www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Pomračenje meseca
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Svemir ~
::  
Autor Poruka
Riki Tiki Tumba
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 09 Okt 2008
Poruke: 6

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 16, 2009 2:36 am    Naslov poruke: Pomračenje meseca Na vrh strane Na dno strane

Ako sam dobro razumeo, pomračenje Meseca se zove onda kada pun Mesec uđe u Zemljinu senku. Ja nisam stručnjak i nemam pojma o tome, ali me zanima zar nije pomračenje Meseca i onda kada je on u Zemljinoj senci dok kruži oko Zemlje.

Večeras je bio jako blizu Zemlji i po svojoj boji i osvetlenosti pomislio sam da je pomračenje, ali kada sam video zvanični kalendar njega nije bilo.

Baš mi nije jasno. Sad


 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 16, 2009 8:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa, Mesec mora biti pun da bi se desilo pomračenje. Very Happy

Помрачење Месеца се догађа приликом уласка месеца у Земљину сенку што се може десити само када је месец пун, у опозицији, односно онда када се Месец, Земља и Сунце налазе на једној прави, тако да је Земља између Сунца и Месеца. Неопходан услов да би се макар и делимично помрачење Месеца одиграло је да се Месец налази на максимално 11.5° од чворова своје путање са Еклиптиком, будући да Месечева путања око Земље јесте под одређеним нагибом у односу на Земљину путању око Сунца. Захваљујући помрачењу Месеца, још у 3. веку пне је Аристарх, видевши облик Земљине сенке на Месецу, закључио да је Земља округла. Помрачење Месеца траје много дуже од помрачења сунца јер је Земљина сенка вишеструко већа од Месечеве. Најдуже досадашње помрачење Месеца трајало је 6 часова и 30 минута. Последње помрачење месеца одиграло се током ноћи између 03.03. и 04.03.2007. године и сматра се да је било једно од најбољих у последње време [1]. Следеће ће се одиграти 28.08.2007. године. У току једне године се може догодити 0 до 3 помрачења Месеца.

Evo ti par slika pomračenja. Uporedi sa onim što si video.



Ovo je delimično pomračenje.





http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_eclipse

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Sabados
Mafijaš
<b>Mafijaš</b>





Datum registracije: 25 Jun 2009
Poruke: 6142
Mesto: Sky

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 16, 2009 10:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hvala na ovome ovo nisam znao bas u detalje, nego jel se zna kad bi trebalo ponovo to da bude bas me zanima kako to izgleda posto sam zaboravio vec.

_________________
oʞɐdoɐu oʇsǝu ʞǝʌn ' sǝuǝɹʞo poƃ oʞɐʞ
 
Riki Tiki Tumba
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 09 Okt 2008
Poruke: 6

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 17, 2009 3:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

http://static.astronomija.co.rs/suncsist/sateliti/mesec/pomracenje/9novembar03/do2010.htm

Ovde imaš te važnije datume. Smile
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Svemir ~ -> Pomračenje meseca Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon