www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ljudski napredak???
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 21, 2006 4:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne bih se slozio da covjek nije intelektualno napredovao.Otkrica u oblasti organske hemije,mikrobiologije,biohemije,fizike,a posebno informaciona tehnologija to demantuju.


_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
---X---GIRL
[●Sancta ஐ Sapientia●]
<b>[●Sancta ஐ Sapientia●]</b>



Godine: 31

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 16644

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 13, 2008 7:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Stigli smo prakticno do savrsenstva, ali niko od nas ne vidi onu mracnu stranu koju ostavljamo iza nas...

_________________
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 21, 2008 5:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislite li vi da se covek znatno pomakao u svom intelektualnom nivou od onoga koji je ziveo pre par hiljada godina?

Shto se intelektualnog nivoa tice, pomakao se jeste ali nije puno odmakao Wink Mozda se stice utisak da jeste zbog raznih tehnoloshko/naucnih dostignuca ali...nisu svi ljudi ucestvovali u tom razvicu, to su samo (mislim da mogu slobodno reci) pojedinci.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
poison
~Chase The Sun~
<b>~Chase The Sun~</b>



Godine: 40

Datum registracije: 10 Jul 2004
Poruke: 6599
Mesto: ¤In The Land Of The Holy Sun¤

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 25, 2009 6:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Neki dan sam baš čitala u National Geographicu reportažu o Darwinu i A.R. Wallacu pa sam tako malo razmišljala o napredku.A pogodilo se i danas baš da uhavtim dio reportaže na telki o tome gdje je jedan engleski znanstvenik iznjeo mišljenje da je čovjekova evolucija zapravo gotova što me potaknulo da ovdje potražim temu u kojoj bi mogla pitat za vaše mišljenje o tome da li evolucija čovjeka još traje ili je završila.I tako sam naletila na ovu temu.Razmišljala sam i zaključila da se još uvijek razvijamo.

Po meni uopće nije upitno da li smo intelektualno napredniji od ljudi od prije npr. 1000 godina.Jesmo.Samo mi tu razvijenost i pamet možda usmjeravamo na kriva polja, što bi moglo dovest i do samouništenja naposljetku.
Evo dat ću vam samo jedan primjer; Biblija.Mi Bibliju definitivno danas shvaćamo posve drugačije nego ljudi onog doba.Pogotovo znanstvenici.Konkretniji primjer bi bila npr....Knjiga Ezekielova u kojoj on opisuje spuštanje na Zemlju nekog metalnog bića s kotačima i letjelicu kojom su ga prevezli do neke građevine kakva nije postojala u tadašnjem svijetu, gdje su mu rekli da je doveden da mu bude pokazano.Rekli su mu da zapiše sve točno onako kako su mu oni govorili.Davali su mu mjere i opis cijele građevine.Ezekiel to biće naziva ˝čovjekom u kovini˝ a ono što ga je prevezlo do građevine ˝Slavom Gospodnjom˝.Čak je zapisao i kako se ta ˝Slava Gospodnja˝ uvezla u zgradu.Tko god je čitao i djelić Biblije jasno mu je da je pomalo bajkovita i čudna.A ako se netko malo potrudi pa pročita današnja objašnjenja tekstova iz Biblije onda može vidjet da su ti proroci i pisari zapravo pisali o stvarim koje nisu bajkovite samo oni nisu bili dovoljno intelektualno razvijeni da shvate pravu bit stvari.Nego su pisali priče poput ove Ezekielove ili one o raznim uznesenjima na nebo u vatrenim kolima i ostalim čudnim oblicima.Jednostavno nisu bili dovoljno razvijeni da shvate ono što vide nego su stvarima pridavali božanska obilježja.Općenito ljudi iz tog doba, ali i iz onih malo starijih razdoblja su imali naviku pridavat božanska obilježja svemu onome što nisu znali objasniti.Pa nismo li onda mi danas barem mrvicu razvijeniji od njih.Valjda shvaćate što želim prikazat.Možda nisam ni uzela baš najbolji primjer, al po meni je i on dovoljan.I da netko ne bi pomislio da sam nevjernica i protivnik Biblije..nisam nego samo mislim da su tadašnji ljudi bili intelektualno nedovoljno razvijeni da bi shvatili pravu bit Boga.Vjerujem u Boga, ali definitivno ne u onoga opisanog u Bibliji =).Možda neke stvari u Bibliji i stoje, ali većina ne.Tj. krivo je protumačeno.
Osim toga ne slažem se s tim da smo danas pametni zato jer se znanja stalno nadograđuju.Treba bit dovoljno razvijen da bi se uopće ta sva znanja znalo povezat i nadovezat.
Možda nismo puno razvijeniji od njih, ali jesmo dovoljno da se može primjetiti.Osim toga mišljenja sam da to ne ide tako brzo.Tako da u nekih 1000 godina jednostavno ne možemo nešto preznačajno primjetit.Znate i sami koliko je zemlja stara i koliko se život na njoj razvija.1000 godina je malo razdoblje.
Opet sad moram spomenut ono o krivim područjima na koja sumjeravamo svoj napredak i razvijenost.Zapravo nisu to kriva područja, nego krivi načini usmjeravanja, a uz to i zapostavljanje razvitka na nekim drugim poljima.Npr. duhovnim.Čovjekov duh je danas siromašan i sve se svodi na fiziči tj. materijalni napredak dok našu psihu i spiritualnost zapostavljamo.Po tom pitanju mislim da su stari ljudi bili razvijeniji.
Svakako sam mišljenja da se napredak i evolucija stalno događa samo na različitim područjima kroz epohe i presporo da bi to bilo super očito.

A na ovo sve što sam rekla, ja bi još nadovezala jedan sasvim očit pokazatelj napredka za koji smatram da smo ga svi u posljednje vrijeme mogli uočit.Pogledajte današnju djecu.Svaka generacija je sve razvijenija i razvijenjija.Današnje dijete u dobi od ..uzmimo 10 godina je sigurno za par godina naprednije nego što su to naše generacije bile.Današnja djeca se ajmo reć ˝rađaju pametna˝.Ne samo pametna nego cijeli karakter im je drugčiji nego što je to bilo kod nas.Samouvjerenija su, sposobnija, neustrašivija, borbenija su nego što smo to bili mi.A mogu se vidjet i tjelesne promjene.Svaka generacija je i fizički sve ranije razvijena nego što smo mi bili razvijeni.Mislim da je to svima očito.Pa nije li i to neka vrsta napredka.I svakom generacijom je sve uočljiivija.To su prilagodbe novim uvjetima što je definitivno znak da evolucija za čovjeka nije stala ni fizički ni umno.Tko zna što će se iz nas još izrodit za kojih 100 000 godina.Naravno ako uspijemo preživjet i izborit se sami sa sobom za opstanak.Pri tom mislim na ono krivo usmjeravanje inteligencije.

_________________
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 25, 2009 10:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

NE bih se slozio s' tezom povezanom za Bibliju... po meni to nije povezano s' inteligencijom, nit' stepenom razvica vec sa strahom i neobrazovanoshcu/neobaveshtenoshcu. Primera mali milon, al' vecina je vezana cisto za "mitove"... ljudi cak prave i emisije o tome, obozavam da gledam Myth Busters-e ^

Biblija po meni jeste samo knjiga, k'o i svaka druga samo ima ljudi koji veruju u te price. Isto k'o shto ima ljudi koji veruju da se mi sad' nalazimo u Matrix-u... i sl.
To je njihovo pravo i ja ih u tome ne mogu spreciti...

A opet ne mogu reci da neko svoju paznju i vreme posvecuje pogreshnim podrucjima, osim samom sebi Wink Svi mi imamo svoja interesovanja i neshto shto se zove zivotna filozofija tako da... ima ljudi koji misle "zashto bih se ja trudio da pruzim neshto vishe generacijama koje "nadolaze" ako cu i onako umreti i necu stici to da vidim" ^

A shto se fizicke razvijenosti tice... pa sad' znamo svi kako se odrastalo na ovim podrucjima tako da... morao si da naucish da "grizesh" pre nego shto bi poceo da dishesh Wink
Da se zaista za 20 godina tol'ko korenito ljudi menjaju fizicki do sad' bismo bili iii ha haj.. Laughing Mada ne kazem, i taj razvitak je prisutan, smao nije tol'ko upecatljiv.

I za kraj samo da ponovim svoje vec "izreceno" mishljenje:
Alexns je napisao/la sledeće:
Shto se intelektualnog nivoa tice, pomakao se jeste ali nije puno odmakao Wink Mozda se stice utisak da jeste zbog raznih tehnoloshko/naucnih dostignuca ali...nisu svi ljudi ucestvovali u tom razvicu, to su samo (mislim da mogu slobodno reci) pojedinci.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Ljudski napredak??? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon