najbolje obratiti se pedijatru a u medjuvremenu dete istusirati mlakom vodom ili staviti mu obloge od sirceta ili alkohola...



Ne zurite sa djecom doktoru. Radim u djecijoj bolnici i kada vidim sta se sve radi, srce mi se cijepa Sad Ako dijete ima temperaturu duze od tri dana i ako je ona iznad 39 stepeni, onda potrazite doktorsku pomoc. Ono sto je veoma bitno je da dijete uzima dovoljno tecnosti. Ako ne zeli da jede, nemojte ga tjerati. Ako vam dijete, kojim slucajem, dospije u bolnicu, nemojte olako pristajati na sve pretrage koje doktori odredjuju Confused Masa tih pretraga je bolna za djecu , i zaista, nisu potrebne.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 06, 2005 8:27 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zaista me je odusevio post indijanke..iskreno nema sta..ja izbegavam lekare, ma koliko potrebni oni bili ponekad....Sve dok je mogu sama zbrinuti, izbegavam lekare....e kada vec nemam kud onda se njima obratimm za pomoc ili ako vec znam da je nesto ozbiljno, kao sto su neki virusi koji haraju jako cesto u zadnje vreme...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
tascha
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Mar 2006
Poruke: 72

nepal.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 29, 2006 5:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

djecu mladju od 4 mjeseca odmah odvesti kod doktora...kod temperature ispod 39°C ne paniciti, i nista ne poduzimati, pogotovo ako je dijete i dalje zivahno....tek ako je temperatura iznad 39°C dati cepic, potom stavljati mokre obloge na listove, koje treba mjenjati svaka 2 minuta, i djetetu dati dovoljno tekucine
 
sirenica
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 52

Datum registracije: 11 Apr 2006
Poruke: 183
Mesto: Novi Sad

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 26, 2006 3:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kod povisene temperature, kod male dece, treba prvenstveno voditi racuna o tome da ne traje dugo ( spustiti je sto pre ispod 38 C ), jer dete moze dobiti fras, sto opet dalje utice na mnoge nezeljene posledice...

U svakom slucaju, treba reagovati ODMAH, a ne cekati na ne znam sta. Odmah kod lekara, bez dileme. I naravno bez panike! Ako je temp. povisena, nije bez razloga, sigurno ima neko zariste.

_________________
Zivot se ne meri brojem udaha koje napravimo, vec trenucima koji nam oduzmu dah!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> Kad dete ima povišenu temperaturu Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon