www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Agnosticizam
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 21, 2006 5:21 pm    Naslov poruke: Agnosticizam Na vrh strane Na dno strane

Agnosticizam je filozofsko i teološko verovanje da je spiritualna istina, kao što su postojanje Boga, bogova ili božanstava, nepoznati ili ih je nemoguće utvrditi. Reč agnosticizam prvi je počeo da koristi Thomas Henry Huxley 1869. godine, a koristi se i za one koji nisu ubeđeni ili ne pridaju značaja saznanju o postojanju božanstava ili drugih duhovnih pojava. Reč agnostik vodi poreklo od grčkog α (bez) i γνοςισ (znanje).

Agnostici mogu da tvrde da je nemoguće doći do potpunog i sigurnog duhovnog saznanja; neki dopuštaju da je to i moguće, ali oni lično nemaju takvo saznanje. Agnosticizam u oba slučaja uključuje skepticizam prema religioznim verovanjima.

Neki agnostici veruju da religijska verovanja nisu dokazana ili ih je nemoguće dokazati. Agnostik recimo može da smatra da religijske norme treba da budu dokazane kako i naučne, eventualno koristeći naučne metode.

Najpoznatiji agnostici (u modernom shvatanju reči) bili su Thomas Henry Huxley, Charles Darwin i Bertrand Russell. Neki smatraju da je David Hume u svojim radovima, pre svega u Dijalozima o prirodnoj religiji iskazao agnostičarske stavove, mada oko toga ima neslaganja.
Teisti i jaki ateisti donose zaključke o svijetu: teisti da "Bog postoji", a jaki ateisti da "Bog ne postoji". Agnostici donose zaljučke o ovim stavovima: "čovjek ne može znati da li Bog postoji ili ne".

Varijacije uključuju:

jak agnosticizam: mišljenje da je nemoguće znati da li božanstva postoje ili da barem ljudi to ne mogu saznati.
slab agnosticizam: mišljenje da se trenutno ne zna da li božanstava postoje, ali da se u principu može saznati. Slab agnostik zato ne donosi zaključke dok se ne prikažu jaki dokazi.
apatetični agnosticizam: ideja da je pitanje postojanja božanstava nebitno, jer nema praktičnih posljedica.
modelni agnosticizam: ideja da se ne može sa sigurnošću potvrditi da li božanstva postoje ili ne, ali da se racionalnom argumentacijom može doći do zaključka.

(wikipedia)


Sto mislite o agnosticizmu i agnosticima?



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
ametist heart
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 08 Avg 2006
Poruke: 2018
Mesto: **I Agapi Sou Me Den Menei Pia Edo**

bhutan.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 05, 2006 4:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dakle, teza koju ja pokusavam braniti je da se Boga ne moze spoznati. Da budem preciznija, ne moze ga se spoznati na takav nacin da se dokaz eventualne bozje opstojnosti moze prezentirati i drugim ljudima.

Evo zasto:
Mnogi ljudi tvrde da su spoznali boga na ovaj ili onaj nacin. Ti nacini mogu se podijeliti u dvije skupine.

Prvu skupinu cine osobni dozivljaji i iskustva nekih ljudi. Takvi ljudi tvrde da su osobno Boga "vidjeli" ili "dozivjeli" u svojoj svijesti. Takav dozivljaj moze biti dokaz za osobu koja je to dozivjela, no neciji dozivljaji ne mogu se prenijeti na druge osobe. Isto kao sto se slijepcu ne moze prenijeti ono sto vide ljudi zdravih ociju.

Drugu skupinu cine materijalni, logicki i filozofski argumenti za Bozju opstojnost. Takvi argumenti mogu se prenijeti i drugim osobama. (Tipa: evo, ocito je da Bog postoji jer red u svemiru nije mogao nastati sam od sebe, nego mora biti netko tko je taj svemir uredio.) Medjutim, cinjenica je da takve argumente ogroman postotak ljudi ne smatra posve uvjerljivim. Cak bih se usudila kladiti da je smatranje da takvi argumenti nisu uvjerljivi cesce u obrazovanijih ljudi negu u onih manje obrazovanih. Nadam se da nitko ne spori da ne postoje znanstveni dokazi za postojanje Boga. A u populaciji tih obrazovanijih ljudi, veci broj ljudi smatra da su znanstveni argumenti uvjerljiviji od argumenata koji se koriste pri pokusajima dokazivanja Boga. Iz toga se moze zakljuciti da takvi argumenti za postojanje Boga naprosto nisu dovoljno uvjerljivi.

Ja sam agnostik ateist... Svjesna sam da ne postoje dokazi koji bi me uvjerili da Bog postoji, no isto sam tako svjesna da ne mozemo dokazati da isti i ne postoji. No ateist sam zato sto ne vjerujem u boga postojao on ili ne!

_________________

I svaki dodir njegov nema cijenu, od tužne je stvorio sretnu ženu...
To je vrijedilo čekati...

 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 26, 2008 7:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Po ovoj definiciji ja sam tranutno slab agnostik. Very Happy

Verujem da postoji "neshto" shto u manjoj meri kontrolishe nashe zivote i "mrsi nam konce" ali "to neshto" se ne uklapa ni u jednu od postojecih religija.

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 12, 2008 8:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ako boga posmatram kao neko uzviseno bice... apsolutno mi je nebitno da li postoji ili ne... tako da se ne bih ni bavio pitaljem da li postoji ili ne...

a kada bih boga upotrebio kao neku duhovnu vrednost sebe samog... onda mi je zaista stvaran... kao u nekom spirutualnom obliku... ne sam ne znam gde sam cuo "Bog je u svima nama"... ali ne u onom obliku kako ga crkva predstavlja...
potrebno mi je da nadjem svoga "boga" (kako ovo smesno zvuci Smile )... da preformulisem ovo... potrebno mi je da trazim a da ga nikada ne nadjem... dokle god je tako, svoju cu veru ispitivati, nadogradjivati... svaki covek treba da ima neki oblik vere... makar ona bila samo za njega...

sebe bih uvrstio u red agnostika... svestan sam da nesto postoji... nije mi potreban dokaz iako ponekad nesto se pojavi sto moze da se protumaci kao dokaz, ali me ne opterecuje u naucnom smislu... ne zelim da zasigurno znam... niti zelim da se bavim istrazivanjem da li to nesto postoji... zelim da osecam da je to nesto zaista prisutno... i da nikada ne budem siguran u postojanje nesto-ga (neka mu ovo bude naziv Wink )




[Edit by Alexns: Jako lepo napisano ali...

"Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] je zabranjeno Pravilnik-om. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako želite nešto da naglasite."]
Wink

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
***Margarita***
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 02 Okt 2007
Poruke: 367
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 11, 2010 6:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

agnosticizam je uverenje u nemogucnost univerzalne spoznaje o bogu,istini...
za razliku od ateizma ne kaze da Boga ili Smisla nema, vec da on mozda i postoji, ali ga na ovom stupnju razvoja ne mozemo dokazati.agnosticizam je negde na pola puta izmedju teizma i ateizma: s jedne strane nije opterecen verom, a s druge strane nije ogranicen iskljucivoscu ateizma posto dopusta mogucnost da ipak postoji nesto vise nego sto je to covek.
agnostici mogu tvrditi da je nemoguce doci do potpunog i sigurnog duhovnog saznanja; neki dopustaju da je to i moguce, ali oni osobno nemaju takvo saznanje. agnosticizam u oba slucaja ukljucuje skepticizam prema religioznim verovanjima.
neki agnostici veruju da religijska verovanja nisu dokazana ili ih je nemoguce dokazati.agnostik recimo moze smatrati da religijske norme trebaju biit dokazane kako i naucne, eventualno koristeci naucne metode.
teisti i jaki ateisti donose zakljucke o svetu: teisti da "Bog postoji", a jaki ateisti da "Bog ne postoji". agnostici donose zaljucke o ovim stavovima: "covek ne moze znati da li Bog postoji ili ne".

_________________
I barely know you,but somehow I know what you're about.play with my mind.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Agnosticizam Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon