www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Moral - "pravila" i još po nešto...
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 20, 2008 12:06 pm    Naslov poruke: Moral - "pravila" i još po nešto... Na vrh strane Na dno strane

U uvodnoj poruci neću pokušati da definišem pojam morala, jednostavno ostaviću to na vama da vidimo kako ko razmišlja. Elem :

Šta je za vas moral i zbog čega postoji?
Koja su osnovna moralna pravila i da li ih se uvek pridrzavate?
Šta mislite o lažnim moralistima?


Toliko za pocetak Wink



_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 20, 2008 12:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je najprikladnije iskoristiti kao definiciju morala ono shto je vec Kant davno ustanovio a sto niko od tada pa do sada nije porekao. Moral - moralna nachela i zakoni moraju biti univerzalni - u suprotnom oni nisu zakoni. Dakle jedini pravi moralni zakoni jesu oni za koje mozemo uvek mozemo hteti da postanu sve prisutni oko nas! U slobodnom prevodu i razumevanju - moralno je samo ono shto ne chini loshe drugom a takodje i generalno gledano - moze se prihvatiti kao OPSHTI zakon tj. pravilo koje i kada drugi uchini ne nanosi shtetu nama samima....
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 12, 2008 7:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

1. nenapisana pravila, norme ponasanja koje je drustvo stvorilo.

2. uf... u nacelu... Ne cini drugome ono sto ne zelis da tebi bude ucinjeno... dobro se dobrim vraca... recimo u tom fazonu...
da li ih se uvek pridrzavam? uvek se trudim da tako i bude i uvek mi je to na pameti... i siguran sam da ono sto ucinim nije uvek u korak sa tim nacelima...
vise mi je vazna namera... bitno mi je da namera bude ok i da je ispravna...

3. o onima koji se "drze" moralnih nacela, stavljaju akcenat na svoj moral... a zive nasuprot tome... u kontri su sa mojim stavovima, nesigurni su... nikada nisi nacisto sa tim ljudima... trudim se da ih zaobidjem...

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
♥ QueeN ♥
[°mama 3 anđela°]
<b>[°mama 3 anđela°]</b>





Datum registracije: 15 Feb 2008
Poruke: 15445
Mesto: ♥ Sakrivena u Njegovom Pogledu,Zarobljena u Njegovom Srcu,Zauvek u Njegovom Toplom Zagrljaju ♥

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 17, 2008 9:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Šta je za vas moral i zbog čega postoji?


Moral - kao što Ohanzee reče, norme ponašanja koje je društvo stvorilo, a koje je ipak individualna stvar.

Citat:
Koja su osnovna moralna pravila i da li ih se uvek pridrzavate?


Osnovna moralna pravila su takođe individualna stvar. Moral nije nešto što je neko zacrtao da mora tako biti i nikako drugačije, to ipak zavisi od psihe i vaspitanja. Meni su osnovni moralni proncipi: ''Ne čini drugom ono što ne želiš tebi da se desi'', i po tome se ponašam.

Citat:
Šta mislite o lažnim moralistima?


Uvek ih je bilo i biće. Takvi ljudi su za mene nula. Lažni moral je za njih samo maska iza koje se kriju labilne i ličnosti nesigurne u sebe. To su osobe koje u životu treba zaobilaziti. Smile
 
serbia_989
Schatzi
<b>Schatzi</b>



Godine: 34

Datum registracije: 30 Jul 2008
Poruke: 1428
Mesto: Subotica, Srbija!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 05, 2008 7:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

moral kontam kao neke norme ponasanja, a u pravila bi uvrstio nesto tipa dobro se dobrom vraca i pruzi ruku drugu u nevolji, ali mislim da se moral razlikuje u drugim verama i drustvenim zajednicama. I da se ne menja ili jako malo menja u buducim narastajima bar sto se tice verskih zajednica, dok se u nekim drustvenim zajednicama menja skoro svakom generacijom. Mislim da na moral neke zajednice uticu neki faktori kao npr. materijalno i duhovno stanje. U ranoj mladosti mnogo naucimo od roditelja i to je ono sto kasnije primenjujemo u zivotu i mislim da na nas to sto smo naucili utice vise nego drustvo u kome se krecemo, iako i ono moze da ima veliki uticaj ali to sve zavisi od karaktera osobe.
Bas sam citao nesto na ovu temu nedavno i mislim da je jako dobra tema pogotovo u Srbiji gde ce tranzicija biti prisutna jos mnogo god.
Isto tako mislim da se moral moze def i kao nesto dobro i zlo.
Lazni moralisti me uopste ne interesuju, i ne volim kada se neko pravda tudjim postupcima!

_________________
zaboravljeni nikad ne zaboravljaju zaboravne!
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 04, 2008 11:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U potpunosti se slažem sa odgovorima koje je dala Queen,ali bih dodao svamo još nešto.
Nešto što je moralno u jednoj sredini ne mora biti u drugoj.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
erilla
~kuin lumihiutale~
<b>~kuin lumihiutale~</b>





Datum registracije: 24 Apr 2007
Poruke: 11947

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 25, 2008 7:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Šta je za vas moral i zbog čega postoji?

Moral su ljudi, posto ga oni naprave ustvari izoblikuju. Nigde nije napisano sta je moralno a sta nije, to je relativan pojam, koji se sa godinama menja. Znaci ono sto je pre 100 godina bilo nemoralno, danas je mozda nesto sasvim normalno tj. moralno, nema pravila.

Citat:
Koja su osnovna moralna pravila i da li ih se uvek pridrzavate?

Svako kao osoba ima izgradjenu svoju licnost i u skladu sa time predrasude o moralu. Ja nemam striktno odredjeno sta je moralno a sta nije, ali se pridrzavam onoga (kao neki moji prethodnici) ''Ne čini drugom ono što ne želiš tebi da se desi'' ...

Citat:
Šta mislite o lažnim moralistima?

Ljudi koji prave budalu od sebe Rolling Eyes

_________________
I dižem glavu gore, kao ratnik što ide u boj. Dok vetar šiba u lice, ja odlazim stari moj ...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Moral - "pravila" i još po nešto... Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon