www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Koliko spavate toliko ste mršavi
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Moda i lepota ~
::  
Autor Poruka
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 26, 2009 5:47 pm    Naslov poruke: Koliko spavate toliko ste mršavi Na vrh strane Na dno strane

Indeks telesne mase može umnogome da zavisi od kvaliteta i dužine sna, pokazali su rezultati jednog američkog istraživanja.

Naučnici su došli do tog zaključka analizom sna, aktivnosti i energetske potrošnje kod grupe bolničarki iz vojnog zdravstvenog centra Walter Reed Army u Vašingtonu.

Svaka od učesnica istraživanja nosila je specijalnu narukvicu, preko koje su mereni njena aktivnost, telesna temperatura, položaj tela i drugi parametri tokom perioda odmora i obavljanja poslova.

Istraživači su objasnili da su analizom rezultata merenja, na osnovu kojih su formirane dve kategorije - "veliki spavači" i "mali spavači" - ustanovili da osobe koje spavaju malo, suočene i s teškoćama da zaspu, imaju prosečan indeks telesne mase (BMI) 28,3 (kilograma po kvadratnom metru), a one koje dosta spavaju 24,5.

Oni su utvrdili i da su osobe s viškom kilograma aktivnije i više hodaju od drugih, što deluje začuđujuće.

Osobe s viškom kilograma naprave dnevno u proseku 14.000 koraka, dok ostali naprave 11.300 koraka, što predstavlja razliku od 25 odsto.

To bi trebalo da omogući osobama s viškom kilograma da potroše dnevno u proseku 1.000 kalorija više od drugih.

Naučnici, međutim, objašnjavaju višak kilograma kod tih osoba, uprkos većoj potrošnji energije, kraćim spavanjem koje može da dovede do hormonske neravnoteže.

Smanjenje, na primer, nivoa hormona leptina, koji se obično zove i "hormon sitosti", može da podstakne te osobe na konzumiranje veće količine hrane.

Stres, takođe, može da izazove smanjenje kvaliteta i dužine sna, kao i da izazove veću glad, čime bi moglo da se objasni povećanje telesne težine.

"Stres i nedostatak sna mogu da učine te osobe manje organizovanim od drugih, što za posledicu ima da one više hodaju kako bi obavile slične zadatke kao ostali, tako da bi to moglo još da poveća njihov stres i podstakne neke radnje kako bi se smirila nervoza, kao što je grickanje", izjavio je dr Arn Ilajason, rukovodilac istraživanja.

(Tanjug)


 
° Jaca °
~ zažmirim i putujem ~
<b>~ zažmirim i putujem ~</b>





Datum registracije: 28 Okt 2008
Poruke: 13324

usa.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 27, 2009 2:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam u skupini onih koji spavaju i više nego što je potrebno organizmu za odmor, a gle čuda - nisam 'kost i koža'... Shocked Laughing Laughing Laughing Nije fer. Mr. Green Laughing Laughing
 
cherry-girl
¤¤Vatra i Led¤¤
<b>¤¤Vatra i Led¤¤</b>





Datum registracije: 21 Maj 2009
Poruke: 3250

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 10, 2009 12:05 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa sad,spadam u "velike spavace" i nemam problema sa kilama,ali opet Mr. Green .
Cudno mi to sve,ali ako oni tvrde i dokazuju ima neke veze Mr. Green
 
Hot Cherry
Banovan!

-!Every Girl's Nightmare!-
-!Every Girl's Nightmare!-





Datum registracije: 22 Dec 2006
Poruke: 29710
Mesto: PederLand

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 10, 2009 12:31 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

u proseku spavam od 2 do 3 sata Laughing Laughing JEDAN put u nedelji sigurno preko 7 sati Laughing Laughing

Tesko mi je da zaspim... stalno nesto radim... uvek u pokretu...

Osecam da mi treba odmor, a nikako da resim taj problem tako vec nekoliko godina...

Koristio sam i pilule i neke tecne preparate za spavanje... ne dobijam zeljeni rezultat...

uzas...

uzas...

stvarno...

eee...

ne zezam se... Laughing

_________________

 
Matzili
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 29 Jan 2009
Poruke: 158
Mesto: Par metara dalje...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 11, 2009 1:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma da, ja spavam 10-12 sati..Istopila bih se do sada... Smile

_________________
To mi radi, to mi radi, jer ti mozes da mi radis sve
To mi radi, to mi radi, jer ja zaljubio sam se...
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 27, 2009 7:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Želiš da smršaš? Spavaj sedam i po sati

Apetit kontrolišu dva hormona - grelin (hormon gladi) i leptin (hormon sitosti). Ukoliko se čovek nije dovoljno odmorio u njegovom organizmu raste sadržaj hormona grelina, koji stimuliše apetit, a opada sadržaj leptina koji suzbija delovanje grelina i stvara osećaj sitosti.

Istraživači su utvrdili znatno veći nivo grelina u noćnom periodu kod ljudi koji pate od nesanice. Nastali hormonski debalans pojačava apetit u toku dana, što za posledicu ima pojavu gojaznosti.

Pored debalansa između grelina i leptina, nedostatak sna utiče i na veće sintetisanje hormona stresa - kortizola, koji povećava želju za grickanjem visokokaloričnih i ukusnih namirnica kako bi se poboljšalo raspoloženje.

U mozgu se proizvodi hormon rasta, koji u fazi dubokog sna pomaže organizmu da preradi masnoće u kalorije, čime se održava normalna težina i smanjuje višak. U slučaju nedovoljnog sna dolazi do nagomilavanja masnoće.

Ekspert za probleme sna u rehabilitacionom centru u gradu Skotsdejl u Arizoni, Majkl Breus smatra da odrastao čovek mora da spava najmanje 7,5 sati dnevno kako bi sprečio porast telesne težine.

Rezultati istraživanja navode na zaključak da su tri činioca bitna za održavanje normalne težine: dijeta, umerena fizička aktivnost i kvalitetan san.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Moda i lepota ~ -> Koliko spavate toliko ste mršavi Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon