www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Želite li Euro kao oficijelnu valutu u svojoj zemlji?
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Ekonomija ~
::  

Želite li Euro kao oficijelnu valutu u svojoj zemlji?
Da, želim Euro što prije
43%
 43%  [ 19 ]
Ne, ne želim Euro kao oficijalnu valutu u svojoj zemlji
45%
 45%  [ 20 ]
Nemam mišljenje o tome ili mi je svejedno
11%
 11%  [ 5 ]
Ukupno glasova : 44

Autor Poruka
kalamarko
Banovan!

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 16 Nov 2008
Poruke: 5
Mesto: Novi Sad

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 18, 2008 11:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kada evro bude oficijalna valuta u Srbiji to će značiti samo jedno da smo posle više decenija konačno uspeli uhvatiti korak sa Evropom i svetom.Ali do toga ima još puno posla,mislim na saradnju sa hagom,borbu protiv korupcije,usvajanje zakona,i još niz realnih i ne realnih zahteva koji svakodnevno stižu iz Brisela na našu adresu.E sad imajući u vidu efikasnost naših zakonodavnih vlasti pa i to da se dnevno usvaja po par zakona,po mojoj slobodnoj proceni evro ce biti oficijalna valuta u Srbiji 2114,a zakleti protivnici evra mislim da nemaju razloga da se plaše jer je ta budućnost očigledno daleko.


_________________
osmeh Smile
 
šamar
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 115

Datum registracije: 29 Dec 2008
Poruke: 906
Mesto: diznilend

jamaica.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 20, 2009 5:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nema tu šta da se mjenja .euro je platežno sredstvo koje je jako zastupljeno kod nas u bih.
mada bih više volio km da ostane zvanično platežno sredstvo.
nismo mi još za nikakvu zajednicu ,a tek za evropsku najmanje.
zašto pa zato što bi mi radili u toj uniji.
pa kod nas neradi ništa sem male privrede i srednjih preduzeća.
sve velike fabrike su propale i pod stečajem.
tako čisto sumnjam da će u skorije vreme da se euro zove oficijelna valuta bih.

_________________
Oprezni ljudi koji na sve misle, koji sve predviđaju, stalno upadaju
u klopke, jer računati na poteškoće,
znači stvarati ih.
 
tangens
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 20 Jan 2009
Poruke: 84
Mesto: MESTO

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 23, 2009 8:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

euro ce nam biti nametnut ako budemo bili u EU, a zajedno sa eurom dolaze nova poskupljenja kao svda gdje je dosao. Twisted Evil
 
šamar
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 115

Datum registracije: 29 Dec 2008
Poruke: 906
Mesto: diznilend

jamaica.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 06, 2009 1:47 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma ne sekiram se ja za euro,što će da bude nametnut ako nekada uđemo u eu.
Nego sam siguran da ni jednoj zajednici ne treba nešto što ne može da se oporavi za 200 godina.Pa tako i mislim da će ulazak bih u eu biti od prilike za toliko godina.
Nemamo mi šta da ponudimo evropi,da bi nas primila u zajednicu.

_________________
Oprezni ljudi koji na sve misle, koji sve predviđaju, stalno upadaju
u klopke, jer računati na poteškoće,
znači stvarati ih.
 
¤ Idealno_losha ¤
OriginaL ღ
<b>OriginaL ღ</b>





Datum registracije: 01 Feb 2009
Poruke: 3416

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 08, 2009 10:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Označih drugi odgovor u anketi.
Ne, ne želin euro u Hrvatskoj zato šta će nas to sve uništit.
Čin uđemo u EU,uzet će nan more ( zbog toga nas samo i "žele"), a glupi Sander bi proda i svoju rođenu mater zbog para, tako da ne sumnjan da će nas on prvi prodat.
Samim uvođenjem eura će stvari poskupit, i ovako se nema od čega živit, i kupi se za kruv, a kad dođe euro ne samo da nećemo imat od čega živit, već još gore stvari, nezamislive.
Tako da, moje mišljenje je neka Euro ostane di mu je i misto.
 
Pravdoljub
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 19 Mar 2009
Poruke: 10

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 19, 2009 4:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da, zelim evro i u Srbiji, ali kada za to dodje vreme. Mislim da je jos rano o tome razmisljati, slaba nam je privreda.
 
lahaine
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 25 Jun 2005
Poruke: 21
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 08, 2009 10:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jedinice merene u hiljadama su uvek bile samo plen za oci i uvek ce i biti, imas kao hrpu para a ustvari to je jedna EURO novcanica...ili dolar ili bilo sta drugo
 
nightblade
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Nov 2009
Poruke: 5

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 16, 2009 11:47 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne zelim EUR u Srbiji, jer mislim da bi nam vise stetio nego koristio.

Razmislite malo, zasto npr. Svajcarci ne zele EUR? Imati svoju valutu znaci imati mogucnost da centralna banka vodi nezavisnu monetarnu politiku, sto drugim recima znaci da odredjuje referentnu kamatnu stopu, propisuje nivo obaveznih rezervi koje banke moraju da imaju i po potrebi moze da apresira/depresira valutu.

Ovo poslednje je mozda i najvaznije orudje u rukama centralne banke, jer npr. depresijacijom valute, uvozna roba postaje skuplja cime se potice proizvodnja, potrosnja i izvoz domace robe u inostranstvo, a sve to pomaze ekonomiji i otvaranju novih radnih mesta. Najbolji primer ovoga o cemu pricam je Kina.

_________________
^_^
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 29, 2009 7:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

Beograd -- Dok privrednici traže veću stabilnost kursa ili uvođenje evra, NBS i ekonomisti kažu da je „plivajući kurs“ za Srbiju mnogo bolji od fiksnog ili uvođenja evra.

Zahtev srpske privrede, koji je izneo predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin, da u narednoj godini stabilnost nacionalne valute bude prioritet, ili u suprotnom, privreda će insistirati na uvođenju evra, izazvao je oprečne reakcije.

Predsednik PKS kaže da su privrednici naišli na razumevanje premijera Mirka Cvetkovića koji im je obećao kontrolu deviznog tržišta. “Mi smo dobili uverenja da ćemo imati taj za nas veoma potreban i predvidiv okvir, da imamo nešto što je predvidiv okvir i da Narodna banka interveniše uvek kada je za to potrebno i na vreme, a ne posledično“, kaže on.

Bugarin kaže da je njegova izjava o uvođenju evra koja je izazvala veliku polemiku u javnosti u stvari pogrešno preneta. „Rečeno je sa moje strane u pežorativnom smislu da ako je nemoguće imati predvidiv okvir onda je bolje ići na varijantu da znamo da nam je evro obračunska valuta. Prosto većina srpskih kompanija koja je ulagala u investiranje i razvoj u prethodnim godinama se zaduživala ili u evrima ili je imala valutnu kaluzulu tako da svako povećanje podrazumeva i povećanje rate. Znači, nije zahtev srpske privrede ’ili fiksni kurs ili evro’“, objašnjava Bugarin.

Privrednici, iako bi to većini odgovaralo, znaju da prelazak na evro u Srbiji nije moguć bez ispunjenja uslova Evropske centralne banke u vezi sa spoljnom inflacijom, budžetskim bilansom, javnim dugom, fluktuacijom valute i dugoročnim kamatnim stopama. Čak i kad bi bilo moguće, državi treba dinar, kaže predsednik udruženja tekstilaca Milan Knežević.

„Na žalost, našim predstavnicima vlasti mnogostruko je više u interesu da manipulišu i sa deviznom štednjom građana, a da imaju i dinar preko kog uvek mogu da prelome određene socijalne tenzije. Savim je izvesno da apresijacija dinara koja traje već poslednih devet godina praktično svakodnevno obezvređuje deviznu štednju građana i upravo je to ona ravan preko koje se lomi niz državnih finansija“, kaže on.

Knežević ističe da je privreda u velikom problemu zbog nestabilnog kursa. „Ako evro skoči za samo jedan jedini dinar u ovom trenutku se preko 280 miliona evra poveća dug privrede, jer privreda je dužna 24 milijarde evra, interno i eksterno. Ti odnosi su toliko nategnuti i već su pred pucanjima pogotovo kada nemate stabilan kurs. Tada stalno kursne razlike moraju da idu na teret poslodavca i praktično dobijate parametere negativnog poslovanja, izgubite kreditni bonitet i to onda mnogostruko stavlja u negativan položaj firmu“, objašnjava Knežević.

On kaže i da veruje da je realna vrednost evra oko 120 dinara. „Naravno, imate sada dve strane – one kojima to odgovara i one kojima to neodgovara. Ako bi evro otišao na 120 dinara dugovi države i privrede dostigli bi po meni nivo sa kojeg se više uopšte ne bi mogli vraćati“, smatra on.

Privrednici smatraju da se takozvani "plivajući" kurs dinara može tolerisati samo ako su promene njegove vrednosti predvidljive. Toplica Spasojević, predsednik ITM kompanije, kaže da privredi treba predvidiv i stabilan kurs, i dodaje da niko ne traži da bude fiksni. „Ako je tehnički moguće uvesti evropsku valutu, privreda je ’za’, s obzirom na to da su njihovi imputi vezani za evro. A, alternativa tome, svakako je predvidiv kurs“, kaže on.

Spasojević navodi da „kurs dinara mora da prati ekonomske pokazatelje domaće privrede, inflaciju, rast nacionalnog dohotka. Nije realno da nacionalni dohodak padne za četiri odsto, a kurs čak za 20, a pri tom se kaže da su naše devizne rezerve najveće u istoriji“.

Ekonomisti: Neutemeljeni zahtevi privrednika

Ekonomisti se ne slažu sa stavom privrednika. Danilo Šuković, direktor centra za ekonomska istraživanja u Institutu društvenih nauka, smatra da je pritisak privrednika na guvernera Narodne banke Srbije neprimeren.

„Od države privrednici treba da traže samo dobre zakone, i dobre uslove investiranja, a potom da se bore za svoju konkurentnost. A, kada je domaća privreda konkurentna i kurs će biti realan. Jer, ne može se tražiti određeni nivo kursa u privredi sa tako velikim deficitom u trgovinskom bilansu“, ističe Šuković.

On objašnjava da „svako njegovo određivanje bez tržišnih kriterijuma ima katastrofalne posledice za zemlju. Nema dogovora po kursu, jer takva politika nas je poslednjih decenija mnogo koštala. Kurs mora da odražava realan odnos snaga naše ekonomije. Jer, ako bi se sada i održao veštački kurs, koji odgovara, recimo, uvozničkom lobiju, to bi brzo puklo“.

Stabilnost i predvidivost kursa je moguća, ali je neophodno ispuniti dva uslova, kaže ekonomski analitičar Miroslav Prokopijević.

„Uslov broj jedan je potpuna politička i monetarna nezavisnost centralne banke i guvernera u odnosu na izvršnu vlast i uslov broj dva je da država nema ekspresnu i veliku potrošnju. Dakle, u tim uslovima je sasvim moguće da dinar bude potpuno stabilan, maltene da bude plivajući kurs, ali da bude tako stabilan kao da je fiksiran za evro i da osicilacije budu jako male“, kaže on.

Na pitanje da li je moguće ispuniti uslove za stabilan dinar o kojima govori, Prokopijević odgovara negativno. „Bojim se da nemamo ni jedan, jer guverner ima neku samostalnost, ali bojim se budući da je on ipak politička figura i da je izabran kroz politički proces da na kraju krajeva ne može da se odupre. Drugo, guverner nema nikakvog uticaja na vladu, a vlada preko velike potrošnje može da gura inflaciju“, objašnjava on.

NBS: Evropa ne dozvoljava uvođenje evra

Evropska centralna banka (ECB) ne dozvoljava uvođenje evra u zemlje koje najpre ne postanu član Evropske unije a zatim prođu dugogodišnju proceduru prilagođavanja kroz takozvani mehanizam deviznog kursa, objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije i dodaju da bi jednostrano uvođenje evra ugrozilo odnose Srbije sa Evropskom bankom i otežalo put ka EU.

ECB smatra neprihvatljivim da evro zameni nacionalnu valutu u državama koje nisu ušle u evrozonu i nisu ispunile uslove u vezi sa spoljnom inflacijom, budžetskim bilansom, javnim dugom, fluktuacijama valuta i dugoročnim kamatnim stopama.

„Uvođenje evra nije ni poželjno za srpsku privredu u procesu intenzivne tranzicije, budući da je karakter šokova, koji pogađaju srpsku privredu različit od onih koji pogađaju privredu evrozone. To znači da je i odgovarajuća monetarna politika u Srbiji različita od adekvatne monetarne politike u evrozoni“, kažu u NBS.

Upravo je ova kriza najbolje pokazala da su zemlje sa fleksibilnim deviznim kursom imale manji rast nezaposlenosti i manji pad ekonomske aktivnosti nego, recimo, zemlje sa fiksnim deviznim kursom. U nekim zemljama sa fiksnim deviznim kursom, na primer u baltičkim zemljama, ekonomska aktivnost je u 2009. pala za skoro 20 odsto, a stopa nezaposlenosti dvostruko porasla.

Izvor: B92, Novosti
 
milan2208
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 13 Mar 2009
Poruke: 24

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 15, 2010 11:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Smile DA Smile

Ali to ne ogdovara mešetarima, tajkunima, krimosima, dilerima, bankama (uključujući NBS) zato što ovako mogu više da uzimaju od naroda putem kursne razlike, koju oni i regulišu kako njima odgovara! Ban*a lop*vska!
 
♥ QueeN ♥
[°mama 3 anđela°]
<b>[°mama 3 anđela°]</b>





Datum registracije: 15 Feb 2008
Poruke: 15445
Mesto: ♥ Sakrivena u Njegovom Pogledu,Zarobljena u Njegovom Srcu,Zauvek u Njegovom Toplom Zagrljaju ♥

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 29, 2011 11:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da mislim da bi trebalo uvesti euro. Ne vidim čemu tolika polemika oko toga? Ok, bit će poskupljenja, ma neka ih bude, meni svejedno da li ću plaćati u dinarima ili u eurima. I tako su cene nekih osnovnih namirnica poskupele i bez uvođenja eura
 
jellenadabogdakrepala
*Bitanga bez Princeze*
<b>*Bitanga bez Princeze*</b>





Datum registracije: 05 Apr 2011
Poruke: 26431
Mesto: pandorina kutija

antiguabarbuda.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 05, 2011 12:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I meni je svejedno... nemam ni jedne niti druge ... Mr. Green

_________________
All we need is love
all you need love
all you need is love love
love is all you need
......

 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Ekonomija ~ -> Želite li Euro kao oficijelnu valutu u svojoj zemlji? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5  sledeća
Strana 4 od 5

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon