www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Dositej Obradovic-Zivot i prikljucenija
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 19, 2006 6:12 pm    Naslov poruke: Dositej Obradovic-Zivot i prikljucenija Na vrh strane Na dno strane

Knjigu mozete ovde da skinete


_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
Ivankamaza
~Ljubav i Snovi~
<font color='blue'><b>~Ljubav i Snovi~</b></font>



Godine: 38

Datum registracije: 19 Okt 2004
Poruke: 53570
Mesto: ~ Paris je t'aime ~

france.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 19, 2009 7:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dositej Obradović

Dositej Obradović (svetovno ime Dimitrije) (Čakovo, 1742 — Beograd, 1811) je bio srpski prosvetitelj i reformator revolucionarnog perioda nacionalnog buđenja i preporoda. Rođen je u rumunskom delu Banata tadašnje Austrije. Školovao se za kaluđera, ali je napustio taj poziv i krenuo na putovanja po celoj Evropi, gde je primio ideje evropskog prosvetiteljstva i racionalizma. Ponesen takvim idejama radio je na prosvećivanju svog naroda, prevodio je razna dela među kojima su najpoznatije Ezopove basne, a potom je i sam pisao dela, prvenstveno programskog tipa, među kojima je najpoznatije „Život i priključenija“. Dositej je bio prvi popečitelj (ministar) prosvete u Sovjetu i tvorac svečane pesme „Vostani Serbie“. Njegovi ostaci počivaju u Beogradu, na ulazu u Sabornu crkvu.

Biografija

Dositej Obradović se rodio 1742. godine u Čakovu u Banatu , u zanatlijskoj porodici. Još kao đak osnovne škole, odao se sanjarenju i verskom zanosu. Posle smrti njegovog oca, njegov teča, da bi ga izlečio od sanjarenja i misticizma, izvodi ga iz škole i daje na zanat. Međutim, želja za naukom, koju je on gledao u crkvenim knjigama, ne ostavlja ga ni docnije, i čim mu se za to ukazala prilika, on ostavlja zanat i rodbinu i beži u fruškogorski manastir Hopovo.

Kaluđer Dositej

Dositej se tu zakaluđerio i počeo ozbiljno da misli na pustinjački život. Ali kada je bolje i bliže upoznao manastirski život i kaluđersko bratstvo, video je da to ne odgovara životopisima svetaca i njegovim iluzijama. Pored toga, do ruku su mu došle i građanske knjige, iz kojih je uvideo da izvan crkve postoji i druga mudrost i drukčiji moral, upravo ono za čim je žudeo. Posle tri godine manastirskog života, napustio je manastir za sva vremena. Od tog trenutka nastaju njegova neprekidna putovanja radi studija.
 
cheda88
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 09 Feb 2008
Poruke: 104
Mesto: BEOGRAD

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 30, 2009 3:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jedan od nasih najboljih pisaca i knjiga
bas mi se svidja knjiga

_________________
bludnik
 
Stanislav96
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 115

Datum registracije: 14 Sep 2009
Poruke: 1

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 14, 2009 2:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hwala na knjizi...Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Karadzic
 
mistik<3
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 15 Sep 2009
Poruke: 1

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 15, 2009 11:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

da li bi neko bio toliko ljubazan,da odvoji malo vremena za mene i preprica mi naj upecatljivije i zanimljive delove ove knjige, ali ne bas previse ukratko, posto mi treba za ispit,a ja stvarno nemam vremena da to procitam..puno hvala unapred Wink
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 10, 2010 8:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dositejevo otkriće

Od 28. marta do 2. septembra 1768. godine Dositej Obradović bio je gost Hormovita, stanovnika tada velike albanske varoši Hormovo. Prije te njegove posjete Albanija je bila gotovo nepoznata zapadnom svijetu.
Dositej je bio oduševljen blagom koje je otkrio u tom narodu. Evo kako je opisao Homovo i okolinu manastira Sveti Nikola u kome je odsjeo:
"Nađemo prekrasnu veliku varoš od sedam stotina domova, sve kamena zdanija kako kasteli. Samo u varoši ima oko 50 izvora koji nakraj varoši sastavljaju malenu reku: ova baš kod manastira spušta se u preužasno duboku strminu s takovim hukom da sam zamislio da čovek nikad do veka ne zaspa! A potom sam poznao da se nigda na svetu lepše ne spava: spavajući čini ti se da si na nebu i da tu prijatnjejšu nekakvu čudnu muziku slušaš."
Dositej je prvi opisao najveću zakletvu među Albancima - besu. Reč je zapisao onako kako ju je čuo: "per bes", objasnivši da se radi o uzviku, i preveo: "vere mi!" odnosno "boga mi". Između ostalih objašnjenja ovog znaka uzvišene časti, prizivanja istine i pravde. Dositej je naveo i slijedeću anegdotu:
"Kako vi zovete vuka?" zapita Crnogorac Albanca.
"More, per bes ( tako mi vere), mi ga ne zovemo nigda, ali ga đavo donese drugda i nezvana!" odgovori ovaj.
Obojica, jasno je, ne razgovaraju o vuku nego o neprijatelju.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Dositej Obradovic-Zivot i prikljucenija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon