www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Reuma
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~
::  
Autor Poruka
Inaccesible
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 28 Jun 2006
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 28, 2006 1:06 pm    Naslov poruke: Reuma Na vrh strane Na dno strane

Prvi put sam ovde, i ne znam jos kako funkcionise sve, ali mi je jako vazno da saznam sve o lecenju reume. Jedna osoba vrlo bliska ima hronicni artritis ili tako nesto, uglavnom svakodnevne bolove u petama, kolenu, ponekad u vratu. Ide na terapije dva puta godisnje, medjutim ne pomaze to bas preterano. A lekove pije svaki dan. Ja bih radije da pije neke cajeve, ili tako nesto. Neku alternativu. Pa ako neko zna nesto sto pomaze, molim vas da mi posaljete.
Hvala


 
andrejica
Tico & Ada
Tico & Ada



Godine: 38

Datum registracije: 04 Jan 2005
Poruke: 12591
Mesto: Subotica

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 28, 2006 1:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zatim 150 g pupoljaka bora prokuvati 10 minuta u 1 litri vode i dodati u vodu za kupanje obolelih od reumatizma.. trebalo bi da pomaze... to sam procitala u nekim novinama... Smile

onda caj od cicka: dve kaske korena cicka preliti jednom soljom hladne vode i staviti da kljuca 10 minuta. Piti dve solje dnevno
caj od celera: U 1 litri vode kuva se 40g celerovog lisca.Procedi se i pije mlako nekoliko puta dnevno,u trajanju od nekoliko nedelja.

__________________________________

mozda da proba biljku hetasites,to je jedna vrsta glavocike - cicka , raste svuda
Listovi repuha koriste za lečenje plućnih bolesti (kašlja,astme itd.), čaj listova izvrsno smiruje grčeve i bolove želuca,creva i žuči, itd. Svež list repuha se koristi kod lečenja raznih površinskih rana, čireva, bolova u zglobovima, kod upale zgloba, reumatskih bolova, poliartritisa, tako da zgnječimo list i stavimo direktno na ranu i previjemo. Možemo iscediti svež sok iz lista koji takođe koristi za lečenje raznih rana kao i svež sok isceđen iz korena repuha koji koristi kod jakog i naglog ispadanja kose ili gubitka kose (umasiramo svež sok u vlasište kose svaki dan 2-3 puta ili bar jednom bez pranja glave itd.).
Listovi repuha ukratko možemo reći da deluju kod gastrointestinalnih tegoba, urino-genitalnog sistema, respiratornog sistema i kod migrena. Koren repuha u suvom stanju (u obliku čaja) dobar je lek za izazivanje znojenja i mokrenja, za odstranjivanje sluzi i katara iz organizma (želudac, creva i pluća), za pražnjenje creva,za lečenje reume i reumatskih bolova.

zatim kopriva ona je lek za ciscenje krvi, protiv opadanja kose, reumatizma, groznice, prekomernog mokrenja, tuberkoloze pluca, bronhitisa, oboljenja zglobova, kamena u bubregu, za zarastanje rana, protiv zracenja, malokrvnosti, cira na zelucu, nesanice, nervoze



[Edit by *miss jr*: Pisanje poruke jedne za drugom, u istoj temi, gde to nije neophodno (SPAM-ovanje), strogo je zabranjeno Pravilnik-om.]
 
Mala_Zvezdica
Interceptorov Kikiriki
Interceptorov Kikiriki



Godine: 41

Datum registracije: 21 Dec 2003
Poruke: 5243
Mesto: Frankfurt - Zemun

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 28, 2006 2:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a joj sta reci, sem da verujem da cajevi tome ne pomazu. prolazim dosta kroz to, jer moja mama ima reumu skoro u celom telu i to raznovrsne,a moj tata je ima u kolenima. kolio je mojim roditeljima receno i koliko ja znam reuma se nemoze izleciti,, samo se moze ublaziti bol.

_________________


Suze su coveku najbolji drug,
kada te svi napuste, one se uvek pojave!
 
Inaccesible
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 28 Jun 2006
Poruke: 2

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 10:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hvala jos jednom. Znam da se reuma ne leci, ali makar da ne pije svaki dan te tablete, vec u krajnjem slucaju kad bas nista drugo ne pomogne.
probacu s tim cajevima pa sta bude.
Smile)))))0
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 29, 2006 10:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos nekih saveta, koji ne bole, a mozda pomognu Wink
Protiv reume: tokom 8 dana svakodnevno piti sok od svežih trešanja tri puta dnevno po jednu cašu.

KOPRIVA
Pravi se od mladih listova koprive.

Tvrdi se da je tradicionalni lek protiv reume. Kad se pije s medom pomaže astmatičarima i sprečava napad gušenja.

Dokaz: Iako koncentrisani ekstrakt dobijen iz lišća koprive smiruje upalne procese, naučno nije dokazano da kopriva deluje protiv reumatizma. Neka istraživanja su pokazala da kopriva donekle štiti od alergijskih reakcija, ali se u čaju od koprive ne nalazi dovoljno jaka koncentracija neophodnih sastojaka.

Zdravstvena ocena 2

Puno srece ti zelim Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
*kissy*
*zauvijek njegova*
<b>*zauvijek njegova*</b>





Datum registracije: 05 Sep 2006
Poruke: 10195
Mesto: između jave i sna,vrha i dna

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 03, 2007 11:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Reumatoidni artritis kronična je upalna bolest vezivnog tkiva, nepoznatog uzroka, koja najjače pogađa lokomotorni sustav.
Karakterističan je patološki nalaz ove bolesti trajna upala sinovijske ovojnice perifernih zglobova, koja je uz to simetrično distribuirana.

Bolest se može iskazivati blagom kliničkom slikom u kojoj su zahvaćeni tek pojedini zglobovi ili kao teži oblik bolesti s jakim deformitetima. Najčešća je varijanta bolesti umjerene jakosti.

Prema epidemiološkim podacima, bolest zahvaća otprilike 1% populacije, s tim da je ovaj poremećaj češći kod žena i do 4 puta u odnosu na mušku populaciju. Bolest najčešće počinje u 4. ili 5. desetljeću života. Neke obiteljske studije ukazale su na genetsku predisponiranost za bolest.

Uzrok bolesti
Za sada se još sa sigurnošću ne zna što bi moglo biti neposredni uzrok bolesti. Postoji nekoliko pretpostavki. Jedna od njih govori da se radi o odgovoru na neki infektivni agens u organizmu, što posljedično dovodi do oštećenja organizma. Druge teorije navode autoimuni mehanizam. Bilo kako bilo, pravi uzrok bolesti još nije otkriven.

Klinička slika
Bolest se u najvećem broju slučajeva razvija sporo, ali progresivno. Može početi bez povoda, ili je može provocirati neki stres, kao npr. porođaj, pobačaj, bilo kakva ozbiljnija bolest. Tek iznimno bolest započinje akutnim, naglim napadima, što se prezentira teškom upalom jednog ili više zglobova.

Bolesnik se u počeku loše osjeća, malaksao je, kao da mu nedostaje životne energije. Može se javiti pojačano znojenje, slabiji apetit i poremećaj ritma spavanja. Ovi opći simptomi mogu uputiti liječnika da se radi o reumatoidnom artritisu, ali i ne moraju jer mnoge bolesti imaju sličnu kliničku sliku, npr. bolest kroničnog umora.

Nakon početne nespecifične faze javljaju se prvi karakteristični, prepoznatljivi znakovi bolesti. Jedan od takvih znakova je jutarnja zakočenost u zglobovima, što bolesnik najizravnije doživljava na zglobovima prstiju šake. Kada se zglobovi uspiju razgibati bolesnik ne osjeća veće probleme sve do slijedećeg jutra kada će se opet ponoviti ukočenost u zglobovima. Kako odmiče vrijeme tako su jutarnje zakočenosti sve teže i dugotrajnije.

Ubrzo nakon jutarnjih zakočenosti javlja se i bol koja je u početku prisutna samo periodički, ili kod nekih kretnji u zglobu, dok kasnije postaje trajno prisutna.

U početnoj definiciji napomenuli smo da bolest najjače napada lokomotorni sustav, a to se prvenstveno odnosi na zglobove. Zglobovi vremenom postaju otečeni. U početku otok nije tvrd i može se utisnuti, jer se radi smo o upalnom izljevu u zglobnu vreću.Karakteristika reumatoidnog artritisa prema nekim drugim sličnim oboljenjima u smislu zahvaćanja zglobova, jesu otekline zglobova koje su simetrične i obično prvo oteknu zglobovi prstiju na rukama i nogama. Zahvaćeni su zglobovi dlana (metakarpofalangealni) i prstiju (proksimalni interfalangealni zglobovi)

Nakon malih zglobova bolest se može širiti i na veće zglobove; na koljeno, laktove i ramena.

Kronične upale malih zglobova na šaci imaju za posljedicu deformaciju šake u smislu skretanja prstiju u ulnarnu stranu, dok čitava šaka može zbog degeneracije u ručnom zglobu biti skrenuta radijalno.

Osim na zglobovima, promjene se mogu javiti i na drugim organima i organskim sustavima.

Na koži se javljaju potkožni čvorići, posebno kod osoba koje pokazuju težu kliničku sliku. Koža može pokazivati i znakove vaskulitisa, ali i ishemijske nekroze, pa se mogu javiti ulceracije i atrofija kože.
Od unutarnjih organa zapažene su promjene na srcu i plućima. Srce može pokazivati poremećaj u smislu perikarditisa, dok se na plućima javlja pleuritis, ali i difuzna intersticijska fibroza pluća.

Caplanov sindrom poseban je klinički entitet koji označava istovremeno javljanje reumatoidnog artritisa i pneumokonioza. Bolest je karakterizirana difuznom pojavom čvorova u plućima veličine 1-2 cm.

Na oku se može javiti upala bjeloočnice pa se razvija episkleritis.

Živčani sustav može biti pogođen kroz mononeurituse, ili pak posredno kao u slučaju pojave sindroma karpalnog kanala.

Feltyev sindrom čini izdvojen sindrom. Pojednostavljeno rečeno radi se o reumatoidnom artritisu koji je praćen povećanjem limfnih čvorova (limfadenopatijom) i slezene. Uz to se javlja manjak u broju stanica triju loza; anemija, trombocitopenija i granulocitopenija. Sve je to praćeno jako izraženim sistemskim znakovima bolesti.

Dijagnoza
Svaka dijagnoza počinje od anamneze, odnosno od razgovora s bolesnikom. U anamnezi mogu biti prisutni podaci o sličnoj ili istoj bolesti u obitelji, kao i podaci o prije spomenutim općim simptomima bolesti kao što su umor, nesanica, slabost i sl. Treba svakako tražiti podatak o jutarnjoj zakočenosti.

Fizikalna pretraga uglavnom je orijentirana na pregled zglobova, postojanja deformacija, ispada u funkciji, postojanju derformiteta.

Važno mjesto u dijagnosticiranju reumatoidnog artritisa imaju laboratorijske pretrage, koje se mogu podijeliti u tri različite skupine.

Laboratorijski testovi aktivnosti upale: standardno se mjeri sedimentacija eritrocita, koja je u slučaju postojanja upale povišena. Osim toga može se tražiti i koncentracija C reaktivnog proteina.

Hematološke pretrage. U krvi imamo nalaze anemije, točnije norocitne normokromne anemije. Razina je željeza u serumu snižena.

Imunološki testovi. Traži se prisutnost reumatoidnog faktora u serumu. To se izvodi tzv. Waaler-Roseovim testom. Rezultati testiranja očitavaju se kroz različita razrjeđenja seruma. Tako je titar 1:32 normalan, a 1:64 i više patološki. Ipak, treba napomenut da nalaz reumatoidnog faktora u serumu nema apsolutno sigurno dijagnostičko značenje, jer se on može naći u i sklopu nekih drugih bolesti. Stoga laboratorijske nalaze, što je pravilo u medicini, treba sagledati u kontekstu ukupnog nalaza i dojma o simptomima bolesti, ali i u kontekstu općeg stanja bolesnika.

Od ostalih pretraga koriste se: pretraga zglobne tekućine, radiološke pretrage poput RTG-a ili MRI, scintigrafija, artrografija i artroskopija.

Terapija
Kao i kod mnogih drugih bolesti kod kojih nije prepoznat ili otkriven temeljni uzrok bolesti, i kod reumatoidnog artritisa nema specifične uzročne terapije. Stoga je liječenje usmjereno na simptomatsko ublažavane tijeka bolesti. Tu se prije svega misli na ublažavanje boli, smirivanje upalnog procesa i održavanje (link-kretanje liječi RA) funkcionalnosti lokomotornog sustava posebno zglobova. Ovakva vrsta liječenja nije kratkog vijeka, već se može protezati kroz cijeli život. Stoga je dužnost svakog liječnika, ali i bolesnika da uspostave međusobno dobar kontakt, uz izgrađivanje povjerenja i edukacije, sve sa svrhom da se osnaži bolesnika i da mu se pruži potreba potpora i volja da ustraje u liječenju. Ovo je važno napomenuti, jer kliničko iskustvo govori da se autoimune bolesti (kada tijelo napada samo sebe) često javljaju upravio kod osoba slabijeg duha i samopouzdanja.

Kao lijekovi za suzbijanje upale danas se koriste lijekovi iz skupne sistemskih antimalarika, soli zlata, penicilinamin, sulfasalazin, i kao krajnje sredstvo imunosupresivi.

Bol i upala mogu se sanirati upotrebom nesteroidnih protuupalnih lijekova (aspirin, andol, ibuprofen). Kod slabih rezultata spomenutih lijekova može se pribjeći upotrebi kortikosteroida.

Fizikalna terapija, ali i često kretanje, vrlo su važna komponenta u održavanju zdravlja.

Kada zataje sve prethodne metode, ili ako nastupe neke teže posljedice bolesti, liječnik će morati upotrijebiti kirurške metode za saniranje nastalih degenerativnih promjena na zglobovima i tetivama.

Tijek bolesti i prognoza
Bolest ima progresivni tijek unatoč periodima remisije (poboljšanja). Periodi olakšavanja simptoma često su praćeni pogoršanjima. Takve se faze često izmjenjuju.

Prognoza bolesti je nepovoljna. Tu se ne misli na brzi smrtni ishod. Nepovoljan ishod bolesti uglavnom se odnosi na gubitak mogućnosti obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Oko 50% bolesnika, unatoč ispravnom liječenju postaje u roku od 10 godina nesposobno za rad.

uzeto sa: medicina.hr

_________________

**hell&granger neka vam je sa srećom**


Poslednja prepravka: *kissy* datum Uto Dec 04, 2007 1:26 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
*miss jr*
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 08 Feb 2006
Poruke: 10666
Mesto: ... u srcu jednom... tamo gde su ptice stale u letu... i zemlja se vise ne vrti...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 04, 2007 9:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Reuma je tako odomaćena reč u svakodnevnom govoru da i ne razmišljamo o njenom značenju. Ipak, malo je onih koji bi je na tako pristupačan i razumljiv način objasnili, kao što je to učinio dr Vladeta Jerotić u svojoj knjizi „Čovek i njegov identitet“:

„Pod reumatizmom ili reumom u medicini se podrazumeva mnoštvo oboljenja ne uvek jasnog porekla, toka i posledica, a koja imaju nešto zajedničko: smetnje pri pokretima u mišićima, tetivama, kostima ili zglobovima. Pošto je svako od nas imao ili povremeno ima bolove u mišićima, tetivama, kostima ili zglobovima, koji su praćeni ograničenošću ili čak nemogućnošću kretanja, možemo uopšteno reći da je svaki čovek pomalo reumatičar“.

U kojoj se meri ljudi sažive sa ovom neprijatnom, „dosadnom“, ali gotovo neizbežnom saputnicom starijeg doba, govori i rečenica koja se često može čuti u lekarskoj ordinaciji: „Doktore, ja nisam bolestan, meni su samo potrebni lekovi za reumu“.

Reumatizam je odavno poznata bolest. U staro doba smatralo se da ga uzrokuju bolesni telesni sokovi „koji se često slivaju iz mozga u telo, i izazivaju bolove, koji mogu biti različite jačina, a najradije se lokalizuju u zglobovima, mišićima i živcima“. Od ovakvog shvatanje i potiče naziv reumatizam, skraćeno reuma, što je grčka reč i znači - strujati, proticati, teći.

Danas je poznato da postoje različite reumatske bolesti koje mogu biti izazvane zapalenjem, mehaničkim oštećenjima ili promenama u metabolizmu, a ređe se javljaju kao posledica uzimanja nekih vrsta lekova. Iako je medicina u velikoj meri razjasnila načine na koje ove bolesti nastaju i dalje postoje slučajevi kada uzroci reumatičnih tegoba ostaju nepoznati, za koje se kaže tek da su funkcionalne prirode, što znači da ne mogu da se zapaze promene u strukturi zahvaćenih tkiva koje bi objasnile prirodu tegobe. Ove bolesti su česte i procenjuje se da samo od reumatoidnog artritisa boluje oko 0,5 odsto stanovništva Srbije. S obzirom na to da one pogađaju ljude srednjeg životnog doba i mlade finansijski izdaci vezani za samo lečenje bolesti i njihovih komplikacija, a posebno vezani za odsustvovanje sa posla i često neophodne skupe ortopedske intervencije su veliki.

Izvor: Reumatologija, Beograd 2007

_________________
Ohanzee
.:The Dream Guardian:.


 
Makro
Sudbina Pravi Greske
<b>Sudbina Pravi Greske</b>





Datum registracije: 01 Jul 2005
Poruke: 2090
Mesto: P!zd!land

australia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 27, 2009 12:44 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Treba piti redovno riblje ulje.

Probajte aromaterapiju. Prirodno, bezbolno, prijatno i ne moze naskoditi. Jedino ako ste alergicni na neka ulja, al to je retkost.

Kada nadjem recept postavicu ga ovde.

_________________
Na pesku smo se videli, još ni gaće nismo imali.
Upi’kila si se na dodir moj, od tog trenutka ja sam samo tvoj!
_________________________________________
"Ko Crkvi Daje, Bogu Pozajmljuje, A Bog Nikom Duzan Ne Ostaje!"
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 18, 2010 7:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Reumatoidni artritis važno otkriti na vreme

Reumatoidni artritis (RA) je jedno od najčešćih autoimunih oboljenja od koga, kako se procenjuje, u Evropi boluje oko tri miliona, dok u Srbiji ta bolest muči oko 35. 000 ljudi.

Ishrana obolelih od reumatskih bolesti, lečenje i lakše obavljanje svakodnevnih aktivnosti bili su tema sastanka pacijenata obolelih od reumatoidnog artritisa sa stručnjacima na Institututu za reumatologiju Srbije.

Stručnjaci su ukazali da, pored izraženog i hroničnog bola, obolele od reumatoidnog artritisa najviše brine ograničenost pokretanja zgloba usled čega ne mogu da obavljaju svakodnevne aktivnosti - zavtranje i odvrtanje slavine, otvaranje i zatvaranje flaše, zakopčavanje i otkopčavanje odevnih predmeta...

Uzrok RA je još uvek nepoznat, a smatra se da leži u kombinaciji infekcije i urođene podložnosti bolesti. Te promene vode u hronično zapaljenje zglobova koje vremenom dovode do trajnog oštećenja, bola i invaliditeta.

Zahvaljujući savremenim biološkim lekovima danas je moguće bolest na vreme zaustaviti, pre nego nastupi trajan invaliditet.

Prema rečima reumatologa, veoma je važno na vreme otkriti bolest (jutarnja ukočenost duže od 30 minuta, bol pri stisku ruke i simetričan otok zglobova šaka i stopala) i obratiti se svom lekaru koji će pacijenta blagovremeno uputiti specijalisti koji će potom započeti lečenje.

Lečenje RA ima za cilj da ublaži bol, ukočenost, otok i simptome i znakove zapaljenja, zaustavljanje strukturnih oštećenja zglobova, normalizaciju fizičke funkcije posle zaustavljanja zapaljenja i oštećenja zglobova.

(Tanjug)
 
TamaRa989
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 18 Mar 2010
Poruke: 1

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 18, 2010 12:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zelim da kazem da ja imam taj problem vec dvadesetjednu godinu i sada mi se stvorila voda u levom kolenu.... mogu samo da kazem da sam se lecila privatno u Skoplju i da me je covek stavi na nogama i da mi je od tada mnogo bolje iako niko se doktori ne slazu sa tim meni je to pomoglo i uvek me pitaju pa kako ti toliko imas to a ni jedan zgob nije stradao isl...... SRECNO!!
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 27, 2010 6:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Reumatske bolesti


U narodu popularno (ali i pogrešno) nazvana „reuma“ je u stvari grupa oboljenja koja se većim delom ispoljavaju na lokomotornom aparatu (ruke, noge, kičma, zglobovi) a svima je zajednička bol i ograničeni pokreti zahvaćenog dela tela. Reumatične bolesti spadaju u gupu bolesti vezivnog tkiva. Prema sadašnjem shvatanju reumatičnih bolesti, kod mnogih se radi o senzibilizaciji organizma na različite alergene (vidi više pod alergije). Poznate su i relativno česte promene na zglobovima u vidu bolova (artralgije) ili prave upale (artritisa) sa drugim znacima alergije (urtikarija, Kvinkeov edem i dr).



Vezivno tkivo spada u grupu potpornih tkiva zajedno sa hrskavičavim i koštanim.
Sva ova tkiva su sastavljena od: ćelija i međućelijske supstance koja je različita u svakoj grupi.
Ćelije vezivnog tkiva su različite: fibrociti (osnovna ćelija vezivnog tkiva), mezenhimne ćelije (neizdiferencirane ćelije potpornog tkiva u embrionu); histociti (ćelije rastresitog tkiva sa sposobnošću fagocitoze – proždiranja stranih čestica); leukociti (bela krvna zrnca – glavna uloga im je odbrana organizma); metahromatske ćelije (vrsta vezivnih ćelija koja se različito boje); masne ćelije (ćelije masnog tkiva u kojima se taloži mast) i pigmentne ćelije (u kojima je prisutan pigment – koji i daje boju ćelija.
Ovo je važno, jer uloga vezivnih ćelija određuje i ulogu vezivnog tkiva, koja zahvaljujući njima nije samo potporna.

Razna potporna tkiva
Prema međućelijskoj supstanci, potporna tkiva se dele na: vezivno, hrskavičavo i koštano tkivo. Vezivno tkivo je najmekše, ali može preći u čvršće – hrskavičavo, a hrskavičavo može preći u najčvršće – koštano.
Vezivno tkivo povezuje kosti u vidu tetiva, zglobnih čaura, obavija pojedine mišiće i mišićne grupe i spaja ih sa kostima. Pored toga, ono obavija različite organe i ulazi u njih zajedno sa krvnim sudovima i živcima i tu ćelije, gore nabrojane po potrebi, svaka vrši svoju ulogu.
Međućelijsku supstancu čine vlakna u osnovoj materiji i tkivna tekućina.
Osnovna materija je vidljivo homogna i prozirna. Ima osobine koloidnog rastvora, a konzistencija varira od sol stanja do gel stanja. Bogata je kiselim mukopolisaharidima (grupa ugljenih hidrata), hijaluronskom kiselinom i i hondroitin sumpornom kiselinom.
U njoj su smeštena vlakna: kolagena (snopovi paralelnih vlakana od albumoida kolagena); elastična (tanka vlakna, ne grade snopova a sastavljena su od albumina elastina i elastična su) i retikularna (vrlo tanka, obilno razgranata i čine mrežu – retikulum koja je rastegljiva). Ova vlakna se nalaze u kolagenu jer je razlika između njih više fizičke prirode nego prema hemijskom sastavu.

Vezivno tkivo
Vezivno tkivo se deli na: 1. neformirano 2. formirano i 3. vezivno tkivo sa posebnim svojstvima.
1. Neformirano vezivno tkivo se dalje deli zavisno od broja vezivnih ćelija i međućelijske supstance na:
a) retko vezivno tkivo koje ima mnogo ćelija a malo međućelijske supstance i rasprostranjeno je po celom telu, i omogućuje pomičnost organa, npr: pomičnost kože u odnosu na podlogu, jednjaka i dušnika prema okolini, mokraćnog mehura i dr. Ovo tkivo pored mehaničke uloge ima i ulogu u razmeni materija, deponovanju masti, zadržavanju vode, obnavljanju svih vrsta potpornog tkiva, u odbrani organizma od bakterija i drugih štetnih uticaja.
b) gusto vezivno tkivo je sastavljeno od gusto zbijenih snopova kolagenih vlakana, sa malo elastičnih vlakana i malim brojem ćelija. Ono je u vezivnom delu kože, podsluzokoži čitavog digestivnog trakta (organi za varenje) i vezivu mokraćnog kanala.
2. Formirano vezivno tkivo čine pravilno raspoređeni svi nabrojani sastavni delovi (ćelije i međućelijska supstanca sa svojim elementima) da mogu da odgovore mehaničkim zahtevima. Ono gradi tetive, fibrozne membrane i ostale veze.
3. Vezivno tkivo sa posebnim svojstvima: tu spada sluzavo, elastično, retikularno, masno i pigmentno tkivo.
Razlika je uglavnom u osnovnoj supstanci i ulozi tkiva koja je strogo namenska.


Široka lepeza simptoma
Ovaj opširni prikaz je dat da bi se razumeo pojam – bolesti vezivnog tkiva. Jasno je da ovog tkiva ima u svim delovima organizma i da se promene – bolesti – mogu javiti na jednom mestu, na više mesta, ali mogu biti po celom organizmu, pa je za nekoliko bolesti primenljiv i naziv sistemske bolesti.

Ako dođe do promena u organizmu, one se odigravaju u intersticijumu (međuprostorima osnovnih ćelija organa koji su zahvaćeni) a ne na matičnim ćelijama tog organa.
Prema sadašnjem shvatanju reumatičnih bolesti, kod mnogih se radi o senzibilizaciji organizma na različite alergene (vidi više pod alergije). Poznate su i relativno česte promene na zglobovima u vidu bolova (artralgije) ili prave upale (artritisa) sa drugim znacima alergije (urtikarija, Kvinkeov edem i dr)
Ovo se odnosi samo na neke bolesti i još su u toku ispitivanja.

Za ovako široku grupu oboljenja, gde su prisutni različiti patološki procesi sa raznim sopstvnim razvojem bilo da su upalne ili neupalne prirode, degenerativnim ili metaboličkim procesima, akutnim ili hroničnim tokom, jedino je zajednička BOL. Iz tog razloga je neophodna klasifikacija na grupe sa više sličnosti da bi ispitivanja, praćenja i lečenja mogla biti standardizovaa i adekvatno primenjena u svim zdravstvenim ustanovama.

Kod nas je u primeni sledeće klasifikacija:
I Zapaljenjski reumatizam
1. Reumatična groznica
2. Reumatski artritis i njegove varijanta
3. Spondiloartritis Ankilopoetica (M. Bechterew – Marie – Stumpl)

4. Drugi oblici sistemskih bolesti vezivnog tkiva
a) sistemski eritemni lupus (proces na koži lica)
b) Poliartritis nodoza
c) dermatomiositis
d) Sklerodermija

II Degenerativni reumatizam

Artritis i spondiloza i spondiloartritis deformans.

III Metabolički reumatizam – giht

IV Vanzglobni reumatizam – fibrozitis


(mišićni reumatizam ili miofibritis, tendinitis, bursitis, tendovaginitis, neuritis, paniculitis ili celulitis).

Reumatske bolesti prve grupe (I) su sistemske bolesti vezivnog tkiva (zahvataju vezivno tkivo čitavog organizma), vrlo su teškog opšteg stanja, imaju evolutivni tok i ostavljaju trajne posledice. Smatra se da u osnovi ovih bolesti leži hipersenzibilizacija organizma na neke alergene.

U drugu grupu (II) spadaju degenerativne bolesti ili artroze (arthrosis), imaju lokalnu prirodu, a patološke promene se ispoljavaju na jednom ili više zglobova. Nemaju sistemski karakter i ne utiču na opšte stanje zdravlja obolelih. Dolazi do degeneraivnih promena (oštećenje ćelija i tkiva, gubitak specifičnih osobina ćelija i smanjena sposobnost ćelija za razmnožavanje, prilagođavanje i ozdravljenje), zglobnih hrskavica i kostiju, najčešće u toku procesa starenja i nedostatka polnih hormona (prvo smanjenja, a zatim potpunog nedostatka).
Važno je napomenuti da postoji individualna predispozicija vezana za nasledni faktor. Najvažniji simptom je bol jačeg ili slabijeg intenziteta i odlikuje se trajnošću. Ovaj bol više smeta, kvari raspoloženje i izaziva osećaj zatezanja u napadnutom zglobu (zglobovima) kao i kočenje mišića, ali bez ukočenosti u zglobu i trajnih posledica.

Treća grupa (III), metabolički reumatizam (giht)
Nataje kod poremećaja metabolizma purina (jedinjenje purinskih baza i mokraćne kiseline) što za posledicu ima povećanje mokraćne kiseline u krvi i taloženje urata (soli mokraćne kiseline) u tkivima zglobova (jednog ili više) što dovodi do upala, bolova, ukočenosti, deformiteta.

Četvrta grupa (IV) Ovde spadaju svi oblici vanzglobnog reumatizma – fibroziti. Karakteriše ih lokalna upalna reakcija vezivnog tkiva na jednom zglobu, a može se proširiti i na okolne mišiće. Može da bude izazvan ili pogoršan napornim radom, vlagom, a i preterana gojaznost može biti provocirajući faktor. Povrede i kongenitalne anomalije mogu uticati na ovu vrstu oboljenja, kao i degenerativni reumatizam kod starijih ljudi.

Svi koji imaju bilo kakvu vrstu reumatičnih problema reaguju bolom na vremenske promene, često ili predosećajući. Vremenska nestabilnost deluje na autonomni živčani sistem (koji radi bez učešća naše volje) i izaziva kod osetljivih osoba bolove u zglobovima i migrenozne glavobolje. Ovaj mehanizam je vezan za električno stanje u atmosferi. Količine pozitivnog i negativnog punjenja jona u vazduhu utiču na živčani sistem tako što negativni joni smanjuju, a pozitivni pojačavaju nadražljivost živaca. Svako povećanje nadražljivosti živaca izaziva bolove u zglobovima, loše osećanje i neraspoloženje.

Reumatične bolesti su sve češće, sve više uzrokuju privremenu sprečenost za rad ili trajni invaliditet. Rana i pravilna dijagnoza kao i adekvatna terapija mogu uticati na tok i ishod bolesti.

Izvor:Zdrava Hrana

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 19, 2010 8:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Promenite ishranu da ublažite reumu


U narodnoj tradiciji i starim medicinskim tekstovima nalazi se veliki broj saveta za lečenje reumatičnih oboljenja, posebno za lečenje artritisa uz pomoć hrane.
Nova medicinska otkrića pokazuju da hrana može da podstakne ili smanji zapaljenje – osnovni proces kod artritisa. Zato se i ova ispitivanja baziraju na upalnim oblicima reumatske bolesti.


Alergijskim testiranjem i uklanjanjem alergena iz hrane došlo se do zapanjujućih rezultata – tegobe i svi klinički i laboratorijski nalazi su u manjem ili većem stepenu ublaženi, a kod nekih i potpuno nestali. Neki pacijenti su potpuno obustavili medikamentoznu terapiju samo izbacivanjem nekih namirnica iz ishrane. Prema dr Džejmsu Bremenu (predsednik odbora za ispitivanje povezanosti između artritisa i alergije na hranu pri Američkom univerzitetu alergologije) smatra da bi 60 do 80% obolelih od artritisa imalo koristi da promeni način ishrane.

Mogući "generatori" zapaljenja
Evvo empirijski utvrđenog spiska od dvadeset namirnica koje mogu da pogoršaju artritis, izraženo u procentiima (ovo je individualno – svako mora da ekperimentiše i da sam proveri da li mu i koliko pomaže uklanjanje određene namirnice iz ishrane)

Kukuruz 56%, pšenica 54%, slanina/svinjetina 39%, pomorandže 39%, mleko 37%, ovas 37%, raž 34%, jaja 32%, govedina 32%, kafa 32%, slad 27%, sir, grejpfrut 24%, paradajz 22%, kikiriki 20%, šećer (šeć. trska) 20%, puter 17%, jagnjetina 17%, limun 17%, soja 17%

Problematični su masti i alergeni
Zna se da hrana bar na (za sada poznata) 2 načina deluje na artritis. 1. Neki sastojci hrane, posebno mast, utiču na tzv. eikozanoide, koji regulišu zapaljenje i bol (vidi kod masti). 2. Kod nekih osoba reumatski artritis može da bude alergijska reakcija na neke namirnice.
Pogrešno bi bilo svaki slučaj tretirati kao bolest pogrešne ishrane, ali je još veća greška ne pomisliti na to, ne izvršiti testiranja, ne izbaciti hranu na koju smo alergični, pa čak i sumnjive rezultate ne uzeti u obzir. Možemo i sami eksperimentisati, probati, izbacivati neku hranu na nedelju dana i pratiti kretanje bolesti.

Zdravorazumski savet koji bi se mogao dati glasi: probajte sa vegetarijanskom ishranom – izbacite meso i mesne proizvode.
Dokazana su 3 razloga za to:

1. Meso sadrži upravo onu vrstu masti koja stimuliše stvaranje zapaljenjskih agenasa u organizmu
2. Meso može da izazove alergijske reakcije koje podstiču pojavu i razvoj artritisa
3. Neke vrste mesa, posebno prerađevine, imaju konzervanse i druge hemikalije koje kod nekih osoba pokreću alergijske reakcije.

Ulja
Većina ulja, posebno kukuruzno, šafranovo i suncokretovo imaju visoku koncentraciju omega 6 nezasićenih masnih kiselina, pa ih treba što više izbegavati. To važi i za margarine napravljene od ovih ulja. Veće količine ovih ulja remete ravnotežu omega 3 i omega 6 masnih kiselina u ćelijskoj membrani, što izaziva zapaljenjske procese na vezivnom tkivu zglobova.

Mleko
Mleko i mlečni proizvodi su česti uzročnici alergija, pa i artritisa. Ako utvrdite da je izbacivanjem ovih proizvoda iz ishrane tokom 7 dana došlo do poboljšanja, možete sebe lišiti mnogih muka, samo njihovim izostavljanjem iz ishrane. Može se napraviti i test – posle mesec dana poboljšanja uzmite u toku 24 sata veću količinu tih namirnica i uverite se. Ako se bolest vrati, sigurni ste šta morate da radite. To je mnogo lakše nego svakodnevno uzimati gomile preparata za eliminaciju bola koji nam usput i oštećuju ceo organizam.
Ako mislimo, pratimo i slušamo svoj organizam, možemo sami sebi mnogo pomoći, pronaći sopstvenu dijetu i ako je prihvatimo kao neminovnost, bićemo mnogo zdraviji.

Đumbir višestruko koristan
Postoji i hrana koja pomaže organizmu da se izbori sa bolešću. Najčešće se pominje riblje ulje i drugi plodovi mora koji utiču na smanjenje upale.
Preporučuje se đumbir (trećina male kašičice) 3 puta dnevno. Može se dodavati jelima, i rezultati će se osetiti za oko 1 mesec. Smatra se da je đumbir delotvorniji od mnogih antibiotika, a nema sporednih efekata. Ima antiupalno i antioksidativno dejstvo.
Pored njega preporučuje se i kurkuma i karanfilić, jer imaju jako antiupalno dejstvo.

Degenerativni reumatizam – artroze
Smatra se da se ova grupa reumatskih oboljenja, najčešće oboljenja zglobova, javlja sa godinama. Kod ovog oboljenja može se javiti i upala, pa je riblje ulje delotvorno za smanjenje bola i olakšava fizičku aktivnost.
I đumbir deluje kod ovih pacijenata. Primećeno je da uzimanje belog luka redovno, 1-3 čena dnevno zbog drugih oboljenja, dovelo i do poboljšanja simptoma na zglobovima.
Kao i za artritis, i ovde treba izbegavati nezasićena ulja tipa omega 6 – kukuruzno i sl. koja podstiču zapaljenje.

Izvor: Zdrava Hrana

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Zdravlje ~ -> Reuma Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon